Ambasadorul Canadei: Toti cetatenii romani vor putea merge fara viza in Canada de la 1 decembrie

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 30 martie 2017, 13:35 Actualitate | Esenţial

Canada
Foto: Wikipedia
Romanii care detin o viza valida pentru SUA sau au primit o viza pentru Canada in ultimii 10 ani vor putea calatori fara vize de la 1 mai, iar de la 1 decembrie toti cetatenii romani vor putea merge in Canada fara viza, a anuntat, joi, ambasadorul Canadei in Romania, Kevin Hamilton, citat de Agerpres.

"Vreau sa disociez acordul de liber schimb UE-Canada de chestiunea vizelor. Sunt chestiuni complementare, dar nu identice. Am negociat cu Guvernul Romaniei eliminarea vizelor pentru turistii romani si acesta este o chestiune separata de acordul de liber schimb UE-Canada. Oficialii canadieni au evaluat Romania, am vazut progresele pe care le-au facut in domenii precum pasapoartele, reglementarea migratiei, etc si de acea cu incredere am convenit un acord in urma caruia cetatenii romani vor putea, foarte curand, sa calatoreasca in Canada fara vize. Concret, incepand cu data de 1 mai 2017, un cetatean roman care fie detine o viza valida pentru SUA sau a primit o viza pentru Canada in ultimii 10 ani va putea calatori fara vize in Canada. Incepand cu data de 1 decembrie toti cetatenii romani vor putea merge in Canada fara viza", a precizat ambasadorul Canadei, in cadrul unei conferinte pe tema proiectelor urbane de tip Smart City.

Acesta sustine ca tot ceea ce trebuie sa faca romanii pentru a putea calatorii in Canada este sa completeze un formular care se afla pe site-ul Ambasadei, respectiv Electronic Travel Authority.

"Dureaza doua minute si costa sapte dolari. Acesta este furnizat tuturor cetatenilor din tarile scutite de vize care doresc sa viziteze Canada fie in scopuri turistice sau pentru afaceri. Daca in 2017 intentionati sa vizitati Canada asta este ceea ce trebuie sa faceti", a adaugat ambasadorul Canadei.

In ceea ce priveste CETA, acordul de liber schimb dintre UE si Canada, diplomatul canadian sustine ca Romania este perfect plasata pentru a beneficia direct de toate domeniile CETA, fie ca este vorba de schimburile de bunuri, reducerea tarifelor vamale, protejarea drepturilor de proprietate intelectuala si mobilitatea fortei de munca.

"Cel mai imediat si mai semnificativ impact va fi eliminare tuturor tarifelor pentru majoritatea produselor si serviciilor romanesti exportate in Canada, 99% din tarifele impuse bunurilor romanesti vor fi eliminate. Parlamentul European a ratificat deja acest acord. Parlamentul Canadian este programat sa ratifice acest acord in saptamanile urmatoare si atunci va intra in vigoare. In prezent, peste 300 de companii romanesti, de toate marimile, exporta o gama larga de bunuri si servicii spre Canada. Exemplele includ imbracaminte si incaltaminte, masini si echipamente electrice. Valoare actuala a exporturilor romanesti spre Canada este de peste 200 milioane de euro cu potential de crestere semnificativa dupa CETA. Similar un numar de 40.000 de locuri de munca romanesti sustin aceste exporturi si exista oportunitati pentru crearea de noi locuri de munca dupa CETA", a adaugat Kevin Hamilton.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

9697 vizualizari

  • -23 (37 voturi)    
    O sa prefer Grecia! (Joi, 30 martie 2017, 13:42)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    E totusi mai aproape si infinit mai frumoasa! E reconfortant insa ca la nevoie nu m-as mai lovi de birocratie, sper sa nu am vreodata nevoie, sper sa nu ne coste optiunea aceasta deschisa aurul de la Rosia Montana!
    • -14 (26 voturi)    
      vor sclavi pe plantatie (Joi, 30 martie 2017, 14:56)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Din cauza asta au scos vizele.
      In Grecia e superb.
      • +10 (12 voturi)    
        baaaa... (Joi, 30 martie 2017, 21:58)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui xanti

        ...daca nu scot vizele, au fitze si se pisha in capul nostru, daca scot vizele...
        du-te si te cauta la cap!
    • +9 (19 voturi)    
      Strugurii (Joi, 30 martie 2017, 15:10)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      sunt acri, nu?
      • -5 (13 voturi)    
        Daaaaa, foarte acri! (Joi, 30 martie 2017, 16:03)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

        E o tentatie maxima in mine sa plec in concediu intr-o zona arctica in loc sa-mi irosesc timpul liber in Lefkada! :)))) M-ai prins! Fii vigilent in continuare!
        • +5 (11 voturi)    
          Zonă arctică? (Joi, 30 martie 2017, 17:09)

          jcjc [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          În Toronto, BC și Quebec sînt 30 de grade și uneori și mai mult în iulie și august. Iar în Whistler se face un ski fantastic iarna.
          • -7 (9 voturi)    
            ! (Joi, 30 martie 2017, 22:19)

            tudorr [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

            Da boss, de aia e zapada in Motreal acu :)))))))) Fantastic...baaaa v-ati vandut Loganul si ati plecat sa stati pe somaj in Canda si v-ati ajuns. Fiti oleaca mai decenti ca unii mai circulam si stim cum e treaba! Voi si imigrantii chinezi :)))
            • 0 (6 voturi)    
              băi boss (Vineri, 31 martie 2017, 0:45)

              jcjc [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

              E zăpadă și la Brașov acum că de-aia e martie și nu iunie. Dar poate te duci prin Montreal peste vreo două trei luni că s-ar putea ă regreți zăpada aia.

              Iar Logan n-am vîndut cînd am plecat că neam de neamul meu n-a fost așa de pîrlit să-și ia vreodată Dacie.
              • 0 (2 voturi)    
                Da ce are Dacia, boss? (Luni, 3 aprilie 2017, 21:15)

                bgd [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

                Nu pica printesele la fel cand deschizi portiera la Logan, dai manelele la maxim si iti ridici gulerul la camasa... mai bun bemveu' nu?
                • 0 (0 voturi)    
                  Hehe (Marţi, 4 aprilie 2017, 2:30)

                  jcjc [utilizator] i-a raspuns lui bgd

                  Înțeleg că ai experiență solidă în domeniu, da?
                  • 0 (0 voturi)    
                    Nah... (Duminică, 16 aprilie 2017, 11:09)

                    bgd [utilizator] i-a raspuns lui jcjc

                    Prefer bicicleta
            • +5 (7 voturi)    
              Canada is BIG (Vineri, 31 martie 2017, 3:15)

              Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

              10 mil km2, cat toata Europa. Are 3 Teritorii si 10 Provincii. BC de ex are 944000km2, de 4 ori Romania. In sud clima este extrem de blanda, sunt livezi de ciresi, caise, podgorii etc. Partea pacifica a Stancosilor are parte de un climat mai bland, cand ninge in Vancouver dau soferii in balbaiala. Cum treci Stancosii de partea cealalta, se schimba treaba, preeriile is afectate puternic de deschiderea larga catre Polul Nord iar Eastern Canada de Atlantic. Ai ierni mai geroase si mai lungi decat cele de la noi. Iernile is de fapt cum erau acum 30 de ani prin Romania.
              Cat despre somaj, nu poti sa stai pe somaj in canada, pt ca trebuie sa muncesti in prealabil ca sa primesti somaj si ala e limitat oricum, in fctie de cat ai muncit....la un momendat ajungi la welfare si in stadiul asta deja esti terminat pt ca nu ai deajuns nici de chirie. Deci stii pe naiba cum e treaba.
        • +3 (9 voturi)    
          Tu nu ai bani sa treci strada (Joi, 30 martie 2017, 18:10)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          si vrei sa te credem ca ai avea sa treci Oceanul?
        • +1 (3 voturi)    
          Harta nu-ti spune nimic? (Joi, 30 martie 2017, 22:33)

          Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          Mai uita-te si pe harta, nea Intarziatule! Toronto e pe aceeasi latitudine cu Bucurestiul.
          • 0 (2 voturi)    
            dA (Vineri, 31 martie 2017, 15:06)

            Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Bucur

            Montrealul are latitudinea Brasovului iar Quebec-ville o are pe cea a Clujului.
    • +5 (9 voturi)    
      How do you know? (Joi, 30 martie 2017, 18:09)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Daca nu ai fost niciodata in Canada?
  • -29 (41 voturi)    
    Cam atat are Romania de castigat din acordul asta (Joi, 30 martie 2017, 13:46)

    jackalphonse [utilizator]

    Vize.
    Atat cat poate avea de castigat o tara de bananieri.
    • +19 (29 voturi)    
      uuuuuu.... (Joi, 30 martie 2017, 14:05)

      mihai2013 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Asta e tot ce poti sa dai? Cam slabut, nu iti primesti kopeicile pentru vodka pe astazi :)))
    • +13 (13 voturi)    
      O tara de bananieri? (Joi, 30 martie 2017, 14:55)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Poate ai vrut sa spui o tara de cocotieri, daca nu chiar de palmieri, ca tot s-a gasit un primar sa-i planteze la malul marii.
      Asta ne mai lipsea acum: sa devenim o tara de artari.
      :)
    • +2 (4 voturi)    
      Din ce hrube (Joi, 30 martie 2017, 22:36)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ati iesit voi, Jackal (sacalul), Xanti si Intarziatul?
  • -31 (37 voturi)    
    perfect! (Joi, 30 martie 2017, 13:57)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    Nu puteau sa aduca o investitie in tara, o companie care produce soft sau ceva interesant din Canada daca tot suntem si piata lor de desfacere prin CETA, au negociat vizele ca sa putem emigra toti in masa! (marea negociere a statului roman). Mi-e scarba!
    • +23 (29 voturi)    
      mai de_la_tara (Joi, 30 martie 2017, 14:15)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

      Companii care sa produca soft sunt mai multe decit avem noi forta de munca. Eu stiu macar 5 companii care daca ar gasi miine 50-100 de ingineri buni i-ar angaja. Problema e ca nu-s ingineri, nu ca nu-s companii.

      Inafara de asta, lumea capitalista functioneaza altfel decit stii tu de pe vremea impuscatului. Acuma daca vrei investitori trebuie sa-i atragi cu ceva. Ori noi ii atragem doar cu salarii mici. In rest, infrastructura ioc, impozite mari, sintabilitate fiscala si legislativa, coruptie la toate nivelurile. Da' omul lenes nu se gindeste ce-ar putea face el ca sa atraga investitii, ci asteapta sa vina cineva sa-i dea mura-n gura.
    • +11 (17 voturi)    
      Piata de desfacere (Joi, 30 martie 2017, 14:46)

      Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

      Atata va duce capu': piata de desfacere!
      Nici nu stiti despre ce e vorba, da' va bagati in seama.
      Cum ar veni "noi suntem prostii lor pentru ca le cumparam marfa". Nu te pune nimeni sa cumperi "marfa lor": du-te la tara si pe langa o branza buna de burduf, roaga-l pe taranul in cauza sa-ti vanda si un laptop de ultima generatie "romanesc" daca i-a fatat cumva viteaua vreunul in plus, sau macar o tableta "romaneasca" daca a clocit vreo gaina mai multe.
      Si pentru ca esti de la tara, iesi mai ieftin pentru ca nu trebuie sa mai dai bani pe autobuz.
      Tu sa nu emigrezi, Ioane, sa nu te lasi prostit: mai bine creste niste gaste, ca cica va apare acum Galaxy S7 Edge si sa fii primul caruia-ti cloceste ultima generatie, numai sa le dai graunte de porumb ne-nceput, sa aiba bateria ca lumea.
      • -7 (11 voturi)    
        ti-as raspunde in detaliu... (Joi, 30 martie 2017, 15:26)

        ion_de_la_tara [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Sorocianu

        dar o sa citez un clasic "Atata va duce capu'"
        • +4 (8 voturi)    
          Nu ai "in detaliu" la tine (Joi, 30 martie 2017, 16:10)

          Gabi Sorocianu [utilizator] i-a raspuns lui ion_de_la_tara

          Altfel, ai raspunde.
  • +8 (10 voturi)    
    Ce masuri ia Guvernul (Joi, 30 martie 2017, 14:26)

    vlad.pe [utilizator]

    Sunt curios ce măsuri ia Guvernul pentru a atrage investitorii Canadieni mai ales ca trebuie sa profitam de acesta reclama de moment.

    Poate ar trebui înființate parcuri tehnologice cum este zona Palas din Iași unde sunt peste 50 de firme internaționale care aduc bani frumosi la buget.

    E evident ca investitorii nu prefera Bucurestiul datorita aglomerației, a lipsei fortei de munca, salariului mare, etc. Si aici ar trebui sa intervină statul, sa ofere facilitați pentru dezvoltarea orașelor din provincie, pe baza unor Hub-uri de investitii.
    • +5 (9 voturi)    
      CETA nu e despre investitori canadieni (Joi, 30 martie 2017, 15:24)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      CETA e despre a vinde pe piata canadiana fara taxe (sau ma rog, cu taxe mult diminuate) ca si avantaj si in contra-partida la a face fata la produsele canadiene care vor aparea la noi fara taxe. Investitorii daca aveau de venit veneau si pina acum.

      Iar avantajul nostru e ca ce vine din canada pe partea de import va concura in mare cu ce vine din Germania/Olanda/Turcia/Spania, deci nu ne afecteaza prea tare, ba chiar creeaza ceva concurenta in plus. In schimb, avem o noua piata de desfacere fara taxe vamale de care putem profita, daca stim cum.
    • +4 (6 voturi)    
      guvernul sau papusarul dragnea ? (Joi, 30 martie 2017, 15:24)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      daca nu iese si la clientela pesede ceva, dar asta imediat, nu asa in 3-5 ani, nici sa nu te gandesti
  • +3 (13 voturi)    
    e la 1 decembrie toti cetatenii romani vor putea (Joi, 30 martie 2017, 14:47)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    merge in Canada fara viza = pe 2 decembrie o sa fie plin la ei de silvuplei musiu ...
    • 0 (0 voturi)    
      Exact (Luni, 3 aprilie 2017, 21:20)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Si cu spalatori de parbriz prin intersectii. Partea buna e ca se goleste Romania de toti coloratii astia..
  • -11 (13 voturi)    
    excellent... (Joi, 30 martie 2017, 15:00)

    demaGOGU [utilizator]

    ...poate fi nu debusheu alternativ ptr zecile, vezi sutele de mii de romani care vor fi rejectati din UK.
    • +6 (12 voturi)    
      nu va fi rejectat nici un roman care munceste (Joi, 30 martie 2017, 15:26)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Din UK vor fi eventual rejectati romanii care stau pe ajutoare sociale, cei care muncesc nu vor fi rejectati. Si chiar daca ar fi, nu s-ar duce tocmai pina-n Canada cind au tot UE-ul la 2 pasi.
    • +8 (8 voturi)    
      e vorba de vizita, adica maxim cateva luni (Joi, 30 martie 2017, 15:26)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      nu de sedere permanenta..

      Cu UK poate statul Roman va pune infrastructura la punct, va elimina coruptia, va face sistemul de sanatate si educatie sa mearga mai bine ca UK si atunci vor reveni romanii in Romania..
  • -2 (10 voturi)    
    Canada (Joi, 30 martie 2017, 15:27)

    DanNational [anonim]

    Astept reactia si ofertele Wizz si Blue Air. Tarom oricum nu mai are avioane sau poate vor apare curse low cost cu vaporul de la Constanta sau Giurgiu. Nefiind autocarele si masina personala, singura sansa este low costul la avion sau la vapor.
    • +3 (3 voturi)    
      Trebuie sa treci Atlanticul (Joi, 30 martie 2017, 18:51)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui DanNational

      Iti trebuie avion serios nu planoare.