Farsa facuta de dexonline elevilor care au vrut sa triseze la simularea evaluarii nationale: A schimbat definitia a doua cuvinte

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 15 martie 2017, 9:41 Actualitate | Esenţial

Definitii schimbate pe dexonline pentru ca elevii de la simulari sa nu triseze
Foto: DEX Online
Cele mai cautate cuvinte in dexonline, luni, inaintea si in timpul simularilor evaluarii nationale si bacalaureatului sustinute de elevii claselor a VIII-a, a XI-a si a XII-a au fost "pretutindeni/ pretutindenea", "a zari/zarit", iar pe durata examenelor reprezentantii platformei au inlocuit definitiile pentru aceste cuvinte, care se regaseau in subiecte, informeaza News.ro

"Anul trecut, am observat ca lumea a cautat frenetic pe dexonline raspunsuri la o intrebare din examenul de simulare pentru examenele nationale de la clasa a 8-a. In mod curios, cautarile au venit in timpul examenului, iar cateva chiar inainte de inceperea lui. Lasam la o parte stupizenia unor oameni de a trisa la un examen de antrenament. Anul trecut am observat tardiv autofurarea caciulii, dar anul acesta am apucat sa ne organizam nitel", au scris administratorii dexonline.blogspot.ro

Pe durata simularilor care au avut loc luni, dexonline a inlocuit definitiile pentru cuvintele date la subiecte, astfel: "pretutindenea, pretutindeni - pururi"; "a zari, zarit - a zori, zorit"; "felonie - falosenie". 

Acestea au fost cele mai cautate cuvinte in perioada simularilor.  

"Am dedus aceste cuvinte inainte sa apucam sa vedem subiectele, urmarind pur si simplu lista cu cele mai cautate cuvinte, in care acestea se detasau clar. Iar statisticile confirma ca nu ne-am pregatit degeaba. Pentru pretutindeni/ pretutindenea si a zari/ zarit, cautarile au fost distribuite astfel: de la 8:00 la 8.59 au fost 9 cautari; de la 9.00 la 9.59 au fost 143 de cautari; de la 10.00 la 10.59 au fost 171 cautari; de la 11.00 la 11.59 au fost 989 cautari", potrivit dexonline.blogspot.ro. 

In ceea ce priveste cuvantul "felonie", administratorii platformei au precizat ca inainte de ora 9.00 dimineata au observat o crestere a interesului pentru acest cuvant, care a avut 35 de cautari. 

"Am presupus ca este si el parte din subiecte, asa ca i-am ᅡdeturnatᅡ si lui definitiile. Intre 9.00 si 12.00, cuvantul a mai adunat 335 de cautari. Totusi, nu l-am regasit nicaieri in enuntul subiectelor. Dupa amiaza, am lamurit si misterul: domnul Andrei Plesu publicase pe blogul sau, chiar azi-dimineata, un articol in care folosea acest cuvant. Nefericita coincidenta", noteaza sursa citata.


Citeste mai multe despre   






















49031 vizualizari

  • +32 (50 voturi)    
    simulari (Miercuri, 15 martie 2017, 9:52)

    hamurabi [utilizator]

    Bravo, o reactie responsabila si profesionista !
    • -5 (25 voturi)    
      Profesionism și responsabilitate ca în România (Miercuri, 15 martie 2017, 17:29)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      Îți imaginezi așa ceva la Merriam-Webster sau la oricare alt dicționar serios online?

      Zecile de plusuri pe care le-ai primit dovedesc cât de răsturnate sunt valorile în România, oamenii chiar n-au habar ce e corect și ce nu, dar se bucură că alții ”au luat țeapă”.

      Ție ți se pare decizie de oameni sănătoși la cap, să schimbi definițiile într-un dicționar? Ce credibilitate mai ai după aceea?
      • +7 (11 voturi)    
        felonie (Miercuri, 15 martie 2017, 17:49)

        Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Aşa-i, nu se face aşa ceva la case mari.
        Haz de necaz: măcar dacă ar fi schimbat "felonie" cu "felaţie"
      • +2 (8 voturi)    
        adevarul e (Joi, 16 martie 2017, 10:38)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        ca nu mai poti sa copiezi, sa plagiezi nimic, fi-r-ar sa fie.
        tre sa inveti, fi-r-ar (din nou si iarasi) ea de treaba si de valoare.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu-mi spune (Joi, 16 martie 2017, 13:12)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Ai folosit si tu dex online intre 09:00 si 12:00?
      • 0 (0 voturi)    
        Tavarisci! (Joi, 16 martie 2017, 20:56)

        Ion_RoaitaDA [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Nu e cum doriti d-voastra, cu directivele de la Kremlin!
        Daca albul e declarat negru, si afara persista alb, nu decide Kremlinul ce-i afara, decide ce-i in mintea celui intrebat, nu?
        Daca tu esti parasutat si botezat `Harald`, acolo unde esti, nu esti automat Anglo-Saxon.
        Putin si banditii lui nu treiesc la nesfarsit, capisci?
    • +3 (5 voturi)    
      Si totusi (Joi, 16 martie 2017, 8:44)

      naenae [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

      Observ că nimeni nu a remarcat că aceste subiecte nu sunt SECRET DE STAT. La 30 de minute după ce sunt trimise în sala de examen sunt cunoscute la nivel național. E perfect normal ca părinții să intre și să caute sensul acestor cuvinte.

      Mai departe, după ora 11 (când a fost vârful de căutări) majoritatea copiilor au ieșit din examen și e perfect normal sa fie curioși și să caute sensul acestor cuvinte. Poate or fi căutat câțiva și din examen cu telefonul, dar mă îndoiesc că sunt mai mult decât un procent insignifiant din numărul acelor căutări.

      Băieții au mai dat-o in bara și cu modificarea sensului cuvântului "feloni" observând o creștere în numărul căutărilor și presupunând că e in legatura cu subiectele. Când colo, îl folosise dl Pleșu intr-un articol în aceeași dimineață.

      Acesta a fost un non subiect și un "publicity stunt", as fi curios sa aflu daca făcut cu intenție sau chiar au crezut că acele căutări vin direct din sălile de examen.
  • +17 (25 voturi)    
    :;)),unde nu este net juniorii raman fara cuvinte (Miercuri, 15 martie 2017, 10:05)

    mnicku [utilizator]

    de-a dreptul penibil ... au trecut ca gisca prin apa si n-au invatat nimic .............. analfabeti ne-functionali
  • -16 (50 voturi)    
    Niște stupizi (Miercuri, 15 martie 2017, 10:30)

    Geirge [utilizator]

    Ce treabă au ei cu simularea evaluării? Ar fi putut la dorință să sesizeze opinia publică sau organele respective... Cred că este o mizerie ceia ce au făcut ei, de unde să am eu încredere în ei că nu le mai vine în cap să schimbe alte definiții după cum le dă lor în cap. Un dicționar, fie el și online nu poate fi manipulat în acest mod.
    • -9 (25 voturi)    
      dexonline - o gluma proasta (Miercuri, 15 martie 2017, 10:53)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

      eu nu-i frecventez
    • -8 (30 voturi)    
      Neprofesionist! (Miercuri, 15 martie 2017, 10:58)

      CSO [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

      Da, foarte neprofesionist!
      In general oamenii cauta informatii pe internet cand au nevoie, nu cand stiu deja informatia. Nu era treaba lor sa "ajute" sau nu elevii de la examenele nationale.
      Deja, odata cu acest articol in care autorii blogului recunosc ca au pus in mod intentionat continut discutabil pe platform lor, si-au pierdut din credibilitatea continutului.
      Neprofesionist! Rolul lor er fi fost sa ajute, nu sa incurce in mod deliberat. :|
    • +14 (20 voturi)    
      este ca la A3 amice (Miercuri, 15 martie 2017, 11:04)

      CRMS [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

      Daca este free asteapta-te sa fie manipulativ.
      Nu-ti convine? I-ati un DEX pe bani.
    • +16 (28 voturi)    
      :))) (Miercuri, 15 martie 2017, 11:13)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

      Care-i treaba boss?
      Ai gresit definitia in simulare?
    • +2 (24 voturi)    
      Sustin (Miercuri, 15 martie 2017, 11:24)

      The_Dude [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

      Pai sa discutam la Google sa schimbam tot, zic, in perioada examenelor - de la primara pana la facultate. Sau, mai bine, sa inchidem internetul!
      On-topic, mi se pare o idiotenie ce au facut ei, drept dovada situatia cuvantului "felonie".

      "Am pus această licență pe definițiile existente în dexonline pentru a ne asuma paternitatea asupra formei digitale a definițiilor. " Ia sa vedem cum isi asuma "paternitatea" asupra definitiilor ERONATE publicate ieri.
    • +1 (15 voturi)    
      Mda (Miercuri, 15 martie 2017, 11:44)

      Nea Nae [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

      You must be fun at parties...
  • +12 (24 voturi)    
    Isteata treaba (Miercuri, 15 martie 2017, 10:51)

    Zic [utilizator]

    O chestie smart facuta sa vedem cat de destepti ne sunt plozii!
  • 0 (28 voturi)    
    Alo, gândiți cu capul! (Miercuri, 15 martie 2017, 10:59)

    Geirge [utilizator]

    Pentru cei care-mi dau minusuri: Nu credeți că un dicționar trebuie să fie un instrument deosebit de solid și credibil? V-ar plăcea să fi se tot facă farse pe diferite site-uri: Google Transate, Wikipedia, dicționare de sinonime, etc.? Mie nu, pentru că eu chiar mă folosesc de ele. Da și copii mei au ieșit demult din vârsta când merg la școală. Așa că fiecare trebuie să-și facă treaba la locul său, iar pentru ca copii să nu copie există profesorii.
    • +13 (23 voturi)    
      Doar in cazul ... (Miercuri, 15 martie 2017, 12:13)

      valy_74 [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

      in care platesti pentru acel dictionar. Daca ai un contract. Ei au schimbat pentru 3h(exact durata examenului de SIMULARE) sensul a 2-3 cuvinte. Deci nu a fost pururea si nici pretutindeni. :) .
    • +1 (11 voturi)    
      iti dau o veste proasta (Miercuri, 15 martie 2017, 13:41)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

      Google translate si Wikipedia nu sunt surse de incredere. Nu ca nu si-ar dori, Doamne fereste ci pentru ca sunt gratuite sau ajung sa detina informatii cu ajutorul celor care contribuie (si pot gresi, voit sau nu). Adica nu te sfatuiesc sa faci traduceri cu G.translate si nici sa crezi tot ce zice wiki...
    • +5 (9 voturi)    
      asa e! (Miercuri, 15 martie 2017, 21:02)

      Conservator [utilizator] i-a raspuns lui Geirge

      In conditii normale asa ar fi corect. Insa in conditii de furt generalizat se aplica perceptul "a la guerre comme a la guerre". Pe aia care au invatat, care au citit si ei o carte, pe aia cine ii apara?
      Stiu ca nu reusiti sa intelegeti -- de altfel, dvs. scrieti "copii mei", "pentru ca copii", "sa nu copie" dar nu aveti nici o problema in a clama ca fiecare trebuie sa-si faca treaba la locul sau.
      Luati un minus si de la mine -- caramida n-am la indemina.
  • +2 (20 voturi)    
    învățătură de minte (Miercuri, 15 martie 2017, 11:16)

    Mazeta [utilizator]

    Data viitoare, probabil, trișorii vor căuta un sait care nu trișează.
    • +3 (3 voturi)    
      credeam (Joi, 16 martie 2017, 10:42)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ca esti curios sa afli cum de au intrat la un examen (chiar si simulare fiind) cu telefoanele destepte (ha, ei nu , telefoanele, da) la ei.
      pe vremea mea intram la examen doar cu pixul.
  • +5 (15 voturi)    
    Vocabular (Miercuri, 15 martie 2017, 11:23)

    Toni_Romania [utilizator]

    Adolescentii de azi, f. multi, sunt varza cu carne la capitolul vocabular si sensul cuvintelor. Fara net si "dexonline" sunt morti.
    • +2 (2 voturi)    
      asta (Joi, 16 martie 2017, 10:45)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      denota lipsa lecturilor.
      cu cat citesti mai mult, cu atat iti creste bagajul vocabularului si capacitatea de exprimare.
  • -2 (4 voturi)    
    Ptr mazeta (Miercuri, 15 martie 2017, 20:23)

    ..13 [utilizator]

    Ei - elevii - AFLATI INTR-UN NUMAR OARECUM limitat fata de infinit - nu are cap...

    trebuie si pentru alt site sa ai cap sa cauti,sa gasesti...
  • +1 (1 vot)    
    observatii (Joi, 16 martie 2017, 7:13)

    Cetateanu [utilizator]

    1. "Interesant" cautarile dianintea anuntarii subiectelor. Cine sunt oare? Profesorii din comisie sau "avizatii" (aici DNAul ar trebui sa verifice numa nitel)?
    2. Totusi numarul cautarilor este mic raportat la numarul de participant, de unde si presupunerea ca totusi lucrurile sunt pe un drum bun.
    3. Ministerul Educatiei, pentru orice eventualitate, ar trebui sa ceara ori oficial blocare siteurilor de specialitate pe parcursul evaluarilor, ori sa ia masuri suplimentare de securitate. Acum are posibilitatea sa vada pe unde s-a incalcat legea.
    4. Academia Romana are un DEX facut pe bani publici! De ce nu este online?
  • 0 (2 voturi)    
    Stop fraudării examenelor! (Joi, 16 martie 2017, 12:41)

    MihaiFloarea [anonim]

    Deși este încă o palmă zdravănă pe obrazul unor putregaiuri pripășite prin sistemul învățămîntului de stat, consider că acești oameni nărăviți la furtișag o merită din plin!
    Pînă atunci le propun colegilor mei corectori onești din toată țara: anulați integral la examenul de simulare răspunsurile tuturor celor prinși în plasa întinsă de cei de la administratorii dexonline.blogspot.ro. Luați-o ca pe o mînă de ajutor și mulțumiți-le...
    Cînd va reveni, oare, odată cu Credința, cinstea în Școală?...
  • +2 (2 voturi)    
    Dpdv legal, (Joi, 16 martie 2017, 14:36)

    George C. [utilizator]

    Dexonline poate sa faca ce vrea. Nu exista o lege care sa le interzica sa schimbe sensul cuvintelor. Exista insa o lege nescrisa a evitarii ridicolului. Iar ei s-au facut de ras, saracii penibili...