Gabriela Firea anunta vizita Papei Francisc in Bucuresti, in 2018 / Arhiepiscopia Romano-Catolica: Nu exista nicio confirmare pentru 2017 iar pentru 2018 nu s-a stabilit inca nimic

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 martie 2017, 17:22 Actualitate | Esenţial

Gabriela Firea
Foto: Agerpres
Primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, a avut vineri o intrevedere cu prof. Alberto Quattrucci, secretar general al Comunitatii Sant'Egidio, cu care a discutat despre vizita in Romania, anul viitor, a Suveranului Pontif, potrivit unui comunicat al Municipalitatii. Purtatorul de cuvant al Arhiepiscopiei Romano Catolice precizeaza insa ca nu exista nicio confirmare oficiala in acest sens.

"Astept cu emotie si bucurie aceasta vizita in Romania si la Bucuresti a Suveranului Pontif. Ne dorim sa fie un eveniment memorabil, asa cum a fost si vizita din 1999 a Papei Ioan Paul al II lea in Romania", a declarat Firea, intr-un comunicat citat de Agerpres.

Comunitatea Sant'Egidio a fost infiintata la Roma in 1968 si este o miscare laica de inspiratie catolica la care au aderat pana in prezent peste 60.000 persoane. A fost recunoscuta de Consiliului Pontifical pentru Laici al Sfantului Scaun ca asociatie internationala de credinciosi de drept pontifical.

Contactat telefonic de Digi 24, purtatorul de cuvant al Arhiepiscopiei Romano Catolice, Francisc Dobos, a declarat ca "nu exista nicio confirmare pentru 2017 iar pentru 2018 nu s-a stabilit inca nimic".

"Primarul poate anunta tot ce doreste dar nu este anuntat de Sfantul Scaun deocamdata", a mai spus acesta.























2545 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    Daca n-o fi 2018,o veni cand o dubla olguta leafa. (Vineri, 10 martie 2017, 17:35)

    Johanis [utilizator]

    Asa fireo! Mare om esti! Poate vine si-n voluntari sa va sfinteasca blocurile, sa vindeti mai repede!
    Important este ca ai vorbit cu Papa si ti-a zis clar, ba, sunt eu ocupat, da vin, sa vada lumea ca esti fecioara curata! Si ca te iubim cu totii, normal, pe rand!
  • +9 (11 voturi)    
    . (Vineri, 10 martie 2017, 17:44)

    Evq [utilizator]

    Acel moment în care îți dai seama că nu mai ești „jurnalistă” și deci nu mai poți debita toate prostiile fără să te dea cineva de gol.
  • +4 (4 voturi)    
    Fireo,pas alergator cu matura pe centura (Vineri, 10 martie 2017, 19:04)

    Plagarus [utilizator]

    Dereticati un pic orasul si aduceti-l pe P
  • +1 (3 voturi)    
    "Vizita"? (Vineri, 10 martie 2017, 19:36)

    1NL [utilizator]

    Suveranul Pontif are urmatoarele titluri: Episcop al Romei, Vicar al lui Isus Hristos, Succesor al Sfântului Petru....
    Sef al Statului Vatican.Doar in aceasta din urma calitate poate vizita oficial si numai dupa o invitatie oficiala din partea Presedintelui Romaniei.
    Detaliile vizitei, traseele, locurile ce ar urma fi vizitate, intalnirile preconizate , masurile de securitate le vor asigura dna Primar General impreuna cu CGMB, sau le incredinteaza direct Politiei Comunitare si/sau unei firme de paza serioasa.....
  • +2 (4 voturi)    
    Ce stie Arhiepiscopia Romano-Catolica! (Vineri, 10 martie 2017, 19:40)

    Susufler0 [utilizator]

    Ce, Firuta-i da raportu' pe cine invita ea in calitate de Primarita si mama de copii ?

    PS. Uite, ia...
  • +4 (4 voturi)    
    hahaha (Vineri, 10 martie 2017, 21:40)

    om simplu din multime [utilizator]

    ca la latrina, la mica intelegere. :-)
    probabil ca l'a invitat pandele...
  • +3 (3 voturi)    
    PAPA cat mai costa sa-l aduci in ROMANIA? (Vineri, 10 martie 2017, 22:00)

    N.S. [utilizator]

    ca, din cate am inteles, nimeni nu vine gratis sa te bage in seama! sau la PAPA nu se baga DNA?
  • +3 (3 voturi)    
    La Voluntari poate (Vineri, 10 martie 2017, 22:31)

    Opus Dei [anonim]

    Vizita este de fapt la Budapest, nu la Bucarest. Suna la fel.
  • -1 (3 voturi)    
    ceva pedeapsa? (Sâmbătă, 11 martie 2017, 9:38)

    Walking_dead [utilizator]

    Ne-ar trebui o lege pentru raspindirea de stiri false. Romania este o tara majoritar ortodoxa. Ce sa caute papa aici, cind n-a vizitat inca tari majoritar catolice?