Fara precedent: Sorin Grindeanu a invitat presa la Bruxelles in bataie de joc

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 16 februarie 2017, 13:54 Actualitate | Esenţial

Captura de pe vola.ro
Foto: Vola.ro
Guvernul a anuntat abia joi (n.red. astazi), la ora 11.25, ca premierul Sorin Grindeanu va efectua o vizita la Bruxelles in perioada 16-17 februarie (n.red. astazi si maine), unde se va intalni cu inalti oficiali europeni, desi in agenda oficialilor europeni intalnirea era anuntata inca de marti. Mai precis, anuntul a fost transmis cu putin timp inainte de plecarea acestuia la Bruxelles si cu doar sapte ore inainte de prima intalnire importanta, cea cu Frans Timmermans, prim-vicepreşedintele Comisiei Europene.

Dupa doar cinci minute de la anunt (ora 11.30), Guvernul a precizat ca premierul invita si jurnalistii in aceasta vizita, cu confirmare in maxim trei ore si jumatate. Problema este ca invitatia este aproape imposibil de onorat in conditiile in care nu se mai gasesc bilete de avion pentru a ajunge la Bruxelles in timp util.

Agenda premierului a fost transmisa si mai tarziu, la ora 12.50.

HotNews.ro a cautat pe vola.ro zboruri disponibile si a constatat ca pentru cursele directe au fost epuizate toate locurile, atat pentru dus pe data de 16 februarie, cat si pentru intoarcere pe data de 17 februarie. Ar mai fi locuri libere pentru curse cu escale, care ar dura intre 7 si 14 ore. Adica, un jurnalist ar insemna sa plece joi dupa-masa sau seara si ar ajunge a doua zi dimineata sau, in cel mai bun caz, in aceeasi zi, dar seara tarziu. Jurnalistul ar pierde intalnirile lui Grindeanu programate pentru joi, 16 februarie. In cel mai fericit caz, dupa multe ore de zbor, ar putea prinde intalnirile programate pentru vineri, 17 februarie, urmand sa se intoarca tot cu escala.

Un jurnalist mai trebuie sa ia in calcul si timpul pentru obtinerea acreditarilor pentru accesul in institutiile europene, precum si rezervarea pentru o noapte de cazare. Neoficial, se stia de aceasta deplasare inca de la inceputul saptamanii, ceea ce inseamna ca nu este o deplasare intempestiva.

In mod obisnuit, astfel de vizite la care pot participa si jurnalisti, sunt anuntate cu cateva zile inainte, tocmai pentru ca redactiile sa aiba suficient timp pentru a pregati deplasarile.

Comunicarea Guvernului Grindeanu cu presa a fost defectuoasa inca de la inceput. De exemplu, sedintele de Guvern sunt anuntate cu intarziere, la fel si ordinea de zi. De altfel, premierul Grindeanu nu are nici macar un purtator de cuvant sau macar o echipa de consilieri pe probleme de comunicare, la dispozitia presei.

Potrivit Guvernului, Sorin Grindeanu va avea întrevederi cu Jean-Claude Juncker, președintele Comisiei Europene, cu Donald Tusk, președintele Consiliului European, cu Frans Timmermans, prim-vicepreşedintele Comisiei Europene, și cu Jyrki Katainen, Vice-Președinte al Comisiei Europene, responsabil cu ocuparea forței de muncă, creșterea economică, investiții și competitivitate.

Programul premierului in 16 februarie
  • Ora 17:45 (ora locala) Întrevedere cu Frans Timmermans, prim-vicepreşedintele Comisiei Europene
  • 18.40 – 19.00: Declarații de presă comune la sediul Comisiei Europene (n.red. de vazut ce jurnalisti romani vor participa)
Programul premierului in 17 februarie
  • Ora 11:30 Întrevedere cu Donald Tusk, președintele Consiliului European (oportunități foto oficiali)
  • Ora 12.15 Întrevederea cu Jyrki Katainen, Vice-Președinte al Comisiei Europene, responsabil cu ocuparea forței de muncă, creșterea economică, investiții și competitivitate (oportunități foto oficiali)
  • Ora 14:00 Întrevedere cu Jean-Claude Juncker, președintele Comisiei Europene (oportunități foto oficiali)
  • 15.30 Declarații de presă (Sediul Consiliului - Clădirea Justus Lipsius, sala de presă a României, etaj -02)


Citeste mai multe despre   























[P] Companie romaneasca cu ADN german. Echipa Kaufland in cifre

Kaufland Romania, lider in industria retail, cu o retea de 112 hipermarketuri, este cel mai mare angajator privat din economie, cu peste 16.000 de salariati si este urmat in top de catre OMV Petrom si Automobile Dacia. 84% dintre angajatii Kaufland lucreaza in vanzari, in timp ce 16% dintre acestia lucreaza in logistica sau in departamente suport din cadrul sediului central. 

27918 vizualizari

  • +67 (71 voturi)    
    Invitatia era (Joi, 16 februarie 2017, 14:10)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    pentru cei de la Monitorul Oficial. Se stie ca aia lucreaza 24/7 si stau tot timpul in alerta, mai ceva decat pilotii de pe bombardierele strategice.
    • +19 (25 voturi)    
      Nu are nevoie de intrebari grele... (Joi, 16 februarie 2017, 15:47)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

      ... la care sa isi arate dintii de sus...
  • -81 (85 voturi)    
    grindeanu (Joi, 16 februarie 2017, 14:16)

    bobyrou [utilizator]

    wow, si care e faza? nu se poate lua bilet cu un stop? sau trebuie neaparat ruta directa? Ati inceput sa faceti stiri din nimicuri. V-ati prostit de tot.
    • +31 (39 voturi)    
      mai bobita, (Joi, 16 februarie 2017, 14:32)

      NWalker [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      spune in text ca daca iau bilete cu escala jurnalistul ala ajunge in Bruxelles dupa intalnirea pe care ar trebui sa o acopere adica se dfa cu avionul, manaca o wafa si vine inapoi
    • +4 (8 voturi)    
      Ai vrea tu. (Joi, 16 februarie 2017, 14:38)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      .
    • +24 (26 voturi)    
      Vezi ca (Joi, 16 februarie 2017, 14:41)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      semnatura nu se pune la subiect, se pune la sfarsitul mesajului.
      • -22 (24 voturi)    
        semnatura (Joi, 16 februarie 2017, 16:30)

        bobyrou [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

        nu te-ai prins... daca spuneam din subiect ceva negativ din start hotnews-ul stergea comentul. Asta e... te prinzi tu mai tarziu.
      • +10 (10 voturi)    
        hehehe (Joi, 16 februarie 2017, 18:23)

        DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Ursuletul de Plus

        am impresia ca el tot nu s-a prins, si spune de altii ca nu se prind, exact scoala PSD-ista.
    • +28 (32 voturi)    
      Nu vorbi de funie in casa spanzuratului (Joi, 16 februarie 2017, 15:03)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      si prostie in caz de psd. Mai ales ca e o smecherie "de teleorman" sa chemi jurnalisti stiind ca nu vor putea veni. Transparenta marca dragnea-grindeanu
    • +17 (21 voturi)    
      auzi coane.... (Joi, 16 februarie 2017, 15:55)

      predator [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      intelegi romana sau te faci doar ca stii sa vb romaneste?? Crezi ca ai fi cazul sa iti traducem in rusa?? Sau ai nevoie de desene ajutatoare??
    • +8 (8 voturi)    
      mare pacoste (Joi, 16 februarie 2017, 18:12)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      pe capul pesedeului sa aiba postaci atat de batuti in cap, ca tine, shaolin, austriacul ala de gustav555. va mai scoateti cu rusnacul ala de mazeta, dar nu intotdeauna.
    • -9 (9 voturi)    
      trebuiau sa fie in acelasi avion, (Joi, 16 februarie 2017, 18:38)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      sa mai stea la taclale/
      ziarele serioase au jurnalisti acreditati permanent la bruksal. este capitala ioropii unite.
      d'ai suntem asa de bine informati despre cele ce se pun la cale in...capitala.
  • +34 (38 voturi)    
    Competent guvern avem... (Joi, 16 februarie 2017, 14:19)

    taro [utilizator]

    anunta vizite externe in ziua plecarii. Mai maine este anuntat programul guvernului iar de saptamana viitoare pauza, nu e trecut nimic in agenda publica a guvernului.
    • +16 (20 voturi)    
      poate (Joi, 16 februarie 2017, 15:00)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui taro

      ca de la Bruxelles grindescu pleaca dupa guitatv, sa ia lumina si nu se mai intoarce.
  • +20 (28 voturi)    
    Guvernanti adevarati (Joi, 16 februarie 2017, 14:20)

    Martinezu [utilizator]

    Guvern politic nu tehnocrat.
    Un guvern politic PSD nici nu trebuie sa anunte presa. Oricum presa stie cu ce se ocupa guvernul asa ca e de prisos s-o mai anunte.
  • +30 (36 voturi)    
    Aungeti daca puteti (Joi, 16 februarie 2017, 14:22)

    tiberius_p [utilizator]

    Luati un microbuz, in 3 zile sunteti acolo. Va asteapta el, a promis, pe cuvantul lui de onoare...
    • +20 (22 voturi)    
      Un microbuz PSD, nu? (Joi, 16 februarie 2017, 14:43)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      Si le mai si da pancartele dintr-o plasa, ca la Alba-Iulia :))
  • +31 (35 voturi)    
    PSD (Joi, 16 februarie 2017, 14:26)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Alta invitatie la dialog marca PSD!
  • -42 (46 voturi)    
    Astia ar vrea daca se poate (Joi, 16 februarie 2017, 14:27)

    Incomod3 [utilizator]

    sa le cumpere si bilete... normal ca asa zisii ziaristi de la orice fituica sau site de doi bani n-au cum sa ajunga... un ziar sau o agentie serioasa, are reprezentati permanenti la fata locului...
    • +18 (20 voturi)    
      Asa zisii pupini de la A3, RTV, B1, la ei te (Joi, 16 februarie 2017, 14:40)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      referi. Daca nu, ai gresit forumul.
    • +17 (19 voturi)    
      ! (Joi, 16 februarie 2017, 14:58)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Da boss, tie o sa-ti povesteasca A3 si rtv cum a fost, dragnea tocmai scrie stirea care se va da peste cateva zile...
  • +13 (15 voturi)    
    psd... (Joi, 16 februarie 2017, 14:29)

    liviu_ [utilizator]

    ce sa le ceri...
    ei se pregatest de furt si comunism, nu de guvernarea tarii si democratie
  • -10 (14 voturi)    
    solutie (Joi, 16 februarie 2017, 14:29)

    curiousme [utilizator]

    presa ar putea incerca, impreuna, sa aranjeze o cursa charter (recunosc, nu stiu cat de rapid se poate face, dar "unde este vointa exista o cale")
    • +5 (5 voturi)    
      Vointa??? (Joi, 16 februarie 2017, 18:33)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui curiousme

      Pai daca nu e dorinta de la guvern, ce vointa sa poti avea? Vorbesti serios de charter in ultimul minut? Ala e de la 30.000 de euro in sus. Nici Prim-ministrul nu merge cu charter.
  • +10 (12 voturi)    
    Pe cât pariu... (Joi, 16 februarie 2017, 14:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    că unii jurnaliști își luaseră bilet de acum o săptămână, cazare etc.? Se va spune că - cel mult- a fost o deficiență de comunicare...
    • +7 (9 voturi)    
      Da.. (Joi, 16 februarie 2017, 16:06)

      predator [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      dar continui mai departe ideea ta si cred ca doar cei ce sunt in gratiile pzd-istilor vor fi acolo! Don't you think that?
  • +6 (8 voturi)    
    Combinati avion + tren (Joi, 16 februarie 2017, 14:37)

    xanathos [utilizator]

    Prin Paris e destul de rapid.
  • -16 (20 voturi)    
    Hmmm (Joi, 16 februarie 2017, 14:44)

    DanCris [utilizator]

    Faceati crize cand pleca Iliescu si Nastase cu avioane de ziaristi.
    Unde scrie ca trebuie sa marga si ziaristii in vizite ? Pentru Bruxelles nu face sens mai bine sa aveti un ziarist corespondent decat sa va plimbati voi?
    • +6 (6 voturi)    
      Pina un alta (Joi, 16 februarie 2017, 18:31)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui DanCris

      Vad ca faci tu crize cand se ia cineva de vreun PSD-ist.
  • +2 (6 voturi)    
    nu, a vrut sa spuna.. (Joi, 16 februarie 2017, 15:11)

    alecs4 [utilizator]

    "keep yr heads abv da grindstone" :D

    oricum, se pare ca ar putea avea treatment "a la ponta" ... asa ca ...
  • +5 (11 voturi)    
    Nu ati ratat nimic! (Joi, 16 februarie 2017, 15:11)

    Petru-DoruCiuca [anonim]

    Ce s-ar fi putut vedea?
    Limbaj de lemn la Grindeanu!
    Limbaj diplomatic la Oficialii Comisiei.
    Dialogul Surzilor!
    Sau poate, in cel mai bun caz, o declaratie gen Ponta "imi dau demisia", iar apoi in tara, "ce dom'le, n-am spus eu asa"
    Cine crede ca Grindeanu are ceva de spus, se inseala groaznic.
    El are deja in buzunar, fituica pe care I-a dat-o Dragnea si pe care o s-o citeasca cuvant cu cuvant.
    Sa nu se supere BOSSul!

    Succes Grindeanu, Baiat de casa in casa lui Jupan Dragnea!
  • -14 (16 voturi)    
    Da' Base (Joi, 16 februarie 2017, 15:56)

    Toni_Romania [utilizator]

    da' base nu facea mijtou de jurnalisti?
    • +6 (6 voturi)    
      Asa faceti voi (Joi, 16 februarie 2017, 18:30)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Dati vina pe altii. Scoala ruseasca, cum au facut rusii ceva, cum sariti repede cu "pai americanii nu au facut si ei nu stiu ce?" Cum face un PSD-ist ceva, pai alalalat nu face si el?

      Pai ce treaba avem noi cu Base? Si daca a facut ce? De ce nu te ie-i de el? Pe noi ne intereseaza ce fac mafiotii astia. Dupa cum vezi nu sintem Pro-cutarescu, Nu Pro-Basescu, Pro-Iohannis, Pro-nimeni, sintem Anti-mafie. Care a corupt, la inchisoare, ca e Dragnea, Basescu, Udrea, Ponta, nu conteaza.
      Asa ca sa ne scutesti chestii din astea cu "Da Base?" Sa le spui si colegilor tai chestia asta.
      • +1 (1 vot)    
        Ce pacat ca nu pot sa-ti dau... (Joi, 16 februarie 2017, 19:47)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui DT34

        DECAT un plus.
        Absolut corect.

        O seara buna.
      • 0 (0 voturi)    
        pentru DT34 (Vineri, 17 februarie 2017, 9:15)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui DT34

        Logica de fier. Sa-i vad acum pe pesedisti cum isi rup dintii in ea !
  • +9 (13 voturi)    
    Doar atat: (Joi, 16 februarie 2017, 16:12)

    anca_2017 [utilizator]

    „Ca si„ prim ministru,
    Grindeanu esti sinistru!
    --------------------------
    Primul rand ii apartine cultivatului nostru sef de guvern.
  • +6 (6 voturi)    
    Astea sunt (Joi, 16 februarie 2017, 17:28)

    Bittick [utilizator]

    glume de Teleorman...
  • +6 (6 voturi)    
    pesederaii (Joi, 16 februarie 2017, 17:41)

    DiDiRo [utilizator]

    in gunoi penal pesederist care face de rusine intreg Banatul
    • +3 (3 voturi)    
      Poate Gorjul (Joi, 16 februarie 2017, 17:58)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      nu e din Banat, e din Gorj
  • +5 (5 voturi)    
    Vor fi prezenti ziaristii de bine care sigur au (Joi, 16 februarie 2017, 18:29)

    Bradisor [utilizator]

    fost informati din timp .Deci nu ne putem plinge de lipsa de transparenta.Biatul acesta trebuie sa plece urgent pina nu pune la cale si alte prostii.
  • +1 (1 vot)    
    Fara tehnocrati (Joi, 16 februarie 2017, 19:05)

    Click [utilizator]

    Ce conteaza ca ne facem de cacao in Europa? Pentru pensionari conteaza ca se vor bucura 9 luni de pensie marita cu 50 de lei, pana isi face loc inflatia si pana scade leul.
  • +3 (3 voturi)    
    si nu e normal? (Joi, 16 februarie 2017, 19:17)

    SorinBratscu [anonim]

    De ce ar crede cineva ca acesti indivizi plini de tupeu s-ar fi schimbat cumva fata de noaptea de 31 ianuarie sau 1-2 februarie cand se uitau la toata lumea de parca ei erai zei si restul doar rahati in drum.
    Nu va amagiti, sunt aceiasi oameni care nu vor sa dea socoteala pentru nimic din ceea ce fac. Sfideaza in continuare toata societatea romaneasca acest PSD murdar si mojic al carui loc e la cimitirul istoriei si nu pe scena politica. cata vreme ii vom vedea inca pe sticla sau in pozitii publice, sa nu aveti indoieli ca se va schimba ceva din atitudinea lor.
    Pana nu ajung acolo unde le este locul, in continuare vor avea aceleasi zambete "a la ponta" (sic!) fata de toata lumea.
  • +2 (2 voturi)    
    oare !!??? (Joi, 16 februarie 2017, 21:10)

    asada [utilizator]

    Madam Grindeanu o mai fi la fel de mandra de ilustrul ei sot si de curvasaria comportamentala a acestuia !!????
  • +1 (1 vot)    
    nu este bataie de joc, ci selectie! (Vineri, 17 februarie 2017, 10:47)

    Crioan [utilizator]

    Ca si Ion ilici in anii '90, grindeanu face diferenta intre "o anumiat parte a presei", care are opinii critice, si presa obedienta, care il lauda - jurnalistii de Partid au fost invitati din timp la Bruselles!
  • 0 (0 voturi)    
    orice aaeronava (Vineri, 17 februarie 2017, 14:18)

    ..13 [utilizator]

    are cel putin 2 locuri rezervate care nu se onoreaza decat in cazrui speciale - asa ca se mai poate pleca, dar nu prea multi...

    Un magar!
    Contactele de la Bruxelles ar trebui activate si lasati aceea sa fie prezenti si acreditati ca reporteri!

    I=au crapat pantalonii lui Grindeanu!!!!!
    hohohoho

    In iubire maxima cu Bruxeless-ul!~

    Va multumesc EU si toti cei care au participat la chemarea lui Grindeanu la intalnirea cu intrebari multe si raspunsuri mai pe seara!
  • 0 (0 voturi)    
    io as anunta pe cei din marea presa internationala (Vineri, 17 februarie 2017, 14:21)

    ..13 [utilizator]

    care au birouri la Bruxelles sa il intrebe pe tovarasul Grindeanu despre libertatea de miscare, de asociere, si despre alte libertati si mai ales tema centrala a deplasarii domniei sale - STATUL DE DREPT si pozitia acestuia in raport cu legea.

    Numai de bine sa auzim!