Elena Udrea s-a prezentat la Inalta Curte pentru ultimul termen din dosarul Gala Bute: Nu cred ca se pot da condamnari pentru denunturi mincinoase

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 1 martie 2017, 9:48 Actualitate | Esenţial

Elena Udrea (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Fostul deputat Elena Udrea spune ca se asteapta ca in dosarul ''Gala Bute'' sa fie achitata, sustinand ca nu se pot da condamnari pe denunturi mincinoase. Ea s-a prezentat miercuri la ICCJ, unde se judeca ultimul termen din acest dosar, informeaza Agerpres.

"Nu am emotii pentru astazi. Se cer pedepsele, se cere si achitarea. Ma astept ca in acest dosar sa fiu achitata. Nu cred ca se pot da condamnari pentru denunturi mincinoase neprobate timp de doi ani in instanta", a precizat Elena Udrea, la intrarea in sediul Inaltei Curti. 

Intrebata ce detalii poate aduce in acest caz Felix Tataru, care urmeaza sa fie audiat in calitate de martor, ea a raspuns ca "este un aspect al dosarului care nu are relevanta asupra acuzatiilor". 

Magistratii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie dezbat miercuri ultimul termen in dosarul "Gala Bute" in care Elena Udrea este acuzata de luare de mita, abuz in serviciu si tentativa la folosirea de documente ori declaratii false, inexacte sau incomplete, pentru obtinerea pe nedrept de fonduri europene. 

La acest ultim termen, judecatorii il vor audia pe Felix Tataru, dupa care procurorul de sedinta si avocatii vor tine pledoariile finale, urmate de ultimul cuvant al inculpatilor. 

Elena Udrea, fost ministru al Dezvoltarii Regionale si Turismului, a fost trimisa in judecata pe 21 aprilie 2015, fiind acuzata de savarsirea a trei infractiuni de luare de mita, abuz in serviciu si tentativa la folosirea de documente ori declaratii false, inexacte sau incomplete, pentru obtinerea pe nedrept de fonduri europene. 

In dosar au mai fost deferiti justitiei fostul ministru al Economiei Ion Ariton, fostul presedinte al FRB Rudel Obreja, Tudor Breazu - administratorul terenurilor de la Nana detinute de Elena Udrea, Stefan Lungu - fost consilier al lui Udrea, Gheorghe Nastasia - fost secretar general in Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului, Ana Maria Topoliceanu - fost director al Companiei Nationale de Investitii, Dragos Marius Botoroaga - administratorul unei firme. 

Potrivit DNA, Udrea a coordonat un sistem prin care persoanele cele mai apropiate ei, si anume, Lungu, Topoliceanu, Nastasia si Breazu, au primit, cu stiinta sa, sume de bani de la reprezentantii unor societati comerciale pentru a le garanta plata la timp a lucrarilor finantate de ministerul pe care inculpata il conducea.


Citeste mai multe despre   






















5339 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    Sincer (Miercuri, 1 martie 2017, 10:08)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    eu as iesi in Piata Operei pentru ea. Dar ploua. Ghinion.
  • +15 (27 voturi)    
    Sic tranzit gloria mundi... (Miercuri, 1 martie 2017, 10:12)

    bancher [utilizator]

    Tantico, s-a terminat....ce ai fost si ce-ai ajuns...se vor adeveri scheciurile cu Dragos Patraru, in care mangaiai sobolanul in celula de la puscarie si te intrebai daca in celula de alaturi Dorin Cocos comunica cu tine prin limbajul Morse sau il dau colegii cu capul de zid!
  • -10 (22 voturi)    
    nu ma dezamagiti! (Miercuri, 1 martie 2017, 10:21)

    danete [utilizator]

    hai so pe ea! si ce daca e udrea! justitia trebuie sa-si faca datoria, puscarie ca doar e dosar DNA. ce dracu! pai cum mai e parteneriat intre ICCJ si DNA? probe? sa fim seriosi... dam exemplu, n-ar fi primul caz de condamnare fara probe.
    • +9 (9 voturi)    
      Dati un exemplu , daca va referiti la (Miercuri, 1 martie 2017, 11:19)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui danete

      coruptie !!
      Eu pot sa va dau mai multe, in care corupti au fost achitati pentru ca s-a apreciat ca probele nu au fost obtinute legal sau ca sunt insuficiente. Si consider ca a fost ok, pentru ca coruptia lasa urme vagi si nu de fiecare data poate fi dovedita satisfacator !
  • +1 (13 voturi)    
    o lacrima merita... (Miercuri, 1 martie 2017, 10:40)

    ..13 [utilizator]

    Duduia asta chiar se crede nemuritoare si mai ales inteligenta si frumoasa...

    de 1 Martie o dedicatie muzicala sa fie pentru sentinta care o va primi.. Sa nu spuna ca nu se gandeste cineva la dansa...

    https://www.youtube.com/watch?v=_rd5j7QbM7w

    Una lacrimo...
  • -8 (12 voturi)    
    asa (Miercuri, 1 martie 2017, 10:51)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    .... va dati seama ca Elena Udrea trebuie condamnata chiar daca este nevinovata?
    ....va dati seama ca DNA a pus prea multa energie intr0un dosar de nimic?

    ....nu va dati seama pentru ca si dvs de aici si de la HOTNEWS ati lucrat permanent -stiti dvs de ce- la imaginea Elenei Udrea...
  • +6 (6 voturi)    
    Justitie defecta (Miercuri, 1 martie 2017, 11:13)

    Snitzelvienez [utilizator]

    De ce nu se ia la puricat conturile demnitarilor si nu numai ..tot ce nu poate fi justificat confiscat si interzicerea anumitor drepturi..circul asta este jalnic pe cheltuiala contribuabilului
  • +11 (15 voturi)    
    Daca va fi condamnata in ziua in care hotararea (Miercuri, 1 martie 2017, 11:21)

    deval [utilizator]

    va deveni definitiva , coana Leana o sa verse tot ce stie in legatura cu marinarul si atunci sa vezi desene animate !!
  • +9 (11 voturi)    
    doo' blonde ... (Miercuri, 1 martie 2017, 11:27)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Uda si Rea = Fire Rea .

    Orice pentru o spaguta ... ABSOLUT ORICE .
  • +6 (8 voturi)    
    la multi ani. (Miercuri, 1 martie 2017, 11:29)

    ouyang [utilizator]

    esti si tu vinovata pentru inventarea mamutului lui sevil. ai deschis calea pixului magic de 30 de miliarde. acelasi mecanism va fi folosit sa ne indatoreze pe zece ani. in rest grgara asta cu denuntul nu tine. vei fi inchisa pentru probe nu pentru denunt. pa!
  • +6 (8 voturi)    
    denunturi clarificatoare (Miercuri, 1 martie 2017, 11:49)

    vigni [utilizator]

    propagaanda partinitoare uita ca banii - parca un milion euro- au circulat prin contul lui Bute, apoi acesta i-a returnat sau dat la cei care au aranjat si alte circulatii ale banilor nefiresti
    -- trebuie cautat in presa daca nu in dosar --
    iar lumea uita de milioanele de euro incasate prin afacerea Microsoft de Udrea si Cocos care la divort parca au impartit 9 + 10 milioane, bine lamurite si de Gabriel Sandu ministrul care cu Adrian Savulescu inca director in minister au facut aranjamentul cu contractele duse mai departe de ceilalti pana si de Pinalti la Piata Neamt
  • +1 (1 vot)    
    Mda (Miercuri, 1 martie 2017, 21:10)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Blonda(vopsita), IQ cel mult mediu, parvenitism maxim, competente minime, ce asteptari poti avea de la o asemenea fiinta?