Proiect de lege: Nu este conflict de interese daca parlamentarii angajeaza persoane cu care s-au aflat in raporturi de munca in ultimii cinci ani

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 5 martie 2017, 8:54 Actualitate | Esenţial

Senat
Foto: Agerpres
Patru deputati au depus, la Senat, o propunere legislativa pentru completarea Legii nr.96/2006 privind Statutul deputatilor si senatorilor care prevede ca nu constituie conflict de interese angajarea la biroul parlamentar a persoanelor cu care alesii s-au aflat in raporturi de munca in ultimii cinci ani, informeaza News.ro.

Mai exact, la articolul 32, dupa alineatul 12 se introduce un nou alineat care va avea urmatorul cuprins: "Prin derogare de la art. 301 din Legea nr. 286/2009 privind Codul penal, cu modificarile si completarile ulterioare, nu constituie conflict de interese angajarea la biroul parlamentar a persoanelor cu care senatorii sau deputatii s-au aflat in raporturi de munca in ultimii cinci ani".

Deputatii sustin, in expunerea de motive, ca propunerea legislativa a fost initiata "tinand cont de semnalarea unor neclaritati cu privire la posibilitatea interpretarii reangajarii personalului la cabinetele parlamentare ale deputatilor, in sensul existentei unui potential conflict de interese din perspectiva art. 301 din Cod penal".

Initiatorii mai precizeaza ca propunerea legislativa este in acord cu prevederile Legii nr. 24/2000 privind tehnica legislativa care impune instituirea de reguli "necesare, suficiente si posibile care sa conduca la o cat  mai mare stabilitate si eficienta legislativa".

Cei patru deputati care au depus propunerea legislativa sunt: Constantin Avram (ALDE), Marcel Ciolacu (PSD), Attila Korodi (UDMR) si Eugen Tomac (PMP).   

Potrivit articolului 301 din Codul Penal, "fapta functionarului public care, in exercitarea atributiilor de serviciu, a indeplinit un act ori a participat la luarea unei decizii prin care s-a obtinut, direct sau indirect, un folos patrimonial, pentru sine, pentru sotul sau, pentru o ruda ori pentru un afin pana la gradul II inclusiv sau pentru o alta persoana cu care s-a aflat in raporturi comerciale ori de munca in ultimii 5 ani sau din partea careia a beneficiat ori beneficiaza de foloase de orice natura, se pedepseste cu inchisoarea de la unu la 5 ani si interzicerea exercitarii dreptului de a ocupa o functie publica". 

Dispozitiile nu se aplica in cazul emiterii, aprobarii sau adoptarii actelor normative. CCR a decis insa ca sintagma "raporturi comerciale" este neconstitutionala.


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1441 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    E logic (Duminică, 5 martie 2017, 10:10)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pe cine să angajeze un parlamentar dacă nu pe cei cu care a șmenuit parai în ultimii 5 ani? Parlamentul e locul unde hotii dau legi pentru hoti si se voteaza in favoarea mafiei si clientelei de partid. Deci...
    • -7 (9 voturi)    
      Ce spui tu este aiurea (Duminică, 5 martie 2017, 10:48)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Tie ti se pare normal ca, dupa ce ai lucrat 4 ani intr-o locatie , sa fii obligat sa-ti cauti altceva de lucru pentru ca o lege facuta gresit iti interzice sa continui activitatea in acelasi loc ? Nu-i apar pe parlamentari dar unele chestii , facute tot de ei, sunt absurde.
      • +10 (12 voturi)    
        scapi esenta, da-i cu fumigene (Duminică, 5 martie 2017, 11:44)

        ValentinCarlan [anonim] i-a raspuns lui MasP

        Legea se refera la angajare!!!

        daca lucrezi intr-un loc, de ce ai fi obligat sa iti cauti de lucru sau re-angajat? Este pur si simplu vorba de noi posturi care se vor deschide artificial. Asa pentru cand vine un bo$$ care isi aduce soferul pe post de consilier sa fie parlit bugetul mai usor!

        Adica e liber la cumetrii, n-ai inteles! lumea a treia ne asteapta!
      • +7 (7 voturi)    
        Da (Duminică, 5 martie 2017, 12:10)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Parlamentarii fac multe lucruri absurde - legi date specia epntru clientelă sau care urmăresc să pună Justitia pe butuci ca sa poată mafia sa fure fara sa raspunda pentru jaf. Tot is i-au adus neveste, nepoti, cumetri etc. in cabinete - toti platiti cu bani grei de la buget. E singura lor preocupare constanta: să se imbuibe ei si familiile lor si sa isi trage legi speciale in acest scop. Când angajarile se vor face pe competenta si consursuri nemăsluite, pot angaja pe cine vor. Dar nu e asa - dovada fiind si cei doi președintei - unul condamnat penal, altul traficant de influenta, inculpat pentru favorizarea infractorilor si sperjur.
      • +6 (6 voturi)    
        te faci ca nu intelegi (Duminică, 5 martie 2017, 12:21)

        Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Proiectul de lege inlatura complet sanctiunile pentru parlamentarii interesati de nepotism si cumetreala. Si sunt foooooarte multi (zeci la ANI cu dosar).

        Daca vroiau o "clarificare" ca sa nu trebuiasca sa-si reangajeze cabinetul parlamentar la fiecare 4 ani, puteau adauga la sfarsit sintagma "in calitate de Parlamentar"

        Adica:

        "nu constituie conflict de interese angajarea la biroul parlamentar a persoanelor cu care senatorii sau deputatii s-au aflat in raporturi de munca in ultimii cinci ani IN CALITATE DE PARLAMENTARI".

        Dar nu au facut-o, nu ? La fel ca la OUG13, pe scuza "amendarii CP si CPP cu deciziile CCR" de fapt dezincriminau o sumedenie de fapte penale. Pentru ei.
      • +2 (2 voturi)    
        Amantele și slugile se exclud! (Duminică, 5 martie 2017, 12:40)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        Pretinzi ca amantele și cei care au cărat sacoșele cu furăciuni să-și păstreze postul?Nu cred că ai dreptate.Noi am votat niște oameni care au promis că vor să lucreze în interesul nostru,nu să ne cocoșeze urcându-se cu tot neamul în cârca noastră.S-au rugat de noi și acum se cred stăpânii noștri.
    • +1 (1 vot)    
      e logic (Duminică, 5 martie 2017, 12:55)

      un revolutionar [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      doar pt tov Dragnea, stie el bine de ce.
  • +9 (9 voturi)    
    eu am mai zis... (Duminică, 5 martie 2017, 10:10)

    liviu_ [utilizator]

    sa dam o lege prin care parlamentarii sa nu poata sa fie judecati de muritorii de rand pentru nici o infractiune (civila sau penala)...
    macar sa stim o chestie...
  • +4 (6 voturi)    
    In principiu (Duminică, 5 martie 2017, 10:50)

    Radu-Mihai [utilizator]

    In principiu nu as fi impotriva unei asemenea decizii. In schimb nu cred ca este nevoie de o lege.
    Ma gandesc la partea buna a lucrurilor - la un om capabil, vertical si care chiar vrea să faca lucrurile să miste in directia cea buna. Un astfel de om a avut ocazia sa cunoasca si sa lucreze cu multi altii si ar fi capabil sa incropeasca rapid o echipa performanta pe un anumit domeniu - mai ceva decat cei sapte magnifici!

    Ce ar trebui ca si completare aici - cum dovedesc respectivii ca detin competentele necesare postului respectiv?
    Paranteza - daca au lucrat la stat, kk rapoarte de evealuare anuala sau semstriala, caci toate arata la fel - maculatura!

    Si de aici mergem mai departe - de ce nu un proiect de lege privind evaluarea reala a celor care lucreaza in institutiile publice? Incepand de la ultimul plimbator de dosare pana la distinsii parlamentari?
  • +10 (10 voturi)    
    Masca (Duminică, 5 martie 2017, 11:05)

    Soljenitin [utilizator]

    Se mascheaza nepotismele.
  • -6 (8 voturi)    
    Deja ajungem la paroxism (Duminică, 5 martie 2017, 11:18)

    Miky60 [utilizator]

    Adica tot personalul auxiliar (sef de cabinet, etc) sa fie dati afara dupa fiecare 4 ani? E ca si cum daca pleci de la o firma la alta nu poti angaja pe nimeni din fosta echipa de la firma precendenta.
    Inteleg ca trebuie evitat nepotismul, dar se poate elimina altfel, nu generaliza.
    Vrem sa depolitizam politica, vrem sa anulam Constitutia, dar aici se ajunge la paroxism...
    • +5 (5 voturi)    
      Imposibil (Duminică, 5 martie 2017, 12:14)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Intr-o țară PROFUND coruptă, cu un parlament de penali si complici la jaf, NEPOTISMUL e lege de căpătâi. isi vor schimba secretarele si sefii de cabinet intre ei (pe hârtie), și tot nepotism va fi. Jaful începe de Sus, adica din parlament, guvern, ministere, si coboara pina la administratiile locale.
    • +1 (1 vot)    
      DA. (Duminică, 5 martie 2017, 12:45)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Dacă facem schimbare,să fie schimbare.Să nu mai fie motive că nu au putut să facă ce au promis.Legile să fie clare,nu permisive pentru ei și represive pentru noi.
    • +1 (1 vot)    
      Amice , las-o balta! (Duminică, 5 martie 2017, 14:43)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      pai de ce sa dai afara personalul dupa 4 ani daca ai castigat un nou mandat?
  • -1 (3 voturi)    
    da (Duminică, 5 martie 2017, 12:20)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    mie mi se pare normal...
    In alte tari poti angaja o cunostinta sau un prieten cu conditia sa fie cel putin la fel de bun/a ca si cel mai bine clasat concurent pe postul restectiv.
  • +6 (6 voturi)    
    Este o lege binevenita (Duminică, 5 martie 2017, 12:39)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Firtul trebuie facut in familie si cu prieteni de familie, altfel nu merge treaba.

    Din curiozitate, asta la ce punct din planul de guvernare al Guvernului Grindina apare? Ce pagina? Intreb din curiozitate.

    ... ah, nu apare? Si sustinatorii PSD nu se intreaba?

    Mai, ce chestie...

    Incep sa ma intreb Televiziunile Triunghiului ce emisiuni dau sa distraga atentia Marii Prostimi pe tema asta. Tot cu dansatoarea aia cum naibii o cheama? Sau mai e si altceva? Benny Hill cred ca este ceva elevat comparat cu gunoiul numit "calitate" al emisiunilor acestor 3 posturi - 4 daca punem si iRealitatea.
  • +1 (1 vot)    
    dragut! (Duminică, 5 martie 2017, 12:44)

    revo [utilizator]

    Cheltuielile cu amanta / amantul sunt pasate la stat.
    Idem banii de buzunar ai beizadelelor si eventual benzina. Excursiile in locuri exotice, idem. Macar partial...

    Si prostii platesc...
  • +1 (1 vot)    
    Legalizarea nepotismului, clasic pedeserist (Duminică, 5 martie 2017, 15:00)

    Wanheda [utilizator]

    Plus ca, voi nu ati vazut cum arata Devil Shadeh aia? Ca un tractor. Trebuie amante tinere, ca pitzipoanca aia din Parlament. Tutun si Irina Loghin, pardon, Oana Zavoranu.