Aproape 1.000 de persoane care calatoreau cu trenul fara bilet, prinse in doar doua zile

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 februarie 2017, 10:16 Actualitate | Esenţial

Politita Romana informeaza 962 de persoane care calatoreau fara bilet au fost depistate, in urma unei actiuni desfasurate, in doua zile, in trenuri si in statiile de cale ferata.

In zilele de 15 si 16 februarie a.c., Directia de Politie Transporturi din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane, impreuna cu CFR Calatori, a organizat o actiune in statiile de cale ferata si in trenuri, pentru prevenirea si combaterea faptelor de natura penala si contraventionala.

Astfel, peste 770 de politisti de la transporturi au patrulat in 467 de statii CF si peste 700 trenuri de calatori. 962 de calatori fost gasiti in neregula si au platit bilet cu suprataxa, valoarea totala a taxelor si suprataxelor fiind de 10.000 de lei, potrivit comunicatului IGPR.

Politistii au depistat si 10 vanzatori ambulanti neautorizati, 5 persoane date in urmarire si 3 banuite de savarsirea de infractiuni.

Totodata, au fost constatate si 29 de infractiuni si aplicate 377 de sanctiuni contraventionale, in valoare de peste 80.800 de lei, dintre care 214 la Legea pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice, 14 la Legea  privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite, 71 la H.G. pentru stabilirea si sanctionarea contraventiilor la normele privind transporturile pe caile ferate romane, 4 la Legea privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor si protectia persoanelor, iar 74 la alte acte normative. Au fost confiscate bunuri in valoarea de 3.546 de lei.

Actiunile de control se vor derula si in perioada urmatoare, in toate trenurile de pasageri, la nivelul intregii retele feroviare.

Conform HG 203/1994 pentru stabilirea si sanctionarea contraventiilor la normele privind transporturile pe caile ferate romane pentru un calator care refuza achitarea biletului de taxare in tren, se intocmeste un proces verbal de contraventie.

Conform reglementarilor in vigoare, pasagerii care urca din punctele de oprire unde nu sunt case de bilete, au obligatia de a se prezenta imediat dupa urcarea in tren la personalul feroviar pentru a-si cumpara bilete, la un tarif similar celui de la casa de bilete.


Citeste mai multe despre   






















2933 vizualizari

  • -7 (9 voturi)    
    ha (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 10:22)

    I [utilizator]

    nu stiu cine e sef la CFR acum dar de ceva timp se misca lucrurile si pe acolo.
  • -4 (10 voturi)    
    Nu cumva (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 10:46)

    rutger [utilizator]

    960 erau studenti ?? Au devenit nashii, brusc, incoruptibili ? Cred ca este astenie de primavara timpurie !!
  • -3 (9 voturi)    
    Verificare (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 10:49)

    vlad.pe [utilizator]

    Nu ar fi mai bine ca biletul sa se verifice cand intri pe peron ?
    Asa este in Barcelona si in tarile civilizate.

    Cine are de asteptat o poate face in gara nu pe peron.
    • +2 (6 voturi)    
      Dar, (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 11:16)

      SCRAMBLED [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Romanul e inventiv!
      Isi ia bilet pana la Poiesti si merge la CLUUUJ...
      Ai vrut sa spui: cand intra sau iese.

      E mai greu cu verificarea asta... ce te faci cu insotitorii celor care pleaca cu trenul? La noi e traditia lui toc-toc la scara vagonului...

      @rutger: Mai documenteaza-te! Poate studenti ca Arsinel...
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 11:20)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui vlad.pe

      Asta inseamna inca minim o persoana care sa se ocupe de asta. Ei au inchis case de bilete sa faca economie de personal.
  • +5 (5 voturi)    
    CFR este fief P$D-ist din preistorie... (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 10:56)

    cartofil [utilizator]

    Nopcea, Necolaiciuc, etc..... Si culmea, nu au patit inca nimic desi dupa furaciuni au facut au reusit sa aduca CFR-ul la un nivel inferior timpurilor lui Carol I.
  • +3 (5 voturi)    
    doar atatia? (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 12:01)

    danco [utilizator]

    Adica in 700 de trenuri au gasit 900 de blatisti? Nici macar 2 pe tren???? Pai in cazul asta stam bine, si platim degeaba politistii...mi-e mie jena de jena lor. Cand am mers eu cu trenul acum cativa ani buni, cred ca eram singurul care aveam bilet.
  • -4 (8 voturi)    
    #studenti (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 12:35)

    U_swamp [utilizator]

    erau studenti care au uitat ca s-a abrogat #13...
  • +1 (1 vot)    
    Asa popor, (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 14:14)

    soundtrack [utilizator]

    asa conducatori!!
    Cu regret spun asta!!!
  • +1 (1 vot)    
    furaciunea de jos incepe ! (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 14:37)

    clevetitor [utilizator]

    In ritmul asta o sa dispara transportul pa cale ferata,si au de castigat transportatorii auto ,care nu au nasi.
  • +2 (2 voturi)    
    statul pomanagiilor (Sâmbătă, 18 februarie 2017, 16:14)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    ar trebui sa dea gratuitati si la mineri, bugetari pensionari, femei gravide, muncitori...la tot poporul.
    oare in U.K.sau SUA, studentii au gratuitati ?