Noi secretari de stat in ministere: Un profesor de la Universitatea "Dunarea de Jos" Galati, cu o avere impresionanta, a fost numit la Cercetare

de CP     HotNews.ro
Vineri, 24 februarie 2017, 10:56 Actualitate | Esenţial

Premierul Sorin Grindeanu a semnat joi mai multe decizii de numire pe functii de secretari de stat in ministere. Unul dintre noii secretari de stat este Lucian Puiu Georgescu, care a fost numit la Ministerul Cercetarii. A fost candidat PSD pentru Senat din partea PSD Galati, este prorector al universitatii "Dunarea de Jos" si are o avere impresionanta, potrivit site-ului verificaintegritatea.ro.

Intr-o declaratie de avere completata in octombrie 2016, scrie ca detine doua apartamente, unul in Galari si unul in Bucuresti, un teren intravilant de 694 mp in Galati, si o casa de 200 mp in Galati. Mai are trei autoturisme (Tacuma si doua Mercedes), bijuterii de 65.000 euro, sumt in banci si fonduri de investitii de 1,3 milioane lei, 234.000 euro si 156.000 dolari.

Ca profesor si manager de proiecte la Universitatea "Dunarea de Jos" a castigat 285 mii lei, iar ca membru ARACIS inca 44 mii lei. Insa, cele mai mari sume vin din consultanta, ca PFA, din care a castigat 353 mii lei.

Alte numiri

La Ministerul Finantelor a fost numit secretar de stat Catalin Cosmin Olteanu. Alte doua numiri au fost facute la Ministerul Apelor si Padurilor: Stetco Istrate si Simona Olimpia Negru. La Ministerul Tineretului si Sportului a fost numit Cosmin Razvan Butuza, la Ministerul Agriculturii Maricel Floricel Dima, iar la Ministerul Muncii Adrian Mariu Rindunica. De asemenea, a fost numit Cristian Gentea, presedinte, cu rang de secretar de stat, al Comisiei Nationale pentru Controlul Activitatilor Nucleare

Tot joi, Grindeanu l-a desemnat Radu-Ionel Puchiu, secretar de stat in Secretariatul General al Guvernului, pe functia de coordonator al Comitetului interministerial pentru relatiile Romaniei cu Organizatia de Cooperare si Dezvoltare Economica. De asemenea, Sorin Neacsa a fost numit secretar general al Ministerului Transporturilor in locul lui Mihai-George Dionisie, care va fi secretar general adjunct in acelasi minister. La Ministerul Cercetarii si Inovarii, a fost numit secretar general adjunct Daniel Ionescu, iar la Ministerul Mediului, tot secretar general ajunct, a fost numita Daniela Teodor.


Citeste mai multe despre   























[P] Programul de granturi „Raiffeisen Comunitati” se apropie de incheierea perioadei de inscriere a propunerilor de proiect, data limita fiind luni, 31 iulie 2017.

Programul este organizat de Raiffeisen Bank si a ajuns la a saptea editie, fiind primul concurs online de proiecte de responsabilitate sociala derulat de o banca din Romania. Anul acesta, programul va sprijini financiar 10 proiecte de educatie non-formala, cu scopul de a aduce o contributie pozitiva in comunitatile in care Raiffeisen Bank este prezenta. Proiectele castigatoare vor primi granturi in valoare de 45.000 lei/proiect, echivalentul a aproximativ 10.000 de euro.

11006 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Ciuma Rosie isi ingroasa rândurile (Vineri, 24 februarie 2017, 11:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Urmeaza ofensiva generala, pe toate fronturile, cu Ciocoii imbuibati care au jefuit tara pe post de general. Care puteti, parasiti aceasta tara. In curând, România va disparea de pe hata Europei, fiind doar un tinut al saraciei, al mafiei si bolsevicilor PSD.
    • -7 (11 voturi)    
      Daa..... (Vineri, 24 februarie 2017, 12:14)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      ...ciuma rosie care e mana-n mana cu Omv, Schweighoffer, Exxon, Chevron, Erste bank, GSG Enel.......numai firme rusesti nu?
      • +3 (5 voturi)    
        nu o face mai putin ciuma rosie. (Vineri, 24 februarie 2017, 12:35)

        ouyang [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        e mafie? da. acu strategia e ca psd de fapt aduce investitii? lol. esti penibil.
        • -6 (6 voturi)    
          expresia (Vineri, 24 februarie 2017, 12:55)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

          Tu stii macar la ce se ref. "ciuma rosie" si cine a folosit-o prima oara?
          • +3 (3 voturi)    
            Tu stii ce e ala postac? (Vineri, 24 februarie 2017, 14:23)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            E un fel de gica/toni contra, un fel de om platit sa debiteze anume ciudatenii, in speranta de a prosti lumea...
      • +5 (5 voturi)    
        TMK ARTROM (Vineri, 24 februarie 2017, 13:24)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        TMK Artrom, Mechel, Lukoil, Kazmunai, ALOR Oradea, ALUM Tulcea (astia par sa-si revina) etc. Toate sunt sub rusi si sunt fie morti, fie evazionisti.

        Pe astia de ce ii eviti mereu?
      • +6 (6 voturi)    
        Băi Toni, (Vineri, 24 februarie 2017, 13:38)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Acu' între noi, postacii: eu primesc 10 lei de postare de la zgârcioaba de Soros, ție cât iți dau hoții ăia de la PSD?
    • +6 (8 voturi)    
      Cercetarea NIMICULUI (Vineri, 24 februarie 2017, 12:20)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Astia cerceteaza de zeci de ani nimic.Nu se cunoaste nimic care sa fii iesit din bugetele de cercetare.In realitatea aceste bugete sunt folosite sa se plateasca salarii unor jmecheri care se prefac ca cerceteaza ceva.Nu au nici o realizare.
      • 0 (0 voturi)    
        Nici n-au timp sa "cerceteze" la cat sunt (Vineri, 24 februarie 2017, 21:24)

        Stat_de_drept [anonim] i-a raspuns lui Frank777

        de ahtiati dupa bani. Si, chiar daca ar vrea, n-ar putea. Fiindca pt asta iti trebuie talent. Ca la fotbal.
  • +5 (9 voturi)    
    Vesnica reteta (Vineri, 24 februarie 2017, 11:08)

    Toni_Romania [utilizator]

    Vesnica reteta de a ajunge in "structuri".
    Indiferent de insigna.
    Initial devii milionar in euro furand la greu ban public, apoi partidele te recruteaza pt. averea ta, mobilul viitoarei simbioze "membru de partid-partid".
    Ulterior daca devii senator, sau deputat, sau ministru. sau secretar de stat iti triplezi averea.
    • +1 (1 vot)    
      Ce-i cu tine? Cum de postezi corect? (Vineri, 24 februarie 2017, 21:25)

      Stat_de_drept [anonim] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Vezi ca ti se anuleaza din celelalte...
  • -12 (14 voturi)    
    o fi dat si el meditatii! (Vineri, 24 februarie 2017, 11:38)

    king david hotel [utilizator]

    Care-i problema? Ori acceptram ca te poti imbogati din meditatii si salariu in invatamant, ori nu. Dar sa nu aplicam dublul standard!
    • +4 (8 voturi)    
      vesnica strategie de “comunicare" psd. (Vineri, 24 februarie 2017, 12:30)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      aialalti, nu noi. adica nu, si noi ca ceilalti. voi pesedistii sunteti nomenclatura ceausista reorganizata dupa model mafiot. restul sunt mici copii pe langa voi. asta e adevarul. toate casele lui iohannis sunt fp pe langa palatul lui dragnea sau al lui ponta. doar un pesedist de cariera ca rovana poate plati credite de 9000 de euro lunar la un venit de 1500 de euro declarat. da, statul roman mai are de munca in a gasi sursa bogatiei acestor “elite”. pentru omul normal la cap sursa e clara: bani publici, adica ai tuturor sa fie clar si pentru un spalat pe creier. in rest nu e niciun dublu standard. cine a gresit sa plateasca. basescu sa plateasca daca e prins cu orice. videanu, blaga, etc. chiar si iohannis daca e cazul. tra asta nu e facuta din dragnisti si iohanisti sau basisti sau ce dumnezo va mai poate nascoci mintea aia bolnava. tara asta vrea stat de drept cu tot ce implica asta, nu vesnicele "aialalati o facut si-o dres facem si noi la fel ce va suparati.”
      • -3 (7 voturi)    
        ”noi pesedistii”?”nomenclatura mafiota”? (Vineri, 24 februarie 2017, 13:16)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

        Cum ai ajuns la aceasta concluzie?
        Sau e cea mai usoara solutieȘ demonizarea celui cu care nu este de acord?

        Apropo, ziua e lumina, noaptea e intuneric! Ce zici? ma uit la A3 sau la B1?


        PS.
        Atatea randuri ai scris despre.....nimic!
    • -4 (6 voturi)    
      Bine zis King-ule. (Vineri, 24 februarie 2017, 12:36)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      ----
      • +4 (4 voturi)    
        Va raspundeti intre voi, postacii (Vineri, 24 februarie 2017, 14:27)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        in fond, daca va platesc pentru fiecare postare, de ce nu?
        • 0 (0 voturi)    
          ai cosmaruri cu postaci, este? (Duminică, 26 februarie 2017, 13:35)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui midufi

          ---
    • +1 (1 vot)    
      353.000 din consultanta (Vineri, 24 februarie 2017, 20:31)

      Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      ai d-lui profesor Georgescu vin in principal de la clientul Consiliul judetean Galati.
      Deci banii in PSD se muta dintr un buzunar in altul
      Ii consilia la greu pe probleme de poluare
  • 0 (6 voturi)    
    Daca Iohannis a meditat si... (Vineri, 24 februarie 2017, 12:22)

    anca_2017 [utilizator]

    are 6 case, nenea de la Galati a fost ZEN
    • -6 (6 voturi)    
      pe PFA.... (Vineri, 24 februarie 2017, 13:17)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui anca_2017

      ca si Johannis.
  • +1 (3 voturi)    
    Atentie! (Vineri, 24 februarie 2017, 15:16)

    ber [utilizator]

    Psd-isti, fiti atenti! Este sorosist!