Klaus Iohannis: La negocierea urmatorului buget UE, cu absorbtia pe care o avem, vom fi cu carti proaste in mana. Voi invita premierul la o discutie pe absorbtia fondurilor europene

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 martie 2017, 20:17 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis si Sorin Grindeanu
Foto: Guvern
Presedintele Klaus Iohannis a declarat sambata, la Roma, ca il va invita saptamana viitoare pe premierul Sorin Grindeanu la o discutie despre absorbtia fondurilor europene, in conditiile in care se apropie cu pasi repezi perioada cand se negociaza urmatorul buget iar, cu rata de absorbtie pe care Romania o are acum, tara noastra risca sa fie "cu carti proaste in mana".

Intrebat ce poate face Romania in plan intern ca sa beneficieze de pe urma acestei declaratiei politice de la Roma si ce crede ca poate sa faca guvernul roman in acest sens, in conditiile in care tara noastra intampina probleme mari cu capacitatea de absorbtie, presedintele a raspuns:

"Din pacate, aici trebuie sa va dau dreptate. Se apropie cu pasi repezi perioada cand se negociaza urmatorul buget si cu absorbtia pe care o avem acum tare ma tem ca nu vom fi in pole position, cum se spune, adica vom fi cu carti proaste in mana. Am de gand sa discut aceste chestiuni cu Guvernul in saptamani urmatoare. Nu am vrut sa ma grabesc foarte, foarte tare, fiindca la inceput Guvernul s-a ocupat de cu totul alte lucruri, va amintiti, Ordonanta 13, 14 si asa mai departe. Pe urma, au inceput usor, usor sa lucreze ceva si da, am de gand sa invit pe Prim-ministrul, cu cine doreste domnia sa, la o discutie pe absorbtia fondurilor europene. Cred ca aici, daca vrem sa contam in 2019, cand avem Presedintia Consiliului Uniunii, chiar trebuie sa ne facem temele mult mai bine".


Citeste mai multe despre   






















6113 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    Cum? Nu aspira (Sâmbătă, 25 martie 2017, 21:22)

    transalpinarum [utilizator]

    ferma de porci a lu' Dracnea suficient? Hai domne' ca se rezolva, propun sa se monteze internet si flat screenuri in grajduri, si alte altea. Sa vezi cum se toaca banii..
    • -6 (16 voturi)    
      eu stiam ca a rezolvat ghinea problema (Sâmbătă, 25 martie 2017, 22:42)

      base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      sau nu?
      • 0 (6 voturi)    
        hmm!!! (Duminică, 26 martie 2017, 11:27)

        GeoxGeox [anonim] i-a raspuns lui base wannabe

        Ca sa absorbi fonduri europene iti trebuie PROIECTE ( vezi cate proiecte a lasat MITOMANUL) si abia dupa aia intreaba-l pe Ghinea cu ce sa opcupat timp de un an
        Dupa ce se aproba proiectul dureaza cel putin 2 ani pana vin bani ................... DECI !!!!!!!
      • +6 (6 voturi)    
        PSD-ponta nu a facut nimic in 2014 si 2015 (Duminică, 26 martie 2017, 12:08)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui base wannabe

        pentru absorbtia a verunui euro din cele 40 miliarde negociate de Basescu. Doi ani de absorbtie ZERO pentru PSD. Treaba a facut-o Ghinea in 2016. Azi se poate lauda Grindeanu: "Vor fi atraşi 5,2 miliarde euro din fonduri europene" Sa vedem daca-l tin curelele. Sau se pricepe doar la lucruri facute in miez de noapte . . .
  • +13 (19 voturi)    
    Asa este, interesul PSD este, cu totul, altul... (Sâmbătă, 25 martie 2017, 21:48)

    Entiu [utilizator]

    Asa este, interesul PSD este acum, cu totul, altul...nu țara!. Presedintele PSD Liviu Dragnea si colegii lui de partid si coalitie nu se dau inapoi de la nimic pentru a scapa de puscarie si pentru a-si salva averile. Ținta lor principala in acest moment sunt Parchetul General si DNA...
    • +7 (11 voturi)    
      "acum" ??? (Duminică, 26 martie 2017, 8:45)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      Cum adica interesul PSD este ACUM altul, nu țara?

      Dar cand a fost interesul PSD țara, daca nu ne refrim la țară ca locul din care poți fura liniștit.
  • +5 (7 voturi)    
    Cei aia... (Sâmbătă, 25 martie 2017, 22:10)

    Vian [utilizator]

    Cei aia........ "vom fi cu carti proaste in mana". Noi platim guvernul si institutiile statului sa avem carti bune...!!! Cine raspunde in acest caz?
    • +2 (6 voturi)    
      Scuze... (Duminică, 26 martie 2017, 9:45)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Vian

      Ați locuit în ROU în ultimii ani?

      Nu-mi dau seama de unde candoarea întrebării Dvs....

      Sau, altfel: de plătit plătește (întotdeuna) populația și foarte bine că e așa pentru că tot ea, bobulația, își alege "instituțiile statului". Să se spele cu ei pe cap .
    • +1 (3 voturi)    
      Noi. (Duminică, 26 martie 2017, 11:54)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Vian

      Așa vrea CCR.Guvernul a ajuns un fel de D-zeu. Numai Dragnea îl poate întreba.
  • +6 (10 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 25 martie 2017, 22:17)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    " [...] la inceput Guvernul s-a ocupat de cu totul alte lucruri, va amintiti, Ordonanta 13, 14 si asa mai departe. Pe urma, au inceput usor, usor sa lucreze ceva"

    Acel ceva se numesc cele 19 firme ale lui Firicica. Momentan 10 sunt initiate. Pana acum Firea a facut doar niste astupari de gropi si cam atat. Ceva cu vaccin de la Guvern si cu stropitorile.

    In rest, zerO barat!
  • +2 (8 voturi)    
    PSD ! (Sâmbătă, 25 martie 2017, 22:51)

    Badea Ioan [utilizator]

    Acum , vedem ca fostul PCR = SECURITATE nu a renuntat la vechiile obiceiuri !
    INTIMIDARE-SPAGA-INFLUENTA-MINCIUNA-DIVERIUNE ETC.
    Doar sa-si "Apere AVERILE " ! Pentru I-ei "DECALOGUL" este scris/inscribtionat doar pe "hirtie igienica " Pardon ! Dejectii vulcanice !
    Uitati-va unde a-u cistigat ! Ginditi-va citi "Asistati sociali sint in acele judete ???" Exista, oare o statistica citi oameni muncesc in Teleorman- Olt -ETC. ???? sI Citi primesc "ajutoare sociale ??"
    S-e pare ca singura DOCTRINA este : Cine FURA m-ai mult !!!!!!! De aici = Confuzii Transpartinice !
    S-a pus vreodata problema impozitarii "differentiate" a proprietatilor/bunurilor ??
    Eu nu am auzit de asa ceva ! Scuze !
  • -1 (11 voturi)    
    sfat (Sâmbătă, 25 martie 2017, 23:54)

    danielush [utilizator]

    sa-l ia pe Ghinea cu el. e cel mai tare, performante de zero l asuta absorbtie!
    • 0 (4 voturi)    
      Sa-i ia pe ponta si pe Teodorovici. Astia-s mult (Duminică, 26 martie 2017, 12:18)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui danielush

      mai performanti: in 2014 si 2015 au avut tot absorbtie ZERO si nici nu au facut nimic pentru ca in 2016 sa poata fi absorbit ceva. Fata de astia Ghinea-i un erou.
  • +2 (8 voturi)    
    Cărțile astea... (Duminică, 26 martie 2017, 8:47)

    fdaniel [utilizator]

    Intotdeuna am avut cărți proaste și asta pentru că jocul pe care-l jucăm noi este așa :
    se așează cărțile cu fața în sus, pe masă, și noi le ALEGEM pe cele mai mici ....
    • +3 (3 voturi)    
      sau : (Duminică, 26 martie 2017, 10:44)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Din suparare sau plictiseala jucatorii buni nu participa deloc la joc.
      Partida merge insa inainte, se desfasoara fara ei, iar deciziile sunt luate de coechipierii (cam 18% in decembrie trecut) mult mai slab pregatiti, care nu inteleg miza jocului sau care au facut blat cu adversarul, si care procedeaza asa cum foarte bine ai scris dumneata:

      "se asaza cartile cu fata in sus, pe masa, si noi le ALEGEM pe cele mai mici ..."
  • -4 (6 voturi)    
    Pai e bine mai nea Johann,guvernul tau a (Duminică, 26 martie 2017, 10:19)

    xrogo [utilizator]

    matrasit toate procedurile de atragere a fondurilor europene si nu ai chemat pe nimeni la ordin,acu te gasisi mare mahar sa faci tu ordine in fonduri?
  • 0 (0 voturi)    
    carti proaste (Duminică, 26 martie 2017, 10:21)

    BalaFlorin [anonim]

    orice, numai popi cu dame sa nu fie....
    juveti ar merge.....
  • -1 (3 voturi)    
    fonduri europene (Duminică, 26 martie 2017, 11:15)

    mos_teaca [utilizator]

    Daca il inviti pe Grindeanu sau Ponta sau oricare alt psdist e acelasi lucru - nu se va schimba nimic.Mai bine le-ati trece la CSAT ca prioritate nationala.Acesti bani sunt pt tara , pt modernizare ei si nu am vazut politicieni priceputi in a produce bani pt tara.Politicienii nostrii sunt foarte ''buni gospodari' si super aroganti cand vine vorba de cheltuirea banilor publici desi aproape toti au lasat in urma afaceri falimentare.
  • +1 (1 vot)    
    pai , n-a trecut mult... (Duminică, 26 martie 2017, 14:19)

    astronaut [utilizator]

    timp decand s-a votat bugetul si ne amintim usor ca sunt prinse sume mari in buget privind fonduri europene de atras (~20 de miliarede de eur) , Shaideh s-a angajat ca va fi un mizilic , s-acum sa auzim ca nu-i chiar asa , ca e greu , ca nu mai reprezinta prioritate , cum vine asta dracneo , ca pe ceilalti degeaba ii intrebam ? Fara atragerea de fonduri , bugetul va arata FOARTE GAURIT la toamna ,iar DEFICITUL spre plusinfinit !!
  • +1 (1 vot)    
    Cand accepti umil cartile pe care ti le dau altii (Duminică, 26 martie 2017, 14:39)

    andipetre [utilizator]

    ...evident ca nu vor fi bune.

    E efectul politicii consecvente de acceptare umila a tuturor deciziilor impuse de UE, fara nicio demnitate, fara a urmari interesul national, fara a avea personalitate in Europa.

    Intre timp, altii (Polonia, Cehia etc) au profitat de UE sa isi dezvolte tarile, si-au facut ferm cunoscute parerile care tin de interesul lor si, indiferent ce se intampla in continuare, au castigat.

    Noi ramanem cu lozincile si fara autostrazi.
  • -3 (5 voturi)    
    sa-l cheme pe Ciolos (Duminică, 26 martie 2017, 15:54)

    demaGOCU [utilizator]

    Ca a avut absorbtie ZERO. Va spune ceva Guvernul ZERO?
    • 0 (0 voturi)    
      trebuie sa fii chiar tampit (Duminică, 26 martie 2017, 18:59)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      sa mai raspandesti minciunile jenante ale lui ponta, dragnea sau orice p..fric de genul. succes.