Alina Petrescu, moderator la Antena 3, a fost numita purtator de cuvant al Guvernului

de CP     HotNews.ro
Luni, 6 martie 2017, 17:32 Actualitate | Esenţial

Alina Petrescu
Foto: Antena 3
Premierul Sorin Grindeanu a numit-o luni pe Alina Petrescu in functia de consilier de stat, purtator de cuvant al Guvernului, potrivit unui comunicat de presa al Guvernului. Alina Petrescu a fost pana in urma cu cateva zile moderatorul emisiunii "Esential" de la Antena 3.

"Imi doresc foarte mult ca transparenta si comunicarea in timp real sa fie doua atribute principale ale Cabinetului pe care il conduc. Este responsabilitatea noastra ca oamenii sa fie informati corect despre masurile care, de cele mai multe ori, au impact direct asupra vietii lor. Am incredere ca Alina va sti sa explice deciziile Guvernului si sa faca inteleasa activitatea echipei guvernamentale", a declarat Sorin Grindeanu.

Potrivit Guvernului, "Alina Petrescu are o experienta in presa de aproape 15 ani, debutand la TVR International, lucrand apoi aproape doi ani in redactia EuroNews. Cea mai lunga perioada, peste 10 ani, si-a petrecut-o insa la Antena 3, unde a realizat mai multe emisiuni".

Pe 3 martie, Alina Petrescu a anuntat ca s-a hotarat sa iasa din presa. "M-am hotarat ca e timpul sa fac altceva, inca nu mi-e foarte clar ce. Dar nu mai vreau in presa, asa ca rog anumiti sefi de la Romania TV sa inceteze presiunile in acest sens!!!! :-)))) (glumesc, desigur, nu va mai incretiti!!!) Sa ne fie bine tuturor, oriunde am merge si orice am face. Multumesc pentru cei 10 ani!", a scris Alina Petrescu pe Facebook, anuntand ca renunta la presa, dupa 10 ani petrecuti la Antena 3.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

12924 vizualizari

  • +17 (25 voturi)    
    Comedie (Luni, 6 martie 2017, 17:35)

    mitg [utilizator]

    Acum sa vezi cum declaratiile Guvernului vor fi de genul "o felicitam pe Luluta/Basescu/Soros penteu c-a distrus tara".
    • +12 (18 voturi)    
      Alina Petrecu era purtatoarea de cuvant a PSD (Luni, 6 martie 2017, 18:00)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Alina Petrecu a fost cativa ani purtatoarea de cuvant a PSD, o slujitoare a PSD la Antena 3....acum au promovat-o
  • +24 (32 voturi)    
    Na, ca sucursala Latrina 3 A Deschis (Luni, 6 martie 2017, 17:36)

    un domn [utilizator]

    Oficial Vespasiana in Piata Victoriei !
    • +7 (13 voturi)    
      Infiltrati (Luni, 6 martie 2017, 17:59)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Așa sunt astia - infiltrati , dupa pildele Scuristului Voivulescia în solda caruia sunt.
    • +9 (13 voturi)    
      Slab. Mai potrivit era un barbat, Dana Grecu..... (Luni, 6 martie 2017, 18:43)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Se potrivea mai bine cu guvernul Romaniei de acum.
      • +3 (5 voturi)    
        ai dreptate spicy Greaca de Arges (Luni, 6 martie 2017, 19:38)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        la asta nu m am gandit, o fi avand neamuri la berevoiesti ? acolo unde sunt dosarele...nu jitanes...
  • +24 (34 voturi)    
    Yum yum, ce stiri delicioase azi. (Luni, 6 martie 2017, 17:48)

    dandra [utilizator]

    Mah copii, voi nu vedeti ca s-a incalzit afara si putem fi si mai multi in piata? :)
  • +8 (12 voturi)    
    Furtul nu se poate explica. (Luni, 6 martie 2017, 17:48)

    ouyang [utilizator]

    Dezincriminarea corupției nici atât. Nu mai vorbim de scăpatul inamicilor publici Dragnea, Tăriceanu și Grindeanu.
  • +6 (12 voturi)    
    Acoperitii din presa (Luni, 6 martie 2017, 17:51)

    Frank777 [utilizator]

    uite cine era....
  • +3 (13 voturi)    
    Rade ca proasta in targ (Luni, 6 martie 2017, 17:54)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Eu cred ca de la A3 a dat-o afara masculul Alfa al haitei de acolo pentru ca nu avea suficienta pricepere sa manipuleze asa cum cere el si mai ales pentru ca radea tot timpul ca proasta in targ.
    Imi bazez aceasta afirmatie si pe faptul ca in urma excluderii ei de la A3 cel care face emisiunea "Punctul de intalnire" s-a speriat atat de tare incat a devenit mai agresiv decat oricare din haita in propagarea nationalismului natang.
  • +8 (14 voturi)    
    Nu ne mira (Luni, 6 martie 2017, 17:57)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    căci si guvernul e tot unul de A3 (borfasi, impostori, demagogi, mâncători de mat.f).
  • +7 (13 voturi)    
    nene grindeanuuuu! ,,,,ia-i si pe ceilalti , (Luni, 6 martie 2017, 17:58)

    nicknolteanu [utilizator]

    -pe badea sa faca cafeaua , pe ciuvica sa te spele pe dinti ,pe gadea sa-l iei duhovnic, pe grecu sa te scoale dimineata ,pe tudor,lustragiu , pe ursu sa faca pe ursu , dar lu`asta din urma sa-i pui peruca ,asta pt ca ursii nu sunt cheliosi, iar restul la bucatarie.
  • -1 (5 voturi)    
    Poza (Luni, 6 martie 2017, 17:59)

    Niggerson [utilizator]

    Poza atasata articolului este bestiala, potrivita si spune multe !
  • +2 (6 voturi)    
    bun, a3 are redactie la guvern (Luni, 6 martie 2017, 18:08)

    Goya [utilizator]

    numai ca, din deformatie "profesionala", sa nu-i ia doamna la intrebari pe jurnalisti
  • +3 (11 voturi)    
    doar imagini (Luni, 6 martie 2017, 18:15)

    CosminGeorge [anonim]

    ati gasit cu duduia asta?eu v-as putea livra continut video de zeci de ore ca sa demonstrez cum manipuleaza,dezinformeaza,minte,foloseste invective,mistouri ieftine, aceasta somitate a jurnalismului.
    E Mircea Badea in fusta,pe bune,au si facut emisiuni impreuna,ambii gandesc la fel,simt la fel..abereaza la fel.
  • -1 (9 voturi)    
    fapte, nu vorbe (Luni, 6 martie 2017, 18:34)

    cladob [utilizator]

    doar numirea in functie a unei persoane si enumerarea a ce trebuie sa faca, in cazul acesta transparenta si comunicare, nu inseamna ca asa va fi.

    De exemplu la Guvernulk actual nu se stie nici ordinea de zi. Vezi noaptea cu OUG 13 sau cei doi elefanti dinaintea vizitei in USA.

    Demonstrati prin transparentizarea tuturor actiunilor guvernului, prin fapte.. nu asa o functie ca vom face cavom drege si apoi se asterne praful. Chestiile importante vor fi tot pe sub masa..
  • -3 (9 voturi)    
    antena 3 (Luni, 6 martie 2017, 18:35)

    cladob [utilizator]

    platita din banii publici ..
  • +2 (8 voturi)    
    Acum vreo 3 zile se spunea: (Luni, 6 martie 2017, 18:53)

    ty [utilizator]

    Alina Petrescu părăseşte televiziunea pentru opţiuni în zona privată, cât şi în zona instituţiilor de stat, potrivit stiripesurse.ro.
    Chestia cu institutii de stat se adevereste dar care-i treaba cu zona privată? Te pomenesti ca pentru ei guvernul este o afacere privata . . . .
    • +2 (6 voturi)    
      Aici te inseli (Luni, 6 martie 2017, 19:57)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Fiind purtatoare de cuvant a guvernului trebuie sa manance mult rahat. Unde se poate gasi acest produs? In mod normal si in cantitati indestulatoare la privata din fundul curtii. Eu la asta cred ca s-a referit doamna in cauza.
  • +4 (8 voturi)    
    Incepe epoca la Guvern a lui "alta intrebare" ! (Luni, 6 martie 2017, 19:19)

    Susufler0 [utilizator]

    (Atunci cand intrebarea nu vine de la jurnalistii Latrinei 3) !

    PS. Sau apeland la o alta paradigma : spune-mi ce purtator de cuvant ai, ca sa-ti spun cine esti !
  • +5 (9 voturi)    
    Prompteru e la mare pret (Luni, 6 martie 2017, 19:25)

    Wanheda [utilizator]

    Dupa Fierea uite inca un exemplu ca nu it's trebuie mai multa scoala decat sa inveti a citi, de pe prompter...
  • -2 (2 voturi)    
    Monkey (Marţi, 7 martie 2017, 9:16)

    PolemiciRo [anonim]

    Pfiu da' URATA mai e!
  • -1 (1 vot)    
    Alina e recuperabila (Marţi, 7 martie 2017, 12:59)

    nedumeritul [utilizator]

    Alina a primit multe bile ngre aici.
    Tin minte ca la comunisti la sedinte trebuia sa aplaudam.Unii aplaudau entuziast, altii cu o figura de nepatruns si unii aveau o grimasa de zambet jenat. dar toti aplaudam.
    Ma uit rar la A3 dar am vazut la Alina acel zambet jenat pe care nu si-l putea controla intotdeauna.
    De aceea eu ii dau o mica biluta alba si ii doresc daca va ramane vreodata somera sa nu se intoarca la A3.
    O consider recuperabila