Ambasadorul Germaniei, despre protestele de dupa adoptarea OUG13: In multe tari europene ne-am dori sa asistam la astfel de exprimari

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 3 martie 2017, 16:57 Actualitate | Esenţial

Cord Meier-Klodt
Foto: Ambasada Germaniei la Bucuresti
Ambasadorul Germaniei Cord-Hinrich Meier-Klodt a declarat, vineri, la Sibiu, ca primele sale doua luni in Romania au reprezentat "o perioada dificila cauzata de Ordonanta de Urgenta 13" si a afirmat ca oamenii au luat "o pozitie foarte ferma, venind in sprijinul Europei si a valorilor sale", sustinand ca si-ar dori ca in multe tari europene sa asiste la astfel de exprimari. 

"Salut faptul ca si acest Guvern al Romaniei sprijina valorile statului de drept, valorile europene si lupta impotriva coruptiei. Cu totii stim ce s-a intamplat in ultimele doua luni in Romania. Au fost, de altfel, primele mele doua luni in tara dumneavoastra. A fost o perioada dificila cauzata de Ordonanta de Urgenta 13. Aceasta ordonanta a fost suspendata si ceea ce s-a intamplat a fost ceea ce eu consider ca expresia cea mai emotionala care vine in sprijinul valorilor europene, mai precis reactia populatiei. Aici, in cazul Romaniei, oamenii au luat pozitie, o pozitie foarte ferma venind in sprijinul Europei si a valorilor sale, intr-un mod in care in multe tari europene ne-am dori sa asistam la astfel de exprimari", a afirmat, intr-o conferinta de presa, Cord-Hinrich Meier-Klodt. 

Ambasadorul a precizat ca mesajul principal pe care il are in discutiile cu autoritatile din Romania este de "a uzita de acest moment deosebit din istoria tarii, pentru a arata ca Romania poate fi in centrul realitatilor europene si poate contribui la acestea". 

"In acest sens, se intrevede o ocazie deosebit de buna in 2019, cand Romania va detine presedintia Uniunii Europene. Pentru ca ofera Romaniei ocazia, in calitate de detinator al presedintiei, de a trata problemele de viitor ale Uniunii si iti poti cladi acea reputatie de jucator sincer", a mai spus ambasadorul Germaniei. 

El a mai afirmat ca "interesele nationale reciproce trebuie sa priveasca spre Europa pentru a gasi acolo un proiect comun". 

 El a subliniat ca dupa Brexit "Romania are oportunitatea de a juca un rol foarte improtant pentru ca va ocupa, ca numar de populatie, locul al saselea in Uniunea Europeana".


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

2965 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    mda.... (Vineri, 3 martie 2017, 17:00)

    liviu_ [utilizator]

    toata romania injura protestatarii...
    toata europa aplauda protestatarii....
    si noi d c mai stam in romania ca sa fim injurati ca nu lingem psd in fund?!
  • +1 (5 voturi)    
    intrebarica mica (Vineri, 3 martie 2017, 17:23)

    MoemBius [utilizator]

    baiatu cu pricina foloseste Google translate de pe stilrile Antena3 cumva sau cum le zice la aia ...Latrina3 asa ceva?
    asa se traduce corect ....ce au facut aia?
    "Salut faptul ca si acest Guvern al Romaniei sprijina valorile statului de drept"
    adica ...OUG 13 a fost de fapt data de .......................bau bau si de fapt Guvernu a ....abrogat-o sau ???
    • +2 (2 voturi)    
      Nu a folosit un ton critic. (Vineri, 3 martie 2017, 20:41)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui MoemBius

      Cu o atitudine pozitiva a transmis guvernului un mesaj de incurajare pentru continuarea drumului sau catre corectitudine, bun simt si onoare.

      Omul asta inca nu intelege cat de inapoiati in gandire sunt guvernantii nostri. In timp, isi va modifica tonul ca sa se faca inteles. Dar atunci se vor trezi "ai nostri" sa spuna ca a inceput sa ne dea ordine.

      Mioritic...
  • -5 (9 voturi)    
    si (Vineri, 3 martie 2017, 17:46)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ca urmare dragnea va mai accepta niste mii de ''refugiati'', in semn de apreciere.
  • +1 (1 vot)    
    de aceea merita Romania sa fie trata la fel cu ce (Vineri, 3 martie 2017, 18:31)

    cuky [utilizator]

    Ceea ce s-a intamplat cu putin timp in urma in Romania ,pe care eu indraznesc sa-l denumesc MINUNATUL FENOMEN DIN PIATA VICTORIEI , dovedeste foarte clar si fara a mai fi nevoie de prea multe cuvinte ca si poporul roman ,asa mai necajit si mai sarac decat poporul D-voastra si decat alte popoare din familia europeana, isi doreste si se straduieste sa fie in randul acestor popoare civilizate si bogate SI NU LA PERIFERIE . ROMANII AU DOVEDIT CA VOR SI POT Pentru aceasta ATITUDINE CORECTA MANIFESTATA IN MODUL CEL MAI CIVILIZAT, DAR CU FERMITATE SI TENACITATE ,CRED CA MERITAM SA AVEM SPRJINULSI RESPECTUL FAMILIEI IN CARE SUNTEM
    IMPREUNA VOM REUSI SI NOI SI EUROPA
  • +2 (2 voturi)    
    DANKE (Vineri, 3 martie 2017, 18:59)

    airbus [utilizator]

    Sehr gut Herr Ambasador
  • +2 (4 voturi)    
    Am ales UE ,ALEGEM UE si pe mai departe ! (Vineri, 3 martie 2017, 19:38)

    solar [utilizator]

    Romania trebuie sa aleaga alaturarea la ”NUCLEUL DUR”! NU , vom face aceasta alegere ? PIERDEM 400 de ani de istorie europeana ! Mihai VITEAZUL cu pohta ce-a pohtit-o, chiar pierzandu-si viata, TOCMAI ASA CEVA ISI DOREA ! EUROPA SI CIVILIZATIA !!! NU stepele rusești ,nici caftanele turcesti ! RECITITI-I cu atentie ISTORIA VIETII sale si va veti convinge ! Capul sau a fost retezat datorita intrigilor si manipularilor care nu a vrut un stat mare si puternic in coastele sale . Nu ”habsburgii” împăratului RUDOLF l-au decapitat , ci mercenarii care l-au împresurat si i-au impus politica .ISTORIA NU MINTE nici in cazul Romaniei ! E suficient sa-i priviti portretul pictat aflat pana in ziua de azi în MUZEUL NATIONAL AL AUSTRIEI . LA LOC DE CINSTE !! Si nu e singurul in care apare !