Asociatia 21 Decembrie: Deputatul Catalin Radulescu ameninta ca isi va folosi arma pentru ca s-a cerut Parchetului punerea sa sub acuzare in dosarul Mineriadei

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 15 martie 2017, 9:23 Actualitate | Esenţial

Catalin Radulescu
Foto: Camera Deputatilor
Asociatia 21 Decembrie1989 considera ca amenintarea deputatului Catalin Radulescu privind folosirea mitralierei pe care o are de la Revolutie a fost generata de cererea Asociatiei adresata Procurorului General al Romaniei, in urma cu o luna, pentru audierea si punerea sub acuzare a acestuia in dosarul privind evenimentele din 13-15 Iunie 1990. "Niste idioti", a replicat deputatul.

"In urma audierii mai multor martori din Pitesti, inclusiv ofiteri de politie, Radulescu a fost identificat in calitatea sa de organizator din partea FSN Arges, al deplasarilor de forte politice si paramilitare care au participat la Bucuresti la represiunea din acele zile asupra manifestantilor din Piata Universitatii - represiune ordonata de Ion Iliescu si complicii sai din conducerea centrala a Frontului Salvarii Nationale, din Serviciul Roman de Informatii si din fosta securitate a municipiului Bucuresti reorganizata ca serviciu secret al Ministerului de Interne (UM 0215)", potrivit unui comunicat al organizatiei.

Catalin Radulescu a spus, intr-o interventie telefonica la Digi 24 ca aceste acuzatii "sunt niste nebunii la cap" si ca cei de la Asociatia 21 Decembrie sunt "niste idioti".

"Nu exista asa ceva, minerii nu au venit decat din Valea Jiului. Eram toti in Parlamentul Romaniei, stresati ca au venit minerii peste noi", a declarat deputatul, admitand ca era presedintele FSN Arges.

El a precizat ca nu are nicio arma de la Revolutie ci doar arme de vanatoare si a sustinut ca a facut declaratiile privind AKM-ul sau pentru a-si bate joc de ei.

Teodor Maries, presedintele Asociatiei 21 decembrie, intrat si el in direct la Digi 24 a spus ca Radulescu incurca evenimentele si a sustinut ca acesta minte pentru ca "a avut acea arma foarte multi ani", lucru dovedit si de fotografii.

Deputatul PSD de Arges Catalin Radulescu spune, intr-un interviu pentru "Adevarul", ca protestatarii din Piata Victoriei ar trebui infruntati cu tunuri de apa: "De ce mai stau ca prostii acolo? N-au treaba, n-au serviciu, n-au copii?". 

Mai mult, el spune ca si-a pastrat mitraliera AKM cu care a luptat la Revolutie si este pregatit sa o foloseasca din nou: "Nu o sa mi-o ia nimeni in viata vietilor si o tin, ca poate vreodata, daca mai vine cineva cu vreo idee din asta sa transforme statul asta pentru care am luptat noi, sunt pregatit sa ies cu arma sa trag, imediat."

Politia Judeteana Arges a anuntat ca s-a autosesizat si face verificari cu privire la respectarea Legii privind regimul armelor si munitiilor.

Radulescu a afirmat ulterior ca i-au fost rastalmacite afirmatiile.























11046 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    sau...sub amenintarea armei a ars Dosarele (Miercuri, 15 martie 2017, 10:07)

    un domn [utilizator]

    la Berevoiesti ? doar este localnic...
  • +32 (32 voturi)    
    cum naiba sa facem (Miercuri, 15 martie 2017, 10:12)

    moka [utilizator]

    astfel incat din populatia Romaniei sa nu mai emane astfel de specimene care sa ajunga sa ne conduca destinele?
    • +9 (9 voturi)    
      simplu: (Miercuri, 15 martie 2017, 10:46)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui moka

      mergeti la vot.
      Vaicareala pe forumuri e tardiva, daca faptul a fost consumat.
      • +2 (2 voturi)    
        si nu numai (Miercuri, 15 martie 2017, 13:36)

        sorvas [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        interesati-va de oamenii care apar pe liste. avem google, un mic google search si media va lamureste cu cine sunt si ce fac oamenii de pe liste. simplu. 1 zi din 1460 (4 ani) sa o dedicam pentru viitorul nostru si al copiilor nostri. nu e mare sacrificiu. #wecandoit
        • +1 (1 vot)    
          liste !? nu ! (Miercuri, 15 martie 2017, 19:15)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui sorvas

          vot uninominal pur si eliminai pragul electoral astfel incat candidatii independentii sa aibe aceleasi sanse ca gastile useliste.
    • +9 (9 voturi)    
      reforma sistemului electoral! (Miercuri, 15 martie 2017, 11:05)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui moka

      e clar ca democratia nu mai functioneaza , si asta nu doar la noi , e un sitem ce functiona la 1800 da nu mai are relevanta azi , votai odata la 4 ani si in rest taceai malc in banca ta , dupa cum deunazi ne spunea inculpata alina bica ca e si normal si nu avem voie in strada. Votul electronic si mai des pe subiecte punctuale , nu l-am inventat eu se face de mult in Estonia.
    • +8 (8 voturi)    
      Sa (Miercuri, 15 martie 2017, 11:10)

      MicaS [utilizator] i-a raspuns lui moka

      participam cu TOTII la votare si sa fim responsabili cand acordam votul nostru cuiva .
    • +8 (8 voturi)    
      Partidul e de vina (Miercuri, 15 martie 2017, 11:11)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Partidul e de vina pentru ca lista pe care o prezinta alegatorilor este topul hotilor "contribuabili".
    • +3 (3 voturi)    
      o varianta ar fi.. (Miercuri, 15 martie 2017, 14:42)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui moka

      ca romania sa fie populata cu...alta natie cu mentalitate mai sanatoasa...
  • +25 (25 voturi)    
    tam tamul unui ratat (Miercuri, 15 martie 2017, 10:14)

    BanateanulVesel [anonim]

    ...justitia, magistratii sa-si faca munca. Cu amenintari ieftine, Cataline nu ajungi departe. Pana acuma mai credeau unii ca esti nevinovat, de acuma numarul lor s-a redus substantial.
  • +19 (19 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 martie 2017, 10:17)

    PostaculCorporatist [utilizator]

    Cel mai bun job pe care poata sa il aiba cineva in Romania este in parlament sau in camera deputatielor.
    Nu ti se cere nimic.... nici certificat medical ca ai fi citav la cap, nici cazier sau asta e cerinta obligatorie?... nici chiar de diploma nu ai nevoie decat daca vrei sa te falesti ca ai BAC-ul... Beton! O sa aplic si eu..... pentru cetatenia altei tari.
  • +36 (36 voturi)    
    Cred ca am prins primul terorist de la Revolutie! (Miercuri, 15 martie 2017, 10:18)

    pedepsitorul [utilizator]

    Cred ca am prins primul terorist de la Revolutie!

    Mai mult, avem peste 1000 de morti si acest terrorist recunoaste ca tragea la intamplare in multime!

    Iar terostul este PARLAMENTAR!



    Romania, ce draqu cauti in UE?
  • +26 (26 voturi)    
    Oameni buni, (Miercuri, 15 martie 2017, 10:19)

    paonipao [utilizator]

    trebuie sa facem ceva ca asemenea specimene neevoluate sa nu mai ajunga sa conduca Romania!
    Acest rebut vorbeste de parlamentul lui, de faptul ca poata sa spuna orice (pentru ca oricum orice ar spune este declaratie politica si nu poate fi tras la raspundere),ca poate face "misto" oricand doreste de oricine vrea neuronul lui stingher.
    Ati vazut nemernicul las cum neaga afirmatia facuta cu o zi inainte ...cu akm-ul?!
    Parameciul asta este nociv pentru Romania, pentru faptul ca respira, pentru ca exista!
    Nu credeam ca o sa ajung sa spun asta despre cineva din specia umana!
    Imi cer scuze dar nu-i mai suport existenta!
  • +25 (25 voturi)    
    Iata ce grobieni ne conduc ! (Miercuri, 15 martie 2017, 10:19)

    Venier [utilizator]

    Din pacate cu astfel de elemente din politica romaneasca nu putem progresa, ei ne împing in Evul Mediu Timpuriu.
    Priviti va rog din ce elemente este compus acest partid ce-si spune SOCIAL-DEMOCRAT !
    Ei nu sunt pentru schimbare, mai ales de mentalitate, prefera status quo, oameni docili si fricosi pe care ii pot manevra la alegeri sau la mitinguri de sustinere.
    CAND SE VA TREZI ROMANIA ? stau sa ma intreb...
  • +25 (25 voturi)    
    . (Miercuri, 15 martie 2017, 10:27)

    Evq [utilizator]

    Și ne mai mirăm de ce vor să scape de Procurorul General...

    Oricum, Rădulescu tot un imbecil analfabet rămâne, fiecare pasăre pe limba ei piere.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu cred (Miercuri, 15 martie 2017, 11:11)

      MicaS [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      ca piere , caci cad ca-i merge f. f. bine de douazecisisapte de ani .
    • +5 (5 voturi)    
      dincolo de imbecilitate, (Miercuri, 15 martie 2017, 12:26)

      dekar [utilizator] i-a raspuns lui Evq

      omul e paranoic.E labil.Are o agresivitate iesita din comun ceea ce cred ca chiar il poate face periculos.Legea electorala defectuoasa,sistemul de selectie (deliberat) defectuos al partidelor pentru listele cu candidati au adus aceste specimene in parlament si in alte functii publice decizionale .Poate ca individual,ca persoana,acest sinistru nu ar fi fost ales.
  • +7 (7 voturi)    
    Acest om este,in mod extrem.... (Miercuri, 15 martie 2017, 10:34)

    gigiN [utilizator]

    ...de evident,complet nebun.Oare nici unul dintre "camarazii lui de arme" din psd nu vede asta ?Inseamna ca sunt toti ,printre multele altele,si nebuni.
  • +8 (8 voturi)    
    prost si condamnat (Miercuri, 15 martie 2017, 10:35)

    napocanul [utilizator]

    Doar bun pentru alegerea lui Tiriac. Nici macar nu mai trebuie sa aleaga intre prost si hot. Ii are la pachet prin alegerea lui Radulescu.
  • +7 (7 voturi)    
    Scandalos! (Miercuri, 15 martie 2017, 10:42)

    Pac-pac [utilizator]

    Golanul asta e platit si hranit din bani publici!
  • +7 (7 voturi)    
    Niciun mascat la usa lui imediat dupa declaratie? (Miercuri, 15 martie 2017, 10:57)

    jackalphonse [utilizator]

    Daca cineva din populime ar fi declarat ca are o arma cu uz militar acasa, in aceeasi zi i ar fi spart mascatii usa.
    El sta la palavre cu vrajeli...adica trebuie crezut pe cuvant.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu cred ca multi realizeaza ... (Miercuri, 15 martie 2017, 11:00)

    unuloarrecare [utilizator]

    ... cat de rau o sa ne fie in viitor. Tot ce au luptat parintii nostrii, astia o sa distruga in urmatorii ani. Iohanis nu poate sa reziste mult singur, o sa puna mana pe justitie pana la urma. Dupa asta, esti cinstit, vei face puscarie, esti hot si bandit esti la butoane. O sa ne aducem aminte de communism si o sa zicem: ce bine era atunci.

    Problema e ca asta nu e o gluma, este extreme de ingrijorator.
  • +7 (7 voturi)    
    alo dragnea... (Miercuri, 15 martie 2017, 11:02)

    mitocanu [utilizator]

    chiar nu ti–e rusine sa ai in psd un asemenea sociopat si encefalopat?
    cat timp credeti ca veti putea pacali acest popor, promovand astfel de specimene?
  • +7 (7 voturi)    
    Sa intoarca armele (Miercuri, 15 martie 2017, 11:04)

    Pierrotlefou [utilizator]

    impotriva sa. Ii fac rost de un incarcator complet si il ajut sa se tinteasca singur, daca are nevoie.
    Un nespalat (am vazut interviurile), mare revolutionar de Pitesti (desi acolo a fost liniste la "revolutie"), catarat pe scaunul din Parlament, un "sensibil" si un "finutz" care de cand avea guvernanta statea la costum si cravata nu in blugi.
    O sa radem (amar) mai incolo la concluziile in urma autosesizarii Politiei...
  • +7 (7 voturi)    
    psd= praduitori (Miercuri, 15 martie 2017, 12:06)

    EUROPA*EUROPA*EUROPA [utilizator]

    arestati maimuta urgent!
  • +8 (8 voturi)    
    Un dement criminal (Miercuri, 15 martie 2017, 12:08)

    Locke Lamora [utilizator]

    Terorist la Revolutie, care tragea ca orbetele in multime, organizator paramilitar la Mineriade. O demna sluga care a prins o bucata de ciolan de putere si s-a imbatat.
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 martie 2017, 12:08)

    cartograful [utilizator]

    de ce nu-l trimit in Afganistan pe Shia La Boeuf asta daca tot ii place sa traga cu pusca si sa serveasca patria?
  • +4 (4 voturi)    
    Ce față... (Miercuri, 15 martie 2017, 13:07)

    vladR [utilizator]

    Un pic off-topic, dar priviți ce față de nemernic înfumurat are tipul ăsta.... parcă ar vrea să arunce un scuipat.