Presedintele Consiliului Fiscal:  Inca traim cu iluzia ca avem o forta de munca foarte bine calificata / Nu numai ca nu mai este la fel de bine calificata, dar e si mai scumpa

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 5 martie 2017, 15:13 Actualitate | Esenţial

Ideea ca Romania are forta de munca calificata a devenit o iluzie, intrucat resursa umana este din ce in ce mai slab pregatita, lucru care se observa si la calitatea studentilor, iar pe de alta parte a devenit tot mai scumpa, a declarat presedintele Consiliului Fiscal, Ionut Dumitru, potrivit News.ro.

El afirma ca una dintre problemele cu care se confrunta tot mai des antreprenorii in ultima perioada este legata de forta de munca.

"Forta de munca calificata - inca traim cu iluzia ca avem o forta de munca foarte bine calificata - este doar o iluzie. Va spun asta si din calitate de profesor si vad calitatea studentilor in fiecare an, se deterioreaza. Este o certitudine lucrul acesta", a declarat Dumitru, intr-o emisiune la Digi 24.

El a adaugat ca avantajul competitiv de a avea forta de munca calificata "nu prea mai tine".

"Mai mult decat atat, nu numai ca nu mai este la fel de bine calificata, dar e si mai scumpa", subliniaza presedintele Consiliului Fiscal.

Dumitru a atras atentia ca in anumite zone economice se intregistreaza un deficit major de forta de munca, in domenii precum IT, dar angajatorii au nevoie si de sudori sau tractoristi, pe care nu-i mai gasesc.

"Am avut discutii cu foarte multi antreprenori in ultimii doi-trei ani. Au spus 'noua nu trebuie oameni cu doua facultati, noi avem nevoie de sudori, avem nevoie de maistru, de strungari. Nu ii mai gasim'", a precizat presedintele Consiliului Fiscal.

In aproape toate specializarile, nivelul de pregatire este din ce in ce mai slab.

Marea problema a fortei de munca, pe langa faptul ca e din ce in ce mai putina, din diverse ratiuni, precum factorul demografic, emigratia, dar si inclinarea elevilor si studentilor, o reprezinta calitatea resursei umane, care e din ce in ce mai slaba.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

3137 vizualizari

  • -3 (9 voturi)    
    pai daca (Duminică, 5 martie 2017, 15:27)

    CosminGeorge [anonim]

    se casatoresc,copii si tot tacamul pana in 25,27 ani,de unde sa mai vrei calitate,doar cantitate,cei cu calitati merg in afara tarii,in tara raman doar amatorii.
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Duminică, 5 martie 2017, 15:36)

    cartograful [utilizator]

    asta-mi aduce aminte de bancul ala cu baba care nu auzea si nu avea miros. Macar incepe cate unul sa recunoasca realitatea...acum ca incepe sa se repare auzul poate incepe sa se repare ceva si cu simtul olfactiv.
    • +8 (10 voturi)    
      Și în vest e cam la fel (Duminică, 5 martie 2017, 16:03)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Tinerii nu prea mai vor să învețe nimic practic, ideea lor despre muncă este să butoneze ceva pe calculator. Pare să fi apărut o generație de tineri care nu și-au demontat mașinuțele când erau mici, au crescut probabil doar cu desene animate.

      Românii și polonezii îi lasă pe englezi cu gura căscată când se dovedește la câte se pricep, dar din păcate pentru România și Polonia, cei care se pricep sunt tocmai cei care pleacă din țările lor, ca să suplinească nepriceperea celor din țările de adopție.
      • +7 (7 voturi)    
        :) (Duminică, 5 martie 2017, 16:34)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Bun exemplul cu masinutele ;)
  • -2 (2 voturi)    
    Tov.PCF (Duminică, 5 martie 2017, 16:32)

    MoemBius [utilizator]

    nu te a bagat nimeni ...de mult undeva?
    SAu trmimis ma rog
    Iti zic eu ....fa-te mic su du-te acasa
    Asa cum iti bati tu joc in mare ....generalizand asa fac si eu cu tine

    Bagate-as undeva de rahat
    Pentru tine cetatenii romani sint doar statistici?
    Cum poti sa i pui pe toti in aceeasi ....fasole?
    ne cunosti pe toti in parte si stii ca nu eritam banii pe care ii castigam?
    Eu personal Presupun ca doar TU ai putea fi incadrat acolo de vreme ce stii tu ca ....nu meritam banii aia ....sau tu faci exceptie?
    Stau si ma gandesc daca o sa mai trebuiasca sa ti cumperi cumva un frigider 2 ca nu cred ca ai unde sa mai pui .....cadourile primite
    • -1 (1 vot)    
      @moembius (Luni, 6 martie 2017, 10:02)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Stimabile dupa modul agramat si agresiv in care te exprimi sigur nu iti meriti banii pe care ii castigi !!
    • -1 (1 vot)    
      Aceast comentariu este.... (Luni, 6 martie 2017, 10:29)

      Petru-DoruCiuca [anonim] i-a raspuns lui MoemBius

      Dovada Suprema -:)), ca articolul este plin de adevar.
      MoemBius este "superba incoerenta a lipsei de educatie". A trecut prin scoala ca gasca prin apa, iar rezultatul se vede in calitatea comentariului sau!
      QED!
      • 0 (0 voturi)    
        amice (Marţi, 7 martie 2017, 7:00)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Petru-DoruCiuca

        demonstratii sa faci matale la ariitmetica
        ai fost vreodata nervos?
      • 0 (0 voturi)    
        un singur cuvant am pentru (Marţi, 7 martie 2017, 7:01)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui Petru-DoruCiuca

        gramatzii ca tine
        SIKTIR
    • 0 (2 voturi)    
      exemplu tipic de generatia noua (Luni, 6 martie 2017, 11:57)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      agramat, agresiv, convins de propria valoare fara a sti exact de ce... si cam atit. Si cind il intrebi ce stie sa faca concret, ridica din umeri.
      • 0 (0 voturi)    
        cam citi ani imi dai asa (Marţi, 7 martie 2017, 22:33)

        MoemBius [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        daca nu sint f indiscret?
        ma bucur ca ma faci asa cum nu sint
        si ma bucur ca am onoarea sa cunosc pe cineva asa bun cum zici tu
        agresiv?
        de unde ai tras concluzia aia?
        ai fost vreodata nervos cind te face un fistecine ca nenea ala de la CF ....ca nu ti meriti banii?
        cam de citi ani presupui tu ca lucrez eu?
        ca am o vaga idee ca am vechime in campul muncii cam de aceeasi valoare cu anii tai toti.
        Si apropos sa stii ca de vreo 27 de ani incoace nu lucrez sub nici o forma la ...stat. si in nici un caz acolo unde crezi tu adica ...in Romania
        ma bucur sa am onoarea sa cunosc o persoana atat de admirabila ca tine.
        Intamplator cred ca e chiar invers decat asa cum zici tu
        da zii ...ca zici bine
        ma abtin de la alte comentarii
        ma miram doar de unde stie tov Presedinte CF cum anume muncesc toti romanii si de unde stie daca isi merita toti banii ...sau nu.
        de aia eram suparat
        sanatate maxima
  • +1 (3 voturi)    
    forta de munca (Duminică, 5 martie 2017, 17:24)

    Vian [utilizator]

    Invatamantul la noi nu are nicio legatura cu realiatatea economico sociala. Scoatem pe banda rulanta oameni cu diplome si atat.......E nevoie de o reforma radicala in sistemul de invatamant.........O adevarata piata a fortei de munca fara imigranti nu exista.......nicaieri in lume!
  • +1 (1 vot)    
    mda (Luni, 6 martie 2017, 9:54)

    adrian_rolland [utilizator]

    Deci, domnul profesor spune ca studentii sunt slab pregatiti, dar, cine draq ii pregateste, nu tot profesori ca dinsul ???

    Poate vrea sa spuna si ca profesorii sunt slab pregatiti si ca in orice scoala mai acatarii din vest ar fi fost concediati dupa primul semestru...
    • +2 (2 voturi)    
      e mai complicat (Luni, 6 martie 2017, 12:01)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui adrian_rolland

      Tot sistemul e putred, de la clasa1. La facutate te trezesti cu loaze care nu stiu teorema lui pitagora sau alte notiuni din astea de baza. Daca ii pici pe toti, iti desfiintiezi practic postul, asha ca inchizi ochii si-i treci.

      Pina nu se avalueaza serios elevul incepind cu clasa 1 si pina nu se desface contractul de munca la profesorii care dau note de trecere fara acoperire, nu se va intimpla nimic bun.

      Asta trebuie facut inainte de orice discutie despre curicula, despre programa invechita, despre volumul ridicol de mare de materie, teme, etc.