Actorul Dan Bordeianu a venit la protestul copiilor cu sotia si fetita si ii transmite ministrului Olguta Vasilescu un mesaj: Reactia pe care o aveti este mizerabila

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 februarie 2017, 13:55 Actualitate | Esenţial

Dan Bordeianu, la Protestul Copiilor impreuna cu familia
Foto: Hotnews
Actorul Dan Bordeianu a venit sambata cu sotia si fetita la "Lectia de educatie civica" din fata Guvernului la care au participat circa 500 de persoane si i-a transmis ministrului Olguta Vasilescu, care spusese ca aducerea minorilor la astfel de manifestari incalca legea, ca "reactia pe care o aveti este mizerabila."




Ministrul Muncii, Lia Olguta Vasilescu, a declarat miercuri, la Craiova, ca cei care au iesit in strada pentru ca vor sa se respecte legea ar trebui sa respecte, la randul lor, Legea 272/2004 care prevede ca parintii nu au voie sa isi ia copiii la mitinguri, potrivit Agerpres.

"Cei care au iesit in strada au iesit pentru ca vor sa nu se mai incalce legea. Exista Legea 272/2004 care prevede foarte clar ca parintii nu au voie sa isi ia copiii la mitinguri, sa-i expuna. Deci, daca au iesit in strada pentru respectarea legii, ar trebui sa stie si ei ca exista o lege care le interzice sa isi ia copiii acolo", a spus Vasilescu intr-o conferinta de presa.  

Directia pentru Protectia Copilului Sibiu a venit in apararea parintilor care si-au adus copiii la protestele din ultimele saptamani, aratand ca demersul lor nu incalca nicio lege. Ba mai mult, interdictia copiilor de a participa la manifestatii ar ingradi drepturile parintilor, potrivit digi24.ro

DGASPC Sibiu citeaza Conventia Drepturilor Copilului a ONU, potrivit careia "orice copil are dreptul la libertatea de a gandi, de a avea o religie, de a participa la intruniri pasnice care nu incalca drepturile celorlalti".























14112 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    Olga (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 14:01)

    miohaiham [utilizator]

    Si ai zis tot....
  • +30 (36 voturi)    
    Foarte bine (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 14:07)

    geonicol [utilizator]

    Toate figurile publice,toti artistii,intelectualii de marca ar trebui sa fie foarte activi,sa-si spuna parerea ,sa se implice,un cuvant de al lor face mult mai mult decat al nostru ,al anonimilor.Tacerea lor,a noastra,lehamitea care cuprinsese societatea romaneasca,baltirea,ne-au adus aici,i-au facut pe exponentii ciumei rosii sa se creada zei,deasupra oamenilor,sa se comporte ca niste stapani de sclavi.
    • +11 (15 voturi)    
      Perfecta dreptate. (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 21:06)

      miohaiham [utilizator] i-a raspuns lui geonicol

      E frustrant cand penalii,profitorii,penibilii,palmasii,putorile cu iz pesedist iti zic ca albul este negru pt ca sunt alesi de popor.Pacat si de generatia urmatoare crescuta pe baza unor valori de cele mai multe ori imorale si fara urma de logica.
  • +9 (13 voturi)    
    mari actori 1989.. tvr (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 14:12)

    alex323 [utilizator]

    mari actori 2017.. pv+ntv ... atrasi de ce?.. de, nevoia, bat-o vina
  • +22 (28 voturi)    
    Daca raman singuri acasa,ce fac cu chibriturile? (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 14:22)

    Plagarus [utilizator]

    Trebuie supravegheati si educati de mici,ca sa nu ajunga precum sunt psderbedeii politici.
    Peste ani si ani,este sigur ca micutii nu vor vota hotii !
  • +31 (37 voturi)    
    Ce sa ceri? (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 14:38)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ce pretentii sa ai de la o fosta argată a lui Vadim, migrata la gasca de borfasi numita PSD?
  • +17 (25 voturi)    
    daca va uitati la videoclip cu atentie (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 15:22)

    Francisc 1 [utilizator]

    se vede la un momentat cipul psihotronic montat dupa ureche si sigla " Soros&Ciolos industries" , luati cadru cu cadru sa va convingeti !
    • +1 (3 voturi)    
      Nu-l ascultati pe Francisc 1! (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 23:21)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Sa nu cumva sa dati click pe filmulet!
      Altfel vi se va virusa calculatorul/tableta/mobilul cu un program sorosist ce va emite incontinuu unde psihotronice, chiar si cand calculatorul e inchis!
  • -21 (31 voturi)    
    Artisti (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 16:14)

    FloceaIo [anonim]

    ...unul si unul. Cantitate din belsug, calitate, canci! In afara de rudele lui (nu bag mana in foc pentru cele de la gradul 2 in jos), cred ca nimeni nu stie ca asta e "actor". De unde naiba ii scoateti? Din pubele?
    • 0 (2 voturi)    
      Nu-i expirat lacom by Catena !! (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 17:20)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui FloceaIo

      De ex.a avut norocul de a fi castigat castingul pentru un rol in aperciatul serial LOST
    • 0 (2 voturi)    
      Flocealo (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 18:51)

      happylight [utilizator] i-a raspuns lui FloceaIo

      Reactia ta e asijderea pseudonimului...
    • +7 (9 voturi)    
      Tovarase (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 21:09)

      miohaiham [utilizator] i-a raspuns lui FloceaIo

      Puti a ...
  • +1 (5 voturi)    
    actorul s-a dat cu pedesereul?! (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 17:35)

    CristioanR [utilizator]

    Daca nu, atunci de ce folosesti termeni precum "ministrul Olgutza"atunci cand se refera la super-penala Vasilescu!?
  • +2 (8 voturi)    
    "Legea 272/2004 care prevede foarte clar ..." (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 21:56)

    Radu_B [utilizator]

    Uite, eu am luat si citit legea si n-am gasit nimic cum ca parintii "nu au voie sa isi ia copiii la mitinguri, sa-i expuna".

    Exista art. 27(4) de care se leaga unii: "Copiii nu pot fi folositi sau expusi de catre parinti, reprezentanti legali [...] in scopul de a obtine avantaje personale/institutionale sau de a influenta deciziile autoritatilor publice."

    Protestul nu este asociat influentarii deciziilor autoritatilor publice, ci este asociat libertatii de exprimare, dreptului la asociere si dreptului la opinie.

    Cata vreme copii nu sunt fortati sa participe sau pusi in situatii de risc, dimpotriva e benefica o lectie de educatie civica, pentru ca legea garanteaza copilului dreptul de a se informa, de a-si forma singur opinia, de a participa la intruniri pasnice, etc.

    Art 31 (1): "Copilul are dreptul la libera asociere in structuri formale si informale, precum si libertatea de intrunire pasnica, in limitele prevazute de lege."

    Conventia ONU privind drepturile copilului, ratificata de Romania prin Legea 18/1990: persoanele sub 18 ani au dreptul să participe în activități politice, inclusiv la mitinguri, demonstrații, adunări și campanii.

    RUSINE PSD, RUSINE Grindeanu, RUSINE Lia Olguta Vasilescu !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Caile Domnului (Luni, 20 februarie 2017, 8:18)

    sun [utilizator]

    Caile Domnului sunt multe daca una care a inceput actiovitatea politica mai mult pe sub birouri si alta care si ingropa barbatul si se marita repede cu unul mai bogat ajung sa dea lectii cum sa -si creasca copiii protestatarii !