FOTO A 19-a zi de proteste in Piata Victoriei: Cateva sute de oameni au manifestat si sambata seara in fata Guvernului - "Tara n-a votat hotia, voi nu sunteti Romania"

de O.P., V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 februarie 2017, 19:56 Actualitate | Esenţial

Protest Piata Victoriei 18 februarie
Foto: Hotnews
Cateva sute de persoane s-au adunat in Piata Victoriei din Capitala si sambata seara, in cea de-a 19-a zi consecutiva de proteste antiguvernamentale. Cei aproape 600 de manifestanti stransi in fata Guvernului au scandat, printre altele, "Jos Tariceanu, Dragnea si Grindeanu", "PSD, ciuma rosie", "Zi de zi aici vom fi", sau au afisat mesaje precum "Tara n-a votat hotia, voi nu sunteti Romania", "Dragnea, nu uitam / Nu-ti asumi, deci nu plecam".

Dintre mesajele scandate sau afisate pe pancarte de manifestanti:
  • "Tara n-a votat hotia, voi nu sunteti Romania"
  • "Jos Tariceanu, Dragnea si Grindeanu"
  • "PSD, ciuma rosie"
  • "Zi de zi aici vom fi"
  • "Coruptia ucide"
  • "Romania nu uita, noi suntem de partea ta"
  • "Ministri sinistri"
  • "Daca va pasa iesiti din casa"
  • "Dragnea, nu uitam / Nu-ti asumi, deci nu plecam"
  • "Batem fierul cat e cald"
  • "Revolutia bunului simt"
  • "In democratie, hotii stau in puscarie"
  • "Cand nedreptatea devine lege, rezistenta devine datorie"
___________

Cele mai importante momente de la protestul de sambata seara:

22.00 In Piata se impart insigne cu textul #rezist. Au mai ramas circa 100-150 de manifestanti

21.42
Numarul protestatarilor a urcat spre 600. In Piata au mai venit grupuri de manifestanti, dar au mai si plecat



20.41
In Piata Victoriei sunt la aceasta ora peste 400 de manifestanti. Se striga obisnuitele scandari "Hotii", "Demisia"



20.14
Protestul este pasnic, iar numarul protestatarilor pare stabil, nu se vad venind grupuri semnificative. Sunt si cativa copii mai mari, cu parintii.

Se aud si cateva fluiere ce insotesc zgomotul vuvuzelelor.

20.10
Manifestantii asaza candele pe inscriptia "Democratia # Rezista", ce a fost scrisa cu creta, pe asfalt, in cursul zilei, in timpul protestului copiilor





19.55 Manifestantii flutura stegulete si sufla in vuvuzele. In fata e un grup ce scandeaza "Demisia"







La ora 19.45, in Piata protesteaza circa 150-200 de persoane.



Manifestantii sunt rasfirati in zona de protest, care e imprejmuita din loc in loc cu grilaje de protectie ale Jandarmeriei.




Citeste mai multe despre   






















6076 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    doar atatia? (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 20:32)

    un revolutionar [utilizator]

    Din ce in ce mai putini, cu toate ca puterea de la o zi la alta devine tot mai puternica, isi ascute cutitele si topoarele impotriva justitiei și prinzand momentul potrivit o va macelari. Daca duminica trecuta s-a facut un mega tricolor uman, duminica aceasta ar trebui sa se faca cel mai mare mars al triumfului care să plece de la guvern si sa ajunga la arcul de trimf , sa se treaca pe sub el, și cu mana dreapta ridicata sa se faca semnul victoriei pentru a se aprinde speranta victoriei impotriva coruptiei. Si ar fi bine sa se stationeze si la tvr. Daca guv a sponsorizat tvr din banii nostrii, macar sa ne luam televiziunea din mana celor care au praduit-o, sa redevina a noastra a romanilor .Aceia care sunt cercetati penal sa nu ne mai dea lectii de democratie, razand batjocoritor la popor din studiourile tvr. Macar atata lucru romanii pot sa faca :o televiziune a lor pt care tot romanii au varsat sange scump și si-au dat viata in 89. E inadmisibil ca in frunte tv sa fie psdista și CA ocupat de politicieni.TVR n-ar mai difuza și cheltui sute de mii de euro pe filme coreene ce prezinta scene de tortura, tehnici criminale si brutalitate asupra fiintei umane.Ar trebui ca tvr2 sa devina canal didactic-cultural și tvr 1 sa redevina generalist cu bun simt, o alternativa de temut la tlvz particulare. Daca de asta nu suntem in stare , cum putem avea gandul de a putea stavili lupta impotriva justitiei?
  • +4 (6 voturi)    
    In curand apar postacii (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 20:43)

    DrN [utilizator]

    In curand apar postacii:

    shaolin, demaGogu, xrogo, Prea_Tarziu, PanaitCristian, gazuldebasist, Nyk1, om_simplu_din_multime, etc.

    *** Daca sunteti postac si nu va regasiti in lista de mai sus, inseamna ca sunteti prea slabi sa fiti platiti. Probabil luati prea multe plusuri :)

    *** La postaci nu se raspunde decat cu maxim cuvantul "postac".
    • -2 (4 voturi)    
      postac (Duminică, 19 februarie 2017, 8:54)

      PanaitCristian [anonim] i-a raspuns lui DrN

      postac poate sunteti dvs. stimate domn, sunt un cetatean care-si da numele real spre deosebire de altii si care uneori isi mai da cu parerea in functie de realitatea din articol.
  • +5 (5 voturi)    
    Deocamdata (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 20:59)

    adrian88000 [utilizator]

    Grindeanu s-a linistit ( sau a fost linistit ). Pericolul nu mai vine de la Guvern. Acum pericolul vine de la parlament. Tartorii Nicolicea si Serban Nicolae si-au pus in gand sa transforme OUG13 in Lege. Nu sa o respinga ci sa o adopte !
    Cred ca de saptamana viitoare trebuie sa punem presiune pe Parlament.
  • -1 (5 voturi)    
    #zi de zi (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 21:43)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Aici vom fi !

    Ce nu ati inteles, mai scururilor?

    #Vrem sa plecati /Dupa gratii sa urlati!
  • +4 (6 voturi)    
    SE STINGE (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 22:15)

    stcris [utilizator]

    ce va spuneam ?Cainii latra ,ursul merge...Mizau pe uzura noastra si asa s-a intamplat ;iar eu care speram la o Primavara Romanesca de unde sa inceapa cu adevarat REVOLUTIA CONTINUA A BUNULUI SIMT SI A RESPONSABILITATII POLITICIENILOR nu doar un foc de paie !
    Deci noi in continuare platim,muncim (de multe ori chiar pe nimic pt firmele lor mafiote care nici macar nu cotizeza la stat ca cica nu au profit) iar ei or sa continue sa faca ce stiu mai bine ,cu aroganta specifica PSD :sa dea legi ca sa poata devaliza tara mai usor, sa dea legi cat mai tampite ca sa lase "portite" propriilor mafioti si sa dureze la infinit procesele cu scop de sufocare a justitiei ,sa-si intareasca caracatita din institututiile statului unde mai exista inca cativa angajati onorabili ,prizonieri,santajati cu perspectiva somajului)
    Prin lasitate specifica balcanica si neparticipare la vot romanul a decis soarta de feudalizare a romaniei in plin sec 21 !Feuda PSD continua de 27 de ani...
    Si eu care speram ca ROMANIA OAMENILOR CINSTITI sa reuseasca sa sarbatoreasca printr-o schimbare de 180° cei 100 de ani de la marea unire...Cred ca o sa sarbatorim mai degraba o dezbinare OFICIALA caci DE FACTO ea exista deja ,chiar daca fara granite clare ,inca !
    • +2 (2 voturi)    
      pentru stcris (Duminică, 19 februarie 2017, 15:05)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui stcris

      Nu fi pesimist ! Ce aveam de rezolvat la guvern , am rezolvat. Acum pericolul vine de la parlament. Dar acolo avem reprezentantii nostrii. USR ne va anunta daca se pune la cale vre-o ticalosie ( de ex. aprobarea si transformarea OUG13 in lege ).
      Daca vor incerca asa ceva ,vom fi la parlament, calare pe ei. Nu ii vom lasa sa faca ticalosii.
  • +1 (5 voturi)    
    Rasfirati (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 23:12)

    VasileChirila1 [anonim]

    Mai rasfirati baieti ; mai rasfirati , poate in loc de 60 va ies vreo 6000, sau poate 60 000 si reusiti sa faceti si steagulala ... (nu spun cum, ca iar ma banati) !
  • -3 (5 voturi)    
    mai putini decat careul de inceput de an scolar (Duminică, 19 februarie 2017, 3:11)

    demaGOCU [utilizator]

    intr-un sat de munte (nu spun care). Nu sunt nici macar 100 de elevi.
  • 0 (0 voturi)    
    tot nu v-ati prins.... (Duminică, 19 februarie 2017, 23:49)

    Sophie [utilizator]

    puteti striga orice....nu ii intereseaza!! Sa fie ei acolo si asta e...