Ecaterina Andronescu: Voi relua ideea ca olimpicii sa faca a doua facultate gratis

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 30 martie 2017, 13:40 Actualitate | Esenţial

Ecaterina Andronescu
Foto: Agerpres
Senatorul PSD Ecaterina Andronescu a spus, cu ocazia deschiderii targului de oferte educationale si joburi Polifest, ca va relua ideea ca olimpicii sa faca a doua facultate gratuit, dand exemplul unuia dintre tinerii medaliati cu aur la olimpiada de matematica, student in anul patru la medicina si in anul intai la chimie, care trebuie sa plateasca 4.000 de lei pe an, scrie News.ro.

"Am luat decizia de a avea o bursa de merit, ceea ce in Politehnica inseamna 1.200 de lei pe luna. Si sa gasim formula pentru el ca sa-si poata plati taxa, pentru ca legea spune ca a doua facultate se face cu taxa. Atunci noi trebuie sa compensam cu resursele proprii taxa pe care o are de platit. Voi relua ideea ca olimpicii sa faca a doua facultate gratis", a declarat senatorul Ecaterina Andronescu, la premierea olimpicilor, in deschiderea targului de oferte educationale si joburi Polifest.

Tanarul in cauza, Alexandru Adrian Bratei, este student in anul IV la Facultatea de Medicina Generala si in anul I la Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor, specizarea inginerie chimica.


Citeste mai multe despre   























1581 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    daca sunt psdisti iau si un doctorat la oferta (Joi, 30 martie 2017, 13:43)

    Francisc 1 [utilizator]

    .
    • +1 (7 voturi)    
      dati-le direct a doua diploma gratis (Joi, 30 martie 2017, 15:03)

      LiviusAcris1 [anonim] i-a raspuns lui Francisc 1

      ca oricum nu mai conteaza. "Prestigiul" invatamantului romanesc a ajuns de renume mondial, multumim Ponta & Co
    • +2 (4 voturi)    
      Asta numai daca (Joi, 30 martie 2017, 16:22)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      isi dau bacalaureatul dupa ce iau doctoratul, nu?!
      O alta idee geniala a tovarasei Spiru Haret!
  • +3 (5 voturi)    
    Absolut 0 grad de rudenie, (Joi, 30 martie 2017, 13:52)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Nooo?....

    Un exemplu care i-a " sarit" in ochi se(ma)natoarei ...
  • +6 (10 voturi)    
    iar asta? (Joi, 30 martie 2017, 13:53)

    voxpopulix [utilizator]

    Daca nu ati fura ca disperatii ar fi gratis toate formele de invatamant, cum se intampla in alte tari din Europa.

    Dar voi vreti sa tineti privatii in viata ca primiti salarii si comisioane, ca sa nu vorbesc de contributii pentru partide.
  • +4 (8 voturi)    
    de 27 de ani tot cu gogomanii veniti (Joi, 30 martie 2017, 14:17)

    moka [utilizator]

    si le prezentati ca pe solutia minunata care va rezolva problemele.
    Foarte buna ideea, dar s-o prezinti ca pe ceva mai mult decat un fapt divers mi se pare strigator la cer.
  • +5 (7 voturi)    
    stai linistita Abramburico (Joi, 30 martie 2017, 14:46)

    Hans Metter [utilizator]

    ca nu raman olimpicii in Romania... de ce? pt ca sunt olipici, deci destepti
  • +7 (9 voturi)    
    Scopul? (Joi, 30 martie 2017, 15:08)

    Astronautul [utilizator]

    Care e scopul...?
    De ce sa faca o a doua facultate? Eventual una particulara.

    Cine e olimpic nu are nevoie de doua facultati. Faci una si buna.
  • +4 (6 voturi)    
    Un singur serviciu puteti face tarii (Joi, 30 martie 2017, 15:39)

    Radius [utilizator]

    Eliberati scena...
  • -2 (4 voturi)    
    Asta este singura care i va supravietui lui Ilici (Joi, 30 martie 2017, 16:09)

    jackalphonse [utilizator]

    Si arata chiar bine babeta.
  • 0 (2 voturi)    
    Perseverenta (Joi, 30 martie 2017, 16:33)

    ber [utilizator]

    Abramburika este perseverenta. Prostiile trebuiesc preluate.
  • +1 (3 voturi)    
    Unde? (Joi, 30 martie 2017, 17:19)

    Petru-DoruCiuca [anonim]

    Precis in SUA, Anglia, Franta, Germania, etc, mai putin Romania!
    Romania este "Spatiu Inchis Performantei" si in acelasi timp "Spatiu Deschis Prostiei, Hotiei, Imposturii si Demagogiei Populiste!

    PSD = Cima Rosie= Liber la furat si la mintit!