Grindeanu: Ministrul Pavel Nastase vrea o noua lege a educatiei

de RH     HotNews.ro
Marţi, 21 februarie 2017, 14:33 Actualitate | Esenţial

Pavel Nastase, ministrul Educatiei
Foto: Agerpres
Premierul Sorin Grindeanu a anuntat marti ca ministrul Pavel Nastase vrea sa propuna o noua lege a Educatiei. "Am aflat ca domnul ministru isi doreste ca in viitorul apropiat sa inainteze un proiect de lege nou al educatiei", a spus Grindeanu.

Pavel Nastase anuntase si el aceasta intentie in urma cu doua saptamani.

Actuala lege a Educatiei, realizata in 2011 de Daniel Funeriu si Mircea Miclea, a fost distrusa sistematic de guvernele PSD, care au eliminat prevederile care promovau reforma profunda in sistemul de invatamant.























8518 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    Imi permit sa ma antepronunt. Nu. (Marţi, 21 februarie 2017, 14:37)

    ouyang [utilizator]

    Nimic din ce vine de la acest guvern nu mai este “oportun”. Am inteles maretul plan de gainar al lui Dragnea si ce intelege el prin “oportunitate”. Pa baieti, atat v-a fost. Mars la gunoi cu totii.
    • +19 (21 voturi)    
      Ma apuca groaza (Marţi, 21 februarie 2017, 14:49)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      Cand acesti talibani comunisti(asa a zis un picioto de
      la Barlad) se apuca ,din nou,de Legea Educatiei.
      Va fi Legea Abramburica 2.Trebuie opriti.
      • +9 (13 voturi)    
        Nuuu mai vrem sa puna mana pe nimic (Marţi, 21 februarie 2017, 15:52)

        fit [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

        Nu tebuie sa permitem sa mai atinga nimic , nici o lege in tara asta. Nu aveeem incredere in ei!!! Au facut atata rau tarii noastre, educatiei, economiei, justitiei! Am ajuns aici cu mari efoturi si in nici un caz datorita PSD!!
        • 0 (0 voturi)    
          Asta-i ministru care cu o fituica trimisa in (Marţi, 21 februarie 2017, 17:53)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui fit

          teritoriu a stabilit ca fostii directori care nu au participat la concurs sau cei care au participat dar nu au promovat pot fi numiti ca directori de scoala.
          Treaba asta Grindeanu o face publica dupa ce Malescanu s-a intalnit cu ambasadorul rus si au discutat si despre: "Protocol de cooperare în domeniul învăţământului pe perioada 2017-2022" http://www.stiripesurse.ro/ambasadorul-rusiei-concluzie-dupa-intalnirea-cu-mele-canu-ce-a-uitat-sa-spuna-ministrul-roman_1180739.html
    • +5 (5 voturi)    
      Tampitelul spune (Marţi, 21 februarie 2017, 16:02)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui ouyang

      ca el nu stie nimic si este priministru marioneta,fantoma lui Grindeanu este la Guvern. Ministrii fac fiecare ce le spune Dragnev.
      Grindeanu este in plus acolo."Am aflat ca domnul ministru isi doreste ca in viitorul apropiat sa inainteze un proiect de lege nou al educatiei" . Am aflat zice .... mai ridicol decat asta ce poate fii.Omul asta nu are nici un pic de orgoliu .Isi bat joc astia de el si le inghite ca pelicanul....
  • +22 (22 voturi)    
    inca una? (Marţi, 21 februarie 2017, 14:40)

    freestyle [utilizator]

    din greseala in greseala pana la victoria finala.
    reforma continua....
  • +19 (19 voturi)    
    Si tu Grindeanu (Marţi, 21 februarie 2017, 14:40)

    Anonym [utilizator]

    Esti un fel de centralist?
    Ala de la Justitie a vrut OUG13, asta vrea legea educatie (apropo si pare mare vizionar asa, cred ca simte bine realitatile la varsta lui)
    Nu prea iti place cu responsabilitatea de leader nu?
  • +18 (18 voturi)    
    Trebuie intarite plagiatele (Marţi, 21 februarie 2017, 14:46)

    soundtrack [utilizator]

    si fabricile de diplome!!! Vreo ordonanta de urgenta????
  • +19 (19 voturi)    
    Restauratia (Marţi, 21 februarie 2017, 14:47)

    mmmircea [utilizator]

    cu Cati Abramburica varf de lance, vrea sa termine ce-a mai ramas din Legea Educatiei. Proiectul e intocmit demult, doar i l-au inmanat acum lui Nastase - rectorul care nu cunoaste nicio limba straina. De fapt vorbim de niste relicve comuniste a caror viata e o continua impostura. Iordache, Nastase, Andronescu sunt niste personaje grotesti, demni urmasi ai Anei Pauker si al lui Dej.
  • +15 (15 voturi)    
    " - Noi nu va vrem educati (Marţi, 21 februarie 2017, 14:51)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Doar sa mergeti sa votati. "

    ... pentru Merite Deosebite in Lupta cu Psihotronicizatii , in maxim doua luni , Floricica Dansatuarea va fi secretara personala a ministrului Pavel Nastase ...
  • +14 (14 voturi)    
    Altul care vrea sa o ia pe aratura... (Marţi, 21 februarie 2017, 14:55)

    Petru-DoruCiuca [anonim]

    adica vrea sa-l copieze pe (c)Iordache!
    De 26 de ani, PSD nu face decat sa aBrambureasca invatamantul, ca sa fie romanii tot mai usor de manipulate.
    De parca nu ne ajunge cat a zapacit Ceausescu invatamantul, cand ii penaliza pe profesori daca nu treceau clasa toti elevii. Si inevitabil, au ajuns sa treaca toti prostii. Si inevitabil, avem tone de analfabeti functional.
    Iar acum, un ministru vrea sa finalizeze ce n-a putut Ecaterin(c)a.
    Ce mai vrea PSD?
    Adica stiu.
    Vrea:
    1) Hotie legiferata
    2)Tara de prosti
    3)Tara de saraci si asistati social
    4)Tara de milogi
    5)Tara PSD
  • +14 (16 voturi)    
    Viforene, tata esti o duda si nimic altceva ! (Marţi, 21 februarie 2017, 14:58)

    Susufler0 [utilizator]

    Pai cum vine asta ? "Am aflat ca domnul ministru isi doreste ca in viitorul apropiat sa inainteze un proiect de lege nou al educatiei." Aveti in programul vostru de guvernare intocmit pe minute, ore, zile, saptamani, ani la capitolul "Educatie" un astfel de obiectiv ? Ca daca nu -l aveti trecut acolo ca atare, inseamna ca procedati ca si cu OUG 13, adica dati drumul la "agenda secreta" iar asta inseamna ca Ecaterina isi vede neabatuta de telul ei, acela de a "revolutiona" (citeste, "distruge") invatamantul.

    Studentie fara bac-ul dat, existand posibilitatea ca acesta sa fie sustinut odata cu masterul. Gimnaziul in locul primarei si primara in locul liceului. Liceul facut in perioada cat esti doctorand, etc.

    PS. Analfabeti functionali ? Ce sunt astia ? Cine vorbeste de astia ?
  • +14 (14 voturi)    
    A mai ramas ceva de distrus in invatamânt? (Marţi, 21 februarie 2017, 14:59)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Credeam că, totusi, Katia Androescovaia si haita ei de politruci a reusit sa ingroape totul. Oricum, MAREA RESTAURATIE a inceput, dupa o pauza de 1 an. TOTUL trebuie politizat. Impostura trebuie sa domneasca peste tot, furtul intelectual, nepotismul, clientelismul si hotia - conform retetei PSD:
  • +6 (8 voturi)    
    Când veți guverna? (Marţi, 21 februarie 2017, 15:05)

    asavreau [utilizator]

    Acuzați că nu sunteți lăsați să guvernați dar voi nu vreți să guvernați.A guverna înseamnă să vă ocupați de buna administrare respectând legile.Voi ce faceți?Ne spuneți că vreți să schimbați legile și noi spunem că trebuie să mergeți la închisoare.Așa pățesc cei care nu respectă legile.Singuri vă creați premisele unor dosare penale.
  • +9 (9 voturi)    
    Vor sa legalizeze incompetenta? (Marţi, 21 februarie 2017, 15:16)

    JustinCase [utilizator]

    Vor sa dea o lege care sa permita si celor cu nota 2 sa devina directori de scoala?
  • +10 (10 voturi)    
    bai fratilor (Marţi, 21 februarie 2017, 15:24)

    moka [utilizator]

    mai inventati mult? ne-ati tampit copiii cu atatea reforme. Ministrul si ideea. Ce aveti? Nu sunteti zdraveni?
  • +8 (8 voturi)    
    Capul plecat... (Marţi, 21 februarie 2017, 15:24)

    muvis [utilizator]

    De notat ca nu exista voci din breasla profesorilor, cadrelor didactice care sa critice astfel de initiative.
    E o amorteala totala in randul cadrelor didactice; nici macar voci singulare sau reprezentanti ai vreunor institutii scolare mai rasarite nu se aud.

    Semn ca in ultimii 10 de ani nu s-a plamadit vreo noua generatie in educatie, cu toate ca sunt si oameni tineri pe acolo. Mai degraba au adoptat pozitia plecata a cadrelor vechi.
  • +6 (6 voturi)    
    vi se pregateste ceva? (Marţi, 21 februarie 2017, 15:25)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Si daca o abrogati si legea asta ca OUG 13 , ei, va dati demisia? Eu zic ca nu mai apucati. va fi alt guvern curand.
  • +10 (10 voturi)    
    in tarile civilizate (Marţi, 21 februarie 2017, 15:34)

    nedumeritul [utilizator]

    in tarile civilizate o noua lege a invatamantului sau modificatri la lege se anunta cu 5 ani inainte dupa studii si experimentari temeinic efectuate de catre pedagogi de renume.
    La noi se fac schimbari in medie anual si majoritatea cunoscutilor mei care sunt in invatamant le considera in sensul gresit.
  • +6 (6 voturi)    
    Rezultate ..schimbarilor dese (Marţi, 21 februarie 2017, 15:59)

    hamangiu [utilizator]

    42% dintre elevii de sub 15 ani sun analfabeti functionali.....stiu sa scrie si sa citeasca dar nu inteleg ce citesc...
  • +5 (5 voturi)    
    NU (Marţi, 21 februarie 2017, 16:43)

    ber [utilizator]

    Echipa Abramburikai nu este calificata sa elaboreze o lege a educatiei mai buna decat cea care este si pe care tot ei au ciuruit-o. Acest ministru ar trebui sa explice cu argumente serioase de ce vrea sa schimbe legea! Si sa arate ce vrea sa puna in loc. Cunoscand cum se invata la noi si cum se invata in alte tari, cred ca actuala echipa din minister nu poate da o lege mai buna. Invatamantul romanesc a incaput pe mana politicienilor, inginerilor, pedagogilor, economistilor; nu vad profesori de limba romana, matematicieni, fizicieni, chimisti, biologi.
    • +2 (2 voturi)    
      Avem o lege a educatiei macelarita de ponta PSD (Marţi, 21 februarie 2017, 17:55)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui ber

      cu ordonante. Trebuiesc purecate ordonatele alea dar nu de catre psd.