Profesor la Universitatea Stanford: Salariile romanilor vor creste anual cu 15%, la 15 ani dupa ce Romania va egala performantele sistemului de educatie din Slovacia la testele PISA

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 14 martie 2017, 12:18 Actualitate | Esenţial

Elevii de 15 ani din Romania au printre cele mai slabe performante la matematica si stiinte, comparativ cu tinerii de aceeasi varsta din Uniunea Europeana, potrivit rezultatelor inregistrate in anul 2015 la testele Programului International de Evaluare a Elevilor (PISA), realizat de Organizatia pentru Cooperare si Dezvoltare Economica (OECD). Profesorul american Eric A. Hanushek, care lucreaza cu OECD la acest program, afirma ca "La 15 ani dupa ce Romania va egala performantele sistemului de educatie din Slovacia la testele PISA (aflata cu 3 locuri inaintea Romaniei - n.red.), salariile angajatilor romani vor creste in fiecare an cu 15%."
 
"Calitatea nu poate fi reglementata si incurajata, in mod obiectiv, altfel decat pe baza performantelor elevilor si a evaluarilor profesorilor", a explicat Eric A. Hanushek (Senior Fellow, Hoover Institution, Stanford) in cadrul Romanian Business Leaders Summit, el subliniind ca Romania trebuie sa lucreze la calitatea actului didactic, daca vrea rezultate.

El a indicat si trei cai de crestere a calitatii profesorilor: evaluarea lor, eliminarea celor care fac mai mult rau pentru ca sunt in interiorul sistemului de educatie, decat in afara lui si recompensarea performantelor profesorilor.
 
Romanian Business Leaders este o organizatie apolitica, neguvernamentala si non-profit care promoveaza din 2015 performanta in sistemul educational preuniversitar si asigura o platforma de actiune si implicare sociala pentru liderii din mediul privat.
























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

13496 vizualizari

  • +39 (45 voturi)    
    Profu' asta (Marţi, 14 martie 2017, 12:31)

    Bogdan Petriceicu-FullHD [utilizator]

    Se refera la niste termeni necunoscuti noua: educatie, eficienta, resurse, calitate, creativitate, intelegere, examene, pasiune, etc.

    Cat timp la noi in sistem cunoastem termeni ca: pile, spaga, servita, copiuta nu are sens sa ne gandim la cei 15%.

    Iar cat timp invatamantul are ca scop diploma in sine si nu intelegerea, creativitatea si dorinta elevului / studentului, vom ramane tot cu WC-ul in curte. Just insa, pe usa vespasienei va sta plastifiata, in rama aurita cu efigia lui Salam si deasupra blazonului lui Guta, Maria Sa Diploma. In caz de necesitate rupeti folia.
    • +26 (26 voturi)    
      Needucatii sunt mai usor de manipulat (Marţi, 14 martie 2017, 12:59)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan Petriceicu-FullHD

      daca mai sunt si saraci, cu atat mai bine pentru PSD...
      prostii vor fi multi si saraci, pesedeua si tariceana dorm linistiti
      • +10 (10 voturi)    
        Marirea salariilor profesorilor nu implica perform (Marţi, 14 martie 2017, 15:12)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Degeaba se maresc salariile profesorilor daca din scolile romanesti elevii au cele mai slabe perfomante.


        Marirea salariilor profesorilor trebuie facuta in paralel cu urmarirea performantelor acestora si ale elevilor.
        • +1 (1 vot)    
          totusi, e o conditie importanta (Miercuri, 15 martie 2017, 9:11)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui fit

          doar marirea salariilor nu rezolva problema peste noapte, dar fara salarii competitive nu vei putea sa atragi in invatamant profesori valorosi. este o problema similara cu cea a administratiei publice - cand primarul comunei are 1500 de lei salariu, la aceasta functie nu vor exista candidati competenti care castiga lejer de 3-4 ori mai mult din activitati economice private.
          pe langa aceste mariri de salarii ar trebui sa ne asiguram ca functioneaza corect sistemul de titularizare si peste el sa adaugam o componenta de educatie pedagogica permanenta cu teste la 2-3 ani pentru a garanta ca profesorul cu grad didactic 1 si 30 de ani experienta nu preda in continuare materia la fel ca in 1987, cum se intampla astazi.
    • +5 (5 voturi)    
      stati ca nu inteleg: (Marţi, 14 martie 2017, 13:55)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan Petriceicu-FullHD

      nu luam noi mereu medalii de aut la olimpiada internationala de matematica, fizica, chimie si informatica? Cum naiba am ajuns sa luam note mai mici decat slovacii, de care nu stiu sa ia vreo medalie la olimpiada.
      • 0 (2 voturi)    
        Din inertie (Marţi, 14 martie 2017, 14:39)

        dandantheman [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Mai luam inca, desi mai putine, din inertie.

        O sa ajungem un popor de legume, ca in Matrix.
      • +1 (5 voturi)    
        Nu oricine ajunge olimpic! (Marţi, 14 martie 2017, 15:07)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Olimpicii sunt favorizati de sistem! Prin atentia care o acorda acestora atat profesorii cat si parintii!
      • +2 (2 voturi)    
        medaliile nu fac media (Miercuri, 15 martie 2017, 9:24)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        in america este o epidemie de obezitate, dar la olimpiadele sportive castiga cele mai multe medalii.
        in mod similar, in Romania avem o "epidemie" de incultura, deci este inutil sa ne laudam cu cateva zeci de olimpici la stiinte exacte. acestia nu sunt rezultatul sistemului de educatie romanesc, ci al eforturilor deosebite pe care le fac in particular niste parinti si profesori.

        in plus, rezultatele elevilor romani la olimpiade sunt in scadere constanta. anul trecut la Kazan (olimpiada internationala de informatica), Romania a fost sub media tarilor participante, cel mai bun elev roman a fost abia pe locul 33.. nu am luat nici macar o singura medalie de aur (din 25!).
      • +1 (1 vot)    
        Ai auzit vreun clopot? (Miercuri, 15 martie 2017, 12:27)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Dar de clopotul lui Gauss ai auzit? Este un grafic statistic. Gura clopotului lor este plasată mai la înălțime - deci majoritatea elevilor pricep mate și științe. La noi doar câțiva pasionați, care se pregătesc și câștigă premii - iar păcălicii din Min. Educației se prevalează de ei pentru a arăta cât de bun este, vezi Doamne, sistemul educațional din România. Apropo, acum câțiva ani am citit o chestie șocantă: un asistent universitar din SUA s-a întors în România pentru niște cursuri de vară la Măgurele (chestii de fizică, specialitatea lui). A fost șocat să constate că existau studenți la fizică și care nu cunoșteau legea lui Ohm - una elementară în electricitate I=U/R.
  • +28 (30 voturi)    
    Inca ceva (Marţi, 14 martie 2017, 12:32)

    Bogdan Petriceicu-FullHD [utilizator]

    O fi auzit profu' asta de "Andronescu"? Nu ma refer la omul "Andronescu" ci la sindromul cu acelasi nume.

    Pai daca auzea, tacea.
  • +17 (21 voturi)    
    o alta predictie posibila ar fi... (Marţi, 14 martie 2017, 12:34)

    demaGOGU [utilizator]

    ...daca scorurile PISA cresc, pe medie, cu 15% vor emigra, in medie cu 15% mai multi romani din Ro.
    • 0 (0 voturi)    
      tu esti, bombonel (Miercuri, 15 martie 2017, 9:34)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      ?
  • +13 (21 voturi)    
    Pe scurt (Marţi, 14 martie 2017, 12:34)

    CezarN [utilizator]

    N-ai carte, n-ai parte !

    Dar PSD, un partid de si al celor needucati (fie ei dansatoarea de la Cotroceni sau Ecaterina Andronescu) nu pricepe asta.
    • +3 (3 voturi)    
      corectie (Marţi, 14 martie 2017, 14:51)

      Non [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      pai tocmai asta e, ca pricep - n-ai tu carte, au ei parte
      • +1 (1 vot)    
        :)) (Marţi, 14 martie 2017, 15:18)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Non

        Da,ai dreptate, este politica lor.
  • +12 (16 voturi)    
    da bine (Marţi, 14 martie 2017, 12:36)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Romania are cel mai mic buget de educatie din UE, atat nominal per capita cat si ca procent din PIB.
    Nu numai ca suntem in urma, dar creste si distanta intre noi si ceilalti.
    • +1 (9 voturi)    
      nu tine de buget (Marţi, 14 martie 2017, 13:38)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      A se vedea ceea ce se petrece in justitie - cei din justitie au salarii relativ bune si tot dau cu batul in balta.

      evaluarea - este un element cheie. Cine o va face?

      Mai este ceva care nu a fost spus - dupa ce invatam??? Daca invatam dupa niste chestii fantasmagorice si cel mai bun profesor nu reuseste...
      • +5 (5 voturi)    
        Ba tine si de buget (Marţi, 14 martie 2017, 15:18)

        Elena B. [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        pentru ca tinerii bine pregatiti nu sunt atrasi de invatamant, nu au motivatie financiara. La facultatile de profil ajung doar cei care au fost foarte slabi in liceu.
        Se vede asta cand sunt obligati sa dea concurs pentru titularizare, cand un profesor este prins copiind sau ia un amarat de 5 sau 6, ala nu mai are ce cauta in invatamant ca nenoroceste generatii de copii.
      • +6 (6 voturi)    
        ba da (Marţi, 14 martie 2017, 16:36)

        Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Buget nu inseamna doar salariile profesorilor, ci suma cheltuielilor incluzand, nu in ultimul rand, cercetarea si inovatia in domeniu.
        Ai nostri nu doar ca invata in spatii inadecvate cu niste profesori demotivati, dar mai si invata o suma de lucruri inutile.
        Calitati estentiale in piata muncii de azi precum creativitatea sau dezbaterea, sunt complet ignorate de programa scolara. Noi invatam integrale si formula apei grele si forma verbului in latina dar nu putem comunica, nu putem explica ceva, nu putem vinde nimic...
  • +15 (17 voturi)    
    cand o sa recunoastem? (Marţi, 14 martie 2017, 12:38)

    stefansb [utilizator]

    Cand o sa intelegem asta ca natiune atunci vom putea depasi statutul de cei mai saraci din Europa. Cand o sa acceptam ca sistemul nostru de educatie e depasit, pt ca e gandit dupa standarde din ani '70, dar trebuie sa pregateasca niste copii ce vor lucra in anii 2020+, carora li se vor cere cu totul alte lucruri fata de cele care se cereau atunci cand acest sistem a fost gandit, cand nu o sa ne mai scundem dupa 2 olimpici si o sa recunoastem ca media e foarte jos si trebuie schimbat radical sistemul de educatie abia atunci vom scoate suficient de multi oameni bine pregatiti incat sa atragem companii de top in domenii bine platite care sa angajeze un nr mare de oameni si astfel sa creste nivelul de trai. Pana atunci ne vom intreba de ce la noi vin doar lanturi de magazine, fabrici de textile si de cherestea.
    Luati anunturile de angajare la posturi bine platite. Vedeti ce competente se cer. Apoi ganditi-va pt cate din aceste competente v-a pregatit scoala.
    • +11 (11 voturi)    
      Exact (Marţi, 14 martie 2017, 13:26)

      Bogdan Petriceicu-FullHD [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Problema la noi e ca ne laudam cu olimpicii in timp ce media este catastrofa. Sistemul de invatamant nu trebuie gandit pentru a pregati olimpici. Este excelent cand ei apar si trebuie sprijiniti insa ei sunt exceptiile.

      Sistemul public de invatamant trebuie gandit pentru medie. Ea este cea care va munci din greu.
  • +3 (9 voturi)    
    plus inca 20 de ani de la Brucan (Marţi, 14 martie 2017, 12:39)

    moka [utilizator]

    plus inca 27 de la PSD PNL PDL aceeasi mizerie, trece veacu.
    Poate nepotii nostri.
    • +5 (5 voturi)    
      sau, ma rog (Marţi, 14 martie 2017, 13:44)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui moka

      tipu' asta tine mortis sa-i contrazica pe PSD care dubleaza salariile
  • +16 (18 voturi)    
    lol (Marţi, 14 martie 2017, 12:39)

    CRMS [utilizator]

    Intr-o tara condusa de analfabeti, plagiatori si personaje cu diplome luate la facultati obscure la varste de peste 35 de ani educatia nu are nici o sansa sa iasa din zona de " invata pe dinafara si apoi vrem sa vedem cat de bine poti reproduce".
    Educatia este o arma strategica, de indobitocire a populatiei, folosita de elita politica din RO impotriva propriului popor,
    • +4 (10 voturi)    
      nu numai indobiotocirea (Marţi, 14 martie 2017, 13:41)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      dar si promovarea se face dupa cu mare atentie se aleg aia mai prosti si mai docile care asculata si baga repede inainte ordinele primite de SEFU...

      O tara de escroci!

      sa nu ma contraziceti va rog - piteti da minus!
      Daca nu am fi in majoritate escroci atunci cum se face ca ne procopsim cu tot felul de neica nimeni in parlament si in guvern???
  • +12 (12 voturi)    
    profesori (Marţi, 14 martie 2017, 12:45)

    codrean [utilizator]

    Masura imposibila. Exista sindicate ! Care se uita doar la profesori, buni-rai, cum or fi, decat la elevi. Ca de-aia sunt scolile, pentru profesori si nu pentru elevi.
    Vorbind serios, solutia ar fi o evaluare corecta a dascalilor. Cine s-o faca, pe ce criterii ? Directorii si inspectorii numiti pe pile si politica ?
    Un amic evreu, profesor de matematica, a emigrat in Israel, in urma cu niste ani. Si-a cautat post, s-a prezentat la interviu. Interviul se facea doar cu directorul, care l-a ales pe el. Dar directorul era o personalitate, pedagog recunoscut si integru, care raspundea in fata comitetului de parinti pentru profesorii pe care-i angajeaza, in evalueaza pe parcurs, ale carui aprecieri conteaza si la salarizare.
    Hai sa gasim niste directori buni ! Degrevati de activitati administrative, concentrati doar pe educatie !
    • +8 (8 voturi)    
      Cand am ajuns sa predau (Marţi, 14 martie 2017, 13:32)

      Bogdan Petriceicu-FullHD [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Dintr-o pura coincidenta, am constatat ca materia pe care o preluasem era cu 10 ani in urma. Asa ca in prima treime din semestru (profesorul de la care o preluasem era in urma unui accident in coma) m-am dus in fata studentilor si le-am spus: pot continua materia cu ceea ce avem dar sa stiti ca e veche sau pot sa va predau tehnologii moderne insa asta inseamna ca nu aveti materiale si va trebui sa studiati mult si singuri. Alegeti.

      Si au ales tehnologiile moderne. M-am dus la decan si i-am spus ca trebuie schimbata materia din temelii si imi asum raspunderea.

      Rezultatul se vede si azi: nu am studenti care sa nu isi gaseasca un job bine platit si vin si la ani distanta la mine in vizita ca sa vorbim sau sa ma consulte in anumite probleme. Deci decizia a fost corecta.

      Inca ceva: desi sunt sef de catedra, nu fac management. Eu am viziunea globala a ceea ce trebuie predat tehnologic in timp ce de partea administrativa se ocupa o colega careia ii remunerez activitatea suplimentara si ii multumesc si ii sunt recunoscator. De ce? Simplu: nu imi place administratia si nu sunt eficiant. Las pe altul pentru ca scopul nu e o ciupeala la salariu ci un invatamant cu atat calitate cat si cantitate.
      • -2 (4 voturi)    
        nu cred ca nu puteti sa faceti management (Marţi, 14 martie 2017, 13:46)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan Petriceicu-FullHD

        Un bun profesor intotdeauna este si un bun manager.

        este adevarat insa ca un bun manager nu este insa intotdeauna si un bun profesor.

        Profesatul inseamna ca trebuie sa asculti si sa ii indrepti/ghidezi oamenii/studentii - ceea ce ar trebui sa faca si un manager.

        Pe de alta parte un manager fara o viziune globala asupra domeniului pe care il conduce este ca un rau fara apa - adica doar o vale seaca

        Ati scris asa ca sa provocati pe cineva???
        • +9 (9 voturi)    
          te contrazic (Marţi, 14 martie 2017, 14:11)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          cele mai performante universitati sunt in SUA, unde managerul nu e si profesor.
        • +5 (5 voturi)    
          Nu domnule (Marţi, 14 martie 2017, 18:55)

          Bogdan Petriceicu-FullHD [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Nu am vrut sa provoc pe nimeni si nimic. Eu nu am rabdarea sa alcatuiesc un orar, sa aloc sali, sa planific laboratoare. Stiu insa exact ce laboratoare trebuie folosite si in cadrul caror activitati. Planificarea si tot ce inseamna aparat administrativ insa nu sunt capabil sa le fac pt ca sunt ineficient si pot face altceva mult mai bun cu acel timp. Asadar am vorbit cu decanul si am numit pe altcineva pe partea administrativa. Deci eu am viziunea tehnica si altcineva face managementul echipei, alocarea de resurse umane, planificarea salilor, etc.
        • +5 (5 voturi)    
          PS (Marţi, 14 martie 2017, 18:56)

          Bogdan Petriceicu-FullHD [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Imi stiu limitele si le recunosc in fata oricui. Nu imi cad galoanele. Am intalnit insa si manageri care nu isi dau seama ca sunt catastrofa la management.
  • +10 (12 voturi)    
    ! (Marţi, 14 martie 2017, 12:45)

    tudorr [utilizator]

    Eu zic ca mai bine se lasa de tot de sckoala ka am vazut eo ka manelistii si milionarii nau scoala! Sâc!
  • +17 (19 voturi)    
    Ce prostie ... (Marţi, 14 martie 2017, 12:48)

    fdaniel [utilizator]

    Păi domnule dragă,

    Tu nu știi că e suficient să votăm PSD și ni se DUBLEAZA salariile, nu mărunțiș de 15%.

    Pe de altă parte e adevărat cu PISA: e obligatoriu să pici testele ca să ai salariu mărit.
    • +5 (5 voturi)    
      in lei vor fi cu 100% mai mari an de an (Marţi, 14 martie 2017, 13:15)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      doar ca leul va deveni moneda semiconvertibila.
      Suntem iarasi in drum spre america latina.
      • -2 (4 voturi)    
        este fericit o perioada de timp.. (Marţi, 14 martie 2017, 13:48)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        Cand este nefericit cheama tehnocratii ca sa il scoata la lumina...
      • 0 (0 voturi)    
        se numeste partial convertibila (Marţi, 14 martie 2017, 16:29)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        adica cu conevrtibilitate a contului de capital dar nu si a contului curent (ca produce volatilitate pe piata).
  • +2 (4 voturi)    
    psd aude?! (Marţi, 14 martie 2017, 12:55)

    liviu_ [utilizator]

    nu cu pomeni, nu cu malai, nu cu gratierea puscariasilor, nu cu dezoncriminarea hotiei, nici macar cu mariri se salarii

    si a zis de nivelul slovaciei, nu alte tari mai smechere!
  • +6 (6 voturi)    
    deci nu (Marţi, 14 martie 2017, 13:17)

    Francisc 1 [utilizator]

    vorba aia : s-a rezolvat nu se poate!
  • +4 (4 voturi)    
    Nici o sansa (Marţi, 14 martie 2017, 14:05)

    Sorin-Cj [utilizator]

    Oricat de mult si de repede te invarti in cerc nu te deplasezi.
    Invatamantul este creat pentru posturi politice si pentru indobitocirea viitorului votanti.
    Doar printr-un sistem privat paralel cu rezultate bune (nu fabrica de diplome!) s-ar putea intra in normalitate.
    Sistem actual functioneaza datorita efortului parintilor de a plati ore particulare.
    Daca o sa fiti curiosi sa va uitati peste testele PISA o sa intelegeti rezultatele proaste. Elevii in invatamintul actual sunt recompensati pentru memorie nu pentru gandire.
    Europa are mai multe viteze, noi in invatamant, sanatate si politica megem in mansalier.
  • -6 (6 voturi)    
    Ce sa-ti spun (Marţi, 14 martie 2017, 15:01)

    Marsellus [utilizator]

    Da senzatia unui consultant platit cu bani grei (ONG, sau publici, n-are importanta) sa vina si sa tranteasca o afirmatie care pare rasarita dintr-o mahmureala dupa o noapte de betie intr-o carciuma de pe malurile Dambovitei.
    Ce sa-ti spun, i s-a parut lui interesanta corelatia dintre varsta la care se sustine PISA, procentajul cresterii si cat i se pare lui ca mai trebuie asteptat pana cand ajungem acolo (15).
    O fi ziua lui de nastere, parca vad ca daca-l iei la bani marunti nu reuseste sa dea o baza solida la ce a zis.
    Ma rog, fata de ce expertiza e pe la noi in domeniu...
  • +1 (3 voturi)    
    Traducere! (Marţi, 14 martie 2017, 19:00)

    Sani [utilizator]

    Nivelul de trai al romanilor la creste cand nu vor mai vota ca boii cu PSD!