Modelul nordic ar putea schimba prostitutia legala in mai multe tari din UE

de Ariana Lazurca     HotNews.ro
Miercuri, 8 martie 2017, 23:15 Actualitate | Esenţial

Prostitutie
Foto: YouTube
Deputati, feministe si ofiteri de politie s-au intalnit astazi, cu ocazia Zilei Internationale a Femeii, la Parlamentul European, pentru a discuta despre o noua abordare pentru incriminarea prostitutiei: modelul nordic, informeaza euractiv.com

Introdus pentru prima data in Suedia, modelul se axeaza pe recunoasterea prostituatelor drept victime, in loc de lucratori independenti. Acesta are ca scop obtinerea de ajutor pentru prostituate, in loc de inchisoare si urmarirea adevaratilor vinovati, cumparatorii. 

"Cumparatorii de sex sunt cea mai importanta legatura, intrucat acestia sunt cei care detin banii, astfel ca, prin reducerea numarului acestora, s-ar imputina si traficantii", a declarat Simon Haggstrom, ofiter de politie suedez si un sustinator al modelului nordic. 

Potrivit lui Haggstrom, 99 din 100 de prostituate vor pretinde ca lucreaza independent, cand, de fapt, 80-90% dintre acestea sunt fortate sa-si vanda trupurile. 

"Traficul uman va poza intotdeauna sub forma prostitutiei voluntare, este modul in care functioneaza aceasta lume. Este vorba despre crearea unei iluzii", a mai adaugat ofiterul. 

Haggstron sustine ca prostitutia este incredibil de profitabila in domeniul crimei organizate, insa singurii "scaldati in sampanie" sunt proxenetii si traficantii. 

Examinand probe pentru a dovedi ca majoritatea acestor femei sunt victime, Haggstrom a constatat ca acestea provin din zone sarace.  

"In legatura cu prostitutia, iar eu chiar vorbesc despre prostitutia legala, noi trebuie sa intelegem ca o majoritate a femeilor provin din Romania, Bulgaria, Nigeria si asa mai departe. Ele nu au de ales - este crima organizata", a mai spus ofiterul de politie. 

Haggstrom este de parere ca Uniunea Europeana ar trebui sa faca mult mai mult pentru a  combate aceasta epidemie, mai ales in tarile in care prostitutia este legala, cum ar fi Tarile de Jos. 

"Nu putem vorbi despre egalitate intre barbati si femei, pana cand nu vom inchide aceste bordeluri si nu vom incrimina cumpararea de sex. Uniunea Europeana are un drum lung de parcurs, pentru ca trebuie sa vorbim aceeasi limba cand vine vorba de aceasta tema", a incheiat acesta.


Citeste mai multe despre   






















8067 vizualizari

  • -3 (25 voturi)    
    Va rugam, mai putin marxism ! (Miercuri, 8 martie 2017, 23:28)

    Vlad-I [utilizator]

    Nu vreau sa aud de modelul leninis nordic.
    • +6 (20 voturi)    
      CORECT (Joi, 9 martie 2017, 1:07)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Doamne fereste sa ajungem sa avem nivelul lor de trai.

      Lasa ca stim noi mai bine, avem exemple mai bune de urmat decat prostii aia. Vai de mama lor.
      • -2 (4 voturi)    
        Vai de capul tau (Joi, 9 martie 2017, 12:54)

        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        Vai de mama lor ? Baietica, tu stii ce nivel de trai au nordicii ? Tu stii ce salarii au ? Tu stii cum sunt ingrijiti bolnavii acolo ? Crezi ca-i mananca viermii cum se mai intampla pe la noi ? Crezi ca umbla gandacii prin saloane ? Crezi ca oamenii mor cu zile din cauza cazurilor record de infectii intraspitalicesti ? Stii ce autostrazi au ? Stii ce sistem de educatie au ? Stii ce nivel de coruptie au ?

        Asta cu vai de mama lor seamana cu propaganda sovietica care denunta Occidentul corupt moral pana in maduva oaselor si proclama URSS drept raiul fericirii si al bunastarii.
    • -6 (22 voturi)    
      asta e model FEMINIST (Joi, 9 martie 2017, 1:10)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      'recunoasterea prostituatelor drept victime... obtinerea de ajutor pentru prostituate, in loc de inchisoare si urmarirea adevaratilor vinovati, cumparatorii. '

      adica nu femeile sunt vinovate ca se prostitueaza ci BARBATII ca le platesc. e clar, e de fapt o vrajeala feminista

      PS sigur ca sunt si femei abuzate si obligate sa se prostitueze dar ele sunt minoritate, majoritatea o fac de buna voie
      • +6 (10 voturi)    
        De unde stii? (Joi, 9 martie 2017, 8:41)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Afirmatia cu "majoritatea" pe ce se bazeaza. Pe informatii stiintifice din sondaje sociologice sau numai informatii din "familie"
      • +6 (10 voturi)    
        Asa (Joi, 9 martie 2017, 9:19)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        ai visat tu azi-noapte? Niste cifre, link-uri ceva?
      • +4 (6 voturi)    
        Feminismul nu are nimc de-a face (Joi, 9 martie 2017, 12:58)

        speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Pai tocmai ca nu o fac de bunavoie majoritatea. Cei care fac aceasta afirmatie se bazeaza pe statisticile politiei, statisticile judiciare, statisticile anchetelor sociale. Tu insa de bazezi pe prejudecati.
    • +4 (4 voturi)    
      Tu visezi ? (Joi, 9 martie 2017, 12:48)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Care marxism ? Nu este pomenit nici un marxism, nici un partid, nimic, deci care marxism ? Tu ai citit articolul ? AI inteles ceva din el ? Ma indoiesc, din moment ce ai dat raspunsul asta absurd.
  • -9 (23 voturi)    
    Fanatici de stânga (Miercuri, 8 martie 2017, 23:34)

    Nyk1 [utilizator]

    Care nu se deosebesc cu aproape nimic de frații lor islamiști. Deh, cine se aseamănă se adună, nu e de mirare că e plină Suedia de imigranți musulmani.
    • +7 (7 voturi)    
      Si mai ales nu e de mirare (Joi, 9 martie 2017, 8:43)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      nivelul de trai (in primele 5 din lume), nivelul extrem de redus al coruptiei si gradul inalt de civilizatie.
    • +3 (3 voturi)    
      Ai intrerupt tratamentul ? (Joi, 9 martie 2017, 13:00)

      speedy1 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ce legatura au stanga si musulmanii cu articolul de fata ? Bai, nene, de unde tot apareti cu replicile astea scoase din burta ?
  • +8 (10 voturi)    
    Prostituate (Joi, 9 martie 2017, 1:08)

    Iorgovan [utilizator]

    Mai sufletiste si mai onorabile decat multe asa-zise "doamne"...
  • +3 (3 voturi)    
    Gunoiul sub pres! (Joi, 9 martie 2017, 14:39)

    Alfabetix [utilizator]