Traian Basescu s-a contrazis pe Facebook pe tema numarului de membri ai formatiei ABBA: Eu am baut doar apa, dar tu?

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 martie 2017, 12:18 Actualitate | Esenţial

Traian Basescu
Foto: Agerpres
Fostul presedinte Traian Basescu a povestit pe Facebook ca a urmarit duminica un concert al formatiei ABBA, apreciind cum suedezii ei au stiut sa se retraga atunci cand au simtit ca nu pot oferi mai mult, si a comentat ca are respect pentru cei sase membri ai formatiei. Dupa ce utilizatorii i-au atras atentia ca ABBA e formata din doar patru membri, Basescu le-a raspuns pe Facebook, ironizandu-i si insistand ca, de fapt, sunt sase, potrivit news.ro.

"Ieri seara, in pauza de o ora rezervata desemnarii castigatorului Eurovision Romania, TVR, extrem de inspirat, a difuzat timp de aproape o ora un concert ABBA. A fost o intoarcere in timp care mi-a umplut sufletul de bucurie. (...) Acum am primit si raspunsul la intrebarea ᅡde ce nu au mai vrut niciodata sa cante impreunaᅡ dupa ce au anuntat ca formatia si-a incetat activitatea. Au dat toata frumusetea sufletelor lor in cei aproape 10 ani de creatie la varf. Au ᅡarsᅡ in 10 ani cat noi toti intr-o viata", scrie Basescu.

Fostul presedinte spune ca, daca ar fi incercat sa mai cante impreuna, "nu aveau ce sa ne mai dea in plus", iar astfel, ca mari artisti "n-au vrut sa-si insele publicul".

"Ii si respect enorm ca artisti, ca oameni, pentru ca au stiut cand sa se opreasca. Nu mai aveau nimic de dat lumii. Dadusera tot si au plecat.
Cei sase suedezi de la ABBA ne-au dat tuturor o lectie de viata", a mai scris liderul PMP.

La aceasta postare au comentat mai multi utilizatori, care i-au atras atentia lui Traian Basescu asupra faptului ca ABBA avea doar patru membri. "Benny Andersson, Bjorn Ulvaeus, Anni-Frid Lyngstad, Agnetha Faltskog...erau cam patru", scrie un utilizator, primind raspuns de la fostul presedinte ca a facut calculul pe instrumente: "N-am sa tii spun pe nume ca te incurc, dar tii dau pe atributiuni: chitara solo, chitara bas, tobe, pian si doua soliste. Ce zici, fac sase?".

Basescu a mai raspuns si altor utlizatori care au facut comentarii similare. Dupa ce un utilizator a spus ca au fost doar 4 membri si a comentat ca "dezinformarea este mama inculturii", Basescu i-a spus: "Silvica dragule, eu am baut doar apa, dar tu?". Catre un utilizator care a intrebat de ce sase, si nu patru, Basescu a spus ca "atatia i-au iesit lui la socoteala".

In final, Basescu a editat postarea initiala, scriind, dupa "cei sase suedezi", o paranta: "4+2", fara insa sa precizeze care sunt ceilalti doi la care s-a referit.


Citeste mai multe despre   






















13997 vizualizari

  • +32 (38 voturi)    
    Atitudine de politician (Luni, 6 martie 2017, 12:24)

    banel [utilizator]

    Realitatea e ceea ce va spunem noi, nu ceea ce vedeti voi.
  • +24 (30 voturi)    
    Apa (Luni, 6 martie 2017, 12:28)

    micul_licurici [utilizator]

    Nea' Traiane verifica apa aia de o bei,nu de alta da e posibil sa te pacalesti, votca are aceasi culoare ca apa. Eu daca beau un 50 de votca ma fac praf da matale cred ca incepi sa simti ceva dupa o sticla incolo :)
    • -5 (13 voturi)    
      Apa de foc (Luni, 6 martie 2017, 13:21)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      Omul "a consumat" apa zice.Si vedea 6 ABBA in loc de 4.Si se contrazicea tare de tot si argumentat.va inchipuiti cate de astea a facut cand "era el presedinte".De aia arata tara asta asa cum arata.Din cauza lui Basescu si gastii lui de PDListi si PNListi care au furat ca efect al legilor "de restituire" date pentru bandele securiste si peceriste.
  • +26 (28 voturi)    
    Rutger Gunnarsson + Ola Brunkert (Luni, 6 martie 2017, 12:32)

    Harald [utilizator]

    Nu apăreau pe afișele cu Abba și nu făceau în mod oficial parte din grup, dar cântau împreună cu Abba și mergeau în turnee cu Abba.

    Ola Brunkert era bateristul, iar Gunnarson era la chitară bas, dar își păstra totuși independența, a mai cântat și cu Celine Dion sau Elton John.

    În rezumat, Băsescu exagerează. Cei doi erau colaboratori, nu membrii ai grupului.
    • +10 (14 voturi)    
      un singur "i" la "membri" (Luni, 6 martie 2017, 12:47)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      ”casă” n-avem vorbe :)
  • +29 (37 voturi)    
    Era doar un test (Luni, 6 martie 2017, 12:34)

    sile [anonim]

    Toata lumea stie ca ABBA a fost un trio compus din 12 membri.
    • -1 (1 vot)    
      De fapt (Luni, 6 martie 2017, 20:58)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui sile

      erau 5 soliste, dacă le punem la socoteală și pe cele de la Trio Expres.
  • +10 (26 voturi)    
    cind esti sub acoperire sti mai multe (Luni, 6 martie 2017, 12:35)

    anvers [anonim]

    se pare ca aia din oficina de la Anvers ii stiau si pe cei doi 'acoperiti' de la ABBA.
  • +15 (21 voturi)    
    Pe doi dintre ei i-a vazut dublu. (Luni, 6 martie 2017, 12:39)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    2x2=4
    Pe ceilalti doi i-a vazut simplu.
    2x1=2
    Cu totii sunt sase.
    4+2=6
    Ce este asa greu de inteles?
  • -5 (15 voturi)    
    Nu este anchtat pe tema retrocedarilor (Luni, 6 martie 2017, 12:44)

    jackalphonse [utilizator]

    Desi cei mai apropiati colaboratori ai lui au dosare penale pe aceasta tema intr-o perioada in care tinea strans "serviciile" in maini. Desi stia si ce apa beau pesedistii, se pare ca nu stia prea multe de ilegalitatile din familie si apropiati.

    Prin urmare, isi perimite sa faca mistocareli. Zice-se ca este liber si nestrasat. Nu-i asa?
  • +2 (14 voturi)    
    Eu cred ca Traienel stia ca ..... (Luni, 6 martie 2017, 12:45)

    gigiN [anonim]

    ...din ABBA faceau parte si Udrea si Cocos !!!
  • -7 (21 voturi)    
    incredibil (Luni, 6 martie 2017, 12:46)

    bobyrou [utilizator]

    echipa haznaua 3 sa mutat la hotznews.
  • +7 (15 voturi)    
    E ca podul lu Tariceanu (Luni, 6 martie 2017, 12:52)

    fghr [utilizator]

    Numai ala mai zicea ca i pe un pod cand de fapt era pe alt rau :))

    Acu nu i bai , ca se aseamana foarte mult Tariceanu cu Basescu de vreo 6 luni incoace...

    Plus ca duminica fiind , domn Presedinte servise ceva..
  • +4 (4 voturi)    
    sit oficial (Luni, 6 martie 2017, 13:04)

    igorashu [anonim]

    http://www.abbasite.com/people/
  • +3 (13 voturi)    
    Fiecare pasare pre limba ei piere (Luni, 6 martie 2017, 13:07)

    gecko [anonim]

    Trebuie doar sa ai rabdare (daca se mai indoia cineva ca individul a luat-o pe aratura).
  • +2 (10 voturi)    
    lasa-ne (Luni, 6 martie 2017, 13:33)

    sov [anonim]

    Ramane ideea de baza, s-au retras la timp. Sa inteleg ca se retrage si Base?
  • -1 (5 voturi)    
    Daca-i musai, cu placere (Luni, 6 martie 2017, 13:44)

    Baba Abba [anonim]

    Daca zice presedintele, fie el si ex, apoi atunci musai ca-s sase !!
    Probabil cam tot asa a calculat si taierile de pensii si salarii ,dar cu semn "minus".
    Oricum, nu-i problema,pen'ca Olgutza le dubleaza, cica !.
    Are ea o formula magica, ceva pe baza de praz si zaibar, si ...hopa...gata, tot :bujetaru" romanesc va castiga aprox. 2000 de oiro.
    Nu-i misto in Romania ??
  • +2 (4 voturi)    
    ABBA (Luni, 6 martie 2017, 14:14)

    terentius [utilizator]

    Comentariile uita esentialul. Base s-a uitat in pauza de la Eurovision, cand TVR a transmis trupa ARRIVAL, care aducea un omagiu trupei ABBA, fara a fi ei. De altfel, nici nu semanau si nici din punct de vedere al gabaritului nu se prea pupau.
  • +4 (8 voturi)    
    Colac peste pupaza (Luni, 6 martie 2017, 14:20)

    R [anonim]

    In plus, ortografia:
    "N-am sa tii spun pe nume ", "dar tii dau pe atributiuni".

    De mojicia de bodega si "batutul pe burta" cu cei care au comentat, n-are rost sa mai vorbim: "Ce zici, fac sase?", "Silvica dragule, eu am baut doar apa, dar tu?".

    Stilul este omul. Iar conducatorii nostri sunt oglinda noastra (a majoritatii dintre noi), oricat de neplacut este sa auzi asta. Macar din punctul asta de vedere cred ca am evoluat putin intre timp.
    • 0 (0 voturi)    
      Ti-i (Luni, 6 martie 2017, 18:20)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui R

      Da, si pe mine m-a deranjat varianta "tii" -si inca de doua ori! - mult mai mult decit i dilema legata de citi membri avea formatia.
      Dar nu stiu de ce ne-am astepta ca politicienii sa scrie corect gramatical.
      Doamne-ti multumesc ca doar auzim ce spun de-alde Dragnea, Tariceanu, Olguta, Iordache, nu avem si sansa sa le vedem perlele gindirii si in scris. Doar daca am avea curiozitatea bolnava sa ii urmarim pe facebook, ceea ce prefer sa ma abtin sa o fac.
    • 0 (0 voturi)    
      Imi amintește (Luni, 6 martie 2017, 21:02)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui R

      de „scufundaseu”.
  • -1 (9 voturi)    
    Interesant! (Luni, 6 martie 2017, 14:28)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Cu exceptia lui Harald toata lumea posteaza, in veselie, fara sa stie nimic despre subiect (ABBA) numai dupa cum se raporteaza la personaj (Basescu). Cam asa e in Romania, nimeni nu citeste stirea si nu intelege fondul problemei dar toti sunt foarte vocali referitor la personajele implicate. Basescu are aproape dreptate, cred fara sa stie, dar modul cum raspunde il face sa-si merite comentariile acide despre creier imbibat de alcool/ senilitate/ anchete penale/ etc. Si sa nu spuna cineva ca degeaba ne plangem de politicieni - ei sunt creatia / rebuturile noastre :-)))
  • +6 (8 voturi)    
    Incredibil de simplu (Luni, 6 martie 2017, 14:40)

    Adi [anonim]

    De un lucru extrem de simplu vad ca nu tine cont nimeni. De numele formatiei ABBA. Reprezinta doar initialele membrilor formatiei si nimic altceva. Deci cati sunt ?
    • +3 (3 voturi)    
      si mai simplu.... (Luni, 6 martie 2017, 20:35)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui Adi

      asculta un album ABBA si intreaba-te cine este basistul pe care il auzi...
    • +2 (2 voturi)    
      Nu știu, zău. (Luni, 6 martie 2017, 21:05)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Adi

      pentru unii pare a fi o ecuație. Habar n-am ce grad are ( ecuația), dar poate că sunt minim 4 necunoscute.
    • +1 (1 vot)    
      Asa e, incredibil... (Marţi, 7 martie 2017, 8:48)

      FlorinG [utilizator] i-a raspuns lui Adi

      Si Boney M avea doar 4 membri, aia pe care ii vedeai pe scena, acompaniamentul era de la sine inteles, venea de la sf. Duh ! La ABBA aproape la fel, toate piesele erau cintate doar la pian si chitara armonie, restul instrumentelor era doar in capul nostru, ni se parea ca auzim tobe, clape electronice si alte instrumente. Nici nu era posibil, doar ABBA era compusa doar din cei 4 componenti vizibili. Ce sa mai vorbim de BEE GEES, care erau doar trei, toti vocalisti, la care partea instrumentala era tot din cer venita...
  • 0 (0 voturi)