Propunerea lui Tariceanu de schimbare a modalitatii de numire a conducerii instantei supreme si a procurorilor sefi, pe ordinea de zi a Comisiei juridice din Senat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 28 martie 2017, 9:47 Actualitate | Esenţial

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Comisia juridica din Senat dezbate, marti, propunerea de modificare a Legii nr. 303/2004 privind Statutul judecatorilor si procurorilor, initiata de presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, anunta Agerpres. Calin Popescu-Tariceanu propune modificarea modalitatii de numire a conducerii Inaltei Curti de Casatie si Justitie si a procurorilor-sefi. Practic, proiectul lui Tariceanu exclude presedintele si ministrul Justitiei din procedurile de numire a sefilor DNA si DIICOT si a conducerii Inaltei Curti.

Calin Popescu-Tariceanu propune modificarea articolului 53 din Legea nr. 303/2004 privind Statutul judecatorilor si procurorilor, in sensul ca Inalta Curte de Casatie si Justitie isi numeste, dintre judecatorii care au functionat la aceasta instanta cel putin doi ani, presedintele, vicepresedintele si presedintii de sectii.

Comisia a solicitat pe 14 martie pentru acest proiect un nou punct de vedere de la CSM - cel anterior datand din aprilie 2016 - si l-a invitat pe ministrul Justitiei, Tudorel Toader, la sedinta Comisiei.

In prezent, art. 53 alin. 1 stipuleaza ca presedintele, vicepresedintele si presedintii de sectii de la ICCJ sunt 'numiti de catre presedintele Romaniei, la propunerea Consiliului Superior al Magistraturii, dintre judecatorii ICCJ care au functionat la aceasta instanta cel putin doi ani'.

Calin Popescu-Tariceanu propune ca si art. 53 alin. 6 sa fie modificat prin initiativa sa de lege, astfel incat revocarea din functie a presedintelui, a vicepresedintelui sau a presedintilor de sectii de la Inalta Curte sa se faca "de ICCJ, care se poate sesiza din oficiu, la cererea unei treimi din numarul membrilor acestora sau la cererea adunarii generale a instantei, pentru motivele prevazute la art. 51, alin. 2, care se aplica in mod corespunzator".

In prezent, revocarea acestora din functie se face de catre presedintele Romaniei, la propunerea CSM.

In initiativa sa legislativa, Tariceanu propune ca alin. 2 al art. 53 sa fie abrogat - "Presedintele Romaniei nu poate refuza numirea in functiile de conducere prevazute la alin. 1 decat motivat, aducand la cunostinta CSM motivele refuzului".

De asemenea, presedintele Senatului propune si modificarea art. 54 alin. 1, in sensul ca procurorul general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, prim-adjunctul si adjunctul acestuia, procurorul general al Directiei Nationale Anticoruptie, adjunctii acestuia, procurorii sefi de sectie ai acestor parchete, precum si procurorul sef al DIICOT si adjunctii acestuia sa fie numiti ''de CSM, dintre procurorii care au o vechime minima de zece ani in functia de judecator sau procuror, pe o perioada de trei ani, cu posibilitatea reinvestirii o singura data".

Articolul 54 alin. 1 din lege prevede, in prezent, ca aceste numiri sunt facute de catre presedinte, la propunerea ministrului Justitiei, cu avizul CSM.

Initiativa legislativa a presedintelui Senatului vizeaza si modificarea alin. 4, astfel ca "revocarea procurorilor din functiile de conducere prevazute la alin. 1 se face de catre CSM, care se poate sesiza din oficiu la cererea adunarii generale sau, dupa caz, a procurorului general al Parchetului de pe langa ICCJ, pentru motivele prevazute la art. 51, alin. 2, care se aplica corespunzator".

Tariceanu a mai propus abrogarea alin. 3 al articolului in discutie, care prevede ca presedintele poate refuza motivat numirea in respectivele functii, "aducand la cunostinta publicului motivele".

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3170 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    IN STRADA! (Marţi, 28 martie 2017, 10:11)

    Daniel [anonim]

    Cred ca este evident.

    Asistam la un nou OUG 13!
    • +8 (8 voturi)    
      scarbavniceanu tot impinge , (Marţi, 28 martie 2017, 11:01)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      tot impunge,

      si tot la parnaie ajunge !

      penal imputit .... o sa fii deliciul parnaiasilor, ca prea strangi din fund si te tii de scaunelul ala mai mic decat al dracului viu ...
  • +14 (16 voturi)    
    un anchetat penal face propuneri de legi !!!!!!!! (Marţi, 28 martie 2017, 10:13)

    mnicku [utilizator]

    dupa bunul plac. Asta numai in RO se poate

    Nesimtirea acestui specimen oligofren este incredibila

    daca si taica-su spunea ca-i un ...//.... no comment .
  • +14 (16 voturi)    
    Acest Tradiceanu (Marţi, 28 martie 2017, 10:24)

    Rescator [utilizator]

    Vechi si eficient agent al Moscovei distruge tot ce
    atinge.Este strigator la cer ca un penal ca el,membru
    in mai multe grupuri infractionale organizate,ne face
    legea in Romania.Ajunge ipochimenule!
  • +13 (15 voturi)    
    Tariceanu- corupt-face legi in Romania!? (Marţi, 28 martie 2017, 10:37)

    MirceaIo [utilizator]

    Atentie dl Tariceanu cred ca are probleme. Unica preocupare a sefului senatului e sa isi face legi care sa il scape de puscarie. Il doare in spate de Romania. Omul acesta trebuie sa nu mai poata face legi pentru Romania. Tariceanu tradator de neam si tara. Du-te in Grecia natala spionule!!!!
  • +10 (12 voturi)    
    prea mult (Marţi, 28 martie 2017, 10:37)

    DimijoareiObt [anonim]

    Cat timp suntem obligati sa il suportam pe tankistul asta ?
  • +13 (15 voturi)    
    abulache... (Marţi, 28 martie 2017, 10:50)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Tovarasul Razgandeanu nu stie ce sa mai scorn(ic)easca ca sa scape de bratul lung al justitiei.Ce sa ma mir,cu un tata (vitreg) turnator ce putea sa iasa !!
  • +8 (8 voturi)    
    motociclene, ai grija ce-ti doresti (Marţi, 28 martie 2017, 11:17)

    bogdan1477 [utilizator]

    Daca ne mai scoti o tura in strada s-ar putea sa nu ne oprim decit dupa ce te vedem dupa gratii.
  • +7 (7 voturi)    
    tupeu de borfas (Marţi, 28 martie 2017, 11:38)

    BanateanulVesel [anonim]

    mai putin si vine cu noua propunere ca presedintele senatului si a parlamentului , adica alesii poporului Tariceanu si Dragnea sa decida cine sa fie Presedintele tarii, sefa DNA, DIICOT, CSM, CCR etc, doar nebuniil vor puterea absoluta.
  • +8 (8 voturi)    
    E un infractor și e pe față (Marţi, 28 martie 2017, 11:46)

    24alex24 [utilizator]

    Tăriceanu ăsta este cel mai tupeist infractor pe care l-a văzut țara asta în ultimul sfert de secol, după Ion Iliescu.

    Einfractor, susține pe față cele mai dubioase proiecte de lege posibile și modifică legea împreună cu restul grupului infracțional PSD-ALDE în interesul propriu, oridecâte ori e nevoie. Și nu e suficient, își apără punctele de vedere criminale, contra intereselor naționale fundamentale și dezvoltării normale a României cu aerul celui aflat cu dreptatea în mână, deținătorul adevărului în vecii vecilor, Amin!

    Mai mult, nici măcar nu e votat de popor pentru funcțiile de vârf din stat, având în vedere procentajul obținut la alegeri, dar prin alianțe monstruoase se ține ca lipitoarea de putere ca nu cumva să nu ia parte, spre îmbogățirea personală la, la jupuirea sistematică a resurselor țării și a bugetului public - politică care ne-a lăsat cei mai săraci și mai bolnavi locuitori ai Europei. Ca să nu mai vorbim de mortalitatea infantilă cea mai ridicată din UE de imigrația sărăciei, de infrastructura catastrofală s.a.m.d.

    Și mai îndrăznesc acești bădărani penaliști ai politicii românești Tăriceanu, Dragnea & Co. să facă glume proste pe seama poporului apăsat de mizerie și nedreptate care a ieșit în stradă în plină iarnă ca să spună NU tâlhăririi României, NU corupției și NU impunității penalilor.

    S-a întors judecata acestor indivizi cu ceafă groasă din Guvern și Parlament cu capul în jos! Spitalele au devenit surse de boli infecțioase, mulți oameni nu au pe masă pâinea cea de toate zilele, tot mai mulți copii nu iși pot permite să meargă la școală, economia e la pământ, dar pe Dragnea și Tăriceanu îi preocupă legalizarea furtului, amnistia hoților cu funcții vinovați de spolieri de la milioane de euro în sus și de starea penitenciarelor. Penitenciarele, fie vorba între noi, vor rămâne pe veci la fel de insalubre, dar fără infractorii care duc țara la pieire.

    Cât mai suportăm această sfidare? Cât trebuie să mai tolerăm astfel de personaje macabre?
  • +7 (7 voturi)    
    Penalul Sterling Popescu T. face noi reguli ?? (Marţi, 28 martie 2017, 12:04)

    Plagarus [utilizator]

    Spaima de care nu va scapa,bietul mos imbogatit in politica.
  • +8 (8 voturi)    
    evident !!!! (Marţi, 28 martie 2017, 12:16)

    asada [utilizator]

    Acest senat a ajuns o cloaca infecta de borfasi si lichele sub conducerea " luminata "a unui inapoiat mintal !!! Felicitari votantilor PSD-ALDE !!!!!!