Timis: 17 migranti din Irak si Siria, prinsi de politistii de frontiera cand incercau sa intre ilegal in tara

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 26 martie 2017, 13:13 Actualitate | Esenţial

Un numar de 17 migranti din Irak si Siria au fost prinsi de politistii de frontiera de la Moravita, judetul Timis, cand incercau sa intre ilegal in Romania din Serbia, cu scopul de a ajunge in tari din vestul Europei, informeaz News.ro.

Potrivit unui comunicat de presa transmis, duminica, de Inspectoratul Teritorial al Politiei de Frontiera Timisoara, in jurul orei 06.30, politistii de frontiera de la Sectorul Politiei de Frontiera Moravita au prins, in zona localitatii Clopodia, opt cetateni straini.

"Persoanele au fost duse la sediul Politiei de Frontiera pentru cercetari. In cadrul verificarilor preliminare s-a stabilit ca grupul era format din patru barbati, doua femei si doi minori, cu varste cuprinse intre 3 si 32 de ani, fara documente de identitate asupra lor. Persoanele in cauza au declarat ca sunt cetateni irakieni si au incercat sa treaca ilegal frontiera din Serbia in Romania cu intentia de a ajunge in tari din vestul Europei", se arata in comunicat.

Alti noua cetateni straini au fost prinsi, tot duminica dimineata, in jurul orei 07.00, de catre politistii de frontiera de la acelasi sector, in apropierea localitatii Jamu Mare.

"Acestia au fost preluati si transportati la sediul institutiei pentru cercetari, unde s-a stabilit ca sunt cetateni sirieni, opt barbati si o femeie, cu varste cuprinse intre 21 si 50 de ani. Persoanele in cauza au declarat ca intentionau sa ajunga intr-un stat din vestul Europei", se precizeaza in comunicatul citat.

Politistii fac cercetari pentru trecere frauduloasa a frontierei de stat, persoanele prinse cand incercau sa intre ilegal in tara urmand sa fie preluate de Serviciul pentru Imigrari Timis.


Citeste mai multe despre   






















682 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Cetateni asiatici (Duminică, 26 martie 2017, 14:02)

    Daia Oienologu [utilizator]

    Cum se scria intr-un articol acum cateva zile.
  • +6 (6 voturi)    
    Fain (Duminică, 26 martie 2017, 14:21)

    mitg [utilizator]

    In ritmul asta vor ajunge cateva mii pana la sfarsitul anului.
    17 azi, 40 ieri, 21 alaltaieri ...
    • +1 (1 vot)    
      ha (Luni, 27 martie 2017, 5:48)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Era de asteptat, nu? Numai imbecilii de papagali de Bruxelles din Romania nu se asteptau la asta.
      Trebuie facute presiuni mari asupra autoritatilor sa inceapa construirea unui gard pe granita cu Serbia de la Dunare pana in Ungaria, altfel la vara va fi jale.
    • 0 (0 voturi)    
      Cand am zis lucrul acesta... (Luni, 27 martie 2017, 14:40)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Cu ceva timp in urma, toata lumea mi-a sarit la gat...daca Romania nu-si revine la timp si nu renunta la politica distructiva as known as "refugees welcome !" impusa de catre Bruxelles si aplicata cu zel de catre autoritatile romane, atunci o sa ne trezim ca Ungaria va amplasa un gard si la granita cu Romania, ceea ce va fi un lucru normal...sau de oameni normali la cap, cel putin.
  • +6 (6 voturi)    
    Deci i-ati prins si i-ati ajutat sa intre in tara? (Duminică, 26 martie 2017, 14:44)

    andipetre [utilizator]

    Interesanta abordare. Ei iti forteaza granita, tu ii prinzi si ii aduci inauntru "pentru cercetari". Dupa care probabil ii lasi liberi pe strazi (ce altceva sa faci cu ei?), deci le dai exact ce si-au dorit initial.

    Eficienta lupta asta cu imigratia ilegala!
  • +6 (6 voturi)    
    alo (Duminică, 26 martie 2017, 15:22)

    john70 [utilizator]

    Ieri au fost 42, azi 17. Hmmm, daca trendul continua asa in zilele urmatoare, cred ca deja putem vorbi de o invazie si ar trebui luate masuri ferme (gard, zid, focuri de arma) la granita cu Serbia, asa cum au facut ungurii. Alta chestie: e foarte probabil ca Ungaria sa ridice un gard la granita cu Romania. Multumiri eterne ///de Merkel!
  • +1 (1 vot)    
    Ati uitat la numaratoare de... (Luni, 27 martie 2017, 15:05)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    Cotele obligatorii de musulmani pe care politicienii nostri pupincuristi sunt gata sa le onoreze cu foarte mult zel...judetul constanta (incluzand municipiul c-ta) e plina de moschei deja iar in ritmul actual in cativa ani acestea or sa depaseasca in numar bisericile, chiar daca procentual, musulmanii de aici ating doar 7% din populatia locala...musulmanii de aici si in general din toata tara nu depind de fondurile venite de la bugetul de stat sau din donațiile venite din randul adeptilor islamului din Romania ci din sume imense de bani pompati de catre tari sau organisme guvernamentale sau non guvernamentale islamiste...ceea ce este ilogic este ca musulmanii din romania, in mod discriminatoriu fata de crestini, beneficiaza de cele mai multe locasuri de cult pe cap de locuitor...