Oradea: O fetita de 1 an si 9 luni a murit in urma complicatiilor provocate de rujeola / Nici cei 14 frati ai copilei nu sunt vaccinati

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 9 martie 2017, 12:27 Actualitate | Esenţial

O fetita in varsta de un an si noua luni din Satu Mare a murit, in aceasta saptamana, la Spitalul Municipal Oradea, unde fusese transferata in stare grava, medicii stabilind ulterior ca decesul micutei a survenit in urma complicatiilor provocate de rujeola, transmite News.ro.

Copila nu fusese vaccinata.  

Directorul medical al Spitalului Municipal Oradea, Florin Maghiar, a declarat, joi, ca fetita in varsta de un an si noua luni a fost transferata de la Satu Mare, la solicitarea medicilor de acolo pentru ca starea ei era foarte grava. 

Maghiar a spus ca fetita a fost internata direct la Terapie Intensiva deoarece se afla in stare de soc cu insuficienta respiratorie severa.  

Potrivit sursei citate din cauza starii extrem de grave si a complicatiilor medicale, fetita a decedat la cateva ore dupa ce a ajuns in unitatea medicala din Oradea.  

Ulterior, medicii au stabilit ca decesul copilei a survenit in urma complicatiilor generate de rujeola, cazul fiind raportat de autoritatile sanitare Ministerului Sanatatii.  

Ancheta epidemiologica in acest caz a stabilit ca fetita provine dintr-o familie numeroasa care locuieste intr-o comuna din judetul Satu Mare. 

Familia mai are alti 14 copii dintre care opt au fost spitalizati la finalul lunii februarie fiind diagnosticati cu rujeola. Medicii au stabilit ca niciunul dintre copii nu a fost vaccinat impotriva rujeolei. 

Pana in data de 3 martie, in Romania au fost confirmate in total 3.196 de cazuri de rujeola, inregistrandu-se 16 decese (cinci in judetul Arad, patru in judetul Timis, trei in judetul Dolj, trei in judetul Caras Severin si unul in Bucuresti), potrivit datelor transmise de Centrul National de Supraveghere si Control al Bolilor Transmisibile.


Citeste mai multe despre   






















5289 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    14 frati? (Joi, 9 martie 2017, 12:46)

    levierul [utilizator]

    Nebunilor!!!!
    Asta e familie traditionala, nu?
  • +9 (13 voturi)    
    Protectia Copilului? (Joi, 9 martie 2017, 12:50)

    levierul [utilizator]

    Se poate autosesiza protectia copulului in cazul de fata?
    Este in mod evident o problema acolo si pare ca acei copii sunt intrun pericol iminent si permanent.
    aaa, am uitat. Institutia asta se sesizeaza doar la meetingurile anti-PSD
    • +6 (8 voturi)    
      Dar BOR si Olivia (Joi, 9 martie 2017, 13:40)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Eu mai degraba as vrea sa se auto-sesizeze cineva legat de vedeta Romaniei si de BOR
  • +7 (11 voturi)    
    Rasa pura (Joi, 9 martie 2017, 13:07)

    Hababaeba [utilizator]

    Cine a auzit de tribul ala din Oceania care isi sacrifica pruncii cu dintii strambi? Ca stiu ei din batrani ca aia cu dintii strambi strica rasa. Cei care raman is perfecti.

    Na asa si cu vaccinurile - aia mai slabi strica rasa, asa ca sa nu ii vaccinam, sa filtreze natura si sa ramanem o rasa puternica.
    Rezultatul - exact cel asteptat, nicio surpriza.
    Felicitari! (ironie, ca sa fie clar)
    Remarca: sunt un egoist, eu pe ai mei i-am vaccinat. Prefer sa fie ei bine, ma intereseaza mai putin statistica viitorului indepartat.
    • -2 (4 voturi)    
      minti cu nerusinare (Joi, 9 martie 2017, 15:01)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Hababaeba

      nu ti-ai vaccinat nimic..voi mancati kosher
  • 0 (4 voturi)    
    TREBUIE SA SE TERMINE (Joi, 9 martie 2017, 14:21)

    jidanul [utilizator]

    Conducatorii Romaniei impreuna cu toate institutile Statului Roman trebuie sa faca orice si oricum pentru ca sa nu mai moara nici un copil care s-a nascut sanatos iar pe copii care s-au nascut cu anumite afectiuni sa le asigure tot ajutorul de care este nevoie. La sahara demografica care a cuprins si se extinde in Romania pur si simplu nu ne mai permitem sa pierdem vieti omenesti din cauza unor deficiente din sistemul de sanatate. Pierderea vietii unui copil este o durere crunta si acest lucru trebuie sa se opreasca, deoarece pe langa durerea sufleteasca, copii reprezinta viitorul, ei sunt viitori medici, profesori, pompieri, muncitori din Romania si nu ne putem permite luxul sa mai pierdem forta de munca. Si asa Romania a pierdut forta de munca prin plecarea romanilor la lucru in strainatate si va trebui sa facem eforturi mari de a-i face sa revina in tara, pe cea mai mare parte dintre ei, sa lucreze aici, sa plateasca impozite si taxe aici, sa produca si sa consume aici in Romania
    • +1 (5 voturi)    
      grohomete (Joi, 9 martie 2017, 14:59)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      nu mai plange de mila romanilor ca nu tine..iti pasa doar de buzunarul tau
      • +2 (4 voturi)    
        NICI (Joi, 9 martie 2017, 15:23)

        jidanul [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Nici nu stiu cum sa-ti spun cum esti dar, eu nu pot sa-mi permit sa gandesc nici macar pentru o clipa cea ce tu ai gandit si ai si scris. Viata unui om este fara pret ,iar a unui copil este o minune, o minune care trebuie ingrijita din toate punctele de vedere pentru ca copii trebuie sa devina adulti si trebuie sa-si asigure traiul si sa-si construiasca o viata.
        • 0 (0 voturi)    
          Amice esti idiot ! (Joi, 9 martie 2017, 15:52)

          Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

          Asta e de la Caragiale. Si confirm si eu citind ineptiile scrise