Augustin Lazar: De ce sa imi dau demisia? Procurorii isi indeplinesc misiunea, sunt relaxati, nu se uita la talk-show-uri

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 21 martie 2017, 10:24 Actualitate | Esenţial

Augustin Lazar
Foto: AGERPRES
Procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, a declarat marti ca nu are de ce sa isi dea demisia, dupa evaluarea facuta de ministrul Justitiei la Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie, afirmand ca este optimist si ca isi face datoria conform fisei postului, informeaza News.ro. 

Augustin Lazar a spus, la intrarea in sediul Consiliului Superior al Magistraturii, ca din 15 martie, cand s-a intalnit cu ministrul Justitiei, Tudorel Toader, nu a mai discutat cu acesta. 

Intrebat daca intentioneaza sa isi dea demisia, inaintea anuntaruii concluziilor verificarii facute de ministrul Justitiei la Ministerul Public, Augustin Lazar a spus: "De ce sa imi dau demisia? Procurorii isi indeplinesc misiunea exact asa cum scrie in lege, procurorii sunt relaxati, nu se uita la talk-show-uri si isi indeplinesc misiunea, munca lor... Sunt optimist si imi fac datoria conform fitei postului".  

Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a declarat marti ca finalul verificarilor la Parchetul Inaltei Curti de Casatie si Justitie si DNA se apropie si ca in termenul stabilit va comunica concluziile si argumentele care au dus la acestea. 

Tudorel Toader a mai spus, referitor la declaratiile presedintelui Klaus Iohannis ca este optimist in ce priveste aceste verificari, ca si el este "optimist in statul de drept".  

"Am spus ca la final voi face cunoscute concluziile evaluarii. Finalul se apropie, mai sunt cateva zile. Eu plec maine la Bruxelles si, in termenul stabilit de 14 zile, va voi comunica si concluziile si argumentele care m-au dus la acele concluzii. Nu dau niciun amanunt decat la sfarsitul evaluarii", a spus ministrul Justitiei, la intrarea in sediul CSM, inaintea sedintei Plenului.  

Intrebat care sunt motivele evaluarilor facute de Ministerul Justitiei, Tudorel Toader a spus ca, potrivit Constitutiei, "Ministerul Public isi desfasoara activitatea sub autoritatea ministrului Justitiei".


Citeste mai multe despre   






















6189 vizualizari

  • +33 (45 voturi)    
    /// (Marţi, 21 martie 2017, 10:37)

    hmara [utilizator]

    Ramai acolo unde esti si fa-ti treaba in continuare.
    Ai sustinere si tu si Kovesi.
    Asa-i mazeta?
  • +27 (39 voturi)    
    #RESPECT!!! (Marţi, 21 martie 2017, 10:39)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    #REZIST!!!

    Marsh acasa tudorele !!!
    • -13 (17 voturi)    
      mai draga (Marţi, 21 martie 2017, 11:35)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      ai tot dreptul sa'l marshuiesti !
      omul e doctor pe bune, nu 96% dupa 7 ani.
      profesor univesitar, nealiniat si neraspunzator la comenzile de la oculta.

      apropos, da o mai lasau pe luluta un an, doi mai mult, ajungea la 100%.
      laudat fie'i numele !
      • +11 (13 voturi)    
        Ce logică e asta? (Marţi, 21 martie 2017, 13:12)

        Barosanu_nr1 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

        Și Adi Năstase era un mare jurist, tot pe bune. Mobilele josnice nu pot fi însă compensate.
        • -4 (6 voturi)    
          parat si asta (Marţi, 21 martie 2017, 14:11)

          om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Barosanu_nr1

          de jurist cum si doftoru mitica oparescu de mare chirurg.
          copii de generali secu.
          puteau fi orice dorea muschiul lor.
          cum si don pedro apaca era mare inginer, facut in franta, pus universitar in ro.
          sau zoe mare matimatishiana.

          apropos, stie careva care'i deosebirea dintre fonta si otel ?! :-)))
  • +21 (27 voturi)    
    Acum vedeti voi, dragii mosului, (Marţi, 21 martie 2017, 10:44)

    Susufler0 [utilizator]

    daca Tudorel tine mortis sa se faca de ras doar pt a-i face pe plac lui Sef Dragnea nu are decat sa spuna ca 10% achitari date in dosarele DNA este iacceptabil si dovedeste faptul ca... bla-bla-bla...si apoi sa-i propuna lui Iohannis revocarea celor doi indezirabili de la varful Parchetelor !

    PS. Norocul lui este ca moldovanul ministru al justitiei are simtul ridicolului mai dezvoltat decat cel al slugarniciei !

    PPS. Pe pariu, 555 ?
    • -14 (18 voturi)    
      tin pariul, Susule (Marţi, 21 martie 2017, 12:16)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Lazarica merge pe aceeasi placa kovesistica: dai in mine, dai in procurori. Nu, nea Lazare, evaluarea se face exclusiv la adresa matale si a Lulutei care ati sters podelele cu Constitutia. Pe celelalte cozi de topor din Parchete le va curata noul Procuror General.
      Dar problema capitala a acestui mosnegut guraliv este ca are convingerea ca Luluta ii este scut si pavaza. Se va convinge rapid ca este singur pe lume, Luluta este preocupata sa-si salveze propriul fund, ceeace-i va fi extrem de greu. Spun asta pentru ca Iohannel trebuie sa motiveze cu argumente foarte puternice respingerea unei eventuale propuneri de mazilire a celor doi saltimbanci. Si-i va fi al naibii de greu...
      • +9 (11 voturi)    
        Dupa cum si Tudorel ar trebui sa faca la fel ! (Marţi, 21 martie 2017, 13:20)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        Sa motiveze "beton" o eventuala propunere de revocare a celor doi.

        Desi Tudorel, daca nu o face,pare a avea cel mai putin de pierdut, totusi nu este chiar asa, in lipsa unei recompense pe masura !

        PS. Pe ce pariem ?
        • -5 (5 voturi)    
          pai avem unul (Marţi, 21 martie 2017, 15:10)

          Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          :)))))
          • +4 (4 voturi)    
            Ok ! Voiam sa-ti mai "imbunatatesc" (Marţi, 21 martie 2017, 15:48)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

            viitorul nickname, dar renunt.
  • -28 (50 voturi)    
    Pentru ca ai incalcat Constitutia, a spus CCR (Marţi, 21 martie 2017, 10:45)

    andipetre [utilizator]

    Indiferent cine esti, de ce parte a baricadei te situezi, chiar daca intentiile tale au fost bune, in momentul in care CCR spune ca ai incalcat Constitutia pleci dintr-o asemenea functie.

    Nu poti cladi o societate bazata pe Statul de drept si domnia legii ignorand o astfel de decizie a Curtii si spunand glume la televizor. Faptul ca esti sau ai fost de partea noastra si lupti impotriva coruptiei nu te face imun la respectarea deciziilor institutiilor. Daca faci asa si ignori regulile scrise si nescrise ale democratiei, devii la fel de corupt ca Dragnea, Ponta si acolitii lor. Principiile sunt principii, nu exista exceptii pentru "ai nostri".
    • +2 (10 voturi)    
      De acord (Marţi, 21 martie 2017, 11:05)

      DrPepper [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      cu ce ai scris, dar o mica precizare:
      Omul sa isi dea demisia atunci cand in CCR nu vor mai fi acoliti ai PSD-ului. (nu toti)
    • +6 (10 voturi)    
      nu e bine (Marţi, 21 martie 2017, 11:11)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      sa spui adevarul!
      "Ai nostri" au voie sa incalce si Constitutia; o carticica neinsemnata.
      Cu ce ne deosebim de haita pesedista daca incalcam Constitutia cu zimbetul pe buze?
      Justitia nu inseamna doar lupta impotriva coruptiei, ci si respectarea legilor si a Constitutiei, Biblia unui Stat.
    • +5 (11 voturi)    
      Atunci cere-le si parlamentarilor care au (Marţi, 21 martie 2017, 11:22)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      votat, nu una ci zeci de legi ce au fost apoi declarate neconstitutionale sa plece !

      PS. Si sa nu ma iei ca ei sunt alesi de popor, pe cand procurorul e numit !

      PPS. Si apropo, cu referire stricta la Procurorul General : el nu a facut decat sa ordone continuarea unei anchete penale referitoare la savarsirea unor infractiuni de "drept comun." Nu ancheteaza "oportunitati" ci falsuriintelectuale, "legalitati", ci sustrageri de acte, "constitutionalitati" ci distrugeri de inscrisuri!

      PPPS. Asta ca sa n-avem vorbe !
    • +4 (12 voturi)    
      Pentru voi (Marţi, 21 martie 2017, 11:33)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Astia de va inchinati la CCR...Dorneanu e un fel de prea-fericitu' Daniel...asa.Aaa si de moaste sa nu mai vorbim,aveti ce pupa...e plin de moaste CCR-ul!
    • +7 (13 voturi)    
      Da' cine ignora decizia ccr bre postacila? (Marţi, 21 martie 2017, 11:35)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Decizia CCR se aplica de la momentul proinuntarii, nu inainte. Si ecizia CCR vorbeste despre cercetarea oportunitatii emiterii actului negativ, nu despre infractiuni comise la adoptare. Ori DNA si mai apoi parchetul cerceteaza distrugerea de documente oficiale si lipsa unui aviz obligatoriu pentru ordonanta respectiva.

      Daca esti asha deontolog, de ce n-ai cerut de exemplu demisia parlamentului cind CCR a declarat legea traseismului neconstitutionala?
      • -6 (6 voturi)    
        te faci ca uitzi (Marţi, 21 martie 2017, 14:18)

        om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        declaratia lui il procurore jeneral, cum ca precurorii au renuntat la cercetara oportunitatii, dar, zise el, continua cu ce spui mata.
        deci, initial, cand era dosarul la kotrutza, bateau sus. acum s'au chitit pe niscai gainarii.
        daca cerceteaza ce spui matale, disparitia unor documente. tot inainte.

        dar, daca tot se apuca de descoperit documente disparute, poate afla si unde e originalul de la bechtel...ca cineva sa si raspunda de disparitie, dar si de negociat contractul.
        ca e vorba de multi bani disparuti din vistierie.

        poate cer ajutor si la scotland yard. :-)
    • +1 (11 voturi)    
      Postac psdist... (Marţi, 21 martie 2017, 11:42)

      wanderer04 [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      ....care se da militant #rezist, nu? Te-am mirosit...
      • -3 (11 voturi)    
        N-am votat cu PSD in viata mea! (Marţi, 21 martie 2017, 12:51)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui wanderer04

        Asa ca lasa-ma cu povestile astea. Nu iti convine ce zic si ma faci postac? Crezi ca toata lumea are meseria ta?

        Indiferent cat de spalati pe creier sunteti, democratia nu se poate realiza ignorand principiile statului de drept si Constitutia, pentru interese de moment. CCR nu e o institutie pe care o respectam doar cand ne convin deciziile ei.

        Eu sunt convins ca Iohannis, pe care l-am votat cu atata entuziasm, e in stare sa gaseasca oameni integri pentru a conduce institutiile importante. Daca nu, atunci avem de fapt probleme serioase pe termen mediu, pentru ca pesedistii au pe cina sa puna acolo ca marionete.

        Cei care spun ca "merge si asa", ca poti sa inchizi ochii la abuzuri daca sunt facute de "ai nostri" nu sunt decat un alt fel de viitori dictatori, corupti sau hoti.
    • +4 (10 voturi)    
      'aide bre (Marţi, 21 martie 2017, 11:45)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Tovarase handipetre demisia lu' ponta si a tarambetelui dragnea este ceruta de ani de zile!Asa ca, chiar daca spui matale ca a cerut ccr demisia eu zic ca A Lazar poate sta relaxat
    • +2 (10 voturi)    
      Oh, ce Onoare la PSD-ei ! (Marţi, 21 martie 2017, 11:52)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Bre onorat PSD, sa ai ministrii si parlamentari urmariti penal este OK pare-mi-se.

      De cazier n-ai nevoie decat pentru 'catei'.

      'Marii' lideri PSD sunt deasupra acestor 'nimicuri'.

      In 2012 ati invatat ca trebuie sa puneti laba pe CC.

      Ati pus-o prin parlamentarul PSD (2 legislaturi) care cica acum este apartinic?!
      Hohoho. cate schelete are in dulap acest Valer Dorneanu!

      Hai bai, mai 'lipeste' niste postari pe alte site-uri, de nivelul tau!
    • +4 (10 voturi)    
      CCR al PCR (Marţi, 21 martie 2017, 12:01)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      pai ccr a incalcat de asemenea atributiile ei, servand interesle de partid. Multi sunt fosti membri de partide si nu sunt independenti.

      Spune cum a fost incalcata Constitutia Romaniei de catre actualul Procurorul General al Romaniei ?
      • -6 (14 voturi)    
        Citeste motivaea CCR si o sa afli (Marţi, 21 martie 2017, 12:54)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui cladob

        Spunand doar lozinci si injurand Curtea nu poti afla adevarul.
    • +1 (11 voturi)    
      esti doar un (Marţi, 21 martie 2017, 12:05)

      R.Stoian [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      analfabet functional. Canta cu dezinformarea la alta masa, mai la Est.
    • +3 (11 voturi)    
      /// (Marţi, 21 martie 2017, 12:20)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Bati campii draga.
      Si vad ca-ti place sa-i bati.
      Schimba canalul si vei vedea ca procurorii ancheteaza fapte din codul penal, cum ar fi: distrugere de inscrisuri, fals si uz de fals, etc.
    • +3 (11 voturi)    
      Mazeto (Marţi, 21 martie 2017, 12:39)

      Chappie [anonim] i-a raspuns lui andipetre

      tu esti? "Mai draga", lasa abureala asta de lup moralist, canta la alta masa. Al'de parlamentari, Dragnea, Monta, Motocicleanu si restul scursurilor ignora decizile CCR de ani buni... ia explica-ne tu miezule cum stam acolo cu cladirea unei societati bazata pe statul de drept. Mama ei de ipocrizie
    • +3 (3 voturi)    
      a incalcat interpretarea lipsita de logica (Marţi, 21 martie 2017, 17:43)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      a ciumei rosii...
      asta a incalcat...
      cine mai are incredere in partidul asta infractional????
  • -7 (13 voturi)    
    Lazarica taica,ce constipat erai atunci cand (Marţi, 21 martie 2017, 11:13)

    xrogo [utilizator]

    dadeai indicatii cum si ce articole din Codul Penal sa se schimbe,nu mai terminai cu interviurile la posturi si situri agreate,acu te-ai relaxat,ai terminat cu indicatiile?
  • -5 (11 voturi)    
    Acest trist a dat declarații politice (Marţi, 21 martie 2017, 11:28)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    S-a implicat în cel mai mizerabil mod în lupta politică. Trebuie să plece urgent.
  • -6 (12 voturi)    
    responsabilitate (Marţi, 21 martie 2017, 11:41)

    bobyrou [utilizator]

    mor pe oamenii astia care nu au niciun strop de responsabilitate. Trebuie sa va dati amandoi, tu si Kovesi, demisia pentru ca ati incalcat Constitutia Romaniei. Aici nu mai este vorba de dreapta sau de stanga. Daca nu se lasa cu demisii atunci PSD-ul isi vor permite ei la randul lor sa incalce Constitutia tarii.
  • +3 (9 voturi)    
    Ce demisie? (Marţi, 21 martie 2017, 11:58)

    benicio [utilizator]

    Bagati-va mintile-n cap, ce demisie? Ce tot o tin cu demisia ziaristii? Omul nu are de ce sa faca asta, e o manipulkare tipic pesedista. Se arunca o falsa tema in presa, iar o anumita parte a presei, ca o vita frumnos dresata, o rumega pana intra in creierasul in prealabil spalat al alegatorului. Iar tema, initial falsa, devine o tema de actualitate.

    Omul asta e acolo sa-si faca treaba, mai ales daca a inceput sa-i supere pe golani.
  • +1 (7 voturi)    
    Bravo d-lui Augustin Lazar! (Marţi, 21 martie 2017, 12:30)

    vidra [utilizator]

    Pesedeii or sa fie maziliti la Bruxelles, troaca de porci ii vor face atat ai nostri cat si europenii. Pacat ca vor reveni in tara convinsi ca sunt nedreptatiti si ca trebuie sa continue maretul plan de guvernare (care eu sunt convinsa ca are urmatoarele puncte: 1) sa furam linistiti; 2) falimentul Romaniei; 3) invitatie cu pupici pentru mama Rusie; )
  • +2 (8 voturi)    
    huh (Marţi, 21 martie 2017, 12:34)

    transpenibilus [utilizator]

    Oare ce parere au despre asta "un om supersimplu din multime" sau zizin ori bunaorara demaGOGU, gazul de basist, harald, mazeta, etc?

    Ca sa ne putem forma o opinie si noi, votantii simpli din cabine.

    ehhhh, cred ca i-a trimis partridul in concediu la Soci...
  • +3 (9 voturi)    
    e simplu! (Marţi, 21 martie 2017, 12:47)

    bancheru83 [utilizator]

    pt mine tudorel=iordache(#1 milion pe cocotieri#curve in brazilia).
  • +4 (10 voturi)    
    De unde pana unde demisie? (Marţi, 21 martie 2017, 12:53)

    MPopa [utilizator]

    Cine sunt acei jurnalisti care il tot intreaba pe domnul Lazar despre demisie? Asta e o petarda tipic PSD-ista: se ia o decizie a CCR, se flambeaza in mass-media si apoi toti se trezesc ca ar trebui sa demisioneze exact oamenii care fac ceva impotriva coruptiei. De Coldea au scapat, acum vor sa scape de Lazar si Kovesi si apoi drum liber la furat.
    Cand ii vad pe unii "principiali" cum agita pe-aici decizia CCR si "evaluarea manageriala" facuta de un ministru pesedist ma intreb ce probleme or fi avand deja cu justitia.
  • +4 (10 voturi)    
    Se vrea sa vada in piata peste 600000 demonstranti (Marţi, 21 martie 2017, 12:54)

    Entiu [utilizator]

    Penalii se reorganizeaza. Se simte ca cum incita iar!
  • +5 (9 voturi)    
    parerea mea e ca... (Marţi, 21 martie 2017, 13:15)

    liviu_ [utilizator]

    psd se joaca cu focu...

    in momentu in care economia o sa o ia razna (si o sa o ia)... o sa piarda inclusiv o mare parte din electoratul lor... asta cumulat cu probleme externe, cu faptul ca toata lumea isi va aminti ce au facut cu justitia etc...
    nu ii vad deloc bine!

    ei in 3 luni nu au facut NIMIC bun.... nici macar pomenile electorale... doar au pus tara pe butuci! atat!
  • -3 (3 voturi)    
    Cine (Marţi, 21 martie 2017, 15:33)

    A310 [utilizator]

    a pomenit -Caine sa plece de la macelarie . Cum sa pleci cand esti suprinbuibat si ai beneficii incredibile .