Cinci elevi de la o scoala din Iasi, internati dupa ce si-au tinut respiratia / Autoritatile dezmint ca ar fi vorba de temutul joc Balena Albastra

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 martie 2017, 13:25 Actualitate | Esenţial


Cinci elevi de la o scoala din Iasi au fost transportati de urgenta la spital, cu simptome de asfixiere. Purtatorul de cuvant al Spitalului de Pediatrie 'Sfanta Maria', Tamara Solange Rosu, a infirmat pentru Agerpres ca ar fi vorba despre implicarea copiilor intr-un presupus joc periculos.

"La comanda unui coleg, si-au tinut respiratia destul de mult. Si-au pierdut starea de constienta. Au cazut si s-au lovit de mobilierul din jur. Ar mai fi fost si stransi in brate de colegi. Deci au suferit si o asfixie si o constrictie. Nu va pot spune in ce scop au facut acest lucru. E un joc pe care il practica pentru prima data. Sunt dependenti de tuburile de oxigen, sunt stabilizati, dar prognosticul este rezervat", a declarat Tamara Solange Rosu.

"Nu este acel joc, 'Balena Albastra'. Cei care il joaca au desenat pe corpul lor o balena. La noi e o alta varianta, varianta pe care o intalnim pentru prima oara la Iasi", a mai spus Tamara Solange Rosu.

Potivit ziaruldeiasi.ro, incidentul a avut loc la scoala gimnaziala Veronica Micle din Bucium.

Echipajele medicale au aflat ca a fost vorba despre un joc colectiv prin care copiii isi tineau respiratia, isi incrucisau mainile in forma de X pe piept, iar alt copil ii strangea, presand tot pe piept.

Doi elevi au lesinat, iar in cadere au suferit traumatisme cranio-cerebrale si de coloana cervicala. La spitalul "Sfanta Maria" au fost transportati cinci elevi. Ei sunt stabili hemodinamic, dar in stare de agitatie psiho-motorie.

Copiii au fost transportati de urgenta la spital.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.



















13406 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    ups (Vineri, 17 martie 2017, 13:39)

    GIGI_CIOCAN [utilizator]

    "mama natura" loveste din nou :)
  • +6 (12 voturi)    
    selectie naturala (Vineri, 17 martie 2017, 13:39)

    W. [utilizator]

    Selectia naturala capata forme noi - adecvate vremurilor pe care le traim.
    Mori jucand chestii stupide, facand selfie pe liniile electrice de trenuri sau pe cine stie ce terase si cladiri.

    In vremuri de mult apuse puteai sa mori la vanatoare, din cauza diferitelor maladii pentru care astazi avem vaccin-uri, prin batalii, etc

    Sper sa-si revina OK si sa ramana cu ceva din intamplarea asta stupida.
  • 0 (8 voturi)    
    Selectie (Vineri, 17 martie 2017, 13:42)

    stoenec1 [utilizator]

    naturala
  • +8 (8 voturi)    
    NU e chiar o noutate (Vineri, 17 martie 2017, 13:43)

    Martinezu [utilizator]

    Cand eram mic, si nu existau mobile si internet, nu era nici TV color, umbla printre copii o teorie. Daca unul face 10 inspiratii/expiratii stand pe vine, apoi ia aer in piept si se ridica iar unul in spate il stringe de piept ala ar fi lesinat. NU vazusem in vata mea un om lesinind.
    La un moment dat am testat zvonul. Pe un voluntar, vecin. tovaras de joaca.
    La inceput am zis ca se preface sa ne sperie.
    NU a lesinat dar in schimb isi pierduse cunostinta si facea miscari involuntare din maini iar ochii erau dati peste cap...nici acum nu pot sa imi explic cum ....scarry...
    Cand ne-am dat seama ca nu e joaca i-am dat doua palme, si-a revenit si apoi intreba ce se intampla cu el.....deci nu e chiar o noutate jocul..
    • +7 (7 voturi)    
      este, ca al tau { si al meu, recunosc :) } (Vineri, 17 martie 2017, 14:39)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      se oprea acolo, nu te taiai cu lama , nu te aruncai de pe bloc . te duceai frumos la tutungerie, luai cu 2 lei un cribit si doua fiole cu benzina si le aruncai in foc . sau faceai tun cu carbit , sau ... multe ...
      • +2 (2 voturi)    
        poarca, tara-tara vrem ostasi , frunza, sotron (Vineri, 17 martie 2017, 15:09)

        Bintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

        si pentru baietii mari : lapte-gros.
    • +3 (3 voturi)    
      Asa e (Vineri, 17 martie 2017, 16:55)

      micul_licurici [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Fenomenul asta exact cum l-ai descris, circula prin 1996 cand eu eram clasa a 8-a. Multi colegi au lesinat insa nici unul nu a ajuns din fericire la spital.

      Pentru toti copii / adolescentii care citesc acest comentariu: NU VA JUCATI CU ASA CEVA, VA PUNETI VIATA IN PERICOL!
  • +1 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 17 martie 2017, 13:45)

    [anonim]

    • +2 (8 voturi)    
      nu, doar pentru imaturi (Vineri, 17 martie 2017, 14:38)

      Adran [utilizator] i-a raspuns lui

      ca tine care nu intelege ca e vorba despre niste copii de clasa a VI-a pe care tu ii judeci .
  • +6 (6 voturi)    
    Stie cineva , exista si vreo varianta care (Vineri, 17 martie 2017, 13:53)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    sa prinda DOAR la politicieni ? ...
  • +2 (10 voturi)    
    mediatizare (Vineri, 17 martie 2017, 14:04)

    vali2 [utilizator]

    Grozav, o porcarie de joc mai e si mediatizat acuma, ca sa afle cat mai multa lume despre el.

    Halal etica in presa, ce sa zic
    • +6 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 17 martie 2017, 14:44)

      [anonim] i-a raspuns lui vali2

  • +3 (5 voturi)    
    Vasile Turcu (Vineri, 17 martie 2017, 14:37)

    A.A [utilizator]

    Juca Blue Whale?
    • +4 (4 voturi)    
      a jucat (Vineri, 17 martie 2017, 16:35)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui A.A

      ...o singura data si a castigat