Raed Arafat: Sistemul de telemedicina este atacat public, desi avem mare nevoie de el

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 martie 2017, 14:12 Actualitate | Esenţial

Raed Arafat
Foto: Agerpres
Secretarul de stat in MAI Raed Arafat reclama faptul ca mai multe persoane ataca public sistemul de telemedicina din Romania, in contextul achizitiei de ambulante, informeaza Agerpres.

"Regulile pe care le avem in achizitii de multe ori pot fi o piedica fata de a introduce sisteme avangardiste in sistemele noastre de interventie. Aici trebuie sa explicam ca legislatia europeana permite, dar si mentalitatea noastra trebuie sa permita. (...) Dar intotdeauna gasesti pe cineva care sa vina si sa zica de ce o faci. In acest an, fiind chiar o licitatie de achizitii de ambulante, a inceput sa fie atacat public sistemul de telemedicina de cateva persoane, in ideea ca de ce avem nevoie de el. Avem nevoie de el, pentru ca anul trecut pot vorbi de 35.000 de transmisii de telemedicina din prespital, comparativ cu 32.000 in anul precedent si numarul creste in fiecare an. Ne asteptam sa avem in urmatorii doi ani o crestere de peste 50.000 de transmisii de telemedicina, care ne permit sa identificam infarcturi, ritmul cardiac grav care necesita interventie imediata a echipelor medicale in sprijinul pompierilor si asistentilor", a declarat, sambata, Raed Arafat, la o conferinta sustinuta la Universitatea Babes-Bolyai.

El a spus ca sistemul prespitalicesc a inceput sa fie suplimentat si cu alte sisteme, cum ar fi cele de videostreeming, de transmitere de imagini in timp real de la fata locului.

"Tehnologia ne face sa eficientizam activitatea noastra, ajuta pe teren chiar daca medicul e la distanta. Fara tehnologie nu putem merge mai departe, dar este foarte important sa intelegem care sunt locul si rolul ei si sa stim ce tehnologie trebuie sa adoptam pentru fiecare segment de care avem nevoie. Introducerea tehnologiei trebuie sa fie bazata pe studii si analize, dar am constatat ca exista si o rezistenta de grup la ea cand vrei sa o introduci", a mentionat Arafat.

El a participat, sambata, la Facultatea de Stiinte Politice, Administrative si ale Comunicarii (FSPAC) a UBB la conferinta "Tehnologie si inovare in guvernare".


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1283 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    De la guru by A3,numai filipice media ?! (Sâmbătă, 25 martie 2017, 14:20)

    Plagarus [utilizator]

    Arafatul este un Demostene lucrativ al Deltamedului si nimic mai mult.
    Interesul poarta fesul "eroului "
  • +1 (9 voturi)    
    Prespital (Sâmbătă, 25 martie 2017, 14:50)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    La ce bun e un sistem avansat cu tehnologie de ultima generatie in "prespital" si ambulante noi daca spitalele sunt teleportate din anul 1800?

    Ca de obicei, cine conduce tara gandeste invers. Trateaza efectul, nu cauza.
  • +5 (9 voturi)    
    .... acum trei zile ..... (Sâmbătă, 25 martie 2017, 15:16)

    cbogdan [utilizator]

    Acum trei zile am asistat la un astfel de exemplu de telemedicina: ambulanta cu asistenta, in Ilfov la un pacient cu probleme cardiace - a transmis elecrocardiograma la Spitalul Floreasca pentru diagnosticare si pentru luarea deciziei de internare. Am fost foarte placut impresionat, nu stiu cine poate fi impotriva telemedicinei, mai ales ca putine state si-o pot permite.
  • +1 (3 voturi)    
    Incredibil.... (Sâmbătă, 25 martie 2017, 17:41)

    The Insider [utilizator]

    Cine Dumnezeu ii ataca telemedicina lui Peste si de ce nu le da numele ? Sa fie oare aceeasi care incep sa se intrebe cum de a strabatut negurile realitatii romanesti cotidiene de pe vremea lui Ceausescu , fara a fi fost ” un pic „ controlat de niste aceeasi baieti ce inainte aveau ochi albastri iar acum au , pe langa ochi si gulerele albastre , si firmele care intermediaza cu succes total achizitiile publice de tehnica pt ambulante, si pompieri - incluzind si tehnica de descarcerare grea, tablete pt transmisie de date, ambulante samd ! - ca sa nu mai vorbim de celebrul STS ce gestioneaza si implementeaza transmisiile de date in contextul telemedicinei , straduindu-se sa multumeasca operatorii principali de telefonie mobila si internet - recte Orange si Vodafone - si asta pe baza unui soft livrat ca din intamplare de una din firmele imperiului fugitivului Ghita ?!
    Si daca sunt aceleasi personaje enumerate mai sus , nu cumva ceea ce face acum Arafat este acelasi vechi joc de-a striga ” Uite hotii ! ” in timp ce hotia adevarata se petrece sub nasul nostru zilnic , dar nu mai avem timpul necesar si nici atentia , distrasa fiind de tipetele ayatollah-ului pe acest subiect !?
    Care este costul real si utilitatea acestei telemedicine in contextul in care reduce posibilitatea de interventie prespitaliceasca efectiva prin introducerea paramedicilor si limitarea intentionata a capacitatilor de interventie medicala a cadrelor medicale medii si suoperioare din ambulante prin ordine care mai de care mai aberante legate de asa zise grade de competenta si dotare, ca si modalitati de actiune ce nu genereaza decat timp irosit in defavoarea pacientului i prespital?!
    Cata lume stie ca un asistent medical nu are in trusa nici macar un medicament antiaritmic, ca sa nu mai vorbim de interzicerea acestora de a administrare a acestora ? Sau ca se acorda aceleasi competente unui paramedic pompier pe baza doar a cursurilor de max 3 saptamâni facute de acestia pe banii MAI-ului ?
  • -2 (6 voturi)    
    Politica, frateee...!! (Sâmbătă, 25 martie 2017, 17:50)

    Codruta N [utilizator]

    Nu conteaza daca sistemul e "bun" sau nu, daca el ajuta ori nu bolnavilor ori victimelor - important e sa-l atacam pe Arafat!
    Daca vine altu' in locul lui, BRUSC calitatile si defectele sistemului se schimba - daca nu chiar se inverseaza! :P
    • 0 (0 voturi)    
      Pai eu cred ca daca... (Duminică, 26 martie 2017, 13:00)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      Nu era vorba de un arab musulman interesul tau pentru acest corupt tindea spre zero...pentru cei ca tine calitatea unui individ vine automat cu apartenența sa la "religia pacii"...
  • +1 (3 voturi)    
    continuare (Sâmbătă, 25 martie 2017, 17:50)

    The Insider [utilizator]

    .... bani care s-ar putea regasi in conturile Fundatiei pt SMURD pe care o prezideaza executiv in continuare, desi imbraca aspecte clare de conflict de interese , pri n prisma functiei pe cafre o detine de 10 ani incoace !
    Cate tari isi permit luxul in Europa sa aiba , pe bani publici , un sistem cu costuri unanim recunoscute ca fiind mari - prin prisma raportului cost / eficienta / necesitate - i contextul in care reteaua si personalul medical necesare sunt completamente insuficiente ?!
    Raspunsul este NICIUNA , !
    La nivel european este doar un deziderat cu care cocheteaza pana si responsabilii medicinei de urgenta din ERC - European Resuscitation Council - dar care acccepta fara retinere si recunosc ca costurile sunt imeense iar plaja de interventii este redusa numeric in contextul suficientei logistice urbane, chiar si rurale actuale europene !
    Bref , imi pare ca e doar o alta forma de sifonare legala si fara scrupule sub deja expiratul paravan al atoate cunoscatorului si binefacatorului Arafat !
    Chiar suntem asa de orbi ? Si daca da , cum de in tara orbilor , chiorul e profet ?!