Inspectia Judiciara cere o noua actiune disciplinara impotriva fostei judecatoare Camelia Bogdan

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 martie 2017, 19:55 Actualitate | Esenţial

Camelia Bogdan
Foto: AGERPRES
Inspectia Judiciara a solicitat Consiliului Superior al Magistraturii inceperea cercetarii disciplinare fata de fosta judecatoare Camelia Bogdan, pentru nerespectarea repartizarii unui dosar, anunta Agerpres.

Potrivit unor oficiali din IJ, inspectorii au exercitat actiunea disciplinara impotriva fostei judecatoare Camelia Bogdan, pentru incalcarea dispozitiilor art. 99 lit.o) din Legea 303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor, cu privire la nerespectarea dispozitiilor privind distribuirea aleatorie a cauzelor.

In mod concret, Camelia Bogdan, fosta judecatoare la Sectia penala a Curtii de Apel Bucuresti, ar fi primit mai multe dosare spre judecare, in ianuarie 2016, care initial fusesera repartizate unui alt judecator, dar care intrase in concediu.

Dupa ce judecatorul titular a revenit din concediu, Camelia Bogdan ar fi pastrat un dosar, in care a dispus, in luna mai 2016, confiscarea unor sume de bani, printre cei vizati fiind si notarul Jan Andrei, sotul Laurei Andrei, sefa Tribunalului Bucuresti.

Inspectia Judiciara considera ca fosta judecatoare Camelia Bogdan a incalcat dispozitiile legale privind repartizarea aleatorie si continuitatea completului de judecata, deoarece a pastrat acel dosar si l-a finalizat, desi era obligata sa il transmita judecatorului titular.

In consecinta, Inspectia Judiciara solicita Consiliului Superior al Magistraturii inceperea cercetarii disciplinare impotriva Cameliei Bogdan.

Pe 8 februarie, Camelia Bogdan a fost exclusa din magistratura, in urma unei decizii a Sectiei pentru judecatori a Consiliului Superior al Magistraturii. Motivul excluderii l-a constituit faptul ca judecatoarea Camelia Bogdan, unul dintre cei doi magistrati care l-au condamnat la 10 ani de inchisoare pe Dan Voiculescu, s-ar fi aflat in incompatibilitate/conflict de interese, deoarece ar fi predat in 2014 in cadrul unui seminar de prevenire a fraudei si coruptiei functionarilor APIA, institutie subordonata Ministerului Agriculturii, care a fost parte civila in dosarul ICA.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6425 vizualizari

  • +26 (32 voturi)    
    Asta e ! (Vineri, 24 martie 2017, 20:16)

    Susufler0 [utilizator]

    Judecatorul plecat in concediu trebuia sa ia acea masura de mult dar n-ar fi luat-o niciodata fiind vorba de sotul fostei lui sefe.

    Camelia Bogdan a facut ce trebuia dpdv profesional, incalcand insa procedura (regulile).

    Extraordinar este faptul ca Inspectia judiciara o haituieste la ordinul CSM, cautand probe pt a o putea alunga din profesie, in conditiile in care nu e vorba de necinste, de coruptie, de slaba pregatire profesionala. Ba, din contra !

    PS. Sa mai spuna careva ca nu concura toti si toate la subrezirea, la subminarea statului de drept, incepand cu atacul impotriva oamenilor de la baza sistemului si pana la cei din fruntea institutiilor si continuand cu incercarile de demantelare ale institutiilor statului, de la cele mai mici si pana la cele fundamentale.
    • +2 (16 voturi)    
      Cineva spunea odata: Justitia a facut mai mult rau (Vineri, 24 martie 2017, 22:47)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Romaniei decat politicienii . . . .
      • +9 (11 voturi)    
        Nu putea fi decat un pesedist ! (Sâmbătă, 25 martie 2017, 1:23)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        E o fraza care exprima un mare neadevar.
        • -1 (3 voturi)    
          Afirmatia din 29 Iun 2011 apartinea lui Basescu (Sâmbătă, 25 martie 2017, 20:36)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          se gasesta si in http://jurnalul.ro/stiri/politica/basescu-justitia-a-facut-mult-mai-mult-rau-romaniei-decat-politicienii-si-decat-romanii-care-cersesc-pe-la-roma-sau-paris-583224.html
          Mi-am amintit de ea in legatura cu haituirea lui C Bogdan de noua inspectie juridica.
  • +17 (23 voturi)    
    Romania, mereu surprinzatoare (Vineri, 24 martie 2017, 20:28)

    ~Inuka~ [utilizator]

    Cercetare disciplinara fata de un fost angajat???
    Ca momentan au exclus-o din magistratura pana la judecarea contestatiei in instanta.
    Iar motivarea cercetarii disciplinare face toti banii: finalizarea unui dosar primit de la un coleg aflat in concediu in care a fost condamnat sotul sefei Tribunalului Bucuresti :))
  • +19 (25 voturi)    
    Acolo e un razboi pe fata... (Vineri, 24 martie 2017, 20:38)

    Observator roman [utilizator]

    Nu, n-o "iau in brate" pe Camelia Bogdan (a carei decizie de condamnare cu maximum posibil pentru infractorul Voiculescu ramane, oricum, o piatra de hotar in justitia romana) dar daca Inspectia Judiciara "descopera" noi si noi motive de 'cercetare disciplinara' sunt clare cel putin doua lucruri:

    1) N-au incredere in prima incercare de pedepsire (eliminarea din magistratura pe motivul participarii la un seminar??? Adica restul, RESTUL magistratilor sunt curati ca lacrima?? Asta n-o crede nici Grivei...)

    2) Nici nu prea au cu ce s-o "agate" - aceasta noua gaselnita cu nerespectarea repartizarii dosarului - in care - surpriza!! - era implicat chiar sotul presedintei Tribunalului Bucuresti, caruia i-a confiscat sume de bani - se anunta la fel de jalnica...

    ...dar cine ii inspecteaza pe "inspectorii" judiciari?
  • +18 (24 voturi)    
    O vor calca in picioare (Vineri, 24 martie 2017, 20:59)

    Andradda [utilizator]

    ...pt ca a indraznit sa il bage la puscarie pe varanul libidinos
    • -14 (18 voturi)    
      Pentru că a făcut-o la ordinul SRI, nu de altceva. (Vineri, 24 martie 2017, 23:34)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Ce zici, dacă ai avea un proces (fie și civil) ți-ar plăcea ca la ultimul termen să intre alt judecător și să dea hotărârea?
  • +17 (21 voturi)    
    Dar o medalie pt salvarea tarii (Vineri, 24 martie 2017, 21:03)

    ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator]

    prin macelarirea familiei Voiculescu, pe cand?
    Ar trebui sa ii fie data pe mana si familia Dragnea, Ponta si alte clanuri interlope romanesti, sa ii lase in strada.
    • -2 (4 voturi)    
      Și cum îți explici că asta nu se întâmplă? :) (Sâmbătă, 25 martie 2017, 3:59)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

      Foarte bună sugestia ta. Cum îți explici că Dragnea și Ponta nu ajung ”pe mâna ei”?
      • -2 (4 voturi)    
        Pentru ca justita e inca sub control politic (Sâmbătă, 25 martie 2017, 12:54)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Intr-o tara cu justite functionala, orice proprietar de casa si masina de lux ar fi in secunda 2 verificati de sursa veniturilor, deposedati pe loc si inchisi. La noi nu se intampla, vezi dezvaluirile de pe HN cu secretari la ministere care imprumuta interlopi cu sute de mii de euro, desi nici creierul si nici alte organe ale lor nu valoreaza atata.
        • -1 (1 vot)    
          Când ai să conduci tu fiscul, așa să faci (Sâmbătă, 25 martie 2017, 15:29)

          Harald [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

          Tu vrei un comunism cam ca în anii '50, dar l-ai ratat la vreo 70 de ani distanță.

          ”Deposedați pe loc și închiși” e o sugestie foarte bună atunci când ești pe canapeaua unui psihiatru, să vezi ce urmează :)
          • 0 (2 voturi)    
            Pai când nu poți justifica averea (Sâmbătă, 25 martie 2017, 16:10)

            ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Harald

            Ce vrei sa se întâmple, să vină fiscul ca la Dan Voiculescu cu căciula în mână și să se roage frumos de tine sa o dai înapoi, iar tu sa le dai cu tifla prin șliț?
            • 0 (2 voturi)    
              Pe lângă politicienii corupți, (Sâmbătă, 25 martie 2017, 16:50)

              Harald [utilizator] i-a raspuns lui ABetterWorldWithoutVladimir

              care de fapt nu vor păți nimic dacă sunt de partea care trebuie, dacă pui asemenea instrumente în mâna procurorilor și judecătorilor ciorupți din România, ai să rămâi numai tu și Kovesi în țară.

              Tu nu vezi că România a ajuns ca Rusia, cu economia și ustiția sub controlul serviciilor secrete? Singura diferență e că în Rusia oamenii de afaceri incomozi sunt asasinați, iar în România sunt sinuciși.
              • 0 (0 voturi)    
                Exagerezi (Duminică, 26 martie 2017, 0:34)

                ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Harald

                Sau nu mai ești în România de mult. Crede-ma se epateaza proștii ăștia care fura pe față, mașini scumpe, case scumpe etc. Nu e cum crezi tu, vin primarii și consilierii locali la muncă cu niste limuzine care fac banii pe care ăștia ii fac din veniturile declarate pe 3 vieți de acum înainte.
  • +17 (21 voturi)    
    Cred ca visez! (Vineri, 24 martie 2017, 21:06)

    MPopa [utilizator]

    Gata, s-a asanat justitia? Nu se mai tranzactioneaza verdicte in birourile judecatorilor? Nu se mai iau bani grei pentru a impinge un proces pana la prescrierea faptei? Presupun ca le-ati rezolvat pe astea daca v-ati apucat sa cercetati o judecatoare pentru ca a avut indrazneala sa finalizeze un dosar si in plus a confiscat niste bani de la sotul presedintei Tribunalului Bucuresti!
  • +14 (20 voturi)    
    Dati-i la gioale (Vineri, 24 martie 2017, 21:13)

    hai.ca.se.poate [utilizator]

    Doamna e cea care l-a condamnat pe titanul gandirii libere de la noi. O dovedesc slugile de la A3. Deci dati-i la gioale doamnei. Probabil cei de la Inspectia Judiciara pot jura pe rosu ca toate dosarele din Romania sunt repartizate aleatoriu si au gasit-o imediat pe cea care a incalcat legea. Hai ca se poate.
    • 0 (2 voturi)    
      Corect, doar l-a condamnat, nu l-a și judecat :) (Sâmbătă, 25 martie 2017, 15:31)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui hai.ca.se.poate

      Exact de asta a fost exclusă din magistratură.
  • -1 (11 voturi)    
    Vai ... (Vineri, 24 martie 2017, 21:25)

    LuluBibi [utilizator]

    Cum, nici un comentariu ?? Oooaaauuu ...
    Pai ce facem Ma Nene Ma ... dorm toti securistii ???
    Sau nu mai stie nici un postac ce sa zica ??
    Pacat ...
  • +18 (22 voturi)    
    Intimidare (Vineri, 24 martie 2017, 21:29)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Inca una! Nu renuntati! Nu va dati batuta!
    Noi va sustinem!
    • -2 (2 voturi)    
      Angajeaz-o la tine la firmă, dacă tot o susții (Sâmbătă, 25 martie 2017, 15:33)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      De urlat pe forumuri e simplu, dar dacă tot ai așa mare încredere în integritatea ei, atunci angajeaz-o la tine la firmă. Te bagi? :)
      • 0 (0 voturi)    
        Nu am firma (Sâmbătă, 25 martie 2017, 16:38)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Pe de-o parte as fi angajat-o ca sa o ajut, dar realist vorbind face mult mai mult bine unde era inainte.
  • +18 (22 voturi)    
    Mafia usl a pus mina pe justitie (Vineri, 24 martie 2017, 22:10)

    Cozmin30 [utilizator]

    Iata ca mafia, grupul infractional organizat usl, a pus mina si pe Inspectia judiciara si pe CSM, nu doar pe CCR, guvern, parlament, Avocatul Poporului, CNA, presa, televiziuni.
    Sunt vizati nu doar procurorii corecti, cinstiti si competenti, ci si judecatorii care nu s-au lasat corupti si i-au trimis in puscarie pe infractori.
    Manifestatiile de protest impotriva mafiei trebuie sa se intensifice, pina la demisia guvernului, dizolvarea parlamentului borfasilor si declansarea de alegeri anticipate, la care infractorii sa nu poata participa.
    Trebuie ca milioane de oameni sa iasa in strada pentru a o apara pe judecatoarea Bogdan, pe Sefa DNA, pe toti procurorii si judecatorii curajori, care lupta impotriva coruptiei.
  • -3 (9 voturi)    
    Ohoho ... (Vineri, 24 martie 2017, 22:30)

    LuluBibi [utilizator]

    Cer scuze, au aparut, au aparut, s-au trezit ..
  • +13 (17 voturi)    
    Cata marsavie ! (Vineri, 24 martie 2017, 23:45)

    Ochiana [utilizator]

    dupa ce e exclusa din motive fabricate acum apar si altele.E si cercetata disciplinar pentru ca a finalizat un dosar incredintat ei pentru ca un coleg a intrat in concediu, adica, cu alte cuvinte, e sanctionata pentru ca a muncit in plus.
    Marsavie, marsavie, marsavie !
    Tentaculele lui Voiculescu si comp au ajuns in CSM.
    Se intoarce roata, nu uitati d-lor !
    Ne vedem in strada.
  • -4 (6 voturi)    
    GATA (Sâmbătă, 25 martie 2017, 8:37)

    EmilNae [anonim]

    afara cu ea din magistratura . Voiculescu o asteapta ca pe un cires copt.Praf si pulbere o va face.Sa-si puna averea la adapost asta-i sfatul meu pentru ea.La vel ca si cele de pe centura A FOST FOLOSITA de SRI pentru treaba MURDARA, acum nu mai are nevoie de ea si o ariunca la gunoi.La fel ca si Eva. .Doi oameni patati santajabili care au executat nu au comentat. Au facut treaba MURDARA si acum ii arunca ca pe o batista de unica folosinta .
    Bine le face asta-i LECTIE PENTRU ALTII. Cine va face ca ei ca ei sa pateasca
    • +4 (8 voturi)    
      Aberatii marca Latrina 3 (Sâmbătă, 25 martie 2017, 12:31)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

      Astea sunt aberatii, marca Latrina 3.
      Cu cit te platesc infractorii, pentru acest comentariu nerusinat ?
      Judecatoarea Bogdan este corecta, cinstita, curajoasa, competenta, incoruptibila.
      Mafia, care a pus stapinite partial justitie, isi face de cap, prin oamenii infiltrati in Inspectia judiciara, in CSM, in Uniunea Nationala a Judecatorilor Corupti din Romania (UNJCR) si in Asociatia Magistratilor Corupti din Romnaia (AMCR). Acesti banditi ii ataca, ii insulta, ii calomniaza pe cei mai buni procurori si judecatori, incearca sa-i indeparteze din sistem pentru ca mafiotii, care au devalizat tara, sa scape de puscarie si sa-si pastreze averile. Pentru aceste obiectivie, mafiotii sunt in stare de absolut orice. De aceea, Societatea Civila, Intelectualii, Studentii, Ziaristii cinstiti, SAR, Romania Curata, toate fortele sanatoase ale societatii trebuie sa le sustina si sa le apere pe judecatoarea Bogdan, pe Sefa DNA, pe toate persoanele curajoase, care lupta pe fata cu mafia.
      • -1 (3 voturi)    
        STAI ASA (Sâmbătă, 25 martie 2017, 18:27)

        EmilNae [anonim] i-a raspuns lui Cozmin30

        ca pina una alta cel care probabil ia bani esti tu. Asa o minie ploretara nu a fost nici in anii 50. Eu nu sint lplatit de nimeni nu am nici-un interes dar cind vad ca ABUZURILE ma ingrozesc. Cred ca ai auzit de gutau, remes rarinca, orban olguta si fi atent cum dracului se face ca aproape toti sint OAMENI POLITICI.
        De toate astea TU organizatiile care le insiri au ceva de zis.
        Tu ai iesit in strada cind oAMARITA s-a luptat cu UN ELEFANT si elefantul cu toate butoanele in mina A STRIVIT O AMARITA. A calcat-o in picioare nimic altceva. Aia nu te-a revoltat, sau voica care a facut puscarie degeaba 10 ANI, nu te revolta,sau ceferista aia care sta trei ani la puscarie pentru 60 lei. ACESTE ABUZURI nu va scoate in strada? sau nu conteaza impotant este sa ELIMINAM NOI ADMINISTRATIV ce nu am putut elimina prin vot.
        Domnule asta nu-i justitie este curat murdar POLITIE POLITICA. ca in 50 sa acundem adversarii ca sa luam noi laurii. Daca alfel nu sintem in stare macar asa sa ajunga mucusor nicusor plicusor sereistul in parlament . Altfel nu ar fi pupat niciodata. Nu este in stare sa spuna nici macar o propozitie dar este sef de partid.
        Acum sa nu o bagi pe aia cu antenele ca tot ce am insirat eu CHIAR S-A INTIMPLAT nimic inventat. Sau nici aceste realitati nu conteaza nu exista sint doar minciunile antenelor. las-o dracului daca nici asta nu a fost atunci ce.
        • +2 (4 voturi)    
          Alte minciuni scornite de infractori (Sâmbătă, 25 martie 2017, 19:15)

          Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui EmilNae

          Nu s-a comis niciun abuz.
          Astea sunt minciunile, calomniile si dezinformarile lansate de infractori, de avocati si de likelele platite de infractori.
          S-au facut abuzuri in justitie, dar in sens invers. Mari corupti si mari infractori au fost achitati, au fost condamnati la pedepse extrem de mici, cu suspendare, nu li s-au confiscat averile, au fost eliberati anticipat pentru ca au scris, chipurile, lucrari stiintifice sau, pur si simplu, li s-au tot aminat procesele pina s-au prescris faptele, de catre judecatorii corupti din UNJCR sau din AMCR. (Un proces al lui Mazare a fost aminat pina acum de peste o suta de ori !!!)
          Acestia, judecatorii corupti, aflati in solda mafiei, sunt problema justitiei.
          Procurorii si-au facut doar datoria.
          Daca cineva a fost achitat dupa ce a fost arestat sau arestat preventiv, a fost achitat de un judecator corupt, aflat in solda mafiei, pentru ca tot mafiotii, likelele si retardatii sa ii atace pe procurorii si judecatorii corecti, cinstiti, competenti, incoruptibili.
          • -2 (4 voturi)    
            GATA (Sâmbătă, 25 martie 2017, 22:15)

            EmilNae [anonim] i-a raspuns lui Cozmin30

            m-am lamurit asa esti setat.pentru tine nici macar realitatea nu exista.ramii asa cum esti
      • 0 (0 voturi)    
        Ahahahahaha ... (Sâmbătă, 25 martie 2017, 23:31)

        LuluBibi [utilizator] i-a raspuns lui Cozmin30

        Am ras cu lacrimi prietene. Partea proasta e ca te-ai născut cam cu 60..70 de ani prea târziu. Păcat. Sincer. Ai fi fost un comisar sovietic excepțional.
  • -3 (7 voturi)    
    Apar noi si noi fapte si dovezi ca mult laudata (Sâmbătă, 25 martie 2017, 9:00)

    xrogo [utilizator]

    judecatoare Camelia Bogdan taia si spanzura dupa bunul ei plac,fara sa respecte legile si procedurile!
    De mirare este insa faptul ca individa asta,care a distrus multe destine prin comportamentul sau periculos,n-a fost oprita la inceput si abia acum s-au desteptat cei de la CSM si Inspectia Judiciara,sa fie noul CSM cel care-o opreste pe individa ?
    • +4 (8 voturi)    
      Comentariu aberant, marca Latrina 3 (Sâmbătă, 25 martie 2017, 12:34)

      Cozmin30 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Cu cit te platesc mafiotii pentru acest comentariu aberant, sau esti chiar unul dintre infractorii care spera sa scape de puscarie ?
      Nu vei scapa.
      Nu veti scapa.
    • -1 (1 vot)    
      Noi dovezi ? (Sâmbătă, 25 martie 2017, 18:37)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Du-te si te culca !
  • +4 (8 voturi)    
    Inspectia judiciara, ia incearc-o si pe asta : (Sâmbătă, 25 martie 2017, 9:03)

    deval [utilizator]

    bretonul prea scurt taiat ! Sau ce mananca Camelia Bogdan de crede ea ca e independenta si justitia oarba si trebuie sa-i judece pe toti doar fapte/probe ??? !!