Ministerul Apelor si Padurilor: Camionul oprit de activisti pe Transfagarasan facea un transport legal. Protestele pot produce confuzie

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 martie 2017, 19:56 Actualitate | Esenţial

Protest pe Transfagarasan
Foto: Captura Facebook / Agent Green
Reprezentantii Ministerului Apelor si Padurilor au transmis, sambata, printr-un comunicat, ca autocamionul cu numarul de inmatriculare AG 95 SRV, oprit vineri, in jurul orei 11:00, la kilometrul 64 de pe DN 7C, de catre protestatari facea un transport legal, scrie News.ro.

"In urma verificarilor in Sistemul informational integrat de urmarire a materialelor lemnoase - SUMAL, s-a constatat ca transportul era unul legal. In avizul de insotire seria AP nr. 2393420/10.03.2017, emis de Ocolul Silvic Vidraru, era consemnata cantitatea de 17,82 mc lemn de foc din specia fag, la un numar de 26 de piese transportate", se arata in comunicat.

In document au fost adaugate si doua capturi facute din aplicatia mobila "Inspectorul Padurii".

"Din dispozitia reprezentantilor Politiei, in prezenta reprezentantilor ONG-urilor si inspectorilor Garzii Forestiere, autocamionul a fost descarcat si masurat conform prevederilor legale, piesa cu piesa. In urma masuratorilor efectuate a celor 26 de piese existente, a rezultat cantitatea de 17,45 metri cubi de lemn de foc din specia fag (diferenta de minus 0,37 metri cubi se incadreaza in tolerantele stabilite de actele normative)", se mai arata in comunicat.

In acelasi timp, oficialii spun ca o echipa a Garzii Forestiere si reprezentanti ai Ocolului Silvic Vidraru au mers in teren sa verifice daca lemnul transportat provenea dintr-o padure virgina cuprinsa in studiul PIN MATRA sau daca exista exploatari forestiere acolo, in zona Vidraru.

"Inspectorii au constatat ca in zona se afla in lucru o exploatare forestiera legala, fiind vorba despre un volum brut de 2.085 de metri cubi, taieri progresive racordare, amplasat in cadrul OS Vidraru, unitatea de productie VI Limpedea. Acest trup de padure nu face parte din categoria padurilor virgine si nu este inclus in studiul PIN MATRA", potrivit documentului citat.

In apropiere exista o suprafata de fond forestier care a fost inclusa in studiul respectiv, dar inspectorii au constatat ca acolo nu sunt taieri, spun oficialii ministerului, mentionand ca, in perioada urmatoare, reprezentantii Garzii Forestiere Ploiesti vor efectua un control cu privire la situatia actuala a suprafetelor incluse in studiul PIN MATRA, zona Molivis.

"In concluzie, intelegem ca actiunea din 10 martie a organizatiilor neguvernamentale nu a vizat, punctual, acel transport, acest protest avand mai degraba obiectivul de a aduce in atentia publicului subiectul legat de importanta protejarii padurilor virgine din Romania", conform comunicatului Ministerului Apelor si Padurilor.

Conform sursei citate, Guvernul a prevazut bugetul necesar pentru demararea, in cursul acestui an, a un studiu stiintific amplu care va identifica toate suprafetele de fond forestier ce indeplinesc criteriile de padure virgina, urmand ca apoi suprafetele identificate sa fie incluse in Catalogul National al Padurilor Virgine pentru a fi puse sub protectie speciala.

"Ministerul Apelor si Padurilor incurajeaza toate organizatiile neguvernamentale sa se implice in procesul de identificare a padurilor virgine, dar recomandam ca actiunea de identificare sa fie una care sa aiba in vedere strict criteriile prevazute de legislatia in vigoare. In acelasi sens, Ministerul Apelor si Padurilor considera ca actiunile de protest de genul celei organizate vineri, chiar daca au la baza pe intentii nobile, daca sunt organizate fara o minima pregatire prealabila, acestea produc mai degraba confuzie in randul opiniei publice si pot aduce prejudicii grave personalului silvic care isi desfasoara meseria cu buna credinta si in litera legii", se mai arata in comunicat.

Peste 30 de activisti Agent Green, oameni de stiiinta si alpinisti profesionisti au blocat, vineri dimineata, pe Transfagarasan, camioanele incarcate cu arbori din muntii Fagaras. Protestatarii au cerut ancheta la Vidraru si moratoriu national la exploatarea padurilor virgine.

Conform unei postari de pe contul de Facebook al organizatiei, prin aceasta actiune, protestatarii au vrut sa traga "semnalul de alarma cu privire la distrugerea ultimelor paduri virgine din zona Vidraru care pun in pericol inclusiv lacul de acumulare, un obiectiv strategic pentru sistemul energetic national".

Protestatarii au ocupat arborii cu corturi speciale si au afisat bannere cu mesajul "Salvati Ultimele Paduri Virgine" in limbile romana si engleza.

In timpul protestului, oamenii au discutat prin telefon cu un reprezentant al Ministerului Apelor si Padurilor, care le-a transmis ca oficialii sunt "foarte ingrijorati" de ceea ce reclama ei.

"Am primit si adresa dumneavoastra, pe care am inregistrat-o la minister si vreau sa va spun ca suntem foarte ingrijorati de cele scrise acolo. Doamna ministru Adriana Petcu a fost informata despre actiunea dumneavoatra. Am trimis deja Garda Forestiera, am solicitat Garzii Forestiere sa faca o informare chiar in cursul zilei de astazi cu privire la situatia de acolo", declara reprezentantul ministerului.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Electronic Arts Romania

Unul dintre cele mai mari nume ale programarii la nivel mondial vine la Bucuresti

Andrei Alexandrescu, romanul considerat un guru al limbajului C++ si unul din creatorii noului limbaj D, va tine o prelegere pentru programatorii bucuresteni, pe 27 Martie la Halele Carol. Probabil un nume recunoscut pe orice continent pe care are loc dezvoltare de software, Andrei Alexandrescu este una dintre somitatile mondiale ale programarii. Prima sa carte, "Modern C++ Design", aparuta in Statele Unite in 2001, a fost inceputul unei serii de publicatii care l-au transformat pe Andrei in una dintre vocile definitorii a dezvoltarii, a ceea ce este, in momentul de fata, probabil cel mai important si folosit limbaj de programare

2265 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Cat mai dureaza? (Sâmbătă, 11 martie 2017, 20:11)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nici acum nu au scos legile care protejeaza defrisarea? hai PSD, dormiti?

    Se stie ca acolo tindeti. Hai, sa scoateti si mai multi oameni in strada.

    https://dexonline.ro/definitie/tr%C4%83d%C4%83tor
    https://dexonline.ro/definitie/lichea
    • -12 (14 voturi)    
      hmmm (Sâmbătă, 11 martie 2017, 22:10)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      pai daca Ciolos intr-un an nu a scos legile alea, cred ca si psd asteapta un an ca sa fie echitabil...
      • +5 (5 voturi)    
        Esti ironic? (Duminică, 12 martie 2017, 0:29)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        Sper ca esti ironic. Daca nu esti, hai sa te trezesc la realitate: Guvernul lui Ciolos, acel "tehnoratat" cum ii zic zombificatii televiziunilor Triunghiului Bermudelor a reusit, impreuna cu echipa sa, sa puna cap la cap cea mai tare ordonanta contra defirsarii ielgale si cu tot cu pedepsire. Parlamentul nu a trecut-o ca na ... era PSD.

        Acum ca PSD controleaza (aproape) tot ce crezi ca au facut cu prima ocazie? Au aruncat acel OUG la gunoi. Deci legile alea stricte cu pedpse la fel destricte nu a u trecut.

        Acum vei zice "dar lasa, ca tot e ceva pedeapsa contra defrisarii, nu? Chiar si fara Ciolos, ca doar nu o fi el Dumnezeu, nu?"

        Da, tovarase, dar stai, ca sa fie treaba treaba, dau niste legi care relaxeaze legea incat amenzile si pedepsele sa devina un fel de palma peste umar. Asa din stilul ala prietenos in care ii ii dai o palma peste umar unui strain care iti cumpara o bere in pub.

        ... deci despre ce vorbim? Sper binele tau, sper ca nu esti unul din tovarasii PCR care iti iei norma de hrana, asa zisa ratie 2017, per postari. Nu de alta, dar asa pari. Cum ti-am aruncat un ciolan ironic la adresa lui Ciolos, cum ai sarit imediat cu noroiul peste el.

        Te am la ochi! Pe bleaclistu' meu. Asa ca FYI. Mia bine fa-ti repede alt cont.
  • +9 (15 voturi)    
    LEGAL Confuzie ? (Sâmbătă, 11 martie 2017, 20:31)

    OvidiuStoica [anonim]

    Nu-i nicio confuzie. Defrisarea Romaniei se face in primul rand legal, asta nu inseamna ca nu e defrisare.

    E nevoie de o lege care sa INTERZICA EXPORTUL (scoaterea din tara) a lemnului brut ..asya daca vrem sa mai avem paduri peste 20 de ani. Padurile noastre sunt defrisate si exporatate in Austria si Germania pentru lemn de foc si materie prima in industria moblilei/lemnului de acolo ( ca industria noastra am distrus-o, 50 000 de locuri de munca, pentru ca sa le facem loc pe piata industriei germane).
    • +3 (5 voturi)    
      S-a incercat (Duminică, 12 martie 2017, 0:37)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Dar au fost mereu bete in roate. Poate ma insel, dar tin minte ca nici Base nu era prea incantat de aceasta propunere.
      Sincer, in afara de Guvernul Ciolos nu stiu daca a fost vreun partid pro-padurici pana acum.

      Stau si ma intreb cata verdeata am pierdut in 27+ de ani.

      Dupa ce arestam toate gunoaiele astea pentru tradare, poate nu ar trebui sa ii executam, ci sa ii punem pe toti sa replanteze TOT de mana, asa ca pe vremuri pana se recupereaza tot ce s-a defrisat. Si dupa ce a plantat fiecare o valoare anume, abia atunci eliberare conditionata. Iar valoarea sa fie MARE. Si sa dispara bullshit-ul cu carti scrise - asa zisele "lucrari stiintifice".

      ... dar visez! Poate se va intampla, totusi!
    • +3 (3 voturi)    
      Orientul mijlociu nu se pune? (Duminică, 12 martie 2017, 10:40)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Ai ceva cu Austria și Germania dar ce fac arabii nu vezi.De fapt arabii au început și continuă,dezmățul în pădurile din România.Curios că se tace privind defrișările produse de ungurii din UDMR și arabi.Totul cu sprijinul unor români.
  • +9 (13 voturi)    
    Legal ? (Sâmbătă, 11 martie 2017, 21:31)

    adrian88000 [utilizator]

    Legal dar abuziv ! Pai sa se inceteze defrisarile! Legale sau ilegale , sa nu se mai rada copacii. Sa se revina la taierile in regim silvic ( padurarul cinstit, inseamna cu vopsea rosie copacul uscat care trebuie taiat ) Atat !
    • -12 (14 voturi)    
      Și crezi că vigilantes sunt soluția? (Sâmbătă, 11 martie 2017, 22:15)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Într-o zi o să vă ia oamenii la bătaie cu parul pentru faze din astea și o să vă învățați minte.

      Ai impresia că oamenii care lucrează la pădure au alte surse de venit? Le dai tu rente viagere, dacă ei nu mai au de lucru?
      • +3 (3 voturi)    
        Dacă taie tot și nu replantează nimic (Duminică, 12 martie 2017, 8:41)

        PERIFERIGERI [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        în câțiva ani n-o să mai aibă unde să lucreze! Asta e moștenirea pe care le-o lăsăm copiilor noștri.
  • -7 (17 voturi)    
    Cum au oprit activistii un transport ???? (Sâmbătă, 11 martie 2017, 22:11)

    cartofil [utilizator]

    Ce, sunt politie ???? Au un numar de telefon, pot sesiza, dar sa opresti un transport desi nici o lege nu-ti permite asta ???? Sunt o gramada de parerologi intre activistii astia, nu stiu ce joc joaca sau sunt numai prosti. De furat binenteles ca se fura in RO, dar se fura legal. Furturile se fac cu APV-urile si cu licitatii. Deci este furat in final proprietarul padurii (de obicei statul) caci i se stabilesc valori mai mici pentru masa lemnoasa existenta intr-un parchet dupa care se scoate la licitatie cu destinatie aranjata. Nu se taie in nici un caz ca-n codru. Se taie anual cam cu 20% mai putin decat este posibilitatea padurilor din RO, deci s-ar mai putea inca taia 2-3 milioane de mc fara probleme, ceea ce ar aduce si mai multi bani statului. Nu se respecta legea dupa taiere, cu reimpadurirea, pentru ca trebuie bani si proprietarii privati vor doar sa vanda si sa ia banii acum, fara sa-i intereseze ce se intampla peste 70 de ani, iar statul nu are niciodata bani sa faca ceva util, banii sunt destinati furaciunilor. Este bine ca exista si activisti, dar ar trebui sa se mai scolarizeze (daca nu, repet, nu joaca un joc ticalos, cine stie din ce motive obscure, dar legate tot de bani nu de constiinta).
    • +1 (3 voturi)    
      hei (Duminică, 12 martie 2017, 0:16)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Cred ca pe ecomunistii astia ii doare in basca ca transportul e legal sau nu.
      Daca te duci intr-un biroul al acestor ONG-uri te sufoci in maldare de hartii, dar, stati linistiti, tovarasi, pe ei ii doare de paduri.
    • +4 (4 voturi)    
      Statistici (Duminică, 12 martie 2017, 0:31)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Statisticile astea le-ai luat de pe Romania TV sau Antena 3?

      Tu nu realizezi cate paduri am pierdut de-a lungul a 27 de ani datorita purtatorilor de cuvant, asa zisii PR people, exact ca tine?

      ... scuze, uit pentru cine lucrezi! Sper ca ai primit bonus pentru postarea asta!
  • +1 (3 voturi)    
    Mai preocupati-va si de alte teme urgente (Sâmbătă, 11 martie 2017, 23:49)

    Vlad-I [utilizator]

    Zeci de mii de cersetori cu buletin romanesc inca cersesc pe pe la semafoarele din Occident de ani de zile, stricand imaginea tarii, nu exista nici un plan sa oprim improscarea cu gunoi a imaginii Romaniei ?
  • +3 (3 voturi)    
    Furati (Duminică, 12 martie 2017, 9:00)

    Rescator [utilizator]

    Padurile cu acte ticalosilor.Faceti parte cu totii din
    Mafia defrisarilor.Cei mai mari banditi sunt chiar cei
    care ar trebui sa protejeze padurile,adica salariatii,de
    la mic la mare,ai Romsilva.Se adauga politia si baronii.