Ambasadorul SUA s-a dus in vizita la Ministerul Justitiei / Birchall: Obiectivul nostru este de a iesi din MCV in cel mai scurt timp posibil

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 21 februarie 2017, 14:50 Actualitate | Esenţial

Hans Klemm, vizita la ministrul interimar al Justitiei, Ana Birchall
Foto: Ministerul Justitiei
Ambasadorul SUA la Bucuresti, Hans Klemm, s-a dus marti la Ministerul Justitiei, unde Ana Birchall i-a transmis ca "obiectivul nostru este de a iesi din Mecanismul de Cooperare si Verificare in cel mai scurt timp posibil".

Ministrul interimar roman a transmis ca Guvernul sustine neconditionat lupta impotriva coruptiei si eforturile de consolidare a statului de drept, reiterand in acelasi context importanta respectarii drepturilor si a libertatilor fundamentale ale omului, potrivit unui comunicat al MJ.  

"Suntem ferm si pe deplin angajati in directia continuarii eforturilor de consolidare a justitiei din Romania, inclusiv in ce priveste legislatia in domeniu, precum si in privinta continuarii si intaririi luptei anti-coruptie, a luptei impotriva crimei organizate, a traficului de persoane si a activitatilor teroriste. In acelasi timp, nu trebuie sa pierdem din vedere ca justitia se face in sala de judecata, exclusiv in baza probelor aflate la dosar. (...) Doresc, in egala masura, sa subliniez importanta asigurarii unui echilibru intre eficienta actului de justitie si respectarea drepturilor fundamentale ale omului", a declarat Ana Birchall. 

"Obiectivul nostru este de a iesi din Mecanismul de Cooperare si Verificare in cel mai scurt timp posibil, ca o confirmare a eforturilor depuse cu succes de catre Romania in ce priveste reformele din justitie, precum si tinand cont de faptul ca tara noastra a indeplinit majoritatea angajamentelor prevazute in cadrul acestui mecanism", a spus ministrul interimar al Justitiei.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1971 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    era o Tipa la Saxofon (Marţi, 21 februarie 2017, 14:54)

    un domn [utilizator]

    lili Was Here !
  • +7 (9 voturi)    
    Haha (Marţi, 21 februarie 2017, 15:00)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Că doar nu o sa spui că obiectivul VOSTRU e sa furati cit puteti cu ambele mâini si sa dati legi care sa va apere de puscaria pe care o meritati. Norocul nostru e ca Excelenta Sa stie ce hahalere sunteti.
    • +1 (1 vot)    
      Exact. Si noi stim la fel! (Marţi, 21 februarie 2017, 16:22)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Problema e ca una zic si alta fac! Nu avem nici o baza in acesti distrugatori ai justitiei si ai statului de drept.
  • +4 (4 voturi)    
    Obiectivul nostru (Marţi, 21 februarie 2017, 15:01)

    tiberius_p [utilizator]

    ...este sa fim pregatiti pentru a iesi din MCV.
    • 0 (2 voturi)    
      pai de ce sa iasa din MCV (Marţi, 21 februarie 2017, 15:47)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui tiberius_p

      adica UE sa nu mai supravegheze mersul justitiei din Romania. Sa fure interlopii in voie. Nu va faceti griji, va desfiintam PSD si PNL. Avem USR M10 Timisoara.
    • 0 (0 voturi)    
      ca sa iasa din MCV (Marţi, 21 februarie 2017, 16:05)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      mai intait a intrat in rahat big time.Acum mai intai trebuie sa iasa din rahat si sa faca un dus.Apoi sa vada daca mai raman la guvernare.
  • +3 (5 voturi)    
    /// (Marţi, 21 februarie 2017, 15:02)

    hmara [utilizator]

    Cum sa iesi din MCV?
    Ala nu e un instrument de suflat.
    • +1 (3 voturi)    
      ba da ! (Marţi, 21 februarie 2017, 15:36)

      nicknolteanu [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Este un instrument de suflat,si nu orice , e baton cu calcîie,,,,,,,
  • +2 (4 voturi)    
    Pai, cuma asa? (Marţi, 21 februarie 2017, 15:08)

    CezarN [utilizator]

    Pe de o parte avem reforme in justitie, pe de alta parte avem condamnari politice(in viziunea tuturor condamnatilor din PSD si ALDE). Cum este posibil asa ceva?

    OK, ca sa iesi din MCV trebuie sa ai rezultate concrete in lupta impotriva MARII coruptii. Ne poate da doamna ministru cateva exemple de astfel de victorii repurtate de justitia noastra impotriva marilor rechini politici? Sau nomina odiosa? :)))

    Una din cerintele MCV este IREVERSIBILITATEA reformelor in justitie. Cum poate doamna ministru sa argumenteze asta dat fiind ca PSD tocmai ce a scos sute de mii de oameni in strada cu un atac de noapte la adresa statului de drept? Singurul argument in favoarea aestei ireversibilitati este TIMPUL, care sa dovedeasca stabilitatea si predictibilitatea legilor si bunul naarav al politicienilor.

    Ne poate da doamna ministru exemplul unui alt stat UE in care un condamnat penal este seful Camerei Deputatilor si un urmarit penal este seful Senatului? Sunt aceste doua dosare succese ale justitiei sau dosare politice, la comanda? Daca sunt succese ale justitiei, ce mai cauta Dragnea si Tariceanu in functii? Daca sunt dosare politice, cum este posibil sa spunem ca am reformat justitia? Din aceasta dilema nu puteti iesi! A zis!
  • +1 (3 voturi)    
    vesti proaste (Marţi, 21 februarie 2017, 15:11)

    mmmircea [utilizator]

    Nu prinde PSD-ul ziua aia.
  • +1 (3 voturi)    
    Vai de obiectivele voastre! (Marţi, 21 februarie 2017, 15:14)

    Andradda [utilizator]

    Normal ca obiectivul teoretic, populist si de fatada al oricarui guvern este sa scape statul de infractori, sa scape de terorism, sa scape de saracie, sa scape de boli, sa scape de mizerie, sa scape de analfabetism, etc.
    Darce masuri iei pt a atinge aceste obiective?
    Cand spui ca vrei sa faci autostrazi, dar tu furi miliardele alocate, sau spui ca vrei sa scapi de MCV , dar tu ii scapi pe corupti de puscarie si le mai dai si liber la furat, nimic nu se mai potriveste.
    Norocul Romaniei si ghinionul politicienilor romani este ca atat UE cat si USA s-a lamurit pe deplin (adica pana peste cap) cat de mincinosi si periculosi sunt PSD-istii.
  • +2 (4 voturi)    
    Votez pentru MCV (Marţi, 21 februarie 2017, 15:22)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Inca 20 de ani.
    Alta intrebare!
  • 0 (4 voturi)    
    panarama (Marţi, 21 februarie 2017, 15:30)

    voxpopulix [utilizator]

    Din MCV nu poti sa iesi doar cu gura si 5000 de euro.

    PSD sfideaza o tara intreaga cu acest ministru corupt pus la justitie.
    • -1 (1 vot)    
      umm (Marţi, 21 februarie 2017, 16:26)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      Tu asa avansezi la locul de munca? Iti folosesti gura ca punga? Sau la respectiva e de la sine inteles, pentru ca e femeie?
      Chiar e nevoie sa fii un porc misogin? Una e sa fii anti-psd, alta e sa fii o scarba de om.
      Da-ne niste detalii, ce a furat si ce a supt, ca sa arati ca nu esti doar un porc ce-si refuleaza frustrarile, online.