Profesor la Universitatea Stanford: Salariile romanilor vor creste anual cu 15%, la 15 ani dupa ce Romania va egala performantele sistemului de educatie din Slovacia la testele PISA

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 14 martie 2017, 12:18 Actualitate | Esenţial


Elevii de 15 ani din Romania au printre cele mai slabe performante la matematica si stiinte, comparativ cu tinerii de aceeasi varsta din Uniunea Europeana, potrivit rezultatelor inregistrate in anul 2015 la testele Programului International de Evaluare a Elevilor (PISA), realizat de Organizatia pentru Cooperare si Dezvoltare Economica (OECD). Profesorul american Eric A. Hanushek, care lucreaza cu OECD la acest program, afirma ca "La 15 ani dupa ce Romania va egala performantele sistemului de educatie din Slovacia la testele PISA (aflata cu 3 locuri inaintea Romaniei - n.red.), salariile angajatilor romani vor creste in fiecare an cu 15%."
 
"Calitatea nu poate fi reglementata si incurajata, in mod obiectiv, altfel decat pe baza performantelor elevilor si a evaluarilor profesorilor", a explicat Eric A. Hanushek (Senior Fellow, Hoover Institution, Stanford) in cadrul Romanian Business Leaders Summit, el subliniind ca Romania trebuie sa lucreze la calitatea actului didactic, daca vrea rezultate.

El a indicat si trei cai de crestere a calitatii profesorilor: evaluarea lor, eliminarea celor care fac mai mult rau pentru ca sunt in interiorul sistemului de educatie, decat in afara lui si recompensarea performantelor profesorilor.
 
Romanian Business Leaders este o organizatie apolitica, neguvernamentala si non-profit care promoveaza din 2015 performanta in sistemul educational preuniversitar si asigura o platforma de actiune si implicare sociala pentru liderii din mediul privat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13683 vizualizari

  • +39 (45 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 martie 2017, 12:31)

    [anonim]

    • +26 (26 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 14 martie 2017, 12:59)

      qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui

      • +10 (10 voturi)    
        Marirea salariilor profesorilor nu implica perform (Marţi, 14 martie 2017, 15:12)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Degeaba se maresc salariile profesorilor daca din scolile romanesti elevii au cele mai slabe perfomante.


        Marirea salariilor profesorilor trebuie facuta in paralel cu urmarirea performantelor acestora si ale elevilor.
        • +1 (1 vot)    
          totusi, e o conditie importanta (Miercuri, 15 martie 2017, 9:11)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui fit

          doar marirea salariilor nu rezolva problema peste noapte, dar fara salarii competitive nu vei putea sa atragi in invatamant profesori valorosi. este o problema similara cu cea a administratiei publice - cand primarul comunei are 1500 de lei salariu, la aceasta functie nu vor exista candidati competenti care castiga lejer de 3-4 ori mai mult din activitati economice private.
          pe langa aceste mariri de salarii ar trebui sa ne asiguram ca functioneaza corect sistemul de titularizare si peste el sa adaugam o componenta de educatie pedagogica permanenta cu teste la 2-3 ani pentru a garanta ca profesorul cu grad didactic 1 si 30 de ani experienta nu preda in continuare materia la fel ca in 1987, cum se intampla astazi.
    • +5 (5 voturi)    
      stati ca nu inteleg: (Marţi, 14 martie 2017, 13:55)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui

      nu luam noi mereu medalii de aut la olimpiada internationala de matematica, fizica, chimie si informatica? Cum naiba am ajuns sa luam note mai mici decat slovacii, de care nu stiu sa ia vreo medalie la olimpiada.
      • 0 (2 voturi)    
        Din inertie (Marţi, 14 martie 2017, 14:39)

        dandantheman [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Mai luam inca, desi mai putine, din inertie.

        O sa ajungem un popor de legume, ca in Matrix.
      • +1 (5 voturi)    
        Nu oricine ajunge olimpic! (Marţi, 14 martie 2017, 15:07)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Olimpicii sunt favorizati de sistem! Prin atentia care o acorda acestora atat profesorii cat si parintii!
      • +2 (2 voturi)    
        medaliile nu fac media (Miercuri, 15 martie 2017, 9:24)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        in america este o epidemie de obezitate, dar la olimpiadele sportive castiga cele mai multe medalii.
        in mod similar, in Romania avem o "epidemie" de incultura, deci este inutil sa ne laudam cu cateva zeci de olimpici la stiinte exacte. acestia nu sunt rezultatul sistemului de educatie romanesc, ci al eforturilor deosebite pe care le fac in particular niste parinti si profesori.

        in plus, rezultatele elevilor romani la olimpiade sunt in scadere constanta. anul trecut la Kazan (olimpiada internationala de informatica), Romania a fost sub media tarilor participante, cel mai bun elev roman a fost abia pe locul 33.. nu am luat nici macar o singura medalie de aur (din 25!).
      • +1 (1 vot)    
        Ai auzit vreun clopot? (Miercuri, 15 martie 2017, 12:27)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Dar de clopotul lui Gauss ai auzit? Este un grafic statistic. Gura clopotului lor este plasată mai la înălțime - deci majoritatea elevilor pricep mate și științe. La noi doar câțiva pasionați, care se pregătesc și câștigă premii - iar păcălicii din Min. Educației se prevalează de ei pentru a arăta cât de bun este, vezi Doamne, sistemul educațional din România. Apropo, acum câțiva ani am citit o chestie șocantă: un asistent universitar din SUA s-a întors în România pentru niște cursuri de vară la Măgurele (chestii de fizică, specialitatea lui). A fost șocat să constate că existau studenți la fizică și care nu cunoșteau legea lui Ohm - una elementară în electricitate I=U/R.
  • +28 (30 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 martie 2017, 12:32)

    [anonim]

  • +17 (21 voturi)    
    o alta predictie posibila ar fi... (Marţi, 14 martie 2017, 12:34)

    demaGOGU [utilizator]

    ...daca scorurile PISA cresc, pe medie, cu 15% vor emigra, in medie cu 15% mai multi romani din Ro.
    • 0 (0 voturi)    
      tu esti, bombonel (Miercuri, 15 martie 2017, 9:34)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ?
  • +13 (21 voturi)    
    Pe scurt (Marţi, 14 martie 2017, 12:34)

    CezarN [utilizator]

    N-ai carte, n-ai parte !

    Dar PSD, un partid de si al celor needucati (fie ei dansatoarea de la Cotroceni sau Ecaterina Andronescu) nu pricepe asta.
    • +3 (3 voturi)    
      corectie (Marţi, 14 martie 2017, 14:51)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      pai tocmai asta e, ca pricep - n-ai tu carte, au ei parte
      • +1 (1 vot)    
        :)) (Marţi, 14 martie 2017, 15:18)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Non

        Da,ai dreptate, este politica lor.
  • +12 (16 voturi)    
    da bine (Marţi, 14 martie 2017, 12:36)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Romania are cel mai mic buget de educatie din UE, atat nominal per capita cat si ca procent din PIB.
    Nu numai ca suntem in urma, dar creste si distanta intre noi si ceilalti.
    • +1 (9 voturi)    
      nu tine de buget (Marţi, 14 martie 2017, 13:38)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      A se vedea ceea ce se petrece in justitie - cei din justitie au salarii relativ bune si tot dau cu batul in balta.

      evaluarea - este un element cheie. Cine o va face?

      Mai este ceva care nu a fost spus - dupa ce invatam??? Daca invatam dupa niste chestii fantasmagorice si cel mai bun profesor nu reuseste...
      • +5 (5 voturi)    
        Ba tine si de buget (Marţi, 14 martie 2017, 15:18)

        Elena B. [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        pentru ca tinerii bine pregatiti nu sunt atrasi de invatamant, nu au motivatie financiara. La facultatile de profil ajung doar cei care au fost foarte slabi in liceu.
        Se vede asta cand sunt obligati sa dea concurs pentru titularizare, cand un profesor este prins copiind sau ia un amarat de 5 sau 6, ala nu mai are ce cauta in invatamant ca nenoroceste generatii de copii.
      • +6 (6 voturi)    
        ba da (Marţi, 14 martie 2017, 16:36)

        Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Buget nu inseamna doar salariile profesorilor, ci suma cheltuielilor incluzand, nu in ultimul rand, cercetarea si inovatia in domeniu.
        Ai nostri nu doar ca invata in spatii inadecvate cu niste profesori demotivati, dar mai si invata o suma de lucruri inutile.
        Calitati estentiale in piata muncii de azi precum creativitatea sau dezbaterea, sunt complet ignorate de programa scolara. Noi invatam integrale si formula apei grele si forma verbului in latina dar nu putem comunica, nu putem explica ceva, nu putem vinde nimic...
  • +15 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 martie 2017, 12:38)

    [anonim]

    • +11 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 martie 2017, 13:26)

      [anonim] i-a raspuns lui

  • +3 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 martie 2017, 12:39)

    [anonim]

    • +5 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 martie 2017, 13:44)

      [anonim] i-a raspuns lui

  • +16 (18 voturi)    
    lol (Marţi, 14 martie 2017, 12:39)

    CRMS [utilizator]

    Intr-o tara condusa de analfabeti, plagiatori si personaje cu diplome luate la facultati obscure la varste de peste 35 de ani educatia nu are nici o sansa sa iasa din zona de " invata pe dinafara si apoi vrem sa vedem cat de bine poti reproduce".
    Educatia este o arma strategica, de indobitocire a populatiei, folosita de elita politica din RO impotriva propriului popor,
    • +4 (10 voturi)    
      nu numai indobiotocirea (Marţi, 14 martie 2017, 13:41)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      dar si promovarea se face dupa cu mare atentie se aleg aia mai prosti si mai docile care asculata si baga repede inainte ordinele primite de SEFU...

      O tara de escroci!

      sa nu ma contraziceti va rog - piteti da minus!
      Daca nu am fi in majoritate escroci atunci cum se face ca ne procopsim cu tot felul de neica nimeni in parlament si in guvern???
  • +12 (12 voturi)    
    profesori (Marţi, 14 martie 2017, 12:45)

    codrean [utilizator]

    Masura imposibila. Exista sindicate ! Care se uita doar la profesori, buni-rai, cum or fi, decat la elevi. Ca de-aia sunt scolile, pentru profesori si nu pentru elevi.
    Vorbind serios, solutia ar fi o evaluare corecta a dascalilor. Cine s-o faca, pe ce criterii ? Directorii si inspectorii numiti pe pile si politica ?
    Un amic evreu, profesor de matematica, a emigrat in Israel, in urma cu niste ani. Si-a cautat post, s-a prezentat la interviu. Interviul se facea doar cu directorul, care l-a ales pe el. Dar directorul era o personalitate, pedagog recunoscut si integru, care raspundea in fata comitetului de parinti pentru profesorii pe care-i angajeaza, in evalueaza pe parcurs, ale carui aprecieri conteaza si la salarizare.
    Hai sa gasim niste directori buni ! Degrevati de activitati administrative, concentrati doar pe educatie !
    • +8 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 martie 2017, 13:32)

      [anonim] i-a raspuns lui codrean

      • -2 (4 voturi)    
        nu cred ca nu puteti sa faceti management (Marţi, 14 martie 2017, 13:46)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui

        Un bun profesor intotdeauna este si un bun manager.

        este adevarat insa ca un bun manager nu este insa intotdeauna si un bun profesor.

        Profesatul inseamna ca trebuie sa asculti si sa ii indrepti/ghidezi oamenii/studentii - ceea ce ar trebui sa faca si un manager.

        Pe de alta parte un manager fara o viziune globala asupra domeniului pe care il conduce este ca un rau fara apa - adica doar o vale seaca

        Ati scris asa ca sa provocati pe cineva???
        • +9 (9 voturi)    
          te contrazic (Marţi, 14 martie 2017, 14:11)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          cele mai performante universitati sunt in SUA, unde managerul nu e si profesor.
        • +5 (5 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 martie 2017, 18:55)

          [anonim] i-a raspuns lui ..13

        • +5 (5 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 martie 2017, 18:56)

          [anonim] i-a raspuns lui ..13

  • +10 (12 voturi)    
    ! (Marţi, 14 martie 2017, 12:45)

    tudorr [utilizator]

    Eu zic ca mai bine se lasa de tot de sckoala ka am vazut eo ka manelistii si milionarii nau scoala! Sâc!
  • +17 (19 voturi)    
    Ce prostie ... (Marţi, 14 martie 2017, 12:48)

    fdaniel [utilizator]

    Păi domnule dragă,

    Tu nu știi că e suficient să votăm PSD și ni se DUBLEAZA salariile, nu mărunțiș de 15%.

    Pe de altă parte e adevărat cu PISA: e obligatoriu să pici testele ca să ai salariu mărit.
    • +5 (5 voturi)    
      in lei vor fi cu 100% mai mari an de an (Marţi, 14 martie 2017, 13:15)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      doar ca leul va deveni moneda semiconvertibila.
      Suntem iarasi in drum spre america latina.
      • -2 (4 voturi)    
        este fericit o perioada de timp.. (Marţi, 14 martie 2017, 13:48)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        Cand este nefericit cheama tehnocratii ca sa il scoata la lumina...
      • 0 (0 voturi)    
        se numeste partial convertibila (Marţi, 14 martie 2017, 16:29)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        adica cu conevrtibilitate a contului de capital dar nu si a contului curent (ca produce volatilitate pe piata).
  • +2 (4 voturi)    
    psd aude?! (Marţi, 14 martie 2017, 12:55)

    liviu_ [utilizator]

    nu cu pomeni, nu cu malai, nu cu gratierea puscariasilor, nu cu dezoncriminarea hotiei, nici macar cu mariri se salarii

    si a zis de nivelul slovaciei, nu alte tari mai smechere!
  • +6 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 martie 2017, 13:17)

    [anonim]

  • +4 (4 voturi)    
    Nici o sansa (Marţi, 14 martie 2017, 14:05)

    Sorin-Cj [utilizator]

    Oricat de mult si de repede te invarti in cerc nu te deplasezi.
    Invatamantul este creat pentru posturi politice si pentru indobitocirea viitorului votanti.
    Doar printr-un sistem privat paralel cu rezultate bune (nu fabrica de diplome!) s-ar putea intra in normalitate.
    Sistem actual functioneaza datorita efortului parintilor de a plati ore particulare.
    Daca o sa fiti curiosi sa va uitati peste testele PISA o sa intelegeti rezultatele proaste. Elevii in invatamintul actual sunt recompensati pentru memorie nu pentru gandire.
    Europa are mai multe viteze, noi in invatamant, sanatate si politica megem in mansalier.
  • -6 (6 voturi)    
    Ce sa-ti spun (Marţi, 14 martie 2017, 15:01)

    Marsellus [utilizator]

    Da senzatia unui consultant platit cu bani grei (ONG, sau publici, n-are importanta) sa vina si sa tranteasca o afirmatie care pare rasarita dintr-o mahmureala dupa o noapte de betie intr-o carciuma de pe malurile Dambovitei.
    Ce sa-ti spun, i s-a parut lui interesanta corelatia dintre varsta la care se sustine PISA, procentajul cresterii si cat i se pare lui ca mai trebuie asteptat pana cand ajungem acolo (15).
    O fi ziua lui de nastere, parca vad ca daca-l iei la bani marunti nu reuseste sa dea o baza solida la ce a zis.
    Ma rog, fata de ce expertiza e pe la noi in domeniu...
  • +1 (3 voturi)    
    Traducere! (Marţi, 14 martie 2017, 19:00)

    Sani [utilizator]

    Nivelul de trai al romanilor la creste cand nu vor mai vota ca boii cu PSD!