VIDEO ​Moment jenant pentru Politia din Bacau. Au luat la intrebari ultimul protestatar din Piata, un cetatean surdo - mut

de Gabriel Pop     HotNews.ro
Vineri, 10 martie 2017, 21:24 Actualitate | Esenţial

Ultimul mohican al protestelor din municipiul Bacau a ramas Florin-Viorel Branisteanu, un om pentru care simbolul #rezist l-a insotit inca de la inceputul demonstratiilor impotriva Ordonantei 13 si continua de atunci in fiecare zi. Joi seara, prezenta sa Piata Tricolorului  a iritat pe cativa politisti de la IPJ Bacau, aflati in misiune, care l-au legitimat urgent intrebandu l ce cauta in piateta bacauana. Dialogul, penibil, intre un om care e surdo-mut si politistii nervosi, nerabdatori ca nu li se arata actele de identitate, poate fi vizualizat intr-o inregistrare pe Facebook.

 Florin-Viorel Branisteanu a trebuit sa-i conduca la masina sa aflata la cateva sute de metri pentru a arata cartea de identitate. Purtatoarea de cuvand de la IPJ Bacau, Catalina Cretu, ne-a declarat ca: "Nu a fost decat o simpla legitimare, fara nici un fel de consecinta financiara sau de alta natura. Cetateanul poate sta in Piata Tricolorului din mun. Bacau".

Florin-Viorel Branisteanu isi castiga existenta din comercializarea rpoduselor hand made. La targurile care au deschis primavera, familia Branisteanu au confectonat, printre altele, si bratari cu mesajul revolutiei luminii


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4804 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    penibil (Vineri, 10 martie 2017, 21:29)

    MarianPConstantin [utilizator]

    ca sa mai spui???
    • +2 (2 voturi)    
      Ce sa mai spui?! (Sâmbătă, 11 martie 2017, 11:33)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui MarianPConstantin

      DEMISIA ! Tuturor urangutanilor din politie. Scopul lor este doar sa apere maimutele de la conducerea tarii.
  • +15 (15 voturi)    
    O simpla legitimare? (Vineri, 10 martie 2017, 21:36)

    AdrianBorza [utilizator]

    Pentru ca asa i s-a nazarit unui politist, care poate sa te legitimeze doar pentru ca are chef si cascheta? Stat politienesc, se pare.
    • +10 (10 voturi)    
      MILITIAN nu Politist ! (Vineri, 10 martie 2017, 22:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Bacau este Enclava P$D !
    • +8 (8 voturi)    
      cine stie? (Vineri, 10 martie 2017, 22:53)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      ”Țigări, țigări?” La 300m mai nord-est, nu-i nimic de făcut ziua ? Bravo Poliția locală! Ați găsit evazionistul contrabandist care muncește zi lumină pentru acele brățări #rezist - că de aia-i noaptea acolo, să aveți și voi leafă binemeritată!
  • -4 (12 voturi)    
    in atentia redactiei ! (Vineri, 10 martie 2017, 23:02)

    Mumulea [utilizator]

    termenul de surdo-mut nu mai este acceptat ca fiind elegant ci este de-a dreptul jignitor pentru comunitatea celor cu deficiențe de auz.
    Un ”cetatean cu deficiențe de auz” este termenul politicos și nici măcar corect politic. !
    • +1 (1 vot)    
      hai noroc (Sâmbătă, 11 martie 2017, 5:35)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

      ia mai toarna
    • +1 (1 vot)    
      logica (Sâmbătă, 11 martie 2017, 6:09)

      Consonant [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

      poate vrei sa spui "deficiente de auz si vorbire"
      • -2 (2 voturi)    
        foarte logic (Sâmbătă, 11 martie 2017, 14:09)

        Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

        el poate vorbi și chiar încearcă, dar neavând feedbackul auditiv nici măcar în trecut, nu poate reuși. Ți-ai numi copilul olog când are deficiențe de echilibru la urechea internă?

        Am comunicat deja cu subiectul articolului și aveți opinia lui Florin Brănișteanu în FB messenger:
        ”Trebuie corectat nu surdo-mut e veche
        Deficient de auz sau surd este corect
        Cred jurnaliști nu prea informații despre asta
        Fara "mut"
        Unele surzi jigniți in atentia”
    • -2 (4 voturi)    
      un om cu dizabilități asemănătoare (Sâmbătă, 11 martie 2017, 8:48)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Mumulea

      m-a rugat să transmit mesajul de mai sus.
      De fiecare dată când este numit ca-n titlu, el se simte umilit.
  • +3 (3 voturi)    
    intimidare prin legea fortei ... (Sâmbătă, 11 martie 2017, 2:50)

    TRABI [utilizator]

    Bacau ? Unul dintre judetele cu cele mai mari increngaturi mafiote . Un judet vandut ca fier vechi . Nu mai exista nimic . In medie , din fiecare scara de bloc , 40% au plecat peste hotare pentru supravietuire , iar satele au numai batrani . Hallelujah !