Patriarhia: Marsul pentru viata din 25 martie se va desfasura in peste 285 de localitati din Romania si din Republica Moldova

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 martie 2017, 19:38 Actualitate | Esenţial

Marsul pentru Viata - Oradea (1)
Foto: USER UPLOADED
Marsul pentru viata, prin care se cere oprirea avorturilor si sustinerea femeii si a familiei, se va desfasura in 25 martie, in peste 285 de localitati din Romania si Republica Moldova, anunta Patriarhia Romana, care ii indeamna pe oameni sa participe in numar cat mai mare, scrie News.ro.

Marsul pentru viata se va desfasura in ziua sarbatorii Buna Vestire, sub genericul "Ajuta Mama si Copilul! Ei depind de tine!".

In Bucuresti, Marsul pentru viata se va desfasura pe traseul Parcul Unirii - Parcul Tineretului, incepand cu ora 12.30, iar la final va avea loc un concert de muzica usoara, mai spune Patriarhia.

Marsul pentru viata reprezinta una dintre cele mai importante initiative civice prin care se contribuie la lupta impotriva avortului, iar Patriarhia Romana ii indeamna pe oameni sa participe in numar cat mai mare la acest mars.

Potrivit statisticilor, din 1958 pana in 2014 au fost inregistrate doar in spitalele de stat din Romania 22.638.755 de avorturi. In prezent, se fac peste 200 de avorturi pe zi doar in spitalele de stat. De altfel, Romania se afla pe locul doi in lume, dupa Rusia, in ceea ce priveste numarul de avorturi raportat la populatia existenta (116,5%).


Citeste mai multe despre   






















3705 vizualizari

  • +11 (39 voturi)    
    lipsa educatiei (sexuale), indobitocirea (Vineri, 17 martie 2017, 19:47)

    gica pantalon [utilizator]

    sunt principala cauza a situarii pe locul 2 in lume.
    se observa totusi ironia din marsul organizat de bor stiind ca religiozitatea si lipsa de educatie merg mana in mana.
    • -7 (33 voturi)    
      ..... amice ..... (Vineri, 17 martie 2017, 23:23)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      ...... "religiozitatea si lipsa de educatie merg mana in mana" ...... Preiei clisee pentru ca nu gandesti singur. Acum aprox. 60 de ani in Romania aproape nu existau familii fara minim 3 copii, uneori chiar mai multi. Erau romanii atunci mai putin "religiosi" ? Sigur erau probabil mai putin educati dar nu faceau avorturi ca cei "educati" de acum. "Indobitocirea" s-a produs atunci cand sexul a devenit pura "placere" fara responsabilitate asa cum vezi la contemporanii "emancipati" - liberi cugetatori care au ucis o intreaga populatie a Romaniei pentru ca trebuiau sa-i creasca ( si nu aveau timp de mers la Club). Este Biserica Ortodoxa vinovata de crimele femeilor care avorteaza in numele "libertatii", "emanciparii" , etc ?
      • +1 (1 vot)    
        cred ca ai probleme, macar nu le fa (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:05)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        publice.
  • +4 (40 voturi)    
    In calitate de" decretel" , (Vineri, 17 martie 2017, 19:47)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    si martor la cutremurul din 1977, in burta , cu 4 luni inainte sa ma nasc,

    declar acest mars HABOTNIC SI DISPERAT .

    NU STATUL TREBUIE SA VA HRANEASCA< VOI TREBUIE SA HRANITI STATUL SA VA POATA HRANI COPIII !!!
    • -1 (33 voturi)    
      Logic - idiotie curata! (Vineri, 17 martie 2017, 23:52)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      @cititori: Logic, daca se aplica abort/avort, comentariul de mai sus nu exista. Corect?

      Idiotie in stare pura.

      Cum spunea Reagan: "observ ca toti cei care sunt pentru avort sunt oameni nascuti deja".
      "I've noticed that everyone who is for abortion has already been born"
      • -3 (11 voturi)    
        si toti cei impotriva la fel (Sâmbătă, 18 martie 2017, 13:38)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        esti un geniu pustiu !
  • +5 (27 voturi)    
    inca ceva (Vineri, 17 martie 2017, 19:51)

    gica pantalon [utilizator]

    cum sunt platiti regeste shamanii de la stat ca si cum ar fi bugetari dar fara ca statul sa ii controleze/evalueze in vreun fel? cine l-ar putea concedia pe barbos din postul de prea-fericit?
    • +1 (17 voturi)    
      NIMENI !!! NICIODATA !!! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 8:57)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

      Nu il va concedia pe prese_DINTELE ( cariat al ) României !!!

      E PREA fericit !!! asadar trebuie sa il compatimim !!! Excesul de fericire dauneaza grav credintei !!!

      Noi suntem cre(s)tini ....

      Noi suntem cre(s)tini ....

      Noi suntem aici pe veci ... cre(s)tini ...

      DA . Sunt ortodox.
      DA. Sunt botezat.
      DA. Cred in Dumnezeu.

      DAR NU CRED CA DUMNEZEU E ATAT DE MIC INCAT SA TINA PARTEA ORICARUIA DINTRE COPIII LUI .

      Vede TOT si iarta TOT ...

      NU E BAU-BAU de care TREBUIE sa le fie FRICA COPIILOR ...

      Se uita in jos si nu stie daca sa rada sau sa planga.

      ATAT .
      • -2 (8 voturi)    
        vai si-amar (Sâmbătă, 18 martie 2017, 11:49)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

        de asa Dumnezeu /ortodoxie/credinta prezentate mai sus.
        Mai bine fara. Sau e totuna.
      • +1 (7 voturi)    
        aud un AMIN! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 13:47)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

        .
  • -6 (36 voturi)    
    Vreau sa vad haterii (Vineri, 17 martie 2017, 19:51)

    cinevatus [utilizator]

    Avortul este o crima!
    • -3 (7 voturi)    
      fii sigur: ii vei vedea/ auzi pe margini (Sâmbătă, 18 martie 2017, 10:35)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

      pentru ca dreptul la ura nu-l ia nimeni nimanui.

      Nici macar acelora care sunt gata sa protejeze si sa sara in sus de bucurie daca s-ar descoperi vreo forma cat de mica de viata pe alte planete, nu si pe cele din casele lor, de 1-4-24etc.... saptamani.
  • +9 (41 voturi)    
    In Sfarsit! (Vineri, 17 martie 2017, 20:00)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Chiar ma intrebam cand si cum va incepe intoarcerea in preistorie. Deci pe 25.03.2017 prin Biserica. Nu m-as fi asteptat.

    Tot biserica care ardea pe rug oricine spunea ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui. Ah!

    Deci, hai sa inteleg. Daca e o persoana care sufera de sindron down sau diabet si personalitate multipla/schizofrenie (sau psihic labil) violeaza o nevinovata. Aceasta ramane insarcinata astfel:
    - printr-o trauma
    - fortat, fara control asupra a ceea ce s-a intamplat
    - cu o persoana cu gene defecte
    - poate este studenta/n-are job si nu are cum sa intretina un copil
    - presupunand ca trece peste trauma, poate nu se considera pregatita sau destul de resposnabila inca sa aiba un copil
    - posibil copilul sa nu fie dorit si daca trauma este suficient de mare si nu are sprijin poate deveni agresiva la randul ei cu copilul
    - daca, cumva, reuseste, copilul se va naste cu dizabilitati; chiar daca cineva spune "da' e copilu' ei asa ca il va iubi oricum ar fi el sau ea", vorbim de un copil facut cu un violator, nu o aventura de o noapte cu iubitul din liceu
    - chiar daca cumva il va vrea, dizabilitatile copilului vor fi un chin pentru cineva nepregatit (si ca mentalitate dar si ca pregatire pentru astfel de cazuri - e nevoie de o grija si rabdare enorma)
    - copilul va avea probleme in scoala si in viata si statul nu ajuta

    Dar lasa sa decida Patriarhia pt ea. Ca patriarihia creste copilul nu?

    Apropo, este o stire de pe vremuri despre cea mai tanara mamica din lume, care a nascut un copil la doar 10 ani, in urma unui viol. Ce parere o avea Patriarhia despre asta? Lasati-ma sa ghicesc:
    1. Dumnezeu ii va ocroti - ca dee, de ce sa fi ocrotit saraca fata INAINTE de viol, nu?
    2. Raufacatorul va fi pedepsit - sunt sigur, de ce nu era pedepsit INAINTE de a traumatiza un biet copil si a-i oferi cea mai mare provocare a vietii de la varsta aia?
    3. Daca face avort comite crima - ca doar nu violatorul e cel ce comite infractiunea, ea este

    Mai are sens sa continui?

    Go BOR Go!
    • -9 (31 voturi)    
      intrebari simple pentru...tine (Vineri, 17 martie 2017, 23:16)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      unu, tu sti sa faci diferenta intre biserica ortodoxa si cea catolica?...

      doi, poti sa faci diferenta intre necesitatea de a face un avort din considerente strict medicale si avortul din considerente strict legate de prostia omeneasca?...

      trei, stiai ca daca mama ta ar fi fost la fel de ignoranta ca si tine, tu nu ai fi avut ocazia sa bati campii pe aici?!...

      patru, stii ce e aia istorie?!...
      • +5 (31 voturi)    
        Intrebare (Vineri, 17 martie 2017, 23:22)

        flory_girl [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Te plateste bine BOR ?
        • -3 (21 voturi)    
          Intrebare (Sâmbătă, 18 martie 2017, 0:10)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui flory_girl

          Ai salariu mic?
      • +2 (8 voturi)    
        esti femeie? (Sâmbătă, 18 martie 2017, 13:41)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        atunci nu ai decat sa faci 11 copii , daca nu esti de ce te priveste ce face o femeie cu corpul ei ? esti pervers , proprietar de sclavi sau ce?
    • -2 (28 voturi)    
      ..... intoarcerea in preistorie..... (Vineri, 17 martie 2017, 23:30)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Intoarcerea in preistorie incepe cu lipsa de logica si de bun-simt. Incearca sa raspunzi la intrebarea: 22 milioane de copii au fost ucisi prin avort pentru ca aveau un handicap sau erau rezultatul unui viol ?
      • 0 (24 voturi)    
        Exact! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 0:12)

        cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Se incearca justificarea unui masacru din motive care mai de care mai puerile pe baza a doua-trei cazuri extreme.
        Gandire totalitara.
      • +1 (13 voturi)    
        Ceausecu si preistoria (Sâmbătă, 18 martie 2017, 9:37)

        gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Au murit fiindca statul ducea o politica dementa de suprapopulare aproape cu forta. Cine facea multi copii era patriot. Pe timpul ala nu gaseai usor mijloace de contraceptie, avortul fiind ultima solutie. Dupa ce a fost interzis si avortul multe femei au murit datorita avorturilor ilegale.

        Lipsa de educatie sexuala si lipsa de mijloace de contraceptie au dus la situatia asta, iar categoriile cele mai afectate au fost femeile neinstruite din mediul rural, adica exact acolo unde BOR avea cea mai mare influenta. Ce-a facut BOR pentru a educa acele femei ? Nimic. BOR era atunci alaturi de Ceausescu in decizia de a interzice avorturile, in decizia de a transforma femeile in uzine de facut copii.

        BOR a dus-o bine pe timpul ala, primea bani de la stat, ca si acum de altfel. BOR chiar il regreta pe Ceausescu cand vine vorba de avort.
        • +3 (7 voturi)    
          Confuzie? (Sâmbătă, 18 martie 2017, 10:20)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

          Comunismul nu are nimic in comun cu apararea vietii. Comunismul nu este pro-life.
          Vezi exemplul Chinei comuniste care impune avortul si azi.
          Pentru comunisti sunt simple politici in functie de avataje pentru controlul numeric al populatiei. Asta e o prostie si e total diferita fata de atitudinea morala "pro-life".
        • 0 (2 voturi)    
          Ai trait intr-o lume paralela (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:47)

          ids [utilizator] i-a raspuns lui gaby.n

          Comunismul a scos religia din scoli si din viata publica, preotii au fost aruncati in inchisori, bisericile au inceput sa fie demolate, sarbatorile religioase erau interzise (nici macar Mos Craciun nu exista, fusese inlocuit cu Mos Gerila), toti membrii de partid trebuiau sa fie atei.
          Mda, sigur a dus-o bine biserica pe vremea comunistilor, doar ca intr-o dimensiune paralela.
    • +1 (31 voturi)    
      Viata e SFANTA (Sâmbătă, 18 martie 2017, 0:02)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Nu este un dar mai pretios decat viata!

      Nu ai absolut nici un drept sa retezi sansa la viata a unui nenascut/ potential copil, pentru ca tu crezi ca astfel e mai bine pentru el. E gandire comunista sa te crezi in drepturi sa decizi pentru altii ce e mai bine.

      Lasa-ma cu aberatiile legate de biserica/stiinta: primele universitati au fost create de biserici crestine, inclusiv celel mai prestigioase de azi.
      Fiecare decide pentru el iar Biserica(de orice fel, nu doar BOR) are DATORIA sa spuna adevarul pe aceste teme.
      Folosesti cazuri extreme pentru a justifica un masacru care are loc din simple considerente de comfort si pura cruzime.
      • +4 (26 voturi)    
        E invers (Sâmbătă, 18 martie 2017, 2:13)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Mi se pare comunist sa decizi pentru altcineva.
        Libertatea de alegere unde MAMA decide ce trebuie sa faca in viitor pentru a acord fiului o viata mai buna, sau nu, este la latitudinea sa. Nu poti tu sa intelegi nici ce e in sufletul ei, nici in portofelul ei.

        Cat despre ucidere. Un fetus? Glumesti?
        De ce nu o ducem mai departe la oua si ovare?

        Asta nu inseamna ca fiecare femeie care are ciclu si rateaza sute de sarcini e criminala in serie? Vrei acum sa acuzi mame de ucidere bazata pe logica voastra limitata?

        Cand o sa asigurati voi viata altcuiva, mai discutam. Pana atunci, ramaneti incuiati si limitati viata cuiva la alegerile voastre nu ale persoanei. Pun pariu ca tot voi sunteti cei care spuneti ca o casatorie nu poate fi decat intre barbat si femeie.

        Europa evolueaza, noi inca avem "cavernieni" care decid pentru altii. Nu, oameni buni, intr-o democratie se lasa frau liber altora sa decida pentru ei. Nu aveti voi drept sa spuneti ca avortul e interzis si e crima cand voi nu faceti nimic pentru acea persoana decat sa dati din gura.

        Care din noi e ignorant?
        • 0 (18 voturi)    
          Ridicularizarea denota ignoranta! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 9:57)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Stiai ca exista o limita la avort si in tarile "evoluate"? Deci dupa o anumita perioada se subintelgege si toti accepta ca desi nu este nascut acolo vorbim de o fiinta umana care ARE drepturi.

          Deci vorbim concret despre mutarea acelei limite de acceptabilitate a avortului, nu? Pentru multe tari avortul este posibil doar in primele 3 luni, chia si in cele mai "avansate". Stiu ca exista destepti care spun ar vrea ca avortul sa fie posibil chiar si in ultimele luni de sarcina. Sper sa nu fie cazul tau. Cred ca si tu esti de acord ca in acel caz este CLAR o crima.

          Putem vorbi si despre diferetele cazuri (protectia mamei, sanatate fizica, viol etc) si sa observam diferentierea dar IN PRINCIPIU, nu se poate nega ca e vorba de o fiinta umana care, nu poti sa afirmi ca pana in ziua Z nu este nimic si apoi da. Este un faliment logic.

          Dvs. aveti o scara de valori care va ghideaza viata deci inclusiv aceasta pozitie pe avort. O inteleg perfect desi nu o respect: e importanta bunastarea economica a individului in mod principal deci acceptarea avortului nu e mare problema, "o problema in minus" cum spunea cineva nonsalant.
          Pentru altii, ca mine, sunt unele valori care sunt mai importante decat banii si pentru care nu am renunta niciodata, chiar daca am pierde dvpd economic. Aceste valori, fie ca izvorasc din credinta sau din convingeri, le vom exprima cu tarie si asa cum dvs. vreti sa influentati societatea sa fie in conceptia dvs. asa si noi, evident.

          Daca ati incerca sa intelegi pe cei ce gandesc altfel in loc sa-i injositi, nu ati fi ignorant, in schimb atitudinea dvs. arata ca sunteti unul. Simpul fapt ca va considerati pe o pozitie superioara pentru ca "europa evolueaza" sau ca aduceti in discutie prostii care duc la extrem discutia gen cea cu "ciclul" arata tocmai lipsa de argumente.
      • 0 (16 voturi)    
        Habotnicie (Sâmbătă, 18 martie 2017, 9:40)

        gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Gandire comunista aveau cei care au interzis avortul si vad ca tu ii regreti tare mult. Tu si BOR.
      • -1 (15 voturi)    
        Primele univesitati (Sâmbătă, 18 martie 2017, 9:49)

        hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        au aparut in lumea islamica !
        • 0 (0 voturi)    
          Nu serios? (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:14)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

          La vremea cand a aparut islamul, undeva in secolul 7, multe universitati fusesera infiintate. Islamul a avut grija sa le inlocuiasca cu moschei.
        • 0 (0 voturi)    
          Mai citeste (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:57)

          Anarb [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

          Primele universitati au aparut in Grecia Antica, cu vreo 1000 de ani inainte de islam.
      • -2 (8 voturi)    
        vezi ca e una prin america (Sâmbătă, 18 martie 2017, 13:42)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        care a dus mai departe logica ta si vrea sa-i amendeze pe aia care se masturbeaza , fii pe faza.
    • -3 (7 voturi)    
      In realitate (Sâmbătă, 18 martie 2017, 10:29)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Evidentele si statisticile indica faptul ca marea majoritate a cazurilor de avorturi NU se fac in situatii ca cele mentionate (si care TREBUIE / POT /SUNT deja luate in considerare inclusiv dpdv juridic si social). Cele mentionate sunt in categoria "poate", "presupunand", "posibil", "daca" ---insa "se poate" presupune si contrarul. Ipoteticul subiectiv ajunge insa prezentat ca stare de fapt si platforma dogmatica....

      Nu cred ca vreunul din aceste cazuri sunt temeiul apelului la respectarea dreptului la viata (desi, cine suntem noi sa decidem care viata are mai multa valoare si perspective - doar n-om apela la doctrina nazista a unei rase pure decisa aleatoriu).

      O astfel de atentionare/ apel include (include!) dintotdeauna si apelul la responsabilizarea celor care trebuie sa promoveze educatia sexuala, contraceptiva sau morala (!), civica ....

      22milioane de avorturi inseamna totusi prea mult, nu?
  • -13 (23 voturi)    
    EXCELENTA INITIATIVA......... (Vineri, 17 martie 2017, 20:32)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    ..............................
  • +5 (41 voturi)    
    imbecili... (Vineri, 17 martie 2017, 20:44)

    Confuzu [utilizator]

    Mai bine mergeti in orfelinate si luati un copil acasa, macar si numai pentru cateva zile...sau ajutati copiii care cersesc pe strada sau sunt batuti acasa.

    Faceti educatie sexuala in scoli in loc de religie... asta va diminua numarul avorturilor

    Uitati-va in jur si evoluati si voi,
    • -6 (28 voturi)    
      Stare de idiotenie generalizata (Sâmbătă, 18 martie 2017, 0:07)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Confuzu

      Imi dau seama ca modelul dvs. ideal de societate/familie are ca singur scop bunastarea actuala si imediata iar alte considerente de ordin moral sunt pe plan secundar sau.. nu sunt.
      Altfel nu pot sa imi explic cum, daca vorbesti cu cineva daca e bine sau rau sa fie permisa o crima, el sa iti explice ca ar fi mai bine sa ne ocupam de contraventii.
      Vi se pare normal?

      Numai imbecili ca cei indicati de dvs. pot salva Romania din stare actuala dpvd demografic.
  • +15 (35 voturi)    
    Frumos mesaj (Vineri, 17 martie 2017, 20:55)

    fanegr1ja [utilizator]

    Din pacate familia se sutine prin fapte. Oamenii fac copii atunci cand au gradinite, scoli, spitale, predictibilitate si investitii pentru a avea locuri de munca.

    Tinerii care pot face copii pleaca din tara pentru ca au toate cele de mai sus in alta parte iar taxele pe care ei le platesc acolo nu sunt furate ci se vad in calitatea vietii.

    In tarile respective nu se planteaza panselute de sute de milioane de euro ci se baga bani in servicii publice de calitate.

    Poate Patrirhia ar avea mai mult succes in a sustine mesajul de a ocroti familia in Romania daca ar predica in toate bisericile din tara cat de distrugatoare este coruptia si cat de nocivi sunt cei ce fura banul public.

    Din pacate vedem prea des preoti umar la umar tocmai cu cei ce fac ca banii destinati progresului tarii sa dispara in vile in alte tari si masini scumpe.
  • +10 (36 voturi)    
    Poate mai adecvat (Vineri, 17 martie 2017, 21:17)

    trotuar [utilizator]

    Ar fi marșul pentru educația sexuală.
    • -4 (28 voturi)    
      si in contrapartida pentru... (Vineri, 17 martie 2017, 23:21)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

      sustinerea familiei?...marsul pentru LGTB?!... vad doar jumatati de masura in propunerea ta...
      • -1 (17 voturi)    
        Diversiune (Sâmbătă, 18 martie 2017, 9:49)

        gaby.n [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Pai cine a zis ceva de LGBT ? Numai voi habotnicii aduceti in discutie asta ca sa va justificati marsul ignorantei. Cea mai mare greseala este ca a fost lasat BOR sa monopolizeze concepte precum viata, familie, casatorie, dand impresia ca ei sunt cei mai in masura sa se pronunte si ca tot ceilalti care nu sunt de acord cu ei sunt ori atei, ori cu homosexualii, ori vanduti strainilor.

        Sunt multi care sustin familia, casatoria, doar ca vad aceste institutii intr-un mod diferit de BOR. Nu putem lasa sa existe doar viziunea habotnic-medievala a BOR asupra acestor chestiuni.
  • +3 (17 voturi)    
    pt cei care sustin aceste lucruri (Vineri, 17 martie 2017, 21:43)

    gicutotala [utilizator]

    era cetățeanu acela cu ONG foarte activ împotriva religiei în scoală
    de ce nu încercati sa faceti ceva în privința educatiei contraceptive ?
    ați avea mai mult succes decât atacarea șefilor BOR , care sunt niste oameni, păcătoși
  • -4 (26 voturi)    
    Ce mars paradoxal! (Vineri, 17 martie 2017, 22:50)

    of of [utilizator]

    Le-au intrebat si pe femei ce vor? E paradoxal sa afirmi ca sustii si femeile, si oprirea avorturilor.
    1. Daca vrei sa sustii femeile, cu adevarat, nu le impiedici sa faca avort. Stiu ele mai bine daca pot pastra copilul sau nu, n-are rost sa coboare preotul din VW Passat sa-si dea cu parerea. Oricum, nu e o decizie usoara, si fara sa se bage societatea ori biserica in sufletul lor.
    2. Anticonceptionalele trebuie decontate / compensate 100%, inca de la 14-15 ani (cu acordul medicului). E singura solutie pentru a scadea nr sarcinilor nedorite. Suntem pe locul 4 in UE la nr de avorturi.
    3. „Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie.” (Geneza, 2:7) - unii folosesc pasajul asta ca sa argumenteze ca viata incepe la nastere, odata cu prima suflare.
  • +3 (15 voturi)    
    țări majoritar creștin ortodoxe (Sâmbătă, 18 martie 2017, 7:53)

    capitan [utilizator]

    Rusia (locul 1) și România (locul 2) sunt țările cu cei mai mulți creștini ortodocși din lume ... și cu cel mai mare număr de avorturi ?!?
    "Romania se afla pe locul doi in lume, dupa Rusia, in ceea ce priveste numarul de avorturi raportat la populatia existenta (116,5%)."
    • +2 (18 voturi)    
      Asta arata ca (Sâmbătă, 18 martie 2017, 9:58)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui capitan

      Asta arata ca procentajul de crestini reali este cu totul altul. Sigur.
      • -2 (12 voturi)    
        Gandire sectara (Sâmbătă, 18 martie 2017, 10:55)

        caliostro [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        Intai ii imparti intre crestini si atei, apoi cand nici asta cu crestinii nu mai tine ii imparti in crestini buni si crestini rai....ca la comunisti... tovarasii de baza si deviationistii...
        • 0 (2 voturi)    
          Face it! (Duminică, 19 martie 2017, 13:05)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui caliostro

          Si coruptia generalizata din societate nu doar numarul mare de avorturi indica faptul ca procentul real de crestini este altul.
          Este clar ce este un crestin si ce nu este. Un crestin nu fura si nu face avort. Punct. Nu poti adapta caracteristici definitorii la realitate ci mai bine e sa recunosti realitatea.
          Hai sa nu o mai sucim: daca in conceptia romanului tipic ar fi inacceptabila darea de mita, nu am avea coruptie sau cel putin nu am avea asa multi functionari corupti sau PSD la guvernare. In schimb, mai ales cei de o anumita varsta nu concep sa nu dai ceva daca vrei sa merga totul bine cand ai treaba cu autoritatile iar acestea din urma au fost invatate astfel sa pretinda ca normal mita. DNA poate sa bage la racoare corupti la infinit dar nu are posibilitatea sa modifice acest cancer de mentalitate.
          Nu fac critica nimanui personal dar hai sa nu ne mai mintim.
    • +1 (1 vot)    
      Sursa? (Sâmbătă, 18 martie 2017, 18:51)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui capitan

      Mersi.
  • -2 (12 voturi)    
    Opriti inmultirea pisicilor!! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 8:16)

    xolv [utilizator]

    adevarata problema a frigiditatii femeilor si a scaderii demografice..
  • -3 (9 voturi)    
    Suntem 7,4 miliarde (Sâmbătă, 18 martie 2017, 10:59)

    Alfabetix [utilizator]

    si continuam sa ne inmultim http://www.worldometers.info
    • -1 (1 vot)    
      Asa e (Sâmbătă, 18 martie 2017, 19:05)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      Dar din pacate cresterea nu vine de la noi. Chinezii, indienii si tariile musulmane. In 2050 musulmanii vor depasi crestinii ca nr.; intrebarea e daca la nivel mondial sau si in Marea Britanie sau mai nou Germania (ca i-a pus Erdogan sa faca 5 copii in loc de 3).
  • +1 (11 voturi)    
    Cauza si efect (Sâmbătă, 18 martie 2017, 12:19)

    ipolitic [utilizator]

    Avortul este efect. Cauzele sunt multiple. Tratarea efectului in loc de cauza este ori imbecilitate ori fatarnicie.
    Ori ambele.
  • -1 (1 vot)    
    Cine castiga dezbaterea (Sâmbătă, 18 martie 2017, 16:47)

    Setalcott [utilizator]

    Astia sunt oamenii cu care dezbatem. Unul are argument dupa argument, celalalt are un argument: NU.

    https://www.youtube.com/watch?v=mdzisJJJ-W0
  • +2 (4 voturi)    
    lasa ca ne rezolva erdogan (Sâmbătă, 18 martie 2017, 23:09)

    Adran [utilizator]

    el a lansat indemnul pentru musulmanii din europa sa faca 5 copii, nu 3. noi sa facem 0 sau 1 si sa omoram 4 pe langa. sa vedem ce viitor lasam copiilor. devşirme