​​VIDEO Cum a ajuns centura Capitalei groapa de gunoi a Bucurestiului

de Redactia stiri     HotNews.ro
Luni, 27 martie 2017, 14:46 Actualitate | Esenţial

Gunoaie
Foto: Hotnews
Tronsonul de cativa kilometri dintre Voluntari si Autostrada Soarelui a ajuns o mare groapa de gunoi, ne semnaleaza un cititor HotNews.ro. Pe ambele sensuri, gunoaiele sufoca soseaua de centura care oricum arata ca dupa bombardament, cu lucrari incepute si abandonate. De aceste imagini se loveste oricine doreste sa ocoleasca Bucurestiul de la sud spre nord: deseuri menajere si din constructii aruncate chiar in buza lacului Cernica, copaci impodobiti cu pungi de plastic, un covor de peturi intins pe terenurile din zona iar in santurile de langa drum colcaie mizeria.
  • Vezi in articol imagini filmate parca intr-o tara din lumea a treia, nu dintr-o Capitala pretins europeana.




Va rugam sa ne semnalati cazuri similare; puteti incarca fotografii si imagini video folosind formularul de la finalul articolului.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

8253 vizualizari

  • +16 (16 voturi)    
    e la fel si in alte zone de pe centura (Luni, 27 martie 2017, 14:49)

    subcultura [utilizator]

    mogosoaia-chiajna de ex
    • +8 (8 voturi)    
      Da, peste tot in jurul Bucurestiului. (Luni, 27 martie 2017, 17:14)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Zona Targ Vitan-Centura-A2, mai nou gunoaie sunt chiar dupa Asmitha, pana in targ. Cam toate zonele unde noaptea sunt destul de izolate si se pot arunca deseuri...
      Ceva este nefunctional in politica de ridicare a gunoaielor... Exista tot felul de baieti care se ofera sa te ajute cu molozul, ti-l iau contra unei sume de bani atractive, dar il aruca la primul colt, ca doar nu isi bat capul sa il duca pana la Glina.
      Ne indreptam cu pasi repezi spre "Idiocracy", cine n-a vazut filmul, sa il vada, nu mai este fictiune ci se intampla chiar acum...
    • +9 (9 voturi)    
      ce centura (Luni, 27 martie 2017, 18:06)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

      Asa e toata Romania, de la plaja din Vama Veche pana la potecile din Maramures.
      O natie de bolnavi descreierati.
      • +2 (2 voturi)    
        La 100 de metri de ministerul mediului (Marţi, 28 martie 2017, 3:22)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        e un adevarat maidan plin cu gunoaie...Cred ca trebuie o lege usturatoare altfel Romania va arata ca rRomania!!! Cum potentatii investesc pe Coasta de Azur, putine sanse ca ferma asta sa fie scoasa la lumina. Suntem cuprinsi de cancer!
  • +17 (17 voturi)    
    Simplu : (Luni, 27 martie 2017, 14:52)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    cum a ajuns si prompterista fifirica Primarul Capitalei :

    din nepasare .
  • +15 (15 voturi)    
    Splaiul Unirii (Luni, 27 martie 2017, 14:55)

    cristi [anonim]

    Splaiul Unirii de la intersectia cu Vutan Barzesti pana in centura pe ambele maluri se depoziteaza gunoi
    • +8 (8 voturi)    
      Haos total in politca de gunoaie si reciclare. (Luni, 27 martie 2017, 17:19)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui cristi

      La noi in cartier s-au pus pubele separate pentru sticla, lemn, etc.

      In toiul noptii vin niste baieti cu niste Dacii papuc ce nu par de la REBU si le rastoarna, sparg sticlele, fac un zgomot ingrozitor, aleg ce ii intereseaza, in general iau toata sticla si ce pare valoros.

      Totul se petrece sub privirile unui bizon cu BMW care ii priveste de la o distanta sigura pe avarii si care pare capul afacerii.

      Raman creierii sparti in toiul noptii, cioburile de sticla pe trotuar, politia locala care altfel arde gazul de pomana, evident ca nu se nimereste prin zona la ora aia.
      • +4 (4 voturi)    
        pai, (Luni, 27 martie 2017, 18:45)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui clint

        polutia locala, indiferent de sector, nu alearga decat batranele care vand zarzavaturi pe marginea drumului. mai mult nu sunt in stare. altfel nu ar putea sa le creasca burtile alea de neam prost.
  • +9 (9 voturi)    
    ok (Luni, 27 martie 2017, 14:59)

    Xorciser [utilizator]

    1, Nu inteleg de unde e mizeria aia: a. vine lumea la gratare si lasa in urma mizerie. b. de la oamenii/firmele din zona care arunca gunoiul care pe unde apuca. c. vin special masini cu gunoi si arunca acolo.

    2. Teritoriul ala de cine tine- de Bucuresti, de localitatile limitrofe- si cine trebuie sa il inspecteze ca sa nu fie mizeria asta...
    • +5 (5 voturi)    
      raspunsuri (Luni, 27 martie 2017, 15:15)

      Hans Metter [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      1. de la renovari/constructii. Omul plateste sa i se ia molozul si mai departe e treaba celui care face transportul unde il duce... mai poate fi si gunoi menajer - foarte multi localnici ai comunelor limitrofe nu au contracte cu firmele de salubritate. Totusi acestea iau gunoiul contra unei atentii (1-2 lei la ridicare). Avand in vedere ca se aduna prea mult gunoi raportat la numarul de contracte, angajatii acestor firme mai lasa uneori gunoiul si pe camp.

      2. nu conteaza de cine apartine. Oricum nimeni nu poate face nimic (asa motiveaza)... Eu am multe sesizari depuse si la GNM si la politie si la primarii si degeaba...
    • +6 (6 voturi)    
      Vin cu camioanele! (Luni, 27 martie 2017, 15:24)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      Vin cu camioanele si aduc moloz! Sunt campuri intregi de moloz. Anul trecut s-a inaugurat pe centura in "locatia" de mai jos o mare groapa de gunoi:
      https://www.google.ro/maps/@44.5358008,26.1410624,3a,75y,179.92h,68.81t/data=!3m6!1e1!3m4!1sP7pFFtBIqCNfGZcKiJKgHw!2e0!7i13312!8i6656
  • +6 (6 voturi)    
    gunoaie (Luni, 27 martie 2017, 15:13)

    maximus [anonim]

    Tot asa arata centura si dupa autostrada A2 catre Popesti Leordeni si in continuare pe DN 4 catre Oltenita.
  • +5 (5 voturi)    
    Domnesti/Clinceni la fel (Luni, 27 martie 2017, 15:15)

    Hans Metter [utilizator]

    Prelungirea Ghencea etc
  • +15 (15 voturi)    
    Oh, ati descoperit apa calda (Luni, 27 martie 2017, 15:18)

    adrian [anonim]

    Priviti din tren pe langa calea ferata. Eterna poveste cu gunoaie pretutindeni. Fara de sfarsit. De tot felul. Este dezolant sa te uiti pe geam. Intrarea cu trenul in Gaa de Nord este o apoteoza a mizieriei, delasarii si indiferentei. Parca ai intra intr-o capitala africana, nu europeeana. Ce or zice turistii din tarile germanice este de la sine inteles. Ecologia este un subiect tabu in educatia de acasa si in programa scolara in particular.
  • +13 (13 voturi)    
    ce mirare?! (Luni, 27 martie 2017, 15:38)

    Scouser [anonim]

    Este la fel peste tot. Toata "centura" este o groapa de gunoi. Mergeti dincolo de centura si vedeti padurile de langa Bucuresti ... toate sunt o groapa de gunoi. In toate comunele de langa Bucuresti exista drumuri de intrare si de iesire demarcate de munti de gunoaie. La ce mama naibii se mira jurnalistu' lu' peste prajit? Vedeti malul Argesului de la Mihailesti pana la Dunare ... o mizerie. Vedeti Comuna 1 Decembrie si toata zona Jilava, Darasti, Adunatii Copaceni, Vidra etc ... traim inconjurati de o groapa uriasa de gunoi. Oamenii au gunoi in suflete ... deja. Iar voi va mirati ca fetele mari in noapea nuntii.
  • +5 (5 voturi)    
    o simpla solutie (Luni, 27 martie 2017, 17:04)

    eep [anonim]

    Romanul, nascut poet cu capul in nori, e inmormantat de viu in gunoaie terestre: resurse fiind, o lume intreaga le recicleaza - noi nu (o dovada in plus ca nu prea suntem in rand cu lumea). Unde-i ministrul mediului, presupunand ca exista, si cu ce se ocupa? O solutie, cu beneficii multiple: introducerea oligatorie in gradinite, scoli si aziluri de batrani a orelor de baschet, cu exersarea aruncatului la cos.
  • +4 (4 voturi)    
    PSD (Luni, 27 martie 2017, 17:23)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ciuma Rosie are primariile. De ce mai intrebati? Un partid de gunoaie umple capitala de gunoaie, dupa chipul si asemanarea sa. Iar o sluga de securist, incompetenta si carierista, nu e interesata de altceva decit cum sa fure mai bine ea si gloata ei de clienti. Acum nu stiu de ce vaplangeti, Bucurestiul are ce a votat,
  • +5 (5 voturi)    
    Soros e de vina! (Luni, 27 martie 2017, 17:43)

    manusha [utilizator]

    El plateste pentru fiecare punga de gunoi aruncata pe campuri, in parcari, in paduri, in rauri. Vizitati imprejurimile vestitei comune Corbeanca si o sa vedeti ca aici Soros s-a intrecut pe sine. Nici la groapa de gunoi nu e atat gunoi.
  • +4 (4 voturi)    
    Asta au votat bucureștenii,asta au. (Luni, 27 martie 2017, 18:42)

    asavreau [utilizator]

    Mizerie.A auzit cineva pe Firea că va face orașul curat?Firea face afaceri cu viața bucureștenilor.Asta-i politica PSD,îndobitocirea oamenilor.Fostul ministru al mediului,Daniel Constantin l-au schimbat nu pentru-că nu sa ocupat de mediu,ci pentru-că nu la pupat în cour pe Tăriceanu.
  • +5 (5 voturi)    
    Satul Tarlungeni de langa BV (Luni, 27 martie 2017, 20:28)

    Cuca [utilizator]

    Eram in spatele unei carute. Nu, cei din caruta nu erau colorati, ci "albi", romani get-beget. Asadar, 4 "romanasi" de-ai nostri. Ca brazii.

    Cand am trecut peste paraul Tarlung cei din caruta s-au activat si au aruncat in parau cred ca cel putin jumatate de metru cub de gunoaie de tot felul.

    Oricum, a trebuit sa stau in spatele carutei pana au terminat. Stiti cum arata albia paraului ? MUNTI de gunoaie.

    Pe urma, desigur, in caz de viitura, se vor lamenta ca i-a luat apa care s-a revarsat din albia blocata de gunoaie.

    Suntem niste urangutani. Noi, ca natie. Ar fi bine sa recunoastem asta - poate ca atunci, incet-incet, ne-am mai civiliza un pic.
  • 0 (0 voturi)    
    Gunoaiele ca gunoaiele.... (Marţi, 28 martie 2017, 10:10)

    geo [anonim]

    Dar nu exista marcaje pe 80% din centura. Daca mergi noaptea si nu cunosti drumul, risti sa iesi cu masina in décor - si ajungi in gunoaie evident :)