Sorin Grindeanu: Din cauza intarzierii in promulgarea bugetului, sunt puse sub semnul intrebarii masurile din programul de guvernare

de CP     HotNews.ro
Joi, 16 februarie 2017, 12:11 Actualitate | Esenţial

Masurile din programul de guvernare sunt puse sub semnul intrebarii, din cauza ca este intarziata promulgarea Legii bugetului, sustine premierul Sorin Grindeanu."Acele masuri noi pe care le-am luat si pe care le aveam in programul de guvernare, din cauza nepromulgarii bugetului inca, sunt puse sub semnul intrebarii. Noi ne-am facut treaba, am adoptat actele legislative necesare, am prevazut banii in buget pe toate aceste masuri", a declarat Grindeanu, la inceputul sedintei de guvern de joi. Legea bugetului se afla la Presedintie pentru promulgare.

Acesta sustine ca efectele se vor vedea si asupra autoritatilor judetene.

"Toata aceasta intarziere se duce in lant nu doar catre ministerele pe care dumneavoastra le coordonati, ci si catre autoritatile judetene, autoritatile locale, toate lucrurile care decurg pe piramida in jos spre o buna functionare a statului. Si asa eram destul de intarziati datorita programului electoral, datorita tuturor lucrurilor pe care dumneavoastra le stiti si care nu au depins de noi", a mai transmis premierul ministrilor prezenti la sedinta de Guvern.

Parlamentul Romaniei a transmis pe 13 februarie spre promulgare Legea bugetului de stat pe anul 2017.
























Material sustinut de LIDL

FOTO Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Salate de paste

Pastele integrale sunt cea mai buna alegere in materie de paste, daca doresti un pranz satios si totodata nutritiv: sunt bogate in fibre care stimuleaza sistemul digestiv si micsoreaza nivelul colesterolului rau din sange, contin vitamine, minerale si nutrienti esentiali pentru o stare generala buna de sanatate, sunt indicate pentru persoanele care sunt atente la silueta si isi doresc un mai bun control al greutatii, contin antioxidanti si enzime. In combinatie cu sosul de vinete, salata de paste este un pranz excelent, pe care il puteti lua cu voi la birou!​



4472 vizualizari

  • +24 (28 voturi)    
    Oricum nu are nicio credibilitate (Joi, 16 februarie 2017, 12:15)

    catalinmz [utilizator]

    Nu mai crede nimeni ce spune
    • -9 (11 voturi)    
      Președintele face abuz în serviciu (Joi, 16 februarie 2017, 14:09)

      Shaolin [utilizator] i-a raspuns lui catalinmz

      Președintele independent ia partea unor grupuri politice interne și externe. Nu se plasează ca mediator și pune bețe în roate stabilirii bugetului.

      Mie mi se pare că își efectuează în mod defectuos sarcinile și atribuțiile de muncă!

      Deci... e abuz în serviciu!

      Ups! Am uitat! Strada a decis ca abuzul în serviciu să rămână în continuare dezincriminat!

      #trăiască SRI, divizia IT
      • +3 (5 voturi)    
        ce va (Joi, 16 februarie 2017, 15:05)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Shaolin

        mai place, si tie si lui grindeanu si celorlalti postaci pesedoisti, sa mancati cu polonicul turkish delight.
        ca sa vezi bre, a dreaq economie o sa se prabuseasca ca nu va lasa sa va faceti de cap. vorbesti serios???
        sau ii e frica lui dragnea ca nu apuca sa dea drumul la smecherii din bani publici, pana intra el la cofetaria "beciul domnesc" sa manance ce e obisnuit asa, vreo 3-4 ani?
      • +3 (5 voturi)    
        daca tie ti se pare (Joi, 16 februarie 2017, 15:13)

        Crist y [anonim] i-a raspuns lui Shaolin

        ca e abuz in serviciu, ce sa mai zic, asa o fi...mai ales daca zic asa latrina si rtv! Daca tu ai fi presedinte- d-ne feri dar ca sa zicem, tu ai aproba un buget ce se bazeaza in mare parte pe credite ce trebuiesc platite la un moment dat? In plus mai e si riscul sa fim sanctionati daca depasim deficitul propus in ue.Intelegi asta?
  • +23 (27 voturi)    
    Iar ca o primă măsură... (Joi, 16 februarie 2017, 12:17)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ...se întărzie jaful pe care mafia PSD+ALDE vor să-l inceapa cât mai curând.
  • +21 (25 voturi)    
    PSD - "Indrazneste sa furi in Romania" (Joi, 16 februarie 2017, 12:20)

    cladob [utilizator]

    "Si asa eram destul de intarziati datorita programului electoral, datorita tuturor lucrurilor pe care dumneavoastra le stiti si care nu au depins de noi"

    ninsori, frig, semafoare stricate, jocul pe bursa energiei, oug 13, oug 14, etc..

    omanei buni va rugam sa inchideti ochii sa-i lasati sa fure..
  • +21 (25 voturi)    
    Deci cand este vorba... (Joi, 16 februarie 2017, 12:22)

    JestersTear [utilizator]

    ... sa depinzi de tine, aplici "festina lente" si te ocupi de OUG13, iar cand este vorba de altii "sariti repede ca arde mototolilor!"
    Gata am aflat de ce nu va iesi programul de guvernare: din cauza ca Johannis.
  • +22 (24 voturi)    
    psd (Joi, 16 februarie 2017, 12:23)

    levierul [utilizator]

    hai ma, chiar asa?
    adica cine si cat timp a studiat bugetul ala?
    care e rostul sa ne grabim atat?
    apoi, de ce tinta de deficit bugetar nu este 0 nu 3%?
    de ce? De la cine furam?
  • +21 (25 voturi)    
    Faoarte tare asta (Joi, 16 februarie 2017, 12:25)

    doi si-un sfert [utilizator]

    cu "programul de guvernare al PSD".
    Mai exact in ce consta programul de guvernare in afara de reducerea unor taxe (unele dintre ele introduse tot de PSD sau Tariceanu) si de mariri de salarii in sectorul bugetar fara numar ??? Care sunt celalalte masuri menite sa stimuleze economia privata, sa ajute la dezvoltarea rapida a tarii prin investitii in infrastructura???
    Sau mancam tot ce avem sau imprumutam in 2 ani si dupa noi potopul?
  • +27 (29 voturi)    
    Poate daca ai fi guvernat... (Joi, 16 februarie 2017, 12:27)

    ac [utilizator]

    ... si te-ai fi ocupat de buget, panarama de PM ce esti, in loc sa pupi inele de Teleorman si sa te ocupi de eliberarea martirului de la Alexandria - care n-a iesit, inca - ai fi avut timp si de buget. Nimeni n-a contestat rezultatul alegerilor, chiar daca smaltul a sarit de pe dintii a milioane de oameni.
  • +26 (28 voturi)    
    Sa nu crezi ca nu stim: (Joi, 16 februarie 2017, 12:27)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    "Noi ne-am facut treaba, am adoptat actele legislative necesare" - OUG13 si OUG14.

    Cunoastem, cunoastem.
  • +26 (28 voturi)    
    Ati vazut pisica neagra ? (Joi, 16 februarie 2017, 12:31)

    marsur [utilizator]

    Ati trimis bugetul in 13 februarie spre promulgare si spuneti ca daca va intra in vigoare in 20 februarie numai este aplicabil ??? Textul asta este pt antena 3 si rtv nu ?
    • -8 (12 voturi)    
      draga... (Joi, 16 februarie 2017, 13:21)

      VasileTache1 [anonim] i-a raspuns lui marsur

      opreste-te si trage aer in piept:daca era trimis pe 10 feb,cine-l primea? Presedintele Republicii era sus,in munti! Dar sa facem un ramasag;eu pun o pensie si tu un euro[in moneda in care esti platit!] ca prezidentul nu promulga Bugetul Republicii si pleaca[nu stiu,chiar nu stiu unde!]
      • -5 (5 voturi)    
        draga mansur... (Joi, 16 februarie 2017, 14:21)

        VasileTache1 [anonim] i-a raspuns lui VasileTache1

        cum e cu pariul?il facem?! Dragule,e necesar ca aerul sa ascultati,un moment,si pe cei batrani!
      • +1 (1 vot)    
        Ai pierdut (Joi, 16 februarie 2017, 17:46)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui VasileTache1

        deja.
    • +4 (6 voturi)    
      textul... (Joi, 16 februarie 2017, 13:22)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      ..e pentru cei 18% de votanti complici la jaful PSD - membrii de partid si neamurile lor, clientela ciumatilor si asistatii sociali. Cum e partidul e si premierul - da din gura ca altceva tot nu stie sa faca. Dar o are pe turcoaica alaturi si aia se pricepe la furat de pe cind era sluga grupului de hoti Constantinescu/Mazare.
    • +1 (1 vot)    
      Si (Joi, 16 februarie 2017, 15:05)

      MicaS [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      pentru b1 .
    • +1 (1 vot)    
      nu o (Joi, 16 februarie 2017, 15:07)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      sa-ti vina sa crezi cati credului sunt!!!
  • +6 (8 voturi)    
    Pana Mea! (Joi, 16 februarie 2017, 12:32)

    ..13 [utilizator]

    Asta sunt cuvinte spuse pentru ascultatorii de la Latrine.

    Intarzierea este fireasca - se cere o anlaiza detaliata a prostiilor cuprinse in buget - nu se poate sa prognozezi o crestere economica de 5.5% cand toate celelalte institutii, unele cu o extrem de bogata experienta in realizarea de forecast-uri spun ca este vorba despre o crestere exagerata.

    A doua chestiune care este mai importanta decat prima este legata de modul in care se cheltuie banul public iexact acolo unde il doare mai tare pe domnul Grindeanu - adicalea pe la primariile alea din mediul rural... Cum poti sa permiti cheltuierea banului public fara o minima transparenta?? Cum poti sa lasi jaful sa fie faptuit fara sa te ingrijorezi si sa prevezi masuri pentru a stopa jaful inainte ca el sase declanseze si sa se generalizeze in toata tara.

    Nesimtitii astia de la guvernare au lasat mai multe institutii publice fara ca salariile pentru luna ianuarie sa fie platite. Scrie clar in legea bugetului ca executia begetara pentru anul in curs, daca bugetul nu este inca aprobat se face la nivelul anului anterior si daca sunt activitati noi sau institutii care acum isi incep activitatea sunt abilitate sa cheltuie, numai pana la aprobarea bugetului, la nivelul propunerii de proiect. Mai mult, salariile, pana la nivelul celor prevazute in bugeul anterior sau in noul buget, sunt intotdeauna achitate... Iexplicatiile care sunt furnizate de catre unii care au interesul de a crea o criza falsa este sa raspandeasca info false asa cum face si acum nesimtitul de Grindeanu.

    Nu este nici o problema ca bugetul este inca in analiza.

    Cititi legile in vigoare si va rog sa le aplicati - si asta il rog si pe stimabilul mincinos Grindeanu.

    Nu Presedintele tine in loc aprobarea bugetului ci bugetul nu este aprobat pentru ca porcariile aruncate in interiorul sau necesita o analiza serioasa si masuri in consecinta.

    In rest numai de bine sa auzim!
    Spor la treaba!
  • +4 (6 voturi)    
    Si cine e de vina? (Joi, 16 februarie 2017, 12:53)

    benicio [utilizator]

    Nu cumva e Soros de vina si pentru asta, ca nu va faceti voi treaba? O mana de neputinciosi mincinosi, asta e conducerea tarii.
  • +4 (6 voturi)    
    Se mai subtiaza furtul de bani publici (Joi, 16 februarie 2017, 12:54)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Dar lasa ca recuperati voi conform "programului de guvernare" inceput cu atacuri la adresa justitiei, deculpabilizarea coruptiei si eliberarea infractorilor
  • +2 (6 voturi)    
    Pentru asta se cer proteste! (Joi, 16 februarie 2017, 13:12)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ar trebui ca protestatarii din Cotroceni sa vina la Piata Victoriei! Ce s-a schimbat de acum 2 luni de nu mai pot implementa programul de Guvernare? Sa vina cu Dragnea si tabla si sa explice!
  • +4 (4 voturi)    
    Fara alte comentarii: (Joi, 16 februarie 2017, 13:18)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=T4RlnpGyJKE&feature=youtu.be&t=224

    https://youtu.be/UXuaWKJVT4Q?t=496

    Alta intrebare:
    Este 16 februarie, cand reusiti sa va apucati de treaba?
  • +8 (10 voturi)    
    Ia sa citim noi Constiutia (Joi, 16 februarie 2017, 13:36)

    linus_torvalds [utilizator]

    Trimisa pe 13, deja ne ingrijoram pe 16? Pai conform Constitutiei Romaniei, are 20 de zile. Deci pana prin martie, cu aproximatie. Asta daca nu o retrimite in ziua a 19 la parlament, parlamentul o trimite intr-o ora inapoi (ca sunt supraoameni, citesc, discuta si aproba repede), dar oricum se mai adauga 10 zile conform tot aceluiasi articol. Deci, cam asa, pe un 13,14,15 Martie...

    Promulgarea legii ARTICOLUL 77
    (1) Legea se trimite, spre promulgare, Preşedintelui României. Promulgarea legii se face în termen de cel mult 20 de zile de la primire.

    (2) Înainte de promulgare, Preşedintele poate cere Parlamentului, o singură dată, reexaminarea legii.

    (3) Dacă Preşedintele a cerut reexaminarea legii ori dacă s-a cerut verificarea constituţionalităţii ei, promulgarea legii se face în cel mult 10 zile de la primirea legii adoptate după reexaminare sau de la primirea deciziei Curţii Constituţionale, prin care i s-a confirmat constituţionalitatea.
    • +2 (2 voturi)    
      Sa respectam Constitutia (Joi, 16 februarie 2017, 14:37)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui linus_torvalds

      E un spectacol superb sa-i vezi pe PSD-isti cum se perpelesc de dragul bugetului; de fapt banii de furat sunt blocati si-i arde buza.

      Oricum, pana acum dl. Grindeanu a fost mai preocupat de diverse ordonante de urgenta nu de buget.

      Sper ca Presedintele va respecta Constitutia, adica 20+10.
  • +2 (4 voturi)    
    da?! (Joi, 16 februarie 2017, 13:42)

    liviu_ [utilizator]

    sa vezi ce o sa se intample din cauza intarzierii abrogarii OUG13 si din cauza unui buget facut la misto!
  • +2 (2 voturi)    
    Dacă nu v-ați ocupat! (Joi, 16 februarie 2017, 14:47)

    asavreau [utilizator]

    Plimbarea în America în loc să lucrați la buget. Competenta Sevil nu a fost în stare să scrie bugetul și la venirea din America sa început colectarea datelor, bugetul fiind trimis în Parlament cu multe capitole neclare.Fără majoritatea care a votat prostește,bugetul nu era votat de Parlament.În loc să vă ocupați de buget ați fost preocupați să scoateți hoții din pușcării.Acum mințiți.Corect era să spuneți de ce ezită președintele să semneze.Cer prostii,voi nu știți să fiți corecți.
  • +2 (2 voturi)    
    Incredibil (Joi, 16 februarie 2017, 15:21)

    mistydo [utilizator]

    Nu imi vine sa cred cum poate vorbi un prim ministru , ce cuvinte foloseste sa ne transmita pozitia liderului de partid. Nici un cuvant despre masuri de a detensiona o criza in care este actorul principal! Disciplina impusa de Dragnea, care la randul lui a primit sfaturi profesionale....