Profitam de Brexit? Guvernul vrea ca Romania sa gazduiasca Agentia Europeana pentru Medicamente, care are acum sediul la Londra

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 22 martie 2017, 10:30 Actualitate | Esenţial

Guvernul discuta in sedinta de azi un memorandum privind candidatura Romaniei in UE pentru relocarea de la Londra la Bucuresti a Agentiei Europene pentru Medicamente, potrivit ordinii de zi a sedintei de Guvern. Londra va pierde dreptul de a gazdui aceasta agentie a UE dupa ce Brexitul se va consuma.

Nu e clar in acest moment ce presupune aceasta candidatura si daca a fost deja gasit un posibil sediu pentru Agentia Europeana de Medicamente.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3644 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Mult succes! (Miercuri, 22 martie 2017, 10:52)

    anitza [utilizator]

    N-avem nicio sansa. Romania si medicamentele :)))
  • +8 (10 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 22 martie 2017, 11:25)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Poate reusim sa provocam o criza a medicamentelor la nivel european.
    Pe de alta parte, tovarasii s-au orientat foarte bine. E un domeniu in care se vehiculeaza spagi grase, deci prezinta un inters maxim.
    • +2 (2 voturi)    
      Asta vroiam si eu sa spun (Miercuri, 22 martie 2017, 19:04)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Tinand cont ca la noi au fost atatea probleme:
      - discutiile legate de faptul ca doctorii primeau "beneficii" (ca sa nu zic spaga) daca se inscriau la mersul de congrese si promovau medicamente chiar daca nu le trebuiau pacientilor
      - criza preturilor negestionata (si nesanctionata nici pana in ziua de azi) care erau mai mari ca in alte tari din UE desi noi ne incadram la preturile mici
      - scandaluri de genul mamei care si-a dopat copii micuti sanatosi cu medicamente experimentale ca sa scoata bani desi i-a nenorocit pe viata
      - domeniul sanatatii unde suntem cei mai buni cu cele mai curate spitale si tehnologie de ultima generatie
      - "coruptia zero" la asistente si doctori si in niciun caz politizarea conducerii
      - criza de rujeola pentru ca stam atat de bine la capitolul vaccin

      Sunt sigur ca strainii abia asteapta sa vina la noi...

      Daca e vorba sa profitam de BREXIT, se pune doua singura intrebari:
      1. ajuta cetatenii? daca da, e pierdere de vreme
      2. promoveaza spagi? daca da, merita invetit chiar daca raspunsul la #1 este "da"
  • +4 (6 voturi)    
    haha (Miercuri, 22 martie 2017, 11:39)

    GeorgeT [utilizator]

    Ce glumeti, astia din guvern ...
  • +5 (7 voturi)    
    mda (Miercuri, 22 martie 2017, 12:13)

    g01an [utilizator]

    mi-ar face placere sa credem ca putem lua initiativa, mai ales in astfel de momente. dar totusi, unul din domeniile la care ne prezentam cel mai dezastruos sa fie gazduit in Romania? pare o gluma proasta.
  • +2 (4 voturi)    
    Chiar asa! (Miercuri, 22 martie 2017, 12:21)

    Observator roman [utilizator]

    BUCURESTIUL tre' sa fie sediul Agentiei Europene de Medicamente, macar ca sa vada si aia ce pusi la punct suntem...
  • +1 (1 vot)    
    Medicament (Miercuri, 22 martie 2017, 12:44)

    Hexadanus [utilizator]

    Let;s give them a taste of our own medicine.
  • +2 (2 voturi)    
    porci (Miercuri, 22 martie 2017, 16:37)

    Jude [utilizator]

    Mai bine ar gazdui Agentia Europeana a Porcilor !
    La asta suntem buni....