Dragnea spune ca declaratiile ministrului justitiei in privinta lui Lazar si Kovesi sunt intelepte: Toti asteptam cu interes evolutiile viitoare

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 13 martie 2017, 12:16 Actualitate | Esenţial

Liviu Dragnea
Foto: Facebook - Liviu Dragnea
Liviu Dragnea a declarat luni ca declaratiile ministrului justitiei privind situatia procurorului general si sefei DNA “sunt intelepte” si ca asteapta “cu interes” sa vada ce se va intampla cu Lazar si Kovesi dupa motivarea CCR in privinta anchetarii emiterii Ordonantei 13.

"Cred ca toate declaratiile ministrului justitiei sunt intelepte si asezate. Sunt de bun simt si toti asteptam cu interes evolutiile viitoare", a declarat Dragnea.  

"Omul a explicat foarte bine aseara, pentru ca este o motivarea a Curtii Constitutionale cum rar s-a mai intamplat, detaliata, care pune punctul pe foarte multe 'i'-uri", a afirmat liderul PSD, precizand ca nu a discutat cu Tudorel Toader pe aceasta tema. 

"Discutam de actiuni ale ministerului public care au sarit din Constitutie", a afirmat Dragnea, adaugand ca cea mai buna atitudine este cea a ministrului justitiei, care a vorbit de o analiza a situatiei.

Tudorel Toader a evitat luni dimineata sa dea raspunsuri directe in privinta demiterii lui Lazar si Kovesi. "Dupa aceasta evaluare sub aspect profesional si managerial voi stabili care este procedura de urmat", a spus el, dand un termen de doua saptamani.

Procurorul general, Augustin Lazar, a afirmat, luni dimineata, ca nu intentioneaza sa demisioneze, potrivit Realitatea.net. Intrebat daca isi va da demisia, in contextul ultimelor declaratii ale ministrului Justitiei, procurorul general a raspuns: "Va spun doar atat: Nu. Si nici nu vreau sa intru in polemici politice".

Ministrul Justitiei, Tudorel Toader, a declarat, duminica, la Antena 3, ca va avea zilele urmatoare o discutie cu procurorul general Augustin Lazar si, separat, cu procurorul sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, despre ancheta privind OUG 13, el considerand ca s-a incalcat legea in acest caz, conform deciziei CCR, si da de inteles ca nu exclude varianta ca cei doi sa demisioneze pana atunci, potrivit News.ro.



Citeste mai multe despre   






















8209 vizualizari

  • +57 (59 voturi)    
    un infractor (Luni, 13 martie 2017, 12:21)

    rochiri [utilizator]

    isi da cu parerea despre un seful DNA si PG.
    Tara frumoasa avem..
    Si mai tare este daca un jost judecator CCR asculta de acest infractor...
    • +42 (42 voturi)    
      Tudorel Toader ar fi trebuit sa se faca popa! (Luni, 13 martie 2017, 12:39)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      Dupa cum vorbeste Tudorel Toader ar fi trebuit sa se faca popa, nu judecator! Se crede un Dumnezeu pe pamant cand de fapt nu face decat sa sustina infractorii.
      • -18 (26 voturi)    
        Acest popa cum ii zivi tu poate sa ceara (Luni, 13 martie 2017, 13:10)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui fit

        demisiile celor doi "zmei" din fruntea procuraturii!
        • +13 (19 voturi)    
          Strada NU va Aproba, si unele fashuri (Luni, 13 martie 2017, 13:31)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          se vor agatza dureros..ai grija mircica ce iti doresti !
        • +16 (18 voturi)    
          sa le ceara (Luni, 13 martie 2017, 13:34)

          revo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          De undeva, sandramaua PSD-ALDE-UDMR + PNL (sa nu ne ascundem dupa deget), tot o sa plezneasca odata, trebuie sa incepem odata si asta ar fi ocazia perfecta.
          GREVA GENERALA! PANA LA ALEGERI ANTICIPATE!
          NIMIC MAI MULT, NIMIC MAI PUTIN!
        • +14 (16 voturi)    
          el poate (Luni, 13 martie 2017, 13:35)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          sa ceara.
          pe ce baza? ca-i numit politic.
          care vor fi criteriile de evaluare ale activitatii celor 2 care va stau in coasta? ca politic e clar. ca doar nu-s palmasii lui dragnea.
          de demis, va trebui insa sa-l convinga pe johannis.
        • +10 (12 voturi)    
          asa e in PCR (Luni, 13 martie 2017, 13:58)

          cladob [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          se cere fara discutie :)

          Oricum sunt pe langa clica psd+alde cu fruntasii lor cu tot
      • +11 (11 voturi)    
        nu sustine toti infractorii... (Luni, 13 martie 2017, 13:49)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui fit

        ii sustine numai pe infractorii politici, adica pe cei cu staif de la PSD and compania.
        Ia comite tu o infractiune, sa vezi daca te sustine Tudorel Toader....
    • +35 (37 voturi)    
      Dragnea da ordine partidului prin 'presa' (Luni, 13 martie 2017, 12:47)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      cand oamenii numiti POLITIC in CCR trebuie sa ia o decizie, PSD-ul, UDMR-ul si altii isi spun public 'parerea' pt ca oamenii lor din CCR sa stie cum sa voteze


      de fapt daca se doreste o analiza a activitatii DNA (desi recent a avut loc bilantul anual) atunci aceasta se poate face in CSM, nu de catre un om POLITIC, si mai rau - un slujitor al PSD, ca Tudorel
      • -5 (9 voturi)    
        ba baiatule (Luni, 13 martie 2017, 14:25)

        Alexandru17 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Nu cumva Kovesi a fost numite "POLITIC" de catre tata dracilor Basescu? ia cauta tu si nu mai avea pareri asa dupa ureche.

        Intr-o tara normala, cei care castiga votul, iau decizii. Ce e prostia asta cu depolitizarea? vreti sa ia decizii aia care nu sunt votati?
    • +16 (16 voturi)    
      sunt (Luni, 13 martie 2017, 13:33)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

      intelepte si corecte pentru un penal si un mincinos ordinar care risca sa infunde puscaria.
      sa ne zica inteleptul dragnea prin portavoce tudorel, cine este cel/cei care vor face evaluarea activitatii procurorului general si al procurorului sef DNA. din punct de vedere tehnic. al meseriei?
      care vor fi criteriile de evaluare.
      sa intelegem ca dupa aceasta bataie de joc, va urma inca una? examinarea din punct de vedere politic?
      este in masura un troglodit politic sa evalueze nepartinitor activitatea cuiva?
      te-apuca scarba cand vezi atata ipocrizie si lasitate.
  • +42 (44 voturi)    
    Intelept este ca Penalii Sa se Abtina (Luni, 13 martie 2017, 12:22)

    un domn [utilizator]

    sa vorbeasca ceva, intr un domeniu Strain Lor : respectarea si Apararea Codului Penal
  • +40 (40 voturi)    
    DRAGNEA &TARICEANU (Luni, 13 martie 2017, 12:22)

    domo [utilizator]

    tovarasii dragnea si tariceanu trebuie sa stie ca vor raspunde in fata romanilor daca tara noastra va avea*su sugur va avea !!)de suferit in plan international datorita actiunilor celor doi care vor sa subjuge justitia si sa le fie in folosul lor si clicii lor!!!!jos labele de pe dna!!!!
    • +20 (20 voturi)    
      Tradatori si jeguri umane (Luni, 13 martie 2017, 12:55)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui domo

      Dragneev se plange zilnic de "Sistem" dar juca tenis cu baietii si apoi puneau tara la cale la lungi
      chiolhanuri in T-urile si K-aurile SRI.
      Tradiceanu era si este ocupat cu un intens si
      profitabil trafic de influenta cu pagube de sute de
      milioane de euro pentru amaratul si impotentul
      Stat Roman(Sterling,Rompetrol,terenurile de la
      Baneasa cu Truica si "Prince Paul de Romanica" si
      alte numeroase jafuri cunoscute si inca necunoscute).
      Ce mai cauta acesti gangsteri in fruntea Romaniei?
    • +23 (23 voturi)    
      Dragneev si Tradiceanu (Luni, 13 martie 2017, 13:08)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui domo

      Spera ca ministrul bubos de la "Justitie" sa-i scape
      de parnaie.Dar va intra impreuna cu ei.Le dorim
      tot "binele" din lume.
  • +45 (45 voturi)    
    este halucinant (Luni, 13 martie 2017, 12:24)

    NWalker [utilizator]

    cum un condamnat penal pentru furt vine si ne vorbeste de "intelepciune, bun simt, constitutionalitate"!
    FMMMMM!!!
  • +42 (42 voturi)    
    Liviule (Luni, 13 martie 2017, 12:27)

    omezu [utilizator]

    Tu poti sa astepti in puscarie.
  • +43 (43 voturi)    
    Asa e ! (Luni, 13 martie 2017, 12:27)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    " Toti asteptam cu interes evolutiile viitoare"

    .. in dosarele voastre penale !

    CU CONDAMNARE !!!

    SI EXECUTARE !!!
  • +36 (36 voturi)    
    Auziti, (Luni, 13 martie 2017, 12:36)

    Anna O. [utilizator]

    , cum va zice, na, ca-mi scapa, domnule Presedinte de partid condamnat definitiv, da, chiar definitiv, pentru frauda electorala, sa stiti ca si noi asteptam si inca demult cu interes evolutiile viitoare. In ceea ce va priveste, desigur.
    Stau si ma intreb cum sunt toate acestea posibile. Ce cautati Dvs. in pozitia actuala, in care sa sugerati, influentati, chiar decideti soarta Procurorului General sau ce a Procurorului Sef al DNA?
    Poate e doar un cosmar din care nu reusesc sa ma trezesc!
  • +23 (23 voturi)    
    Doar incearca, (Luni, 13 martie 2017, 12:39)

    unuloarrecare [utilizator]

    chiar te rugam, hai , mergi pana la capat cu aceasta ordonanta 13 si o sa vedem ce iese. Baga tovarase.
  • +27 (29 voturi)    
    Evolutiile viitoare : Dragnea la inchisoare (Luni, 13 martie 2017, 12:40)

    Joiner [utilizator]

    Tu mustaciosule, esti cea mai mare ciuma a acestei tari, tu esti ala care trebuiesti eradicat complet din sistem ... din cauza ta Romania e pe marginea prapastiei ... daca iese cu sange tu esti cel mai vinovat!!! Esti cosmarul acestei tari!!!
  • +31 (31 voturi)    
    Suntem personaje intr-un roman de Kafka (Luni, 13 martie 2017, 12:41)

    dexpropriat [utilizator]

    Acest condamnat definitiv numit Dragnea Liviu nu e normal sa aiba voie sa deschida gura in fata celor care nu au furat. Vrea sa dea impresia ca toata lumea fura si o sa mai fure, iar daca toti fura, inseamna ca nu ar trebui sa mai fie pedepse.
  • +32 (32 voturi)    
    Asurdistanul romanesc. (Luni, 13 martie 2017, 12:41)

    Andradda [utilizator]

    DNA este singura institutie laudata consecvent de catre Comisia Europeana, exact de cand Kovesi a ajuns la conducerea institutiei. In afara de asta, media condamnarilor date de judecatori pe baza dosarelor intocmite de DNA este net superioara mediei din UE.
    Probabil ca tocmai de aceea sunt disperati toti infractorii. Cu Lazar nu stiu daca le va merge atat de usor.
  • +31 (31 voturi)    
    Auzi Tovarasu Dr. Agnea..... (Luni, 13 martie 2017, 12:41)

    predator [utilizator]

    dar tu cand iti dai demisia?
    Ai auzit ca esti condamnat deja si esti cercetat in alt dosar cu sanse mari de condamnare cu executare? Esti un gunoi al societatii cu grad ridicat de toxicitate pentru aceasta tara!
    Motocicleanu cand isi da demisia? El este cercetat pentru declaratii mincinoase, si continua si in ziua de astazi sa le imprastie pe la toate colturile,in fata tuturor reporterilor!
    Un partid de penali ce a acaparat tara, cu siguranta veti ajunge acolo unde va este locul, 3 in pat! Stiti voi unde, in celula cu soferul lui Voicu, Nicolae Serban!
  • +25 (25 voturi)    
    Voi "toti" asteptati cu emotie, ranjind, balind (Luni, 13 martie 2017, 12:44)

    jackalphonse [utilizator]

    caineste.
    Abia asteptam un motiv sa iesim serios cu "JOS guvernul, JOS PSD"!
  • +26 (26 voturi)    
    dragnea-tariceanu (Luni, 13 martie 2017, 12:45)

    fuck off! [utilizator]

    niste paria penali dau lectii unei majoritati paupera imbecilizata, sictir ba' loazelor penale!
  • +27 (29 voturi)    
    Hai cu condamnarea... (Luni, 13 martie 2017, 12:46)

    Pierrotlefou [utilizator]

    ... domnu' Liviu, abia astept sa desfac sampania pastrata pentru momentul condamnarii dvoastra cu executare.
    O sa chem si lautarii si o sa ii duc la poarta conacului din Alexandria ca sa ramana un moment onorabil.
    • +16 (18 voturi)    
      merg si eu (Luni, 13 martie 2017, 12:53)

      LucaMarius [anonim] i-a raspuns lui Pierrotlefou

      Aduc bere, mici si lautari.
  • +16 (18 voturi)    
    asti sint dusi cu pluta (Luni, 13 martie 2017, 12:52)

    Orizont [utilizator]

    Nu-si dau seama ce o sa se intimple daca se ating de Kovesi.
  • +16 (16 voturi)    
    Tudore, ce cauti, domnule, la Antena3 ? (Luni, 13 martie 2017, 12:56)

    Entiu [utilizator]

    Lazar si Kovesi au cea mai mare sustinere. Altfel, oamenii, au motiv serios sa iasa in strada pina la final...
    In situatia de fata, ar trebui sa fiti de acord cu demonstrantii si sa paziti tara de hoti.

    Tudorel Ce cauti domnule la Antena3 ? Unde va este demnitatea!?
    • +10 (10 voturi)    
      acolo este neamul cel URSSesc, e neamul (Luni, 13 martie 2017, 13:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Entiu

      P$D care spune cu emotie :liubliu...
  • +19 (19 voturi)    
    Da, asteptam cu mare interes ... (Luni, 13 martie 2017, 13:00)

    MPopa [utilizator]

    ... frumoasele cuvinte "sentinta este definitiva si executorie" si apoi vocea politistului "domnu Dragnea, mai treceti pe acasa sa va luati pijamaua sau mergem direct sa va prezint colegilor?"
  • +17 (17 voturi)    
    daca... (Luni, 13 martie 2017, 13:08)

    liviu_ [utilizator]

    indrazniti sa-i demite-ti pe astia 2....
    pe langa miscari ample de strada....

    o sa avem un mcv dezastruos!!!!! nu mai scapam 10 inca nimin 10 ani de acu incolo de MCV cu ocazia asta + proababil si eventuale sanctiuni... ca nu cred ca ue a lasat u astfel de pact fara sanctiuni fata de eventualele derapade

    si o sa mai avem o izolare COMPLETA de strainatate...

    hai sa vedem daca aveti atat tupeu incat sa intrati peste justitie in halu asta! eu astept... dar psd ar trebui sa aiba MARE grija!
  • +14 (14 voturi)    
    Acuma se poate vedea (Luni, 13 martie 2017, 13:12)

    Geirge [utilizator]

    Că judecătorii CCR trebuie să fie aleși uninominal de tot poporul și nu numiți politic, oricare algoritm nu ar fi la baza numirii lor, aceasta le va da credibilitate și le va permite să acționeze pentru întărirea ordinii constituţionale, nu împotriva ei.
  • +15 (15 voturi)    
    Tupeul este imens iar Dragnea nici nu se mai (Luni, 13 martie 2017, 13:12)

    Susufler0 [utilizator]

    osteneste macar sa mascheze satisfactia ce l-a cuprins pt faptul ca toti joaca dupa cum le canta el. Si DNA si ministrul justitiei si o buna parte a mass-media.

    Pai altfel cum ? Un condamnat definitiv la pedeapsa cu inchisoare (fie ea si suspendata executarea) si cercetat pt instigare la abuz in serviciu si fals intelectual, (deci potential recidivist) a dat ordin sa fie puse la pamant DNA si Parchetul General, precum si justitia iar subalternii se straduiesc sa-i faca pe plac cat mai repede si cat mai bine si sa-l inarmeze totodata pt viitoarele batalii personale (dar nu numai) interne, pe care le va duce cu Justitia dar si externe pe care le va purta fie direct, fie prin interpusi (era sa zic trepadusi) cu oficialii UE !
    • +7 (7 voturi)    
      apropo (Luni, 13 martie 2017, 13:38)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      CCR s-a pronuntat pe legea aia care le interzice magarilor condamnati, indiferent de condamnare, sa ocupe functii de conducere?
      Vad ca CCR se face ca a uitat ce are prin sertare... dar e foarte harnic la cosit sefii DNA si Procuraturii.
      • +3 (3 voturi)    
        Inca nu. A mai amanat-o, dar nu stiu cand ! (Luni, 13 martie 2017, 14:27)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui revo

        Au o problema mare de tot acolo si cred ca inca nu au obtinut majoritatea ! Sincer sa fiu nici nu vad cum ar putea-o obtine. In fond, nu exista inscris in Constitutie decat dreptul la munca nu si dreptul da a munci in functia de ministru iar judecatorii constitutionali nu pot transforma o aptitudine intr-un drept, oricat ar vrea ei.
  • +10 (10 voturi)    
    Situatia este deosebit de periculoasa ! (Luni, 13 martie 2017, 13:31)

    Susufler0 [utilizator]

    Este periculoasa in primul rand datorita determinarii aratate de adversarii DNA, care sunt si adversarii justitiei, deci ai statului de drept si prin asta, implicit, (chiar daca ei nu si-o doresc) si ai Uniunii Europene !

    Este periculoasa pt ca pt prima data in ultimii 27 de ani, de cand ne-am intors la democratie, opozitia nu ia atitudine, ascunzandu-se la adapostul cliseului, lozincii : respectam hotararile CCR, de parca le-ar cere cineva sa nu le respecte. Este vorba insa de faptul ca PNLsi USR (nu iau in calcul PMP pt ca acesta inseamna Basescu si nici UDMR, pt ca acest partid al maghiarilor abia asteapta sa fie cooptat la guvernare, sa vina la putere), nu au avut nicio atitudine inca fata de pozitia ministrului justitiei, care a insemnat o presiune pe fata la adresa sefilor celor doua Parchete.

    Si cum sa aiba, de vreme ce spera ca odata si-odata vor ajunge si ele la guvernare si nu le-ar conveni ca DNA sa-si bage nasul in treburile lor, nici la guven, in Piata Victoriei, nici la Parlament si nici in Primarii. Deci ce se intampla acum, le vine manusa pt interesele lor.

    Liberalii ("niste pesedisti mai prosti", cum genial i-a definit nebunul de Banciu), nu iau in calcul insa faptul ca daca nu se vor opune atacului generalizat lansat de PSD-ALDE, cu ajutorul televiziunilor aservite) nu vor mai apuca vreodata sa ajunga la putere, cel putin nu in viitorul previzibil.

    PS. Deci, noapte buna, liberali, somn usor USR, PSD-ALDE vegheaza pt tine !
  • +9 (9 voturi)    
    si noi asteptam evolutiile viitoare... (Luni, 13 martie 2017, 13:50)

    mitocanu [utilizator]

    pentru Dragnea si Tariceanu...care nu pot evolúa decat intr-o singular directie, spre JILAVA...ati furat si ati mintit prea mult...si apropo va asteapta tovarasul de aceleasi convingeri ideologice don profesor infractor voiculescu...grabiti-va ca va tine patul cald...
  • +8 (8 voturi)    
    HAHA (Luni, 13 martie 2017, 14:12)

    Tze [utilizator]

    Bă băeți, voi ati uitat cum arata 600000 de oameni in strada? Nu va jucati ma.. ca venim la Bucuresti toti, dar de data asta ne cazam la casa poporului!
  • +5 (5 voturi)    
    INFRACTORII... (Luni, 13 martie 2017, 15:57)

    astronaut [utilizator]

    Ghita , Dracnea , Tariceanu isi dau cu parerea despre activitatea sefilor Parchetelor ! La prima miscare necuvincioasa a acestor penali INTRAM PESTE EI in PARLAMENT , ziua in amiaza mare nu noaptea ca LUPII , apoi sa-i vedem pe unde scot camasa si pe cine daca nu pe ei vor mai critica, ameninta cu demisia , demiterea ! STRADA E STAPANUL LOR!