Juncker, avertisment catre Donald Trump: Nu incurajati alte tari sa plece din UE, riscati un nou razboi in Balcanii de Vest

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Vineri, 24 martie 2017, 16:29 Actualitate | Esenţial

Juncker
Foto: Hotnews
Presedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, afirma ca a avertizat administratia americana sa nu incurajeze tarile membre ale blocului comunitar sa paraseasca UE deoarece risca un "nou razboi in Balcanii de Vest", scrie AFP.

Intr-un interviu publicat vineri de Financial Times, Juncker spune ca a spus acest lucru in fata vicepresedintelui american Mike Pence, in timpul vizitei acestuia la Bruxelles, luna trecuta, cand s-a declarat uluit de sprijinul lui Trump pentru Brexit.

"I-am spus vicepresedintelui: 'nu spuneti asta, nu invitati altii sa plece, pentru ca daca Uniunea Europeana se prabuseste veti avea un nou razboi in Balcanii de Vest'", a povestit el, pentru FT.

Dintre cele sapte tari provenite din fosta Iugoslavie, devastata de razboaie la inceputul anilor 1990, doar doua au aderat de atunci la UE - Slovenia si Croatia.

Dar Juncker considera periculoasa ideea suprimarii oricarei perspectiva de aderare pentru celelalte tari din regiune.  "Daca le lasam singure - Bosnia-Hertegovina, Republica Srpska, Macedonia, Albania, toate aceste tari - veti avea un nou razboi", a subliniat el.

Republica Srpska este entitatea sarbilor din Bosnia-Hertegovina. Aceasta tara facea parte din fosta Iugoslavie alaturi de Macedonia, Serbia, Muntenegruy, Serbia, Slovenia si Croatia, in timp ce Albania a fost o tara distincta.

Conflictele sangeroase care au urmat destramarii Iugoslaviei s-au soldat cu 130.000 de morti si milioane de refugiati.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

7221 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Aici are dreptate (Vineri, 24 martie 2017, 16:42)

    KostasP [utilizator]

    Dezintegrarea UE va fi urmata aproape imediat de un razboi in balcani din care influenta ruseasca va avea numai de castigat.
  • +7 (21 voturi)    
    Putler (Vineri, 24 martie 2017, 16:42)

    BogdanMelinte1 [anonim]

    Ventrilocul lui Strumf, Vladimir Putler vrea sange, sa curga sangele peste Balcani daca nu poate sa ii stapaneasca! Putler e suveranist, aparatorul ortodoxiei si traditiilor, huuu strainii sorosisti ce ne fura tarile prospere cu multinationalele ce ne trag in jos! Cu prostia, inainte!
  • +8 (16 voturi)    
    Ce ? (Vineri, 24 martie 2017, 16:45)

    Siddha [utilizator]

    Daca asta vine acum si vorbeste de "razboi in Balcani" e clar ca stie ce spune . E clar ca e la curent cu planul ce urmeaza sa intre in aplicare daca tarile respective vor parasi UE. Intrebarea care vine de la sine este ; ce-o sa se intample cu Romania in context ?
  • +13 (15 voturi)    
    :) (Vineri, 24 martie 2017, 16:47)

    g01an [utilizator]

    pare ca ii este adresata lui trump, dar pare mai degraba un avertisment catre putin. acum ca au fost mutate trupe nato in tarile baltice si polonia, a inceput sa mai circule sangele in instalatie baietilor de la bruxelles. nu zic ca este rau, dar un pic prematur, poate...
    • -1 (13 voturi)    
      Care sange (Vineri, 24 martie 2017, 17:55)

      BogdanGavriel1 [anonim] i-a raspuns lui g01an

      care sange? ala care vinde Europa Islamistilor?

      In locul nostru eu mi-as face griji de amenintarea dinspre stramtoarea Bosfor.
  • -15 (25 voturi)    
    A fost si a ramas un biet primar de comuna (Vineri, 24 martie 2017, 16:53)

    newlook [utilizator]

    A fost si a ramas un biet primar de comuna, pe langa Luxemburg.
    Nu poate mai mult, saracul, dar nici Merkelita nu-i cere sa gandeasca. Rolul lui nu este asta, sa gandeasca, d-aia scapa porumbei cand deschide gurita.
  • -7 (23 voturi)    
    zau? (Vineri, 24 martie 2017, 17:02)

    mihai.mihaita [utilizator]

    UE = Prostie.
    Scapati UE de arabi si o sa fie pace!

    UE impune refugiati arabi! WTF?

    UE spunea: sa fim solidari. Intrebare: cat de solidari au fost UE cu restrictiile romanilor pana in 2014?? Arabii Nu au restrictii dar romanii faceau parte din UE din 2007 si aveau restrictii. Cat de corect este????
  • -11 (13 voturi)    
    am uitat ... (Vineri, 24 martie 2017, 17:09)

    mihai.mihaita [utilizator]

    am uitat sa spun "Juncker, avertisment catre Donald Trump".

    Nu stiam ca democratia ameninta!
  • -11 (11 voturi)    
    dacă.... (Vineri, 24 martie 2017, 17:53)

    barbu007 [utilizator]

    ... așa s-a înțeles el cu pretinul Putin, păi atunci va fi război în Balcanii de Vest. doar că pe el s-ar putea să nu-l mai găsească la Casa Albă
  • -4 (10 voturi)    
    cumatrul (Vineri, 24 martie 2017, 18:43)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    matrafoxat junker uita ca fara americani si briti ar fi fost si acum razboi in fosta iugoslavie. Europa lui n-a facut nimic atunci, in afara de vorbe in limba de lemn europeana. Ca si acum. Ba nu, acum nu se rezuma doar la vorbe, aduc la greu in europa ///.
    • -5 (7 voturi)    
      Complet gresit ! Junker nu uita nimic ! (Sâmbătă, 25 martie 2017, 15:05)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      poate exagereaza, dar de uitat, nu uita toate aspectele problemei ! :
      1) Ideea idioata de ,,Yugoslavia", s-a format cu sprijin englez / american / (Antanta) in Primul Razboi Mondial !
      2) daca nu existau americanii, Hitler ar fi castigat razboiul cu URSS si nu ar mai fi existat nici o Yugoslavie inca din 1941 !
      3) daca nu existau americanii, Kaiserul nu ar fi pierdut Primul Razboi Mondial, si iarasi nu am fi avut nici o Yugoslavie !
      4) Daca nu exista SUA, nu ar fi existat nici emigratia masiva a elitelor germane in SUA in sec. 19, si astfel un retrograd de Kaiser din Casa Prusaca de Hohenzolern, cum a fost Wilhelm I, niciodata nu ar fi ajuns stapanul Germaniei !,
      si deci nu am fi avut infrangerea germana din Primul Razboi Mondial, si desigur, astfel, iarasi, nu ar fi existat niciodata o Yugoslavie !
  • -6 (6 voturi)    
    Ii doare in vrej pe americani de Balcani (Vineri, 24 martie 2017, 19:47)

    quietguy58 [utilizator]

    Ii doare in vrej pe americani de Balcani si de oamenii care traiesc aici.

    Pentru cei mai multi dintre americani, Europa si celelalte continente pot fi foarte bine si pe alte planete pentru ca oricum nu-i intereseaza absolut deloc.