India: Raurile sacre si Yamuna, decretate de instanta entitati vii

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 21 martie 2017, 12:06 Actualitate | Esenţial

Raul Gange, decretat entitate vie
Foto: Wikimedia Commons
Un tribunal indian a declarat raurile sacre Gange si Yamuna drept entitati vii, dandu-le unele drepturi specifice fiintelor umane. 

Expertii spun insa ca decizia face prea putin pentru acestea ori pentru curatenia lor, informeaza Reuters.  

Tribunalul superior din statul indian Uttarakhand a spus ca Gengele si principalul sau afluent, Yamuna - considerate sacre de catre milioane de hindusi - au dreptul de a fi protejate de lege, de a nu fi vatamate si de a fi parti in dispute juridice.

Decizia instantei vine la cateva zile dupa un fluviu venerat ca fiind sacru de populatia Maori a fost recunoscutde Parlamentul din Noua Zeelanda drept entitate vie.


Citeste mai multe despre   






















792 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    alti dobi (Marţi, 21 martie 2017, 12:21)

    un.om [utilizator]

    propun ca un tribunal sa declare soarele o fiinta vie... si cine face umbra de pomana sa fie pedepsit :)
    • +2 (4 voturi)    
      si biologii (Marţi, 21 martie 2017, 13:34)

      un.critic [utilizator] i-a raspuns lui un.om

      au ramas buimaci... ei au alta definitie pentru o fiinta vie... dar, na, daca un Dodel din India asa a declarat :)
  • +3 (5 voturi)    
    Look at the bright side (Marţi, 21 martie 2017, 13:01)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Animismul si samanismul sunt pe care de disparitie, in schimb ne vom procopsi cu soi de „animism legislativ”.
    In vremuri pe credeam demult uitate exista riscul sa te trezesti inconjurat de salbatici suparati pentru incalcarea unor cutume sacre, a unui munte tabu ori a unei vai a spiritelor. Omenirea parea ca s-a mai luminat intre timp. Ei bine, nu e cazul. In viitor samanismul se practica la tribunal si, draga cititorule, nu trebuie sa te surprinda deloc daca intr-o zi, niste neo-salbatici te vor duce legat fedeles la judecata pentru ca ai incalcat „drepturile” unui animal, copac sau bolovan ori ale altei entitati cu „statut juridic uman”.
    Mare multumire tuturor grupurilor progresiste de pe partea stanga a politicii. Planeta devine treptat un spatiu ostil omului normal si astfel vom fi ajutati sa facem urmatorul mare pas tehnologic si evolutiv - mutarea in spatiul cosmic.
    In momentul cand un om risca sa fie atacat (in justitie) de alt om care actioneaza in numele unei entitati nerationale, ce altceva ramane de facut? Pack your bags and lift off. That is the bright side.
    • 0 (2 voturi)    
      bravo (Marţi, 21 martie 2017, 13:37)

      un.critic [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      e bun comentariul tau
    • +2 (2 voturi)    
      Dar vidul nu este si el entitate vie?! (Marţi, 21 martie 2017, 13:58)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Spatiul acele cosmic nu este liber!
      De ce nu poate si spatiul interplanetar, Luna sau Marte sa fie declarate entitati vii?!
      Asociatia "Zeor labutze" va sanctiona ferm orice nersepectare a drepturilor spatiului cosmic!
      • +1 (1 vot)    
        He, he (Marţi, 21 martie 2017, 16:22)

        YorkshireTerrier [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

        Da, exista riscul de a incalca „drepturile si sentimentele” vidului, dar marii moralisti probabil nu vor fi capabili sa decoleze. E greu sa faci asta daca trebuie sa negociezi cu „râul și ramul”.
        Oricum, mare grija la pasagerii clandestini :))) nu putem lasa garda jos niciodata.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu as face pariu pe asta!!! (Miercuri, 22 martie 2017, 11:17)

          Crioan [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

          "marii moralisti probabil nu vor fi capabili sa decoleze" - deocamdat este foarte greu sa iesi din putul gravitational al Terrei, dar lucrurile se vor schimba, in terme nu prea lung.
          Asa cum in prezent practic oricine poate avea un Smarfon si deci accesa toate aplicatiile disponibile pentru acesta, maine si marii moralisti vor putea usor sa ajunga pe orbita si ami departe. Iar Zero Labutze va veghea sa nu fie incalcate drepturile vidului!
          Luna, entitate vie!
          Jos exploatarea spatiului interplanetar!