Liviu Dragnea: Am rupt demisia in alb a lui Ponta. Nimeni nu-l da afara din partid

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 13 martie 2017, 12:54 Actualitate | Esenţial

Presedintele Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea, seful social-democratilor, a declarat, luni, ca a rupt demisia pe care i-a trimis-o Victor Ponta, adaugand ca nimeni nu il da pe acesta afara din partid, transmite Agerpres.

"In ceea ce priveste demisia lui Victor Ponta, demisia in alb, asa cum am spus, am rupt-o. Pentru ca nu mi se pare ceva serios si chiar nu mai vreau sa stau, sa raman in aceste jocuri. Victor Ponta e un om de care e nevoie in partid. Nimeni nu-l da afara din partid. Daca vrea sa ramana si sa activeze in partid este foarte bine, daca nu, e decizia dumnealui si nu mai vreau sa particip la aceste jocuri", a afirmat Dragnea. 

El a precizat ca nu mai vrea sa discute despre acest subiect, ci despre guvernare. "Sa discut in fiecare zi despre ce a spus unul si altul, eu asa ceva nu mai fac", a adaugat liderul PSD. 

Fostul premier Victor Ponta a declarat vinerea trecuta ca si-a inaintat demisia din PSD presedintelui partidului Liviu Dragnea, cu care a avut o discutie, aratand ca liderul social-democrat urmeaza "sa ia decizia". 

"Mi-am dat demisia. Astazi, i-am dat-o domnului Dragnea, cu care am avut o discutie destul de lunga. Demisia mi-am dat-o. Nu am mai scris de mult timp de mana, dar am scris astazi. Astept ca domnul Dragnea sa ia decizia", a afirmat Victor Ponta la Antena 3.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2056 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Marlanii (Luni, 13 martie 2017, 13:01)

    Andradda [utilizator]

    ...intre ei.
  • +3 (3 voturi)    
    ahaaaaaa (Luni, 13 martie 2017, 13:05)

    liviu_ [utilizator]

    interesant... un moment de slabiciune a lui dracnea....
    da afara pe toti impotriva lui DACA acele persoane nu sunt suficient de puternice sa poata sa mute f mult electorat psd la alt partid...
  • +6 (6 voturi)    
    Dacă Ponta e ”garantat” de Dragnea ... (Luni, 13 martie 2017, 13:06)

    Harald [utilizator]

    e clar cam câte parale fac amândoi. Unii oameni chiar n-au simțul ridicolului :)
    • +5 (5 voturi)    
      Indivizii (Luni, 13 martie 2017, 13:14)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Joaca un teatru de mahala.Demisia este un act
      unilateral si nu era necesara aprobarea bolsevicului
      de Teleorman.Daca albanezul musulman vrea cu
      adevarat sa plece el poate pleca.Dar el crede ca e mai
      profitabil sa se bage in seama zilnic.
    • +3 (3 voturi)    
      Este bine ca ai ajuns (Luni, 13 martie 2017, 13:18)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Intr-un final la parerea asta!
      Ti-am dat un vot pozitiv!
      • +2 (2 voturi)    
        Am avut întotdeauna părerea asta (Luni, 13 martie 2017, 17:00)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        PSD-ul e o ceată de nemernici și n-a fost niciodată altfel, încă de pe vremea FDSN-ului lui Ion Iliescu.

        Problema e că nu tot ce spun sau fac ei e greșit, chiar dacă spun sau fac acele lucruri numai când le pot ei folosi în avantaj propriu.

        De exemplu, taxa auto trebuia eliminată de orice guvern care se considera de bună credință. De ce a fost nevoie să o elimine tocmai ei, un guvern de rea credință?
        • +2 (2 voturi)    
          De acord, (Luni, 13 martie 2017, 18:59)

          paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          dar taxa de mediu/poluare/prima inmatriculare a fost desfiintata de guvernul Ponta, de cea care este acum min. muncii si care avea masina inmatriculata in Bulgaria.
          Si ca tot ai adus vorba de aceasta taxa pacat ca cei care au platit-o nu cred ca isi vor mai vedea banii inapoi.
          Probabil ca vor fi nevoiti sa plateasca si taxele lui Daniel Constantin...ceeace ar fi o mare porcarie!
          Nu este de ajuns ca platim impozitul pe masina(la taxe si impozite locale) functie de cilindreee, vechime etc.
          Eu personal am platit 1400 euro pe taxa de poluare si platesc anual un impozit de 980 lei. Nu mai vorbesc de taxele si accizele in pretul benzinei.
          N-o fi de ajuns?
  • +6 (6 voturi)    
    demisie in alb (Luni, 13 martie 2017, 13:08)

    levierul [utilizator]

    cu aia ne nastem
    demisia pur si simplu este pentru oameni curajosi, demni, onorabili, calitati pe care pesedistii, clar, nu le vor avea.
  • +5 (5 voturi)    
    Demisia e unilaterala , bolovane politic ... (Luni, 13 martie 2017, 13:09)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    monta : "dracnea are in jurul sau niste oameni de o calitate politica si morala fabuloasa " :

    - sconcsi
    - boi
    - vitei
    - lupi
    - hiene
    - sacali
    - sobolani
    - serpi

    Fabule ... Fabule ... Fabule ...
  • +4 (4 voturi)    
    Cred si eu ca ai rupt-o ! (Luni, 13 martie 2017, 13:56)

    Susufler0 [utilizator]

    Ce om, matur (nu copil fara scrisul format), intelectual, doctor, etc, care scrie cum scrie Ponta , inclinand literele cand la stanga, cand la dreapta, in cadrul aceluiasi cuvant, care nu reuseste sa mentina cat de cat sirul scrieri drept si egal, sau macar uniform, ar fi avut curajul sa-si scrie de mana demisia si sa o mai si dea presei sa fie filmata.

    PS. Evident ca niciunul, cu exceptia, bineinteles, a " inconstientului vesel".

    PPS. Livache, daca ar realiza ce a facut, Victor Viorel ar trebui sa-ti faca cinste !
  • +2 (2 voturi)    
    Acum o asteptam pe a ta (Luni, 13 martie 2017, 15:24)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Dar nu in alb, ci una care sa fie irevocabila.
    Si sa te iei de mana cu toata gasca aia de infractori , incepand cu tatucul spiritual Ilici, continuand cu doamna Gabi si terminand cu Puie Monta, sa va urcati in avion si sa dispareti in Brazilia.
  • 0 (0 voturi)    
    fara martiri (Luni, 13 martie 2017, 20:03)

    revo [utilizator]

    A invatat bine lectia de la comunistii lui Ceasca: fara martiri. Nu-l da el afara, il face sa plece singur, daca nu-i convine. Si a invatat lectia si de la talpa iadului, Ilici: lasa-l sa fiarba in suc propriu.