Sevil Shhaideh: Problema majora in consolidarea blocurilor cu bulina consta in refuzul proprietarilor de a iesi din imobil

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 martie 2017, 16:29 Actualitate | Esenţial

Sevil Shhaideh
Foto: Agerpres
Vicepremierul Sevil Shhaideh a declarat sambata, la Buzau, ca in fiecare an Ministerul Dezvoltarii aloca "sume considerabile" pentru autoritatile locale pentru consolidarea blocurilor cu risc seismic, insa de fiecare data gradul de absorbtie nu depaseste 10%, transmite News.ro. Ea a mai spus ca problema majora in privinta reabilitarii cladirilor cu bulina rosie o constituie refuzul proprietarilor de a iesi din imobil pe perioada consolidarii, fapt pentru care lucrarile sunt ingreunate foarte mult.

Sevil Shhaideh a declarat, sambata, intr-o conferinta de presa la finalul unei intalniri de lucru cu primarii din judetul Buzau, ca Ministerul Dezvoltarii a alocat anul acesta 25 de milioane de lei pentru consolidarea cladirilor cu risc seismic.

"In fiecare an, Ministerul Dezvoltarii aloca sume considerabile pentru autoritatile locale in vederea consolidarii blocurilor cu risc seismic. De fiecare data suntem dezamagiti pentru ca gradul de absorbtie al acestui program nu depaseste 10 la suta din suma alocata. Din discutiile cu autoritatile locale in special cu cele din Bucuresti, pentru ca cel mai mare numar de imobile cu bulina rosie se afla in Bucuresti, problema majora pe care o avem in accesarea si consolidarea blocurilor se refera la refuzul proprietarilor de a iesi din imobil pe perioada consolidarii. Din aceste considerente lucrarile sunt ingreunate foarte mult, e destul de complicat sa faci o lucrare de consolidare mai ales pe interiorul cladirii cu locatarii in imobil. Si anul acesta avem alocate 25 de milioane de lei pentru finantarea cladirilor cu risc seismic, asteptam solicitarile autoritatilor locale. Sunt niste conditii speciale de intrare in program pentru a le finanta in vederea consolidarii", a spus vicepremierul. 

Premierul Sorin Grindeanu a spus, sambata, la Buzau, ca "sunt foarte multe de facut" la capitolul sistem de alertare si interventie in cazul unui cutremur major, dar a precizat ca intr-o situatie de urgenta conteaza foarte mult si spiritul civic.

Sambata, la ora 21.22, se implinesc exact 40 de ani de la cutremurul din 1977, in care au murit peste 1.500 de oameni, dintre care peste 1.400 numai in Bucuresti, iar alti aproximativ 11.300 au fost raniti.


Citeste mai multe despre   






















2097 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Tipic (Sâmbătă, 4 martie 2017, 16:48)

    hamangiu [utilizator]

    Dupa cutremur vom cauta vinovatii printre cei ramasi...
  • +2 (6 voturi)    
    Blocurile cu bulina (Sâmbătă, 4 martie 2017, 17:00)

    stefansb [utilizator]

    Blocuril cu bulina nu trebuie consolidate. Trebuie demolate. Aaa...o cladire cu valoare istorica trebuie salvata, indiferent de costuri, dar un bloc e un bloc, nu o cladire istorica, iar consolidarea lui costa cam cat csta si constructia de la zero. Doar ca dupa cativa ani iar trebuie consolidat, ca uzura a ajuns in ata zona a cladirii.
    In toata lumea asta se darama cladirile vechi. Unii au demolat zgarie-nori cum noi nici n-am avut, doar noi ne cramponam de niste ruine.
    Intrebarea e cat avem de gand sa stam in blocurile comuniste? Vom folosi blocuri construite in ani 50-60 (consolidate sau nu) si in 2050? Si in 2150? In 50-60 de ani majoritatea blocurilor vor ajunge sa aiba spre 100 de ani. Daca nu incepe un program prin care sa le inlocuim treptat, vom ajunge in situatia in care vom sta toti in blocuri cu bulina. SI dintr-odata e f greu sa inlocuiesti cateva milioane de locuinte.
    In mod normal, avand in vedere ca si-asa avem atata forta de munca necalificata, ar trebui sa fie concurs de masuri de incurajat demolarea constructiilor vechi si inlocuirea cu altele noi. Un fel de program rabla pt blocuri.
    Dar noi nu, noi ne imaginam ca si stranepotii nostri vor sta in blocurile construite de strabunicii nostri. Si nici nu le vor pica in cap. Le mai da fiecare generatie cate o zugraveala si gata.
    • +1 (3 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 4 martie 2017, 21:17)

      Andrei_Bucuresti [anonim] i-a raspuns lui stefansb

      Multumesc nu!
      Nu cred ca ai fost intr-un bloc vechi. Dupa 80 de ani, usile interioare, parchetul, chiar si geamurile, sunt in stare buna.
      In blocuri noi, nu ai debarale, finisajele sunt de de proasta calitate, nu sunt inalte. Si mai ales si mai ales, sunt urate. Blocurile noi sunt urate cu spume. Extrem de rar vezi un desing frumos. (exemplu: Polona colt cu Eminescu).
      Nu tot ce e vechi trebuie sa dispara. Sa nu facem chestii urate de dragul noului.
      Cei care cred ca nu conteaza cum arata un bloc la exterior, ca vorbim de un paraleliped cu niste geamuri asimetrice ar fi de preferat sa se abtina in a avea de comentat sau, mai rau, de decis cand vine vorba de blocurile vechi.
  • +6 (8 voturi)    
    fals (Sâmbătă, 4 martie 2017, 17:32)

    hot news [utilizator]

    Hai sa fim seriosi. Nu vor sa iasa pentru ca nu au unde sa se duca si nici nu le-a fost oferita o alternativa corecta...
  • 0 (2 voturi)    
    De ce oare? (Sâmbătă, 4 martie 2017, 17:36)

    schumi [utilizator]

    Pt ca nu le mai primesc inapoi...din cauza asta...legea nu e lege pt toti...
  • +7 (7 voturi)    
    In fiecare an (Sâmbătă, 4 martie 2017, 18:11)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    in jurul datei de 4 martie se discuta si se discuta si iar se discuta ce ar trebui facut pentru consolidarea cladirilor din Bucuresti si din tara... si reprezentantii guvernului se amesteca si ei si spun mereu ce de bani ofera el, guvernul, pentru consolidare si cum nu vor ei, cetatenii, sa plece din cladirile ce trebuie consolidate. V-ati gandit vreodata ca nu au unde sa plece? Si, tot in fiecare an, dupa data de 5 sau 6 martie toate discutiile se pierd in ceata si nimeni, dar absolut nimeni, nu face nimic...
    • +1 (3 voturi)    
      Lipsa de vointa a parlamentului si administratiei! (Sâmbătă, 4 martie 2017, 19:52)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui Cosanzeana9

      Nu e vorba numai ca nu au unde sa plece cetatenii. Exista cazuri cand toti locatarii vor consolidare, dar primaria nu face nimic. Sunt in Bucuresti cladiri ale primariei care au bulina rosie. Exista situatii cand un bloc nu poate fi consolidat pentru ca un locatar (sau cativa) nu vor sa fie consolidat si statul nu face nimic!
      Daca nu vor trebuie obligati, daca nu au unde se muta trebuie sa li se puna la dispozitie locuinte sociale.
      Nu e normal sa moara un bloc intreg, plus oamenii care circula pe trotuar si carosabil pentru ca unii nu vor!
      Aici e vorba ca parlamentul nu vrea sa schimbe legile iar primariile nu se implica. Oricum in Primaria Bucuresti s-a infiintat o directie pentru consolidarea cladirilor cu risc seismic. Sa vedem ce va face in viitor, pentru ca anul trecut in Bucuresti nu a fost consolidata nicio cladire.
  • +2 (2 voturi)    
    Asa, si? (Sâmbătă, 4 martie 2017, 19:44)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Enunturi din astea pot face orice oligifren/oligofrena care se scobeste cu destu`nas si-si da cu parerea de pe malul baltii. Problema adevarata este ca trebuiesc soulutii concrete, nu constatatori/constatatoare de 2 bani, pardon de `jdemii/sute de mii de euro si randament 0 (zero).
  • +1 (3 voturi)    
    servil crede ca toti au 4-5 vile ca Dragnea (Sâmbătă, 4 martie 2017, 19:56)

    Gryphus [utilizator]

    "problema majora in privinta reabilitarii cladirilor cu bulina rosie o constituie refuzul proprietarilor de a iesi din imobil pe perioada consolidarii"


    si sa de duca unde ???? daca oamenii n-au alta casa unde sa stea
  • -3 (3 voturi)    
    nicio problema (Duminică, 5 martie 2017, 0:35)

    Razvan_M [utilizator]

    O sa aduca oficiala din Fratia Musulmana cativa baieti cu bombe si ii scot din case pe fraieri, pardon, cetateni.