OMS avertizeaza ca rujeola se raspandeste periculos in Europa iar eradicarea bolii este amenintata / Romania si Italia, cele mai afectate tari

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 28 martie 2017, 13:17 Actualitate | Esenţial

Harta cazurilor de rujeola - 10 februarie
Foto: Centrul National de Supraveghere si Control al Bolilor Transmisibile
Organizatia Mondiala a Sanatatii a anuntat ca reujeola se raspandeste in mod periculos pe continentul european iar eradicarea sa este de acum amenintata, tarile cele mai afectate fiind Romania si Italia, scrie cotidianul elvetian lenouvelliste.ch.

OMS arata ca cifrele sunt in crestere pentru luna februarie, cu 559 de cazuri raportate, dintre care 474 in tarile considerate endemice: Elvetia, Franta, Germania, Italia, Polonia, Romania si Ucraina.

Directoarea pentru Europa a OMS, dr Zsuzsanna Jakab, arata ca "in conditiile in care am facut progrese foarte importante in ultimii doi ani, aceasta crestere de cazuri in Europa este ingrijoratoare".

"Cer in mod expres tarilor endemice sa stopeze transmiterea virusului", a spus dr Zsuzsanna Jakab.

Potrivit OMS, tarile cele mai afectate sunt Romania, cu 3.400 de cazuri si 17 decese incepand cu ianuarie 2016, si Italia, care a inregistrat 238 de cazuri doar in luna ianuarie 2017, astepandu-se cel putin tot atatea in februarie.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5585 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    nu mai... (Marţi, 28 martie 2017, 14:07)

    liviu_ [utilizator]

    vaccinatz copii! asta se intampla!

    serios acu... olivia steer si altele ca ea vad articolele astea?!
  • +5 (5 voturi)    
    Rog lamurire (Marţi, 28 martie 2017, 15:01)

    Eugen [anonim]

    Buna ziua,

    Va rog sa imi explicati, in termeni mai simpli, de ce se "raspandeste periculos rujeola" in Europa, mai ales in state care in mod sigur au o rata a vaccinarii (mult mai) mare decat Romania.

    M-ar interesa mai ales cum si de ce se raspandeste in randul celor vaccinati. Eu inteleg ca vaccinul de asta il faci, pentru a deveni imun la respectiva boala. Ti se inoculeaza o cantitate mica din respectivul virus, corpul reactioneaza, se formeaza anticorpii care dau apoi imunitate. Va rog sa ma corectati daca gresesc. Bun, dar daca exista deja acesti anticorpi, aceasta imunitate, cum se mai "prinde" rujeola de populatia vaccinata? Este vaccinul unul care trebuie reinnoit la cativa ani, sau care e explicatia?

    V-as ruga sa va abtineti de la minusuri, chiar vreau sa inteleg cum un copil nevaccinat le transmite rujeola altora vaccinati. Nu-s nici antivaccin, nici pro-mamaliga vartoasa a la Olivia Steer, copiii imi sunt vaccinati conform schemei (care se schimba de la an la an aproape) primite de medicul de familie de la Min. Sanatatii.

    Multumesc celor care isi vor rupe din timp pentru a ma lamuri. O zi frumoasa si sanatate va doresc!
    • -1 (5 voturi)    
      Explicatie (Marţi, 28 martie 2017, 15:26)

      Iuliana [anonim] i-a raspuns lui Eugen

      Buna ziua, nu stiu daca postarea este trolling sau nu, in speranta ca nu este voi incerca sa dau un raspuns cat se poate de clar. Protectia data de vaccinare se face datorita "imunizarii de turma/herd immunity". Mai exact, persoanele care nu au fost vaccinate (bebelusi etc) sau care au fost vaccinate dar care nu au avut raspuns imun (vaccinul nu a fost administrat corect/nu a fost tinut in conditii optime/organismul pur si simplu nu a reactionat) sunt protejate de restul populatiei, care a fost vaccinata. Dar pentru asta e nevoie de o rata a vaccinarii de peste 95%, a.i. sa fie mai mare probabilitatea ca un om nevaccinat/ineficient vaccinat sa fie protejat de boala (practic restul oamenilor, vaccinati, functioneaza ca niste sentinele). Cu cat sunt mai multi oameni nevaccinati, cu atat sunt mai expusi. Nu stiu daca am fost destul de clara, sper ca s-a inteles.
      • +1 (1 vot)    
        pai nu ai raspuns la intrebare (Marţi, 28 martie 2017, 23:37)

        dan [anonim] i-a raspuns lui Iuliana

        imunizarea turmei protejeaza pe aia mici (care sunt pe lapte praf...) si pe cei nevaccinati

        dar cum cei vaccinati sunt pusi in pericol?

        also, de ce nu spune nimeni cati copii vaccinati au luat boala, ca se pare ca sunt si asa... ca altfel nu se ambala nimeni... zicea: nu s-au vaccinat, asa le trebuie...
      • +1 (1 vot)    
        Multumesc (Miercuri, 29 martie 2017, 10:56)

        Eugen [anonim] i-a raspuns lui Iuliana

        Multumesc pentru raspuns. Nu e "trolling". Dar sincer nu am inteles. M-ati pierdut aici: "persoanele care nu au fost vaccinate [...] sunt protejate de restul populatiei, care a fost vaccinata".

        De asemenea, din cate inteleg, problema este ca rujeola a aparut si la persoane vaccinate, care teoretic n-ar trebui sa "ia" aceasta boala daca intra in contact cu un purtator nevaccinat al virusului.
        • 0 (0 voturi)    
          Explicatie v2 (Miercuri, 29 martie 2017, 14:46)

          Iuliana [anonim] i-a raspuns lui Eugen

          Eram sigura ca nu o sa se inteleaga nimic din ce am scris :) Sunt protejate de persoanele vaccinate, care sunt ca niste sentinele. Practic e mai putin probabil sa iei boala daca ai oameni sanatosi pe langa tine, nu? Si sanatosi pot fi doar daca sunt vaccinati.

          Si am explicat de ce o parte din oamenii vaccinati pot lua boala. Organismul lor nu reactioneaza la vaccin, vaccinul nu a fost depozitat in conditii optime deci e ineficient, vaccinul nu a fost administrat corect. Dar "la carte" sunt trecuti ca vaccinati.
    • -1 (1 vot)    
      Lamurire (Miercuri, 29 martie 2017, 11:02)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Eugen

      Copilasii sub 1 an nu sunt vaccinati (acum se poate face de la 9 luni) , eu chiar m-am lovit de aceasta problema baiatul de 4 ani e vaccinat si nu am emotii.
      Fetita are 10 luni si am vaccinat-o zilele trecute (la medicul de familie nu era pe stoc , l-am achizitionat din farmacie 51 Lei). Pentru fetita exista riscul sa ia virusul de la persoane nevaccinate(de ex in parc), acum nu mai am emotii!!! P.S. Nu a avut nicio reactie adversa (de fapt la niciun vaccin nu am avut reactii adverse, nici macar febra )
  • -4 (4 voturi)    
    Nu exista rujeola! (Marţi, 28 martie 2017, 15:01)

    Crioan [utilizator]

    Este o minciuna in falsh!
    Agenturili vin cu aceast facatura.
    Nu exista virusi de rujeola, microbii sunt o nascocire a lui Big Pharma, nimeni nu se imbolnaveste daca maninca sanatos, mai ales mamaliga vartoasa!
    Ascultati-o pe Olivia!
  • -1 (3 voturi)    
    rujeola (Marţi, 28 martie 2017, 15:24)

    adrian [anonim]

    In Teleorman, datorita saraciei nici rujeola nu este :))))