Associated Press: Romanii marsaluiesc impotriva coruptiei si promit o noua era in politica

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 5 martie 2017, 22:22 Actualitate | Esenţial

Mii de protestatari au marsaluit prin Bucuresti in semn de sustinere a autoritatii anticoruptie (DNA) si au cerut ca politicul sa nu se amestece in institutiile statului, scrie Associates Press, adaugand ca acesta este ultimul dintr-o serie de mitinguri antiguvernamentale care au avut loc in ultimele saptamani in Romania, potrivit News.ro. Protestatarii s-au angajat sa aduca o noua era in politica Romaniei, mai scriu jurnalistii straini.

Protestatarii au fluierat si au agitat steagurile Romaniei si Statelor Unite in timp ce se adunau, duminica seara, in Piata Victoriei, unde se afla sediul Guvernului, dupa care au plecat in mars catre Parlament.

Ei au strigat "Romania, trezeste-te!" si "Vrem justitie, nu coruptie!".

Proteste in masa au fost declansate de un decret guvernamental, acum anulat, care viza dezincriminarea anumitor forme de abateri in conduita oficialilor.

Cu toate acestea, Guvernul de centru-stanga intentioneaza sa prezinte aceasta masura in Parlament, sub forma unui proiect de lege.

Protestatarii s-au angajat sa aduca o noua era in politica Romaniei.

  • Romania, citata la mitingul impotriva lui Fillon

"In Romania, oamenii erau in strada impotriva coruptiei. La noi, ei defileaza ca sa-l apere pe Fillon", a declarat pentru Le Parisien Jacques, un director comercial pro-Hamon (PS), unul dintre cele 1.000 de persoane care participat duminica la o contramanifestatie in Piata Republicii, la Paris, in paralel cu mitingul pro-Fillon din Piata Trocadero.

Esesistul Raphael Glucksman, unul dintre coordonatorii evenimentului, a deplans aceasta "intarziere a Frantei".

"Trebuie sa ne hotaram daca vrem o republica bananiera sau un stat de drept".

Gerard, un alegator al lui Melenchon, s-a declarat dezamagit de prezenta la acest protest fata de coruptie de la Paris. "Cand vedem ca asta nu-i face pe oameni sa se miste, inseamna ca in Franta exista o anumita permisivitate".























4052 vizualizari

  • -16 (22 voturi)    
    bla bla (Duminică, 5 martie 2017, 23:18)

    .vasile [utilizator]

    O noua era, sigur... cu aceleasi personaje cu o strategie mai performanta de furat si cu mecanismele de diseminare a informatiei sub control.
  • +13 (17 voturi)    
    Francezii si alchimia protestelor romanesti (Luni, 6 martie 2017, 1:08)

    Susufler0 [utilizator]

    anticoruptie !

    Parizienii au iesit in strada sa-l apere pe coruptul Fillon !

    Urmarea ? Fillon nu se retrage din cursa !

    PS. Da, e vorba de Franta nu de Insulele Capului Verde ori de Burkina Faso !
    • +4 (4 voturi)    
      apatia frantzuzeasca POATE este data (Luni, 6 martie 2017, 9:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      de starea post atacurile "snack bar" din Paris; Putin se infiripa in mintea francezilor intr un mod foarte fin : a terminat Catedrala Manturii Neamului URSS-cu opeiala de rigoare, a cumparat de la boutique pe Marina a lu Pen, Fillon este suspect de simpatic Cracanatului...practice Franta este sub ocupatia URSS de minim 2 ani...coruptia la ei..a ajuns o chestiune..pe ultimul loc..pana cand se vor trezi...mai dureaza
      • +2 (2 voturi)    
        COMPLETARE (Luni, 6 martie 2017, 11:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        s a trezit si hollande ...http://www.hotnews.ro/stiri-international-21646197-francois-hollande-rusia-foloseste-toate-mijloacele-pentru-influenta-opinia-publica-uneori-folosind-procedeele-urss-pretinzand-apara-crestinatatea-islam.htm
        • +2 (2 voturi)    
          Asta e precum Milica al nostru ! (Luni, 6 martie 2017, 15:25)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Un mandat i-a fost suficient sa-i aduca la putere pe cei rai !
  • -5 (7 voturi)    
    Romanii ies in strada pentru o noua era, (Luni, 6 martie 2017, 9:21)

    xrogo [utilizator]

    era DNA-lui si SRI-lui,astia o sa ne conduca in mod democratic,ce Parlament,ce partide politice,vrem ascultarea tuturor si ridicare cu catuse dimineata pe racoare,vorba cantecului!
    • +3 (5 voturi)    
      Nush cum e in rusa (Luni, 6 martie 2017, 10:33)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Dar in romana, dupa virgula urmeaza pauza intr-o propozitie. Te repeti in greseli si uite asa te dai de gol, postace.
    • +3 (3 voturi)    
      mircica, breh, mamicutza profa de romana (Luni, 6 martie 2017, 11:02)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      sau rusa ?
  • -4 (6 voturi)    
    steagurile Romaniei si Statelor Unite. Ha? (Luni, 6 martie 2017, 9:52)

    jackalphonse [utilizator]

    De ce SUA? Sunt cateva exemple buna de, sa zicem, "rele practici" in ceea ce priveste implicarea antreprenorilor americani mari in economia romaneasca.
    • +1 (3 voturi)    
      si de implicarea (Luni, 6 martie 2017, 12:28)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      antreprenorilor rusi nu zici nimic?!... de ex, hai sa vb de Lukoil. Mai bine lasa, nu merita, stim cu totii ca rusia are doar intentii "bune", nu-i asa?

      Uite cum facem: cand va mai scoate Partidul Ciuma Rosie la pascut, vino cu steagul mamei Rusia.
      • -2 (4 voturi)    
        Bada. Si rusii, dar steagurile sunt americane (Luni, 6 martie 2017, 12:36)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

        Si, sincer, eu vreau dreptate, nu partizanate si favoritisme.
        • +1 (3 voturi)    
          PS. Eu nu am vazut steaguri SUA la proteste (Luni, 6 martie 2017, 12:47)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Mi se pare a fi o "stire falsa".
  • +4 (6 voturi)    
    Europa cu 2 viteze (Luni, 6 martie 2017, 10:24)

    eu sunt [utilizator]

    Cea cu viteaza galopanta (Euro1) - plina de nationalism, coruptie si extremism populist ieftin
    Cea cu viteza mica (Euro2) - in care oamenii mai spera si sprijina lupta anti copruptie... in care nationalismul inca nu a prins la fel de mult si in care omul de rand spera la o viata ca in Euro1

    Ciudata perioada mai traim.. cu siguranta vremurile sunt si vor fi interesante... Partea proasta e ca aceste vremuri vin peste noi, vrem nu vrem