Parchetul Curtii de Apel Pitesti, sesizat de mai multe persoane, in urma declaratiilor deputatului PSD Catalin Radulescu

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 14 martie 2017, 14:32 Actualitate | Esenţial

Trei persoane din judetul Arges au depus sesizari la Parchetul Curtii de Apel Pitesti, solicitand institutiei sa se autosesizeze cu privire la declaratiile deputatului PSD Catalin Radulescu, potrivit carora protestatarii din Piata Victoriei ar rebui alungati cu tunurile cu apa, scrie news.ro. Procurorii argeseni au inaintat sesizarile Parchetului instantei supreme.

Parchetul Curtii de Apel Pitesti a primit trei sesizari de la trei persoane fizice, care solicita institutiei sa se autosesizeze in urma declaratiilor facute de parlamentarul Catalin Radulescu, ales pe listele PSD Arges.

Potrivit procurorului Dinu Dumbrava, de la Parchetul Curtii de Apel Pitesti, nu este vorba despre plangeri penale sau denunturi, ci despre sesizari care au fost inaintate Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Deputatul PSD de Arges Catalin Radulescu spune, intr-un interviu pentru "Adevarul", ca protestatarii din Piata Victoriei ar trebui infruntati cu tunuri de apa: "De ce mai stau ca prostii acolo? N-au treaba, n-au serviciu, n-au copii?". Mai mult, el spune ca si-a pastrat mitraliera AKM cu care a luptat la Revolutie si este pregatit sa o foloseasca din nou: "Nu o sa mi-o ia nimeni in viata vietilor si o tin, ca poate vreodata, daca mai vine cineva cu vreo idee din asta sa transforme statul asta pentru care am luptat noi, sunt pregatit sa ies cu arma sa trag, imediat."

Deputatul PSD afirma ca nicio lege a gratierii pe el nu il "ajuta cu absolut nimic".

El spune ca oamenii care au iesit sa protesteze in Piata Victoriei au fost scosi in strada si manipulati si ca ar trebui sa se intervina cu tunurile cu apa impotriva acestora: "Pentru ce se mai duc oamenii in Piata Victoriei acum si de ce noi nu iesim impotriva lor cu tunurile cu apa daca nu mai au motiv? Nu putem sa transformam un loc in maidan. (...) Nu poti in fiecare zi un loc sa-l transformi intr-un maidan. Sa stea ca prostii in fiecare seara acolo? N-au de lucru, n-au copii, n-au familii? Nu au iesit pentru nicio ordonanta. Au fost scosi in strada si manipulati groaznic de cine a avut interes sa ii manipuleze. (...) Multi ies in strada la orice e dat pe Facebook si au fost adusi de la multinationale".

Intrebat daca se gandeste sa iasa sa traga in Piata Victoriei, el spune ca o poate face oriunde vrea: "Pot sa ies unde vreau eu. Daca ma apuca pe mine vreo nebunie, pot sa ies unde vreau eu. E dreptul meu si riscul meu si hotararea mea in momentul ala".

Instanta suprema l-a condamnat definitiv, pe data de 5 decembrie 2016, pe deputatul PSD Catalin Radulescu la un an si sase luni de inchisoare cu suspendare, in dosarul in care este acuzat de dare de mita si de administrarea unei firme, fapta incompatibila cu calitatea sa de parlamentar.























4290 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Incalcarea Regimului Armelor si Munitiilor (Marţi, 14 martie 2017, 14:35)

    un domn [utilizator]

    Pedeapsa cu Suspendare sa devina cu executare dupa Inculparea si pedepsirea acestui bidiviu !
  • +7 (7 voturi)    
    pai sa se sesizeze (Marţi, 14 martie 2017, 14:37)

    bogdan1477 [utilizator]

    Nenea ala sustine ca are acasa un AKM, ceea ce incalca in mod flagrant regimul armelor si munitiilor care nu permite detinerea de arme de foc automate de catre persoane fizice. Ar trebui sa-i perchezitioneze in regim de urgenta proprietatile si sa-i sustraga AKM-ul inainte de a-si pune in practica amenintarile.
  • +7 (7 voturi)    
    Nu Parchetul, un psiholog ar trebui sesizat! (Marţi, 14 martie 2017, 14:41)

    Johanis [utilizator]

    Omul are probleme mari, lasandu-le deoparte pe cele de natura penala!

    Si culmea, el chiar vorbea din suflet!
  • +10 (10 voturi)    
    Amenintarea cu impuscarea (Marţi, 14 martie 2017, 14:44)

    Rescator [utilizator]

    Unor demonstranti pasnici este in mod clar un act de
    terorism.Daca nu este pedepsit imediat si in cel mai
    aspru mod, faptul va constitui un precedent periculos.
  • -7 (9 voturi)    
    la cremenal cu nebunu'! (Marţi, 14 martie 2017, 14:46)

    Gustav555 [utilizator]

    cu toate ca la faza cu tunurile cu apa tind sa-i dau dreptate...
  • +10 (10 voturi)    
    Parchetul trebuie sesizat urgent (Marţi, 14 martie 2017, 14:56)

    StefanUrziceanu1 [anonim]

    pentru nerespectarea regimului armelor si munitiilor, nu este permisi unei pesoane civile cel putin la noi in tara sa detina o arma automata de armata in posesie proprie, cel mult se pot detine arme de vanatoare si pistoale neletale in conditii stricte. In acest caz acest parlamentar ar trebui condamnat la ani de puscarie pentru aceasta fapta.
  • +5 (5 voturi)    
    asa (Marţi, 14 martie 2017, 14:58)

    costinescu [utilizator]

    asta e modul de actiune, depuneti o plangere, faceti o sesizare, ceva concret, orice.
    vazusem ieri pe fb o petitie on-line pentru sesizarea parchetului. bai, oameni buni, in ce lume traiti? petitii online? in romania? mai scoateti capul de fb-ul ala si faceti ceva real, nu petitie online. asa traiti voi, online?
  • +9 (9 voturi)    
    Haios (Marţi, 14 martie 2017, 14:58)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Omul nu a spus nicaieri ce face el pentru oamenii ce cu onor ii reprezinta in Parlamentul Romaniei. Sa inteleg ca este deputat doar pentru sine?
  • +9 (9 voturi)    
    AKM 47 !!! (Marţi, 14 martie 2017, 15:01)

    fdaniel [utilizator]

    Eu cred ca NIMENI nu poate sa aiba permis portarma pt. o arma militara gen pusca de asalt AKM 47!
    • 0 (4 voturi)    
      este posibil (Marţi, 14 martie 2017, 15:10)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      in conditiile in care arma este nefunctionala.
      Dar daca este altfel, nebunu' trebuie bagat de urgenta la beci.
    • +6 (6 voturi)    
      nici nu a pretins că ar avea :) (Marţi, 14 martie 2017, 15:13)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Omu' a zis doar că are arma, pe care "a omis" să o dea inapoi după incheierea răzmeriței din 89.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce-si face omul cu mana lui ! (Marţi, 14 martie 2017, 15:52)

    Susufler0 [utilizator]

    Prima data cand am aflat ca in Parlamentul Romaniei exista un deputat pre numele sau Catalin Radulescu s-a intamplat cand am citit stirea potrivit careia respectivul a fost condamnat pt coruptie (luare de mita) si tin minte ca m-am indignat pt faptul ca judecatorii l-au condamnat doar cu suspendare.

    Acum e a doua a oara cand citesc o stire despre el, in care se relateaza ca insul a declarat unui ziar ca nu s-ar da in laturi sa traga cu AKM-ul in oameni "daca ar fi periclitata integritatea Romaniei" si ca, in general, daca-l apuca "vreo nebunie" poata sa iasa inarmat cu mitraliera oriunde vrea el.

    Intre timp insa poate ca omul o fi redactat legi care au fost votate de catre Parlament si au intrat in vigoare, determinand schimbarea in bine a domeniului sanatatii de exemplu, pt ca de Radulescu este medic de profesie.

    PS. Sunt un mare naiv, nu-i asa ?
  • +2 (2 voturi)    
    un criminal, un hot, un jeg uman (Marţi, 14 martie 2017, 17:55)

    yellowdog [utilizator]

    ce face parte din parlamentul Romaniei