Salariatii din Sanatate vor primi cresterea salariala completa in 2018;  ceilalti bugetari vor primi cresterile etapizat in patru ani. Dupa 2021, toate salariile bugetarilor vor fi actualizate cu rata inflatiei

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 8 martie 2017, 12:21 Actualitate | Esenţial

Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, a anuntat ca dupa terminarea discutiilor cu sindicatele va trimite proiectul legii salarizarii unitare la Parlament. Ea a mai spus ca maririle de salarii pentru bugetari se vor face etapizat, pana in 2021, singura excceptie fiind angajatii din sanatate, care vor primi cresterile totale din 2018.

"Am fost atenti sa nu iesim din anvelopa salariala (fondul total de salarii - n.red.) de 32 miliarde de lei pe cei patru ani, impreuna cu Ministerul Finantelor am facut calcul si ieseam la 31 miliarde de lei. Vom face un nou calcul dupa discutiile cu sindicatele", a mai spus Vasilescu miercuri, in debutul sedintei de guvern.

"Legea schimba foarte multe principii, nu mai e pe clase de salarizare, ci pe functii", a adaugat Lia Olguta Vasilescu, care a mai spus ca va exista un fond de premiere de 5% din anvelopa salariala la dispozitia fiecarui ordonator de credite, dar aceste premieri pot fi date doar in acord cu sindicatele.

De asemenea, ministrul Muncii a mai anuntat ca in fondurile alocate sporurilor (in cuantum de 30% din anvelopa salariala) trebuie sa intre obligatoriu voucherul de vacanta.

Lia Olguta Vasilescu a mai spus ca in proiectul legii salarizarii unice exista un capitol separat pentru indemnizatiile demnitarilor, primarilor si viceprimarilor. Salariile acestora se vor calcula in functie de salariul mediu pe economie: "la toti ceilalti bugetari se pleaca de la salariul de baza la care se adauga sporuri, dar demnitarii si primarii nu au dreptul la sporuri, de aceea calculul la ei se va face in functie de salariul mediu pe economie".

Olguta Vasilescu a mai spus ca dupa 2021, anul in care se va incheia implementarea legii salarizarii unice, salariile bugetarilor vor fi actualizate anual cu rata inflatiei.























14296 vizualizari

  • +25 (31 voturi)    
    Da cu bani in populatie, ce , dai de la tine ?!?! (Miercuri, 8 martie 2017, 12:24)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    LA MULTI ANI CU EXECUTARE SI TIE , FEI AROGANTO !!!

    Cu panselute langa zabrele !!!
    • +11 (13 voturi)    
      Bugetarul Dragnea - 1 MILION EURO (Miercuri, 8 martie 2017, 13:12)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      PSD-isti gen Dragnea au 1 MILION de euro in conturi din tranzactii cu terenuri, tot felul de afaceri dubioase dar se lauda ca le arunca si celor 1 milion de bugetari 100 RON in plus din banii tuturor


      un fel de: votati-ne, noi furma milioane de EURo dar va dam si voua niste firimituri! Asta e de fapt 'programul de guvernare' al PSD
    • +4 (4 voturi)    
      ciocanitoarea udi a dracului viu ce esti (Miercuri, 8 martie 2017, 16:50)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      ... si iti si place !!!
  • +5 (9 voturi)    
    in 2021cu rata inflatiei din 2017 (Miercuri, 8 martie 2017, 12:31)

    jackalphonse [utilizator]

    La ce bun? Profitul creste din salarii mici.
    • +8 (14 voturi)    
      Salariatii din sănătate (Miercuri, 8 martie 2017, 12:50)

      Mustata lui Dragnea [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

      VOR PRIMI din 2018, bujetarii VOR PRIMI până in 2021, după 2021 VOR PRIMI functie de rata inflatiei, in 2025 vom avea autostrăzi, in 2030 spitale, in 2035 invătământul va fi pus la punct iar in 2040 se va inventa teleportarea si vom vizita cu totii toate planetele apropiate.
      Sf-uri a la psd, via mulguta. Intre timp incasările la bujet sunt pe tobogan, firmele se inchid, Europa e in pragul imploziei s.a.m.d.
    • +4 (6 voturi)    
      inflita e ~2% ...vreo 10 RON crestere salariala (Miercuri, 8 martie 2017, 13:15)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      daca PSD reuseste sa pacaleasca cei 1 MILION DE BUGETARI sa-i voteze prin aceasta spaga electorala inca 4 ani inseamna ca mai trebuie sa suportam abuzurile PSD pana prin 2024
  • +15 (19 voturi)    
    pregatiri de lupta (Miercuri, 8 martie 2017, 12:35)

    grongobar [utilizator]

    Astea sunt pregatiri de lupta,se vrea mituirea populatiei pentr a accepta gratieri,dezincriminari si legi permisive pentru marii banditi.Urmatorul guvern non-PSD insa, va trebui fie sa accepte o inflatie gen anii '90,fie sa taie din salarii si sa fie infierat de haznalele de presa ale PSD.
    • +8 (14 voturi)    
      Cel mai prost guvern (Miercuri, 8 martie 2017, 12:59)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      Va fi cel care va scoate castanele pt astia. a la Boc

      Cel mai prost lucru pe care il opt face e sa repare ce strica astia
      E important ca electoratul astora sa invete lectia the hard way
      Daca invata ca PSD le da, si apoi vin niste fraieri tehnocrati care sunt rai si le taie lor veniturile...atunci e evident ca ne meritam soarta si cercul vicios va continua.

      Oricum nu imi fac iluzii: intotdeauna se vor gasi niste tehnocrati fraieri care cred ca atunci va fi oportunitatea lor...Trist!
  • +7 (11 voturi)    
    gasca rosie de craiova (Miercuri, 8 martie 2017, 12:46)

    Cata79 [utilizator]

    ...
  • +9 (13 voturi)    
    mda (Miercuri, 8 martie 2017, 13:05)

    SoulSearcher [utilizator]

    pana in 2021 ne mananca inflatia...

    iar pana atunci o paine va fi 10 lei

    deci puterea de cumparare va fi si mai mica decat este acum
  • +9 (9 voturi)    
    Cele mai mari inselatorii la adresa populatiei ... (Miercuri, 8 martie 2017, 13:21)

    TRABI [utilizator]

    Au spus ca peste 2-4 ani , pentru ca nu-i doare gura si stiu ca nu vor mai fi cu acest guvern pana atunci .
    Asa zisii reprezentanti ai sindicatelor , inca odata au mai facut o inmormantare a salariului minim , care acela este important si elimina orice pomana electorala si inechitate . Cei mai mari tradatori ai celor care muncesc si-i alimenteaza cu bani pe ei si pe politicieni , sa traiasca in puf , sa-si faca pensii speciale si salarii mult mai mari . Isi bat joc de tara si de oamenii onesti . Sper ca va veni cat de curand vremea darii de seama .
  • +1 (3 voturi)    
    Vor fi aliniate la inflație (Miercuri, 8 martie 2017, 13:42)

    mr_mojo [utilizator]

    Doar ca la inflația de acum, nu de atunci...
  • +4 (6 voturi)    
    cred ca se vede si de pe Luna, (Miercuri, 8 martie 2017, 13:47)

    Stapanu [utilizator]

    femeia asta e 1 monument de incompetenta/ get out !!!
  • +5 (7 voturi)    
    AHAAA...! (Miercuri, 8 martie 2017, 13:47)

    astronaut [utilizator]

    pana-n 2018 ''ori piere samaru'ori moare magaru''', psd-ul da din toate gurile , mai urmeaza gurile de canal sa se reverse , gasca de infractori ! SICTIR !
  • +5 (5 voturi)    
    Etapizat (Miercuri, 8 martie 2017, 14:02)

    RAFL [anonim]

    Unii vor primi când va fi euro 6 RON, după care o să mai vină o mărire la 7RON, încă una la 8 și tot așa până triplam toate salariile.
  • +4 (4 voturi)    
    "Legea schimba foarte multe principii"!! (Miercuri, 8 martie 2017, 14:37)

    deval [utilizator]

    Astea puteau fi enuntate ! Dar sunt secret !! Lui Boc ii vedeam si fundul in guvernare ! Stiam si variantele abandonate ! De la securistii astia nu aflam nimic din ce avem dreptul sa stim !! Care sunt principiile coana ? Dupa ce a plecat Plumb a zis ca a lasat la minister o lege buna, negociata si acceptata cu sindicatele.Ba chiar ca a lasat si banii necesari in sertar ! Acum cozile de topor (aceeasi) din sindicate merg cica la negocieri fara sa stie principii, fara textul legii !! Ce discuta acolo ????
  • -4 (4 voturi)    
    despre bugetari (Miercuri, 8 martie 2017, 17:13)

    vasilica_costica [utilizator]

    bai astia care comentati contra aici, ia sa traiti voi cu salariu minim pe economie sa vedem cum este? adica cu 1000 lei pe luna. intretinerea la o garsoniera este de 220 de lei cablu internet si curent inca 100 lei transport inca 150 lei total 470 lei de restu sa mananci si sa te duci la cluburi, ajung ? desteptilor. sunt asistente care cistiga 1000 lei pe luna si fac 2 ture ca nu vine nimeni la banii astia prin spitale, sunt ,edici care pleaca la corporatii sau afara ca sunt salarii mari. ca astia sunt bugetarii, asistente, infirmiere, medici, profesori, astia sunt multi, ia sa te duci la spital si sa iti spuna doctorul ca e ora 4 s-a terminat programul si el pleaca acasa, iar tu cu mina rupta ori te duci la private la pret mare ori vi miine, daca iti convine, daca nu te duci afara in vest ca ai bani si asigurare, nu am vrut noi o tara ca afara ? inclusiv cu salarii ca afara ca preturi ca afara avem deja. asta va doresc sa traiti 6 luni cu salariul unei asistente medicale de spital de provincie, si dupa sa cometati aici.
    • +2 (2 voturi)    
      Pai.. (Miercuri, 8 martie 2017, 19:41)

      cetatean_cu_drept_de_vot [utilizator] i-a raspuns lui vasilica_costica

      Daca ati tot votat PSD din 90 pana azi la asta s-a ajuns. Ati contribuit din plin la crearea acestui sistem neperformant si in primul rand corupt.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Vineri, 10 martie 2017, 9:32)

    VioP [utilizator]

    Priviti si va minunati,

    uite cine imparte bani