Basescu, dupa ce Petre Daea l-a felicitat pe fiul lui Dragnea pentru ferma de porci obtinuta cu 500 de lei: Nu vrei sa mergi si la fiica mea s-o feliciti ca a cumparat teren la Nana cu un credit de peste un milion de euro

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 23 martie 2017, 15:27 Actualitate | Esenţial

Petre Daea
Foto: Ministerul Agriculturii
Traian Basescu aminteste ca ministrul agriculturii l-a felicitat pe fiul lui Liviu Dragnea pentru ferma obtinuta cu 500 de si ii spune lui Petre Daea ca ar trebui sa o felicite si pe Ioana Basescu pentru terenurile cumparate cu un credit de un milion de lei.

"Ce bine este sa cresti porci, mai Drag(a)... 

Ministrul Agriculturii, domnul Petre Daea, se duce sa-l felicite pe fiul lui Dragnea pentru ca a cumparat de la Tel Drum o ferma de porci, printr-o marire de capital de 500 lei, si pentru ca, acum, la propunerea tatalui, crescatorii de porci vor primi subventii consistente. 

Foarte bine, domnule Ministru Petre Daea, dar nu vrei sa mergi si la fiica mea s-o feliciti ca a cumparat teren la Nana cu un credit de peste un milion de euro si o dobanda importanta? Sau aici mergem pe comisii de ancheta si sechestru pe teren pentru ca nu l-a cumparat cu 500 lei...ca hotii?", a scris pe pagina sa de Facebook fostul presedinte.

Traian Basescu il atacase si miercuri, in plenul reunit al Parlamentului, pe Liviu Dragne a, in cadrul dezbaterilor privind "gaura" din bugetul mandatului lui Dacian Ciolos, afirmand ca mai bine s-ar face o comisie de ancheta pentru ferma de porci din Teleorman, detinuta de fiul presedintelui PSD. 

Liviu Dragnea a replicat la cererea lui Traian Basescu: "Domnule presedinte, legat de ferma de porci, nu stiam ca aveti si aceasta specializare. Eu va readuc aminte ca suntem aici, nu acolo, ci in Parlamentul Romaniei. Dvs puteti sa va baltiti in ce vreti dvs, eu nu, eu in acea mocirla nu intru. Dincolo de faptul ca sunt informatii mincinoase in ceea ce priveste unele legaturi financiare sau economice, apropo, pe vremuri cand ii sustineati serios pe cei de la site-ul ala parca erau putin mai documentati, acum, probabil ca din lipsa de resurse serioase, bat campii.

O investigatie HotNews.ro a aratat cum o ferma de ferma de porci din Teleorman a ajuns la fiul sefului PSD pentru 500 de lei. Fiul presedintelui PSD a obtinut cu aceasta suma modica o companie zootehnica integrata cu o cifra de afaceri de 30 de milioane de lei la momentul achizitiei, anul 2014.  

Petre Daea, a intervenit vineri noapte in direct la B1 in jurnalul de la ora 23 pentru a comenta scandalul fermei de porci detinuta de fiul liderului PSD, potrivit scrie Flux 24."Il felicit pe fiul domnului Dragnea", a spus Petre Daea, potrivit sursei citate. 

Ferma de porci detinuta de fiul liderului PSD, Liviu Dragneaa incasat subventii de la Uniunea Europeana in valoare de peste 3.000.000 de euro in ultimii trei ani, dupa cum rezulta din datele furnizate HotNews.ro de Agentia pentru Plati si Interventii in Agricultura (APIA).


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

8774 vizualizari

  • -15 (23 voturi)    
    ce hahalera de om, bashescu asta !!! (Joi, 23 martie 2017, 15:37)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ... marinelul din el nu se dezminte, simte imediat din ce parte bate vantul si intoarce repede barcutza ...

    "... Sau aici mergem pe comisii de ancheta si sechestru pe teren pentru ca nu l-a cumparat cu 500 lei ... ca hotii ... ?"

    MARSH MA !!!

    mai are sa vina cu banderola #rezist ...

    In veci nu ai sa confisti aceasta miscare !

    Daca zvonurile sunt adevarate , se vorbeste chiar de crearea unui partid care sa se numeasca simplu :

    #REZIST .

    si sa va reziste la toti , FMMIG LA TOTI DE HOTI !!!
  • -1 (13 voturi)    
    chiar ca e de felicitat (Joi, 23 martie 2017, 15:38)

    Nevermind [utilizator]

    SINGURUL credit de marimea aia, dat unei persoane de catre cec (banca de STAT), fiind garantat cu terenul intr-o perioada in care nicio banca nu-ti lua teren in garantie.

    O famiglie exceptionala, plina de EXCEPTII. Eh...
  • 0 (14 voturi)    
    Dragnea e mafiot dar base nu e in masura sa ... (Joi, 23 martie 2017, 15:40)

    voxpopulix [utilizator]

    O felicit eu pe EBA ca a fost 'aleasa' Europarlamentar datorita competentelor ei deosebite.

    Afost platita din banii nostri sa reprezeinte Romania in ciuda faptului ca de pe atunci dadea semne de inapoiere mintala, dex-ul foloseste si termenul retardad.

    Da, dragnea e un mafiot iar fiul lui se pare ca fura cot la cot in conditii avantajoase create de taticul dar pe bune, vine BASESCU sa tina lectii pe subiectul odraslelor celor care ne-au nenorocit tara.
  • +4 (16 voturi)    
    hotii se vor felicitati intre ei. (Joi, 23 martie 2017, 15:44)

    jackalphonse [utilizator]

    Nu vreti sa intrati amandoi la mititica si sa va felicitati reciproc?
  • +3 (9 voturi)    
    Aici l-a prins Basescu pe lingusitor ! (Joi, 23 martie 2017, 15:45)

    Susufler0 [utilizator]

    Da' ce conteaza pt Petrica, el face ceea ce ii facea si lui Bombonel, cand ii era ministru.

    PS. Atentie insa ! Se spune inca din vremea aia ca unde da asta cu limba si unde pupa, ramane rana.
  • +6 (10 voturi)    
    Cam are dreptate.. (Joi, 23 martie 2017, 15:57)

    Sani [utilizator]

    Ce se mai zbuciumau PSD-istii cu 'Sabia Dreptatii' in mana...

    Oh, ma scuzati, domnii de la PSD sunt niste 'Sfintisori Ortodocsi'...ei nu fura... ei se pregatesc sa dea mai mult la Bisericile stramosesti?! Ohohohoho!
  • -4 (14 voturi)    
    ca tot romanul, a luat un credit de 1 mil... (Joi, 23 martie 2017, 15:59)

    demaGOGU [utilizator]

    ...ptr un teren, vezi mosie!

    ticalosia acestui om nu ar limite.
    • +3 (9 voturi)    
      Un ticalos care plateste in rate un credit (Joi, 23 martie 2017, 16:37)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      si un altul care ii ordona unui sclav : vezi imprumuta-l pe fi-miu cu pretul pe care urmeaza sa ti-l plateasca pt ferma de porci pe care i-o vinzi.
  • +10 (10 voturi)    
    DAR UN MAFIOT CA daknea (Joi, 23 martie 2017, 16:20)

    DiDiRo [utilizator]

    poate fi porcar in fruntea parlamentului pe care pesederaii l-au transformat in COCINA
  • +3 (5 voturi)    
    aici are dreptate (Joi, 23 martie 2017, 17:50)

    AlexRatoi [utilizator]

    Nu sunt de partea lui si nici nu am vreo intentie sa il sustin, dar de data asta are dreptate.

    Ce a facut Basescu e imoral, pentru ca folosind pozitia de presedinte a ajuns fiica sa sa obtina un credit pentru un teren. Intrebarea este daca a incalcat legea sau nu, fiind o comisie dedicata si negasind ceva, se pare ca nu. Ce a facut Dragnea este si imoral si ilegal, pentru nu poti sa cumperi o ferma cu 500 ron fara sa fie si coruptie acolo.

    In plus dupa cumpararea terenului Basescu nu a dat legi cu dedicatie pentru subventii asa cum procedeaza Dragnea prin slugile de la guvern.

    Parerea mea este ca faptele nu sunt egale si nu trebuie sa fie pus egal intre personaje. Nu e Basescu alb dar e cu mult mai alb decat Dragnea.