Ministrii Sanatatii si Muncii anunta amanarea ordinului care ar fi lasat copiii cu sindrom Down fara drept la insotior

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 24 februarie 2017, 13:34 Actualitate | Esenţial

Ministrul Sanatatii, Florian Bodog, si ministrul Muncii, Olguta Vasilescu, vor semna, vineri, un ordin comun, care va amana intrarea in vigoare a ordinului prin care copiii cu sindrom Down ar fi putut ramane fara drept la insotitor, anunta Ministerul Muncii. Ministrul Sanatatii, Florian Bodog, a declarat, inainte de anuntul facut de Ministerul Muncii, ca va fi emis un nou ordin, care sa fie "absolut corect".

"Este vorba de ordinul de ministru facut de guvernul tehnocrat. Cele trei comisii s-au intalnit ieri, (joi, n.red.) in cursul zilei de astazi vor elabora un raspuns. Ceea ce vreau sa va spun, ca exista doua posibilitati: o posibilitate este de a abroga ordinul, dar daca abrogam ordinul nu ramane nimic in loc deoarece si ordinul vechi este abrogat si atunci daca abrogam ordinul putem sa reactivam celalat ordin, ordinul vechi,  insa este cel mai rapid mod de a rezolva problema. Insa am rugat comisiile sa se aplece cu foarte mare atentie asupra ordinului vechi in asa fel incat sa nu cumva prin reactivarea ordinului vechi sa cream probleme noi. (...) Nu pot sa va spun de la ce data se va aplica pentru ca eu vreau ca ordinul nou sa fie absolut corect", a declarat Florian Bodog.

Amanarea ordinului vine dupa ce mai multe organizatii neguvernamentale au atras atentia ca prin Ordinul 1306/1883/2016 sunt concediati asistentii personali ai persoanelor cu sindrom Down.

In anexele acestui ordin, au fost stabilite criteriile medicale si medico-psihologice pentru aprecierea deficientelor/afectarilor functionale produse de sindromul Down, lasandu-i fara asistenti personali/insotitori pe copii cu sindrom Down care au un coeficient de inteligenta mai mare de 35 sau mai mare de 49 in cazul in care este asociat cu o alta deficienta senzoriala, somatica, psihica, sustin reprezentantii Asociatiei Down Bucuresti.

La randul ei, asociatia Down Art Therapy arata ca inca din ianuarie, in baza Ordinului 1306/1883/2016, au existat cazuri de persoane cu sindrom Down carora li s-a schimbat incadrarea din handicap grav, cu insotitor, in handicap accentuat, fara insotitor.

"Majoritatea copiilor nostri cu sindrom Down au in prezent gradul grav cu asistent personal. In lumina noilor reglementari prevazute de Ordinul 1306/1883/2016 din 17.11.2016, multi dintre copiii cu sindrom Down vor pierde dreptul la insotitor si, implicit, dreptul lor la recuperare si la o viata mai buna. Deja sunt persoane cu dizabilitati, in speta sindromul Down, carora, in baza reglementarilor Ordinului 1306/1883/2016 din 17.11.2016 li s-a schimbat incadrarea din handicap grav, cu insotitor, in handicap accentuat, fara insotitor. Cautand in textul Ordinului 1306/1883/2016 din 17.11.2016 nu am intalnit nicaieri cuvantul discernamant. Or, in ceea ce priveste copiii cu sindrom Down in peste 97 la suta din cazuri, lipsa discernamantului este o componenta esentiala a afectiunii", aratau, in 24 ianuarie, reprezentantii Asociatiei Down Art Therapy.

























2000 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    totusi, cine a semnat primul ordin? (Vineri, 24 februarie 2017, 13:44)

    king david hotel [utilizator]

    Ciuma rosie? Mustata lui Dragnea? Hotii din PSD?
    • +2 (2 voturi)    
      PSD minte, din nou (Duminică, 26 februarie 2017, 15:39)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      Vlad Voiculescu a apxplicat pe Facebook (pt ca televiziunile de propaganda ala PSD nu-l intreaba) cum a fost traba cu ordinul!

      https://www.facebook.com/vlad.voiculescu.3/posts/10211030235764548

      Vlad Voiculescu: "Nimeni din echipa mea (prin asta intelegand toate persoanele care au venit si au plecat cu mine) nu a scris un cuvintel din acest ordin."

      Ordinul a fost facut de fapt de PSD dar desi el NU A INTRAT IN VIGOARE (era programat pt 1 martie) PSD il foloseste pt propaganda politica!
  • -3 (9 voturi)    
    Sindromul DOWN nu este handicap imobilizant (Vineri, 24 februarie 2017, 14:16)

    pedepsitorul [utilizator]

    Sindromul DOWN nu este handicap imobilizant!
    De aceea nu necesita ingrijitor!


    Analizele medicale in timpul sarcinii urmaresc si detectarea acestor esecuri genetice.

    In lumea civilizata se incurajeaza integragea celor cu acest sindrom, iar in tarile binefacatoare se plateste insotitor?


    De ex.

    http://www.telegraph.co.uk/news/2016/10/26/mcdonalds-worker-with-downs-syndrome-celebrates-30-years-in-job/
  • +2 (4 voturi)    
    Bataie de joc (Vineri, 24 februarie 2017, 14:58)

    vlad.pe [utilizator]

    Bataie de joc marca PSD, daca se intampla guvernului Ciolos ar fi sarit Antena 3 si RTV in sus, asa toate posturile TV tac malc.

    Si asta e doar inceputul, când ai ministri ca Rovana Plumb si Olguta Vasilescu nu poate fi bine.
    Am inlocuit niste ministru cu experienta acumulata la Harvard si Uniunea Europeana cu niste marionete care si-au falsificat doctoratul si au doar scoala vietii si a partidului.
    • 0 (0 voturi)    
      ei.. (Vineri, 24 februarie 2017, 16:30)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      "Este vorba de ordinul de ministru facut de guvernul tehnocrat.''
      Departe de a sprijini psd-ul,dar aici nu e vina lor..
      A iesit si ministru respectiv din guvernul ciolos si a recunoscut greseala..
    • 0 (0 voturi)    
      vezi daca articolul nu e clar! (Vineri, 24 februarie 2017, 20:03)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      PSD devine vinovat si pentru ce au facut tehnocratii.....
      • +2 (2 voturi)    
        saracul PSD, ti-e mila de ei asa-i??? (Duminică, 26 februarie 2017, 15:41)

        Kivek [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        sa zicem ca au gresit tehnocratii un ordin din cateva MII, ok...trebuie corectat si cu asta basta.


        dar PSD nu vrea sa corecteze si sa mearga mai departe...nuuu, ei vor sa faca SCANDAL, sa foloseasca acesti copii bolnavi pt interesele lor politice

        ticalosia PSD va trebui platita intr-o zi
  • 0 (0 voturi)    
    circ ... (Vineri, 24 februarie 2017, 19:27)

    TRABI [utilizator]

    Acest ordin nici nu trebuie sa existe . Fac circ pe necazul oamenilor , in sensul ca unii ameninta si-apoi vin salvatorii . Asa au facut 27 de ani , farse in fata populatiei . Dati cu ei de pamant , ca avem treburi grele de rezolvat !
    • +2 (2 voturi)    
      ordinul NU EXISTA, de fapt nu e in vigoare (Duminică, 26 februarie 2017, 15:42)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui TRABI

      ordinul e programat sa intre in vigoare la 1 MARTIE deci el nu exista la ora asta, e doar pe hartie