Klaus Iohannis nu crede ca cineva va solicita revocarea procurorilor sefi, dupa decizia Curtii Constitutionale

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 martie 2017, 12:54 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Presidency.ro
Presedintele Klaus Iohannis a declarat vineri ca nu crede ca cineva va solicita revocarea procurorului general sau a procurorilor sefi de la DNA si DIICOT, dupa decizia Curtii Constitutionale care a constat un conflict intre DNA si Guvern in urma anchetarii modului in care a fost adoptata OUG 13, care a declansat cele mai ample proteste de strada din Romania de la Revolutie.

"Nu este prima data cand CCR constata un conflict (...) Aceste hotarari sunt foarte bune pentru a evita astfel de situatii pentru viitor", a spus Iohannis, la intrebarile ziaristilor.

In schimb, seful statului nu crede ca "trebuie luate masuri administrative" ci "trebuie studiata decizia si aplicat ce scrie acolo".

Intrebat despre o eventuala solicitare de revocare a acestor din functie, Klaus Iohannis a raspuns: "Sunt foarte multumit de activitatea procurorilor, procurorului general si a procurorilor sefi DNA si DIICOT. Sincer, nu cred ca cineva va solicita asa ceva".

Acesta considera ca "este foarte bine din cand in cand sa se faca evaluari" deoarece "ii ajuta pe cei evaluati sa functioneze mai bine" dupa ce ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a anuntat ca verifica "activitatea manageriala" a procurorilor sefi.

Duminica seara, ministrul Justitiei Tudorel Toader a evocat ideea unei demisii a procurorului general Augustin Lazar si a sefei DNA Laura Codruta Kovesi, dupa ancheta privind OUG 13, el precizand luni ca se va face o analiza a activitatii celor doi.

Intr-un comunicat transmis luni, Parchetul General precizeaza ca dosarul Ordonantei 13 este in curs si se ancheteaza fapte de sustragere sau distrugere de inscrisuri si fals intelectual, iar "controlul activitatii procurorului este realizat de catre judecatori".

Tot luni, DNA a precizat ca acest dosar "a vizat investigarea de fapte prevazute de legea penala descrise in cuprinsul denuntului cu care au fost sesizate organele de urmarire penala".























5271 vizualizari

  • +13 (27 voturi)    
    Strada Va cere DEMISIA lui TU Dorel de P$D (Vineri, 17 martie 2017, 13:03)

    un domn [utilizator]

    asta cu certitudine, noi DOAR avem Rabdare !
    • 0 (4 voturi)    
      Ar fi bine ca strada să ceară și (Vineri, 17 martie 2017, 16:24)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      demisia lui case-cu-acte-false. Ghinion, korruption.
  • +12 (26 voturi)    
    Efectul deciziei CCR (Vineri, 17 martie 2017, 13:12)

    Metec [utilizator]

    "Multumita" interventiei CCR, vinovatii pentru emiterea OUG 13 vor fi absolviti, iar secretara de la registratura si portarul vor fi pusi sub acuzare, sub acuzatii foarte grave. Metoda Acarului Paun functioneaza foarte bine in modernitatea romaneasca.
  • -4 (30 voturi)    
    In sfarsit a observat si Johann decizia CCR, (Vineri, 17 martie 2017, 13:19)

    xrogo [utilizator]

    credeam ca n-o sa spuna nimic despre ea,dar o bagatelizeaza si nu vede nici abuzul grav,nici anchetarea ilegala si nici incalcarea Constitutiei,el vede doar ce vrea!
    • +5 (11 voturi)    
      nu poti... (Vineri, 17 martie 2017, 13:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      in romania membrii CCR sunt zei!
      nu poti spune ca nu esti de acord cu ei sau ca au incalcat constitutia!
      Iohannis nu critica decizia CCR pentru ca le-ar da un motiv bun sa-l suspenda sau sa il atace sustinut cei de la psd...

      nici eu nu sunt de acord cu CCR si inca nu am aflat raspunsul la intrebarea: "Daca CCR greseste, cine ii poate corecta/pedepsi?"
    • +2 (4 voturi)    
      Da tovarase, asa este !! (Vineri, 17 martie 2017, 13:31)

      unuloarrecare [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      ...
    • +3 (7 voturi)    
      mircica, vad ca Postul Pastelui (Vineri, 17 martie 2017, 13:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      te afecteaza prin distanta IMENSA intre tine savarina lu Carmen...chiar asa de mult te chinui ? io zic sa o cauti pe Manuela, singur cu ea, ai grija s anu faci bataturi !
    • 0 (8 voturi)    
      Se numește limbaj diplomatic :) (Vineri, 17 martie 2017, 14:10)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Mesajul real al lui Iohannis este: ”să nu-l pună păcatul pe careva să ceară revocarea procurorilor șefi” :)

      Tocmai ție trebuie să-ți explic lucruri din astea? :)
  • +4 (8 voturi)    
    Nu fi naiv Klaus,astia nu vor in puscarie ! (Vineri, 17 martie 2017, 13:25)

    Plagarus [utilizator]

    Liviu auto,Viorel " doctorul", manechinul Sterlin Popescu,.....................si cati or mai fi din arcul penalilor " alesi "
  • -4 (8 voturi)    
    l'a asigurat kotrutza (Vineri, 17 martie 2017, 13:43)

    om simplu din multime [utilizator]

    ca are dosarul lui tudorel ?! :-)
    ca prea e sigur pe ce zice. adica pe ce vrea el sa spuna....
  • +5 (9 voturi)    
    Latrina, Cotet TV, B 1, v-ati linistit ? (Vineri, 17 martie 2017, 13:46)

    Susufler0 [utilizator]

    E clar ca viteazul Tudorel prin controlul dispus face o frectie unui picior de lemn, pt ca n-are de gand sa propuna revocarea lui Augustin si a Codrutei.

    L-ati obligat pe Iohannis sa va repete ca e foarte multumit de activitatea Procurorului General si a Procurorului Sef al DNA !

    PS. Cum v-a zis Presedintele ? "Schimbati subiectul" !
    • +1 (5 voturi)    
      Care președinte? (Vineri, 17 martie 2017, 16:27)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ăla care și-a luat case cu acte false? A, da. Fix ăla.
    • +1 (5 voturi)    
      Harpalete, vezi ca te cauta al lu' Capsuna (Vineri, 17 martie 2017, 16:55)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ca sa-i dai o mana de ajutor pe forumul in care e facut muci Dragnea cu ferma de porci a lu' fiu-sau !

      PS. Fugi !
  • +6 (10 voturi)    
    Klaus Iohannis nu crede (Vineri, 17 martie 2017, 13:56)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    cineva POATE FI ATAT DE CRETIN SI SINUCIGAS POLITIC INCAT va solicita revocarea procurorilor sefi .
    • +1 (3 voturi)    
      Dar eu (Vineri, 17 martie 2017, 23:46)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      ma gandeam ca daca se sinucide politic, scapa de inchisoare apoi candideaza iar la o functie si este ales de catre brainwashed...

      Hristos a înviat din morţi!
      Cu moartea pe moarte călcând
      Şi celor din morminte
      Viaţă dăruindu-le.

      Moastele mamii lor!
  • +1 (13 voturi)    
    hehe (Vineri, 17 martie 2017, 14:10)

    Mazeta [utilizator]

    Iohannis ar scăpa azi
    de Cucuvea,
    dac-ar putea.

    Dar Carmencita
    Multiubita,
    Știi,

    În închisoare
    Fără soare
    S-ar ofili.
    • +2 (8 voturi)    
      nu e mult sa aflam legatura rublelor si IBANul (Vineri, 17 martie 2017, 14:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      tau pentru solda Lunara, atunci ce rime vei avea ? negre ?
    • +2 (2 voturi)    
      Bravo, Mazeto ! (Sâmbătă, 18 martie 2017, 2:55)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Esti fanul lui Ienachita Vacarescu !

      PS. Sa stii ca e de preferat asa decat un postac epigon !
  • +1 (3 voturi)    
    Nedumerire (Vineri, 17 martie 2017, 15:09)

    DanTeo [utilizator]

    Foarte este superlativul absolut, iar mai foarte nu exista. Nici teoretic, nici practic.
  • -3 (5 voturi)    
    Asaltul... (Vineri, 17 martie 2017, 15:43)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Asaltul mafiotilor neamului asupra Statului de drept continua!Am avut un sentiment de compasiune pentru domnul Presedinte, trebuind sa raspunda la intrebari evident insidioase; ce sa raspunzi, cand CCR abereaza copios, isi incalca ea, prerogativele,da solutii juridice, etc-in concluzie o Curte aservita si nedemna dar deciziile ei-chiar aberante-sunt litera de Evanghelie!Mafiotii neamului vor sa extraga maximum din aceste decizii eronate in mod grosolan si "pohta ce-au pohtit" sa poata fura in liniste,dupa lege, fara cosmarul Kovesi!Domnul Presedinte este ultima bariera in fata tavalugului mafiot!Asta-i grija lor Kovesi, Lazar, in rest le-au rezolvat pe toate!
  • +2 (4 voturi)    
    Amintim lui Iohannis (Vineri, 17 martie 2017, 15:46)

    Alexandru17 [utilizator]

    “ARTICOLUL 80

    (1) Presedintele Romaniei reprezinta statul roman si este garantul independentei nationale, al unitatii si al integritatii teritoriale a tarii.

    (2) Presedintele Romaniei vegheaza la respectarea Constitutiei si la buna functionare a autoritatilor publice. In acest scop, Presedintele exercita functia de mediere între puterile statului, precum si între stat si societate."
    • +1 (5 voturi)    
      Toti cei 17 ii amintiti Presedintelui ? (Vineri, 17 martie 2017, 16:28)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru17

      Asta zic si eu responsabilitate !

      PS. Mai, dar chiar toti...toti ?
      • -2 (4 voturi)    
        ? (Vineri, 17 martie 2017, 16:57)

        Alexandru17 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Care e problema ta? esti frustrat, ai avut o singura femeie in 35 de ani si aia din gresala ei?
        • +2 (4 voturi)    
          Saptispe, (Vineri, 17 martie 2017, 19:25)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru17

          Ca de obicei frustratii incercand sa-si reprime problemele, spaimele, obsesiile ce-i framanta, nu fac altceva decat sa le devoaleze lumii intregi, in intreaga lor splendoare.