Romanii, ultimii din UE la sport si miscare. TOP Eurostat

de CZ     HotNews.ro
Joi, 2 martie 2017, 19:30 Actualitate | Esenţial

Romanii au ramas in urma la miscare
Foto: Pixabay
​Romanii sunt ultimii din Uniunea Europeana la practicarea sportului si a miscarii ca activiatte de petrecere a timpului liber, conform unor date publicate joi de Biroul european de statistica Eurostat.

Doar 7,5% dintre romanii cu varste de cel putin 18 ani fac sport si miscare sau merg pe bicicleta cel putin doua ore si jumatate pe sapatamana, ca activitate de petrecere a timpului liber, conform datelor Eurostat de la nivelul anului 2014.

clic pt a extinde


Bulgarii sunt pe penultimul loc in UE, cu un procet de 9%. Ceilalti vecini din UE, ungurii, stau mult mai bine ca noi: aproape 30% dintre adulti fac miscare cel putin 2 ore si jumatate pe saptamana.

Media UE este de 30%. Varfurile la aceste activitati de sanatate si aspect fizic sunt Finlanda (54,1%), Danemarca (53,4%) Suedia (53,1%), Austria (49,8%) si Germania (47,3%).

Din top lipsesc insa Belgia si Olanda, pentru care Eurostat nu a avut date disponibile.

Doua ore si jumatate de miscare pe saptamana, ca activitate fizica in timpul liber, reprezinta nivelul minim recomandat de Organizatia Mondiala a Sanatatii pentru o viata sanatoasa, in randul persoanelor de cel putin 18 ani.


Citeste mai multe despre   






















VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

3698 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    au bagat si nuntile ? (Joi, 2 martie 2017, 19:44)

    cladob [utilizator]

    la romani se danseaza pe rupte la nunta.
  • +5 (7 voturi)    
    corelatii.. (Joi, 2 martie 2017, 19:46)

    pehash [utilizator]

    puneti langa asta si tabelul cu speranta de viata, eventual speranta de viata sanatoasa.
  • +5 (9 voturi)    
    cum dragnea mea... (Joi, 2 martie 2017, 19:46)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    sa mai am timp de sport cand trebuie sa stau geoana pe el sa nu mai dea o haroganta de hordonanta?!?!?!

    Asta imi antreneaza ce e mai important, creierul cand ma scuipa in gura ZI DE ZI de o luna si zice ca e mandru ca e Român??!?

    Imi var dragnea-n el de sport, pastrez energia pentru cand VA INCEPE ADEVARUL !!!
    • 0 (2 voturi)    
      excelent (Joi, 2 martie 2017, 22:28)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      comentariu. Din nefericire putini pricep ironia, de aia mai fina mai bine nu vorbim.
  • +8 (8 voturi)    
    nerelevant intru totul (Joi, 2 martie 2017, 19:50)

    Boa [utilizator]

    sondajul asta nu este intru totul relevant daca vrem sa aflam cata miscare fac cetatenii unei tari.
    intrebarea reflecta numai acea parte din populatie care face sport in timpul liber. Asta reflecta un grad inalt de dezvoltare economica unde cultura aferenta sportului de placere este o consecinta normala.
    Este evident faptul ca va rezulta un procent sensibil mai mare in tarile mai dezvoltate, cu grad de urbanizare mai ridicat si cu o economie bazata intr-o proportie mai mare pe joburi mai sedentare.

    Or tari precum Romania si Bulgaria sunt mult mai sarace, au grad de urbanizare mult mai mic si inca au joburi in domenii ce presupun efort fizic.
    E clar ca dupa ce sapi 'la munca' nu ai nici chef si poate nici resurse sa faci sport de placere. Iar efortul fizic de la serviciu s-ar putea sa fie chiar mai mare decat in cazul sportului de placere timp de 2 ore jumatate pe saptamana.
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca are legatura si cu faptul ca... (Vineri, 3 martie 2017, 10:10)

      LauraBalaura [utilizator] i-a raspuns lui Boa

      ... romanii in weekend nu isi petrec timpul "outdoors". Majoritatea merge la mall. Cand am fost prima oara in Franta acum vreo 10 ani, duminica erau pline strazile si parcurile, si nu de copii care se joaca si parinti care stau pe banca sa se uite la ei, ci de familii intregi care pedalau la bicicleta sau alergau sau se jucau cu mingea. E drept ca noi nu avem asemenea facilitati, sau daca sunt, sunt limitate; piste de biciclete nema, daca te bagi in trafic mergi pe pielea ta, iar de terenuri de sport in parcuri nu mai vorbesc - alea care sunt sunt putine si pline.

      Ce vreau eu sa zic este ca romanul nu stie sa isi petreaca timpul liber facand putin efort fizic.
  • -2 (6 voturi)    
    prostia eurostat (Joi, 2 martie 2017, 19:56)

    CosminGeorge [anonim]

    daca si ungurii fac mai mult sport decat noi,atunci e clara treaba,eu zic ca-s mult mai multi burtosi pe m2 la ei decat la noi,nu mai zic ca ei au mancaruri cu ff.multe calorii,ff.condimentat,iute,etc.
    • +4 (4 voturi)    
      really? (Joi, 2 martie 2017, 21:07)

      Anonym [utilizator] i-a raspuns lui CosminGeorge

      Nu fac ungurii mai mult sport decat noi dar ne-au facut detasat la ultimele olimpiade.

      Asta e corelatie neredundanta ;)
    • +1 (1 vot)    
      eu, (Joi, 2 martie 2017, 22:31)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui CosminGeorge

      de exemplu, ma duc cu masina, pardon, cu tico, cam o suta de metri la primul magazin ca sa-mi cumpar bere si tigari.
  • +1 (3 voturi)    
    Am spus (Joi, 2 martie 2017, 20:34)

    UpNext [utilizator]

    si repet pana la exasperare: pe plan pozitiv, pe orice criteriu vreti, romanii sunt ultimii sau, in cel mai bun caz, penultimii. Pe plan negativ (coruptie, crime, furturi, drepturi incalcate, lipsa de educatie, boli, lene etc., etc.) romani sunt fie primii sau oricum pe primele locuri. Automat, in toate statisticile. Autorii nici nu se mai chinuie sa calculeze; se respecta indicatia.

    Pe scurt: la lucruri bune - romanii trebuie sa fie codasii Europei, la cele rele -obligatoriu fruntasi. Desigur, nu includ exceptiile/individualitatile.

    E o provocare, care insa va dura enorm, din pacate...
  • +5 (7 voturi)    
    Dar ia ziceti , (Joi, 2 martie 2017, 20:34)

    /./ [utilizator]

    cine iese pe primul loc la pupat moaste ? :)))))
  • +5 (5 voturi)    
    Dar dominăm campionatele (Vineri, 3 martie 2017, 0:08)

    mr_mojo [utilizator]

    De mâncat mici, ceafă și caltaboși, campionatul de băut bere pe schelă, campionatele de lupte în intersecție sau pe locul de parcare, de spart semințe pe orice vreme și din orice poziție.
    Ne subminează vesticii ăstia, ei se întrec doar la fugă și la alte chestii unde se aleargă și nu ne iau în considerare talentele. De aia începem să le boicotăm competițiile oficiale; de exemplu mondialele de fotbal, îi lovim unde îi doare mai tare.