Hans Klemm in vizita la Cluj: Am discutat despre nefericita hotarare a Guvernului de a face pasi inapoi in privinta coruptiei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 februarie 2017, 21:06 Actualitate | Esenţial

Hans Klemm
Foto: Ambasada SUA
¬Ambasadorul Statelor Unite in Romania, Hans Klemm, a facut, sambata, o vizita la Cluj pentru a vedea o expozitie de la Muzeul de Arta, insa inainte a avut cateva intalniri cu tineri antreprenori si cu primarul orasului, Emil Boc, relateaza News.ro. Klemm a afirmat ca au fost discutate si ultimele evenimente petrecute la Bucuresti, printre care "nefericita hotarare a Guvernului de a face pasi inapoi in privinta unor prevederi referitoare la coruptie si despre raspunsul extraordinar al romanilor, care constituie o sursa de inspiratie si din fericire".

"Am avut cateva intalniri foarte bune, am fost la Universitatea Babes-Bolyal unde am discutat despre evenimentele din Romania, despre nefericita hotarare a Guvernului de a face pasi inapoi in privinta unor prevederi  referitoare la coruptie, despre raspunsul extraordinar al romanilor, care constituie o sursa de inspiratie si din fericire, pentru decizia ulterioara a Guvernului de a retrage acea legislatie", a afirmat Hans Klemm.

Ambasadorul SUA s-a intalnit cu primarul Clujului, Emil Boc, si cu tineri antreprenori de la care a vrut sa afle cum ii poate sprijini Ambasada: "M-am intalnit si cu primarul Emil Boc de la care am aflat ca in 2017 va fi un an important pentru Cluj. M-am intalnit cu un tanar antreprenor pentru a afla cum poate sprijini ambasada dezvoltarea de noi companii. Antreprenoriatul si transferul de tehnologie pentru a sustine dezvoltarea sectorului  IT din Romania."

Hans Klemm a precizat ca principalul motiv al vizitei sale l-a constituit o expozite la Muzeul de Arta din Cluj unde a stat de vorba cu autoarea lucrarilor, el afirmand ca atat la ambasada, cat si in resedinta sa are cateva picturi ale acesteia.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

7443 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Ce expoziţie se desfăşoară la Muzeul de Artă ? (Sâmbătă, 25 februarie 2017, 21:55)

    anton_carpati [utilizator]

    Mă gândesc că autorul articolului putea măcar să menţioneze cine este artista. Dacă o doamnă/ domnişoară reuşeşte să suscite interesul demnitarilor străini prin ceea ce creează mi se pare cel puţin firesc să îi recunoaştem valoarea.
  • -7 (17 voturi)    
    cand nu vei mai da vize interlopilor, manelistilor (Sâmbătă, 25 februarie 2017, 22:47)

    N.S. [utilizator]

    coruptilor si cocalarilor pentru SUA, atunci ar trebui sa ai un cuvant de spus pentru Romania! pana atunci jet direct! Apropos, cat ai primit spaga pentru viza lui Florin Salam si a lui Jean de la Craiova? Stiai ca au cazier si cunosc foarte multi interlopi? De ce respingi vizele de vacanta si studiu ale romanilor normali care nu au antecedente penale, sunt cinstiti, muncesc iar leprelor din societate le dai vize fara sa clipesti? Macar daca tot respingi aplicantiile, ai putea sa le returnezi taxa de procesare!
  • -9 (17 voturi)    
    A fost (Sâmbătă, 25 februarie 2017, 22:48)

    vi_escu [utilizator]

    sa-l asigure pe bok ca (inca) nu i-a venit randul? inca mai are sistemul nevoie de el...
  • -12 (16 voturi)    
    Romania trebuie sa iasa la lumina dar nu (Sâmbătă, 25 februarie 2017, 22:53)

    N.S. [utilizator]

    prin mizerii ca Hans Klemm, replica gresita a lui Donald Trump in Romania!
  • +11 (15 voturi)    
    Sper ca d-l ambasador (Sâmbătă, 25 februarie 2017, 23:40)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    sa nu se lase intimidat de ce va spune haita A3 despre Domnia Sa si despre faptul ca a caracterizat Ordonanta 13 ca "nefericita". Sper ca dl. ambasador Klemm sa continue a veghea asupra conduitei actualei majoritati parlamentare care ar putea sa reia ideile nefaste din nefericita Ordonanta intr-o lege.
  • -9 (15 voturi)    
    Aoleu (Duminică, 26 februarie 2017, 0:23)

    Gigi Kent [utilizator]

    Ce l-as declara pe mancatorul asta de rahat turcesc sorosist persona non grata! Inainte insa l-as pune sa descrie exact ce articol din OUG 13/2017 implica "pasi inapoi in lupta anticoruptie" si nu este aliniat cu deciziile CCR sau daca nu este derivat din decizille CCR sa faca o analiza comparativa cu legislatia din US. Vreau si eu sa stiu daca in US e ok sa-ti aduci aminte de infractiuni de acum 8-10 ani (in timp ce esti in puscarie) si nu esti considerat tainuitor ci "denuntator de buna credinta".

    In rest, fiind un tip flegmatic, multe produse ale personalitatii mele pentru acest mancator de rahat turcesc.
  • -10 (14 voturi)    
    modelul Trump (Duminică, 26 februarie 2017, 7:21)

    tontu [utilizator]

    Io cred ca Dragnea si Grindeanu au stat prea aprope de Trump si s-au "contaminat". Cat despre domn ambasador aud ca i se pregateste un loc mai caldut undeva prin Nigeria, Congo, Ethiopia...
  • +11 (15 voturi)    
    Great job, Hans Klemm!!! (Duminică, 26 februarie 2017, 8:58)

    Daniel G. [utilizator]

    I-am asteptat pe american mai bine de 50 de ani, si acum cand au sosit si incearca sa ne incurajeze spre o tara democrata, politica transparenta si in folosul centateanului (nu al GIO - Grupului Infractional Organizat: PSD/ALDE)

    Tariceanu, Dragnea, si Melescanu fac cu ochiul lui Putin.

    Mergeti pe strada si intrebati 10 oameni sau 100 de cetateni > unde ar vrea sa emigreze daca ar avea sansa in SUA sau in Rusia, China or Korea de Nord > si veti avea faptic si statistic opinia romanilor.
  • -7 (17 voturi)    
    De ce nu l-ai intrebat pe Boc cum de si-a (Duminică, 26 februarie 2017, 9:14)

    xrogo [utilizator]

    asumat raspunderea pentru asa coduri proaste?
    • +7 (13 voturi)    
      Primul guvern Boc in componenta PDL + PSD (Duminică, 26 februarie 2017, 9:41)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Presedintele comisiei parlamentare care a analizat codurile a fost cinstitul ponta
    • +1 (1 vot)    
      Pentru ca Boc nu poate da un raspuns (Luni, 27 februarie 2017, 10:41)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      pentru ponta.
  • +13 (15 voturi)    
    Excelenta (Duminică, 26 februarie 2017, 9:26)

    Rescator [utilizator]

    Va rugam sa-i invitati pe primii zece lideri PSD,fost si viitor PCR ,si pe numitul Tariceanu la Guantanamo
    in Cuba pentru un "Team bilding" si schimb de
    experienta.Cred ca au nevoie de minimum cinci ani
    (sunt cam grei de cap).