Carmen Dan: Cautarea lui Sebastian Ghita nu a fost abandonata sau tergiversata

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 27 februarie 2017, 10:11 Actualitate | Esenţial

Sebastian Ghita, cautat de Europol
Foto: Europol
Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, a declarat luni ca Sebastian Ghita este in continuare cautat, acest proces nefiind "abandonat sau tergiversat". 

"Il cautam (pe Sebastian Ghita - n.r). Aceste cautari n-au fost nicicum abandonate sau tergiversate, ele se desfasoara sub directa indrumare a procurorului de caz", a afirmat ministrul, la Palatul Parlamentului, potrivit Agerpres.

Fostul deputat Sebastian Ghita a aparut pe lista celor mai cautate persoane pe site-ul Europol, dupa ce pe numele acestuia a fost emis un mandat european de arestare, fiind disparut de la jumatatea lunii decembrie 2016. 

Pe 5 ianuarie, un complet de la instanta suprema a emis un mandat de arestare in lipsa pe numele sau, dupa ce a disparut si nu s-a mai prezentat la IPJ Prahova, incalcand astfel termenii controlului judiciar in dosarul in care a fost trimis in judecata alaturi de fosti sefi din Politie si Parchete.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4126 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    "Ba chiar vorbim cu el zilnic" (Luni, 27 februarie 2017, 10:17)

    dexpropriat [utilizator]

    "Ne mai da bani sa scoatem oameni la mitinguri pro-furt, uneori ne mai felicita pentru rezistenta noastra anti-UE..."
    • +15 (15 voturi)    
      Cine te crede (Luni, 27 februarie 2017, 10:23)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      Atata timp cat va fi nevoie Ghita va fi folosit ca si mijloc de presiune.Problema lui Ghita este ce se intampla "dupa". Daca nu va mai fi nevoie de el?Unde crede Ghita ca isi va petrege restul vietii?Cine il va finanta?Este clara legatura dintre PSD si Ghita.
      • +5 (5 voturi)    
        e cautat, dar nu prea.. (Luni, 27 februarie 2017, 11:33)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Apare doar pe site-ul Europol, dar nu apare pe site-ul Interpol. Deci poate sa se plimbe linistit in afara Europei. De ce oare?
        • +2 (2 voturi)    
          nu-l mai cautati (Luni, 27 februarie 2017, 17:02)

          manoman [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          e in ograda SRI-ului
    • +17 (17 voturi)    
      Asteapta modificarea codului penal (Luni, 27 februarie 2017, 10:27)

      FA [utilizator] i-a raspuns lui dexpropriat

      si desfiintarea DNA, apoi va reveni probabil ca ministrul al tehnologiei si informatiei:))
  • +18 (18 voturi)    
    M-am linistit (Luni, 27 februarie 2017, 10:27)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dar am o intrebare stupida: ofiterii care trebuiau sa-l "tina de mana" si care l-au scapat au fost sanctioanti? Adica bun, il urmariti, dar legat de fuga, ce masuri ati luat?

    In plus, sa zicem ca, saracutii, nu au vina. Sa zicem. Dar ce masuri luati dpdv regulament pe viitor sa nu se mai repete? Ati analizat ceva? Nu stiu cum e la voi, intreb si eu.

    Adica asa ar face orice institutie, nu? A gresit sau s-a intamplat ceva si analizeaza sa vada ce masuri poate lua ca sa imbunatateasca sau sa previna. Nu?

    In plus, cum va veti asigura ca cei ce va fac infrastructura informatica nu vor abuza de putere sau ca nu veti avea conflicte de interes pe viitor? Nu ma refer la vacante, ci de faptul ca el era in comisia de control SRI, tot el avea contracte cu statul, inclusiv cu SRI. Vacantele si fuga sunt un bonus. De asemenea, cateva din firmele lui au fost "atacate" de DNA, fiind descoperite ilegalitati. Cum va veti asigura ca perosanele/firmele cu care veti avea contracte nu desfasoara actiuni ilegale?
  • +17 (17 voturi)    
    I-auzi, ia! (Luni, 27 februarie 2017, 10:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Adică ai renunțat să mai faci publice listele cu instigatorii din presă și te-ai apucat să-l cauți pe Guiță? S-o zici lu' mutu sau la o bârfuliță în cancelarie la Videle, unde sperăm cu toții să te întorci cât de curând.
  • +17 (17 voturi)    
    Doamna secretara de la MAI (Luni, 27 februarie 2017, 10:32)

    Klaus_Voievod [utilizator]

    Cind o sa-l gaseasca PSD-ul pe Ghita ?! Cind o sa aibe chef.
  • +15 (15 voturi)    
    Doamna Carmen (Luni, 27 februarie 2017, 10:36)

    Bazil [utilizator]

    referitor la "abandon" probabil te referi la abandonul scolar (cred ca ai auzit de el), in schimb am mari indoieli ca stii ce inseamna "tergiversata".
  • +14 (14 voturi)    
    Doamna Carmen (Luni, 27 februarie 2017, 10:45)

    VioP [utilizator]

    Doamna Carmen mai bine ar anunta trenurile in gara
  • +14 (14 voturi)    
    Intrebata (Luni, 27 februarie 2017, 10:52)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    daca a primit SMS de la Ghita, doamna secretara a zis ca nu, nu a primit. Dupa iesirea de la comisie a recunoscut ca a primit mai multe SMS-uri, dar erau nesemnate. Putea sa le trimita oricine, chiar si cineva din Piata Victoriei.
  • +5 (5 voturi)    
    Desigur,poate-i la scoala generala Videle,portar (Luni, 27 februarie 2017, 12:18)

    Plagarus [utilizator]

    Cautati-l ca-i groasa si va va popii cu dezvaluiri
  • +5 (5 voturi)    
    Maretul interlop (Luni, 27 februarie 2017, 12:35)

    Rescator [utilizator]

    Seby Ghita se ascunde dar nu-l cauta nimeni.La fel ca
    Ceusescu in tineretea lui revolutionara.Banii lui
    continua sa curga catre PSD ,fost si viitor PCR.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce aer de familie au cei din poze ! (Luni, 27 februarie 2017, 12:38)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Lombroso ar fi gelos pe o astfel de "colectie" care-i confirma teoriile privind citirea caracterului infractorilor pe capul/fata acestora