Vlad Petreanu: 58 de medicamente, risc de disparitie din Romania daca se aplica scaderea brusca a pretului cu 35%. Distribuitorii, singurii beneficiari ai ordinului

de RH     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2017, 17:43 Actualitate | Esenţial

Jurnalistul Vlad Petreanu a publicat pe blogul sau o analiza privind impactul scaderii bruste cu 35% a pretului medicamentelor, scadere promisa si anuntata de PSD pentru 1 aprilie. Petreanu scrie ca, potrivit unui raport al London School of Economics, "58 de medicamente care au cotă de piață de peste 55% prezintă un risc foarte mare de a fi scoase de pe piața românească în cazul aplicării bruște a ordinului de scădere a prețului cu 35%".

Petreanu prezinta mecanismul complex prin care aceasta ieftinire brusca ar duce la disparitia medicamentelor de pe piata interna.

El explica si cine va castiga de pe urma acestei masuri: "Distribuitorii de medicamente sunt singurii care ar putea profita din exportul paralel de medicamente ieftinite. Nu spun că o vor și face, dar nimic nu împiedică această opțiune. Nu sunt multinaționale. Sunt firme autohtone, deținute de personaje foarte discrete, care manevrează zeci sau sute de milioane de euro anual".

Citeste aici analiza completa a lui Vlad Petreanu























7705 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Mecanismul alegerii pretului medicamentelor: (Luni, 20 februarie 2017, 18:16)

    dexpropriat [utilizator]

    "Gândiți-vă ce se întâmplă când un producător de medicamente e forțat pe cale administrativă să scadă prețul într-o țară. El riscă să înregistreze pierderi nu doar în țara respectivă, ci și în multe altele din UE, pentru că toate sunt legate.
    De ce ar vrea o companie pharma să piardă piața din Italia din cauza unei scăderi de preț din România? Nu mai bine retrage medicamentul respectiv din România și limitează pierderile?"
  • +5 (7 voturi)    
    Mai,oameni buni! (Luni, 20 februarie 2017, 18:50)

    Jar [utilizator]

    Exportul paralel cu medicamente originale e in floare.Marii angrosisti asigura lanturilor de farmacii, pe care le patroneaza,un stoc minim de astfel de medicamente,iar restul merge la export.
    Farmaciile individuale se uita la Luna....

    Medicamentele originale care au generice pot ramane la acelasi pret,insa problema e ca genericele au,ca regula,65%din pretul originalelor.Acest 65% e foarte mare.Sunt exemple de medicamente generice gratuite al caror pret a scazut de la 01.07.2015 de 10 ori si tot mai sunt in piata.

    Pe reteta compensata medicul prescrie DCI-ul,asa ca, pacientul poate sa aleaga fie genericul,fie originalul la care plateste diferenta de pret.

    In cocluzie,regula aia cu 65% e de competenta" DNA sa vina sa va ia".
  • +3 (7 voturi)    
    emiterea de legi cu dedicatie precum si (Luni, 20 februarie 2017, 19:41)

    ty [utilizator]

    superficialitatea sunt deja legendare pentru PSD.
  • +3 (7 voturi)    
    Povestea sinistra continua (Luni, 20 februarie 2017, 21:27)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Nimic despre preventie.3/4 din absolventii de medicina sunt agenti sinistri de vanzari..
    P.S se recomanda fructe si legume cu tot cu coaja
    • +2 (2 voturi)    
      Corect Snitzel (Marţi, 21 februarie 2017, 8:09)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      IN PLUS toate farmacistele se cred medici (dau indicatii medicale).
  • 0 (6 voturi)    
    chestii ciudate! (Luni, 20 februarie 2017, 21:34)

    miculescu-rucar [utilizator]

    -ciiine este doctorul cu nume greu de pronuntat absolvent proaspat al London School of Economics?
    -ciiiine a fost angajat dupa absolvire ca vicepresedinte la agentia medicamentului si matrasit de noua guvernare?
    -ciiiine ataca furibund pe hn sistemul medical romanesc?
    -cum dreaqu o institutie ca LSE este lovita asa,din senin cu copita scaderii preturilor la medicamente in Ro?
    • +1 (5 voturi)    
      Toata lumea are de castigat (Luni, 20 februarie 2017, 22:04)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      S-a ajuns acolo incat pensionarilor li se prescriu medicamente pt a se imbolnavi astfel incat sa obtina pensionare pe caz de boala
      • +1 (1 vot)    
        da, dar intrebarea este.... (Marţi, 21 februarie 2017, 8:10)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        ....CE medicamente isi poate cumpara un pensionar cu pensie sub 1000 lei?
    • 0 (2 voturi)    
      Eu cred ca era destul de clar in articol (Marţi, 21 februarie 2017, 9:53)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      Adica putem sa credem ce scrie acolo sau putem sa o dat iarasi in teoria conspiratiilor, in care un doctor cu nume greu de pronuntat (ungur sau evreu sau ambele, ca Soros?) si o institutie de prestigiu din Londra sunt mana in mana cu corporatiile si nu vor sa aiba romanii medicamente ieftine.

      In articol scrie clar:

      "Ministrul care i-a urmat, Vlad Voiculescu, a înțeles care urmau să fie efectele aplicării ordinului de scădere cu 35% a prețului la medicamentele “off-patent” – adică la inovativele care ieșeau de sub protecția brevetului de invenție. Pentru multe dintre acestea nu există încă înlocuitori. Fiind singure pe piață atâta vreme, cota lor de piață este foarte mare iar retragerea lor de către companiile producătoare ar pune sub risc vital un număr foarte mare de pacienți.

      În 2016, Ministerul Sănătății a solicitat o evaluare a impactului ordinului dat de Nicolae Bănicioiu. Această evaluare a fost făcută de un grup de experți internaționali de farmacoeconomie, sub coordonarea London School of Economics. Raportul, de sute de pagini, se află la minister, iar dl. ministru Bodog îl poate consulta oricând, dacă n-a făcut-o încă, deși mă îndoiesc."

      Adica "prostul" ala de technocrat a cerut acest studiu tocmai ca sa inteleaga care sunt implicatiile, sa nu dea cu barda si apoi sa se intrebe ce a facut.

      Deci asta e raspunsul la intrebarea "cum dreaqu o institutie ca LSE este lovita asa,din senin cu copita scaderii preturilor la medicamente in Ro". Nu a fost lovita din senin, statul roman a platit si a solicitat acel studiu.

      Oricum tehnocratii astia care ne voiau rau au plecat.

      Ramane ca PSD sa aplice chestia asta, daca el crede ca e bine pentru popor: medicamente mai ieftine cu 35%.

      Si o sa ne dumirim cu totii daca astia care sustin ca o sa iasa o gramada de medicamente de pe piata au dreptate sau nu. Articolul doar voia sa spuna sa ne gandim bine ce facem, caci s-ar putea sa ne facem singuri rau, crezand ca ne facem bine.
  • +2 (2 voturi)    
    Cine are copii (Marţi, 21 februarie 2017, 8:11)

    Toni_Romania [utilizator]

    ....stie ca a disparut inhalantul antiseptic Bioparox, asa de eficient. De ce?
  • -1 (3 voturi)    
    Mda, adica sa lasam cresteri fara negociere? (Marţi, 21 februarie 2017, 10:15)

    jackalphonse [utilizator]

    Acum vine sperietoarea asta ca trebuie sa inghitim preturuile mari ca altfel e nasol.
    Sincer, eu cred ca sunt generice care pot inlocui alti "producatori". ce ar fi sa expuneti situatia mai pe larg si nu doar o stire xu trei randuri demna de un public needucat? Nu suntem chiar toti publicul care se uita la OTV.